Правоохоронна система vs нападів на активістів: "Невже Каті треба було вмерти?"

6 листопада 2018
4
последние новости в Украине останні новини в Україні

"Каті треба було вмерти, щоб генпрокурор вирішив, що це його особисте горе? А три місяці пекельних страждань Каті не були горем? Каті треба було вмерти, щоб Геращенко визнав, що Торбін повинен назвати замовників?", - це уривок з посту на Facebook правозахисниці Ольги Решетилової. Втім чи дійсно смерть Катерини Гандзюк змусить правоохоронців працювати - питання.

Під час прощання з Гандзюк 4 листопада її друзі та колеги звернулись до медіа з проханням уникати формулювання "Катерина померла".

"Катю вбили. І ситуативний сьогоднішній діагноз через що сталася її смерть - це не є причина смерті. Причина - це напад на неї, облиття її кислотою. Катю вбили", - заявив один із активістів.

Саме після смерті Гандзюк президент Петро Порошенко вперше висловився з приводу нападів на активістів, генпрокурор Юрій Луценко заявив, що це його особисте горе та заявив, що збирається подати у відставку. У зв’язки з цим суспільство почало висловлювати надію, що хоч і такою ціною, проте зрушення в розслідуванні нападів на активістів з’являться.

Ще наприкінці вересня під час акції “Ніч на Банковій" активісти вимагали створення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування замовних злочинів проти активістів. Реакція забарилася більше ніж на місяць. ТСК була створена лише 6 листопада і лише після смерті Гандзюк.

Як заявив народний депутат Мустафа Найєм, ця комісія стосується не лише Гандзюк, а ще декількох десятків активістів і журналістів, на яких скоювались напади.

"Тимчасова слідча комісія - це інструмент парламентського контролю за перебігом слідства. Ми не можемо розслідувати, ми не можемо знайти винних, але ми можемо дати оцінку, яким чином проводяться слідчі дії. Наприклад, чи дійсно все коло підозрюваних розглядається, чи дійсно проводяться слідчі дії, чи дійсно допитуються люди, чи дійсно проводяться обшуки. Ми зможемо дати оцінку чи дійсно зараз працює Генеральна прокуратура та СБУ, чи вони просто відмахуються", - зазначив Найєм.

Втім самі ж активісти заявляють, що ТСК лише створили, а вона уже перетворилась на фарс. І вони обурені її складом. В першу чергу через те, що до складу комісії входить народний депутат Антон Геращенко, який під час слідства свідомо дезінформував суспільство.

"Ми розуміємо, для чого це робиться. Розуміємо, що фракції БПП і НФ хочуть отримати контроль в ТСК для того, щоб потім затягувати час, відволікати увагу суспільства від реального слідства, тим самим прикриваючи свою відповідальність за крах правоохоронної системи і тиск на активістів. (...) Ми не довіряємо більшості депутатів у Тимчасовій слідчій комісії ВР для проведення розслідування нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів і вважаємо її заздалегідь ангажованою",- йдеться у заяві активістів.

У прозоре та чесне розслідування справи Гандзюк та інших активістів не вірить не лише суспільство. Так, експерт з питань безпеки Сергій Шабунін заявляє, що МВС сьогодні не здатне виконувати свої обов’язки.

"Я був би дуже вдячний, якщо б ті, хто так щиро і так яро підтримують і намагаються захистити активістку Гандзюк, все-таки більш тверезо і насправді більш збалансовано подивилися на цю ситуацію. І розмірковуючи сьогодні про нездатність МВС функціонально виконувати свої обов'язки, це пряма відповідальність міністра і його оточення", - заявив він.

Варто зазначити, що голова МВС Арсен Аваков єдиний очільник правоохоронців, який не виступив в Верховній Раді під час заслуховування керівників силових структур.

Сам він сів у ложі для уряду, а виступати відправив очільника Нацполіції Сергія Князєва.

Крім того, юрист Ростислав Кравець зазначив, що перспектив у справі Гандзюк немає, бо справа взагалі не розслідувалась.

