Правоохоронна система vs нападів на активістів: "Невже Каті треба було вмерти?"

6 листопада 2018
4
последние новости в Украине останні новини в Україні

"Каті треба було вмерти, щоб генпрокурор вирішив, що це його особисте горе? А три місяці пекельних страждань Каті не були горем? Каті треба було вмерти, щоб Геращенко визнав, що Торбін повинен назвати замовників?", - це уривок з посту на Facebook правозахисниці Ольги Решетилової. Втім чи дійсно смерть Катерини Гандзюк змусить правоохоронців працювати - питання.

Під час прощання з Гандзюк 4 листопада її друзі та колеги звернулись до медіа з проханням уникати формулювання "Катерина померла".

"Катю вбили. І ситуативний сьогоднішній діагноз через що сталася її смерть - це не є причина смерті. Причина - це напад на неї, облиття її кислотою. Катю вбили", - заявив один із активістів.

Саме після смерті Гандзюк президент Петро Порошенко вперше висловився з приводу нападів на активістів, генпрокурор Юрій Луценко заявив, що це його особисте горе та заявив, що збирається подати у відставку. У зв’язки з цим суспільство почало висловлювати надію, що хоч і такою ціною, проте зрушення в розслідуванні нападів на активістів з’являться.

Ще наприкінці вересня під час акції “Ніч на Банковій" активісти вимагали створення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування замовних злочинів проти активістів. Реакція забарилася більше ніж на місяць. ТСК була створена лише 6 листопада і лише після смерті Гандзюк.

Як заявив народний депутат Мустафа Найєм, ця комісія стосується не лише Гандзюк, а ще декількох десятків активістів і журналістів, на яких скоювались напади.

"Тимчасова слідча комісія - це інструмент парламентського контролю за перебігом слідства. Ми не можемо розслідувати, ми не можемо знайти винних, але ми можемо дати оцінку, яким чином проводяться слідчі дії. Наприклад, чи дійсно все коло підозрюваних розглядається, чи дійсно проводяться слідчі дії, чи дійсно допитуються люди, чи дійсно проводяться обшуки. Ми зможемо дати оцінку чи дійсно зараз працює Генеральна прокуратура та СБУ, чи вони просто відмахуються", - зазначив Найєм.

Втім самі ж активісти заявляють, що ТСК лише створили, а вона уже перетворилась на фарс. І вони обурені її складом. В першу чергу через те, що до складу комісії входить народний депутат Антон Геращенко, який під час слідства свідомо дезінформував суспільство.

"Ми розуміємо, для чого це робиться. Розуміємо, що фракції БПП і НФ хочуть отримати контроль в ТСК для того, щоб потім затягувати час, відволікати увагу суспільства від реального слідства, тим самим прикриваючи свою відповідальність за крах правоохоронної системи і тиск на активістів. (...) Ми не довіряємо більшості депутатів у Тимчасовій слідчій комісії ВР для проведення розслідування нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів і вважаємо її заздалегідь ангажованою",- йдеться у заяві активістів.

У прозоре та чесне розслідування справи Гандзюк та інших активістів не вірить не лише суспільство. Так, експерт з питань безпеки Сергій Шабунін заявляє, що МВС сьогодні не здатне виконувати свої обов’язки.

"Я був би дуже вдячний, якщо б ті, хто так щиро і так яро підтримують і намагаються захистити активістку Гандзюк, все-таки більш тверезо і насправді більш збалансовано подивилися на цю ситуацію. І розмірковуючи сьогодні про нездатність МВС функціонально виконувати свої обов'язки, це пряма відповідальність міністра і його оточення", - заявив він.

Варто зазначити, що голова МВС Арсен Аваков єдиний очільник правоохоронців, який не виступив в Верховній Раді під час заслуховування керівників силових структур.

Сам він сів у ложі для уряду, а виступати відправив очільника Нацполіції Сергія Князєва.

Крім того, юрист Ростислав Кравець зазначив, що перспектив у справі Гандзюк немає, бо справа взагалі не розслідувалась.

"І я можу закластися з ким завгодно, що воно закінчитися у нас відвертим зізнанням, тих хто сидить в СІЗО. Тому що з появою інституту так званої угоди зі слідством, в принципі в моїй практиці ще не зустрічалися випадки, коли б кримінальної справи закінчувалися реально вироками на підставі наданих документів, збору доказів, свідків", - зазначив юрист.

