"Єрмак поводиться, як перша особа країни", – експерт прокоментував обіцянки глави Офісу Зеленського Кремлю у Берліні

последние новости в Украине останні новини в Україні
Фото:
з відкритих джерел

Про справжній предмет перемовин в Німеччині повідомила російська сторона – в Москві бажають зміни постанови Верховної Ради про місцеві вибори в Україні. Які політичні наслідки в зв’язку з цим очікують нашу державу, в інтерв’ю ASPI news розповів політолог Тарас Чорновіл.

Глава ОПУ Андрій Єрмак, віцепрем'єр-міністр Олексій Резніков, член української делегації в ТКГ Андрій Костін та інші представники уряду 11 вересня в Берліні взяли участь у зустрічі політичних радників лідерів держав – учасниць Нормандського формату. За повідомленням офіційної веб-сторінки Президента України, "учасники підтримали заклик України щодо необхідності вжиття вичерпних заходів стосовно продовження сталого та всеосяжного режиму припинення вогню".

Більш говірким за підсумками зустрічі був заступник керівника Адміністрації президента РФ Дмитро Козак, який сказав російським медіа, що українські переговорники пообіцяли переглянути постанову про призначення місцевих виборів. "Домовилися, що найближчим часом Рада розгляне проєкт документу, що коректує постанову, ухвалену 15 липня", – розповів російський чиновник. Єрмак був змушений 13 вересня в етері телеканалу "Україна" заяву Козака спростовувати, повідомивши, що в Берліні українська сторона не брала на себе жодних зобов'язань з перегляду постанови парламенту про призначення місцевих виборів на 25 жовтня.

ASPI news: Через що, на вашу думку, на зустрічі політичних радників лідерів країн з боку Києва такого радника якраз не знайшлося?

Питання не риторичне, а достатньо серйозне, бо переговори у цьому форматі передбачають участь радників лідерів країн з політичних питань. В деяких країнах функціонал подібних радників дуже чітко виписаний. Наприклад, в США такий чиновник прирівнюється за статусом фактично до міністра. В інших країнах це менш формалізовано, проте функціонал радників з політичних питань все ж визначений. Більше того, в Україні також є такий радник президента – Руслан Демченко. Він фаховий дипломат, має статус Надзвичайного та Повноважного Посла України, відповідає за питання зовнішньої політики в президентському офісі. Чи він хоч якось впливає на зовнішню політику, сказати важко. Проте Демченко єдиний, хто за своїм функціоналом, підготовкою, освітою, всіма допусками до інформації, зокрема, таємної мав би цим займатися.

Коли ми говоримо про главу Офісу президента, виникає питання, чи має він відповідні повноваження, щоб представляти країну на перемовинах в Берліні? Повноваження керівника ОП чітко виписані в посадових інструкціях. Інших функцій він виконувати не може, якщо вони на нього офіційно не покладені. Особливість цієї посади така, що вона принципово деполітизована. Якими б не були погляди Бориса Ложкіна або Ігоря Райніна (глави Адміністрації президента за часів Петра Порошенка – Авт.), різниці між чиновниками ми не помітили. Керівнику Адміністрації президента заборонено втручатися в політику.

Глава ОП в принципі може одночасно бути радником президента з політичних питань, проте він має зайняти відповідну посаду за сумісництвом згідно з указом президента. Той же Єрмак міг би бути за штатом керівником офісу, а поза штатом – радником. Хоча у такому випадку все одно б виникала певна правова колізія. Наразі Єрмак замість забезпечувати діяльність президента, тобто займатися прямим своїм обов’язком, поводить себе щонайменше, як канцлер країни, а не як її головний канцелярист. Тут виникає не лише питання про допустимість таких речей, а й наявності політичного конфлікту інтересів. Наразі відбувається пряме порушення закону, президентом ігноруються правові норми. Робиться, як хочеться, навіть не Зеленському, а Єрмаку.

Подібне за часів незалежності було, проте лише короткий період у відносинах між Віктором Януковичем та керівником адміністрації президента Сергієм Льовочкіним. Пригадуєте, у 2009 році Янукович вів перемовини з тодішньою прем’єркою Юлією Тимошенко про перерозподіл влади. Льовочкін був категорично проти, активно робив політичні заяви, діаметрально протилежні висловам президента, зірвавши таким чином переговори.

ASPI news: Чому у складі української делегації не було жодного кадрового дипломату?

Тому що жоден дипломат не погодиться брати участь у таких перемовинах. Вони вивчають історію, геополітику, практику міжнародних відносин. Дипломати дуже добре розуміють, що стоїть за компромісом з Росією. Вони не можуть не знати про, наприклад, Женевські конвенції. Хоча Єрмак закінчив Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка, є спеціалістом з міжнародного приватного права. Тому не знати про конвенції він також не може.

А саме предмет переговорів, в яких бере участь глава ОП, напряму суперечить Женевським конвенціям, бо згідно з документами, проводити вибори на окупованих територіях не можна. Фаховий дипломат, якщо він не є абсолютно продажною людиною, такого не підпише.