"І я можу закластися з ким завгодно, що воно закінчитися у нас відвертим зізнанням, тих хто сидить в СІЗО. Тому що з появою інституту так званої угоди зі слідством, в принципі в моїй практиці ще не зустрічалися випадки, коли б кримінальної справи закінчувалися реально вироками на підставі наданих документів, збору доказів, свідків", - зазначив юрист.

Схожу думку поділяє і правозахисниця Тетяна Яблонська.

"В тому, що замоники не будуть знайдені, я майже впевнена. Тому що ми не знаємо з якого боку йдуть замовники - з боку влади чи опозиції. І ті, і інші зацікавлені в дестабілізації ситуації напередодні виборів", - заявила вона.

Водночас в дописі на Facebook-сторінці “Хто замовив Катю Гандзюк?” йдеться про те, що замовники нападу на Гандзюк були їй відомі. І вони відомі правоохоронцям - МВС та ГПУ. Замовником вважають Сергія Торбіна - учасника бойових дій на Донбасі, добровольця від “Правого сектору".

"У МВС та ГПУ все теж знають. Знають майже три місяці і нічого не роблять. Знають, але покривають. Знають, але домовляються. Знають і стають на один рівень із вбивцями. Знають і вбивають", - дописують активісти.

А посередником між замовником та виконавцями, який передавав останнім гроші, називають помічника народного депутата від БПП Миколи Паламарчука - Ігоря Павловського. Наступного дня після публікації допису депутат звільнив свого помічника, проте заявив, що не вірить у причетність Павловського до нападу.

"І ми знаємо, що Павловський був готовий здавати замовника. Одразу після арешту банди виконавців, Павловський чекав зі своїм адвокатом на арешт. Але арештовувати вищі ланки замовних вбивств не в традиціях нашого МВС та ГПУ. Павловський домовився. Павловський на свободі. Павловський фігурує у справі. Павловський - посередник між виконавцями та замовником. Павловський відповість за злочин і здасть замовника. Чому? Тому що в нього та силовиків немає вибору. Бо інакше діяти почнемо ми", - заявляють активісти.

Як показує досвід двох майданів у країні, суспільство дійсно може почати діяти. Чи допоможе це посадити замовників нападів - не факт, проте точно відомо, що тим, хто в ешелонах влади, не вдасться втриматись кріслах. Можливо, хоч страх цього змусить силовиків працювати?

Катерина Ейхман

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відставка Луценка: піар чи найближче майбутнє?

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Про це доктор медичних наук, головний позаштатний інфекціоніст Міністерства охорони здоров’я України розповів  ASPI під час телефонного інтерв’ю 27 січня.

27 січня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Україна попросила Північноатлантичний альянс надати їй статус партнера розширених можливостей. 

21 січня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Американський письменник зазнав різкої критики після того, як сказав, що питання статевого і расового розмаїття не повинне бути фактором при присудженні кінопремії.

15 січня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Міністр економіки заявив, що всі бажаючі безкоштовно отримати належні за законами України два гектари землі не зможуть цього зробити.

14 січня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

"Належною відповіддю на вбивство Сулеймані є вигнання американських військ з регіону".

9 січня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Концертами на Софійській та Контрактовій площах Київ продовжує новорічно-різдвяні святкування.

2 січня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

“Тільки диво” – назва дитячого різдвяного фільму, що з’явився на екранах у день святого Миколая.  Під час зйомок костюмованої казки було використано півтисячі унікальних костюмів, 300 з яких – ручної роботи.   

23 грудня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Президент Росії Володимир Путін в ході щорічної прес-конференції 19 грудня розповів, хто став автором української ідентичності. На його думку, про українців як про окремий від росіян етносі вперше заговорив "граф Потоцький, відомий дослідник, вчений і письменник".

20 грудня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

19 грудня під Апеляційним судом відбувся мітинг противників можливого скасування націоналізації ПриватБанку. Організатор акції – партія “Демократична сокира”. 

20 грудня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

За результатами опитувань, консервативна партія на чолі з прем'єр-міністром Борисом Джонсоном перемагає на виборах у Палату громад.

13 грудня 2019