Схожу думку поділяє і правозахисниця Тетяна Яблонська.

"В тому, що замоники не будуть знайдені, я майже впевнена. Тому що ми не знаємо з якого боку йдуть замовники - з боку влади чи опозиції. І ті, і інші зацікавлені в дестабілізації ситуації напередодні виборів", - заявила вона.

Водночас в дописі на Facebook-сторінці “Хто замовив Катю Гандзюк?” йдеться про те, що замовники нападу на Гандзюк були їй відомі. І вони відомі правоохоронцям - МВС та ГПУ. Замовником вважають Сергія Торбіна - учасника бойових дій на Донбасі, добровольця від “Правого сектору".

"У МВС та ГПУ все теж знають. Знають майже три місяці і нічого не роблять. Знають, але покривають. Знають, але домовляються. Знають і стають на один рівень із вбивцями. Знають і вбивають", - дописують активісти.

А посередником між замовником та виконавцями, який передавав останнім гроші, називають помічника народного депутата від БПП Миколи Паламарчука - Ігоря Павловського. Наступного дня після публікації допису депутат звільнив свого помічника, проте заявив, що не вірить у причетність Павловського до нападу.

"І ми знаємо, що Павловський був готовий здавати замовника. Одразу після арешту банди виконавців, Павловський чекав зі своїм адвокатом на арешт. Але арештовувати вищі ланки замовних вбивств не в традиціях нашого МВС та ГПУ. Павловський домовився. Павловський на свободі. Павловський фігурує у справі. Павловський - посередник між виконавцями та замовником. Павловський відповість за злочин і здасть замовника. Чому? Тому що в нього та силовиків немає вибору. Бо інакше діяти почнемо ми", - заявляють активісти.

Як показує досвід двох майданів у країні, суспільство дійсно може почати діяти. Чи допоможе це посадити замовників нападів - не факт, проте точно відомо, що тим, хто в ешелонах влади, не вдасться втриматись кріслах. Можливо, хоч страх цього змусить силовиків працювати?

Катерина Ейхман

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відставка Луценка: піар чи найближче майбутнє?

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Ми живемо в особливій країні. Ще за часів президентства Кучми і Ющенка дипломатична служба США охрестила державний устрій України клептократією, або, просто кажучи, "владою злодіїв".

5 грудня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Слідчий комітет Росії відкрив справу через нібито напад колишнього нардепа від "Радикальної партії Олега Ляшка" Ігоря Мосійчука на російське посольство в Києві в березні 2016 року.

3 грудня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Сьогодні, 2 грудня, в Україні кіберпонеділок.

2 грудня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

До Дня пам'яті жертв Голодомору ASPI публікує раніше невідомі секретні звіти про смертність з архівів, а також спогади людей, що пережили геноцид, які вони передавали своїм дітям.

22 листопада 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Остання п'ятниця листопада, незважаючи на похмуру назву "чорна", є головним святом року для всіх шопоголіків світу. Все більший інтерес до Black Friday проявляють українці. Спеціально для них - ASPI підготувало добірку корисних фактів.

21 листопада 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

13 листопада в Києві зібралися експерти з різних міст України, щоб обговорити варіанти удосконалення проєкту адміністративно-територіального устрою районного рівня в Київській області. Координатори проєкту внесли свої пропозиції щодо укрупнення районів.

13 листопада 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

7 листопада на Подолі відбулося урочисте відкриття муралу «Маленький громадянин», створеного за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Зазначимо, що тема муралу присвячена п’ятиріччю глобальної компанії #iBelong від Агентства ООН у справах біженців, метою якої є подолання проблеми «без громадянства» до 2024 року.

8 листопада 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

6 листопада 1943 року радянські війська вступили у столицю радянської  України. Те, що відбулося цього дня, у комуністичній літературі іменувалося "визволенням Києва від німецько-фашистських загарбників". Однак, в останні роки старій інтерпретації тих подій у Східній Європі був кинутий потужний виклик, і Україна, хоч-не-хоч, також мусить долучитися до переосмислення цього епізоду свого минулого.

6 листопада 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Противники виконання Мінських домовленостей представили альтернативний план досягнення миру на Донбасі.

4 листопада 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

1 листопада в інформагентстві «Укрінформ» пройшла презентація результатів соціологічного опитування на тему «Що думає українське суспільство про ситуацію на Донбасі?», організатором якої виступила Школа політичної аналітики НаУКМА. 

1 листопада 2019