ASPI news: Заступник керівника Адміністрації президента РФ Козак повідомив, що українці пообіцяли йому внести зміни у постанову парламенту щодо проведення місцевих виборів? Попри те, що Єрмак це заперечує, як вони взагалі збираються через Верховну Раду вирішувати це питання?

Коли люди свідомо брешуть і намагаються приховати правду, це стає аж занадто помітним. Вони навіть не змогли вмовити російську сторону, щоб та їм трохи підіграла. Кремль поставив завдання, а як вони його будуть виконувати, Москві наплювати. Коли Резніков каже, що вони нічого не обіцяли, а просто поінформували росіян, що до Верховної Ради буде внесено проєкт відповідної постанови, можна розсміятися.

Наразі Росія напряму втручається в питання внутрішньої політики України. Пригадуєте, Путін з Зеленським вже обговорювали питання внутрішньої політики та законодавства нашої держави, зміни до Конституції України. Хоча Зеленський не запитав у російського президента про сфальсифікований референдум в РФ, про вихід Кремля за рамки міжнародного права тощо.

Українська сторона намагалася пояснити, що внести зміни в постанову Ради неможливо. Але Москві все це не цікаво. Після цього Банкова не дала жорсткої публічної відповіді. І тепер влада намагається викручуватися. Очевидно, триває пошук необхідної кількості голосів у парламенті. Ймовірно, шукають юридичний спосіб провести цей документ. А це неможливо.

Існують укази, постанови та інші документи, котрі носять характер акту одноразової дії. Наприклад, укази президента про кадрові призначення. Пригадуєте, Зеленський одразу після інаугурації скасував купу указів Порошенка? Насправді, це грубе порушення. Бо указ – це акт одномоментної дії. Якщо ти вважаєш, що документ був незаконним, то потрібно провести судову процедуру. Якщо ж потрібно звільнити якусь людину з роботи, то потрібно діяти в межах процедури, передбаченої для відповідної посади. Але просто скасувати указ не можна!

Так само і у випадку постанови парламенту, яка запустила виборчий процес. І цей документ вже більше нічого не регулює. Єдине, що вони можуть зробити – це скасувати постанову, зупинити виборчий процес, ухвалити нову постанову та оголосити початок нового виборчого процесу. Але в такому разі неможливо вкластися в терміни згідно з чинним законодавством. Тоді місцеві вибори взагалі зриваються. А оскільки дата виборів виписана в Основному законі, то будемо мати антиконституційний заколот.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Адвокати п'ятого президента просили перевірити слідчих ДБР і Генпрокурора на причетність до зловживання службовим становищем у справі про картини Петра Порошенка. 

18:32, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Росія може брати участь у створенні платформи по деокупації Криму. Під час обговорення вирішуватиметься майбутнє півострова.

17:53, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Окупанти в Криму прагнуть вигнати кримських татар з рідної землі. Саме так вважає голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

17:39, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Міхеїл Саакашвілі розповів, що потрібно зробити, щоб здешевити підключення до електромереж в Україні та не відлякувати потенційних інвесторів. 

17:18, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Олексій Гончарук заявив, що фонд боротьби з COVID-19 — це просто спосіб використовувати бюджетні кошти "у ручному режимі", він не є фондом, а кошти й не планували виділяти на боротьбу з коронавірусом.

16:28, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

У Раді підтримали створення ТСК щодо зриву спецоперації по "вагенрівцях". Про розповів член Комітету, нардеп від партії Порошенка Михайло Забродський.

15:36, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

На місцевих виборах в Україні 25 жовтня партія влади може зазнати болісної поразки. Чи стане це початком руху суспільства за оновлення Верховної Ради або й переобрання президента?

15:30, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Україна не готова вести війну на два фронти. Українські солдати на даному етапі не зможуть ефективно наступати на багатьох напрямках. 

15:23, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Данило Гетманцев пояснив, що головна ціль амністії - дати можливість людям вийти з тіні перед упровадженням автоматичного обміну податковою інформацією.

15:06, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Російська Федерація не визнає себе окупантом в АРК і намагається виправдати перед міжнародною спільнотою свою агресію в Україні. Крім того, РФ ретельно приховує поставки зброї до Криму і на Донбас.

14:55, Сьогодні
Новини «Політика»
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Адвокати п'ятого президента просили перевірити слідчих ДБР і Генпрокурора на причетність до зловживання службовим становищем у справі про картини Петра Порошенка. 

18:32, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Росія може брати участь у створенні платформи по деокупації Криму. Під час обговорення вирішуватиметься майбутнє півострова.

17:53, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Окупанти в Криму прагнуть вигнати кримських татар з рідної землі. Саме так вважає голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

17:39, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Міхеїл Саакашвілі розповів, що потрібно зробити, щоб здешевити підключення до електромереж в Україні та не відлякувати потенційних інвесторів. 

17:18, Сьогодні