Кум, сват, брат...Або, як депутати провалили санкції проти Януковича і Ко

П'ятниця, 26 травня 2017 00:00 - Новини
Кум, сват, брат...Або, як депутати провалили санкції проти Януковича і Ко
Минулого тижня Верховна Рада з третьої спроби так і не спромоглась ухвалити законопроект, яким пропонувалося Раді Національної Безпеки і Оборони ввести санкції проти Віктора Януковича та його оточення. Народні обранці надали журналісту пояснення щодо свого рішення. 

Зокрема у списку значились  Віктор і Олександр Януковичі, Віктор і Артем Пшонка, Андрій і Сергій Клюєви, Микола та Олексій Азарови, Сергія Арбузов, Сергія Курченко, Віталій Захарченко, Юрія Іванющенко, Олександр Клименко, Едуард Ставицький, Олександр Якименко, Дмитро Фірташ, Дмитро Табачник, Раїса Богатирьова, Микола Присяжнюк, Віктор Ратушняк та Віктор Зубрицький.

ParubiyПостанову на голосування вносили три рази та голосів не вистачало.Тоді голова верховної ради Андрій Парубій заявив:

"Я не розумію, як може так бути, коли пропонується українським парламентом запровадити санкції проти найвищого керівництва Януковича, яке знищувало нас усіх українських громадян на Майдані і яке організувало війну проти України. Колеги, доопрацюємо - будемо давати нові варіанти".

За даними поіменного голосування, в повному складі не голосували групи  "Відродження" й "Воля народу", а також фракція “Опозиційного блоку”. Опоблоковець  Микола Скорик пояснив свої дії так :

“Я хочу,щоб припинили в цьому залі говорити провокативні речі. Я згоден,що якщо людина злочинець,вона повинна сидіти в тюрмі. Якщо людина невинна, то навіть з трибуни Верховної Ради, навіть народні депутати не повинні казати неправду. Я думаю, що головна задача народних депутатів, які зібрались в цьому залі - об’єднати суспільство. Якщо ми постійно будемо шукати неіснуючих ворогів в середині нашого суспільства, якщо ми не будемо робити кроки стосовно того, щоб дійсно Україна стала дійсно єдиною, щоб в Україні працював закон єдиний для всіх.”

А от в “Самопомочі” та “Радикальній партії” не голосували по 2 депутати, та згодом вони передумали та на направили  до голови парламенту  надійшли відповідні заяви з проханням вважати результатом їх голосування - "за".   

Натомість у коаліції від сили набралось 130 голосів: 65 від “Народного Фронту” та 65 від “БПП”.

ShornovolНародний депутат від Народного Фронту Тетяна Чорновол пояснює кому було вигідно не голосувати.

“Група БПП «Удар» була адвокатами коштів Януковича, довгий час блокували спецконфіскацію цих коштів в державний бюджет. В четвер вони проявилися як, знов таки, адвокати не тільки колишніх, а також держави-агресора, коли не підтримали голосування за санкційний список. Найбільш обурливе в цій всій ситуації, що вся країна знає, чому група «Удар» цього не підтримала. Тому що в цьому санкційному списку було прізвище «Фірташ». І хоча цю групу з цим прізвищем, вірніше з цією особою, постійно пов’язують, вони вкотре продемонстрували, що ця пов’язаність насправді є”.

Депутат від БПП, Олег Барна за постанову не голосував, каже - законопроект є виключно «популістичним, піарним і юридично некоректним”. Далі зі слів народного обранця:

Barna“Там взагалі маразм. Є відовідний закон про санкції, де чітко передбачено, як вони проводяться. І коли депутати собі вирішують, приймають постанову про санкції відносно 21-ої особи, не маючи на це обгрунтування правоохоронних органів - поліції, ген прокуратури, СБУ - це нонсенс! Друге - чому 21 особа? Чому законопроект персоніфікований? Де норми і де межа? Там є одні, я знаю, політики, які обкрадали країну, другі не є політиками, наприклад Фірташ. Цей законопроект був надуманий,для з'ясування стосунків Яценюка і компанії проти Фірташа, щоб помстити йому.”

Однак радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк пояснює - такі санкції є важливим для національної безпеки України:

“Безумовно, те що відбулось минулого тижня - непідтримка народними депутатами, зокрема коаліцією санкцій проти Януковича та поплічників - це ганьба. Це є неприпустимим в умовах постмайданівської України, в умовах агресії Російської федерації проти нашої державності, в умовах гібридної війни і в умовах руху України до цивілізованого світу. Жодної критики не витримують заяви тих депутатів. котрі не голосували. І переконаний, що це просто бажання відвести людей від реальності, а по суті за цим криється щось інше.”  

А от народний депутат Мустафа Найєм, котрий голосував “за” введення санкцій, акцентував увагу на тих прізвищах,котрих не виявилось у списку постанови :

Nayem“За дивним збігом обставин у списку не виявилося прізвища головного спонсора Партії регіонів і особисто Віктора Януковича – Ріната Ахметова.Для тих, хто забув: Рінат Ахметов відкрито і публічно фінансував шість парламентських кампаній регіоналів, був головною опорою Віктора Януковича з 2004 року і особисто забезпечував фінансами та медійною підтримкою всі дії режиму Януковича. Так-от, цієї людини автори постанови в документ чомусь не внесли. І я гарантую, що якби в списку раптом опинився Рінат Ахметов, ми б виявили, що за постанову не готова голосувати вся фракція Радикальної партії Олега Ляшка, левова частка "Народного фронту" і ще більша частина БПП”. 

Незважаючи на провал голосування, один із авторів постанови Максим Бурбак з фракції “Народний фронт” каже, що він має намір Burbakповторно ініціювати законопроект, але попередньо планує обговорити всі нюанси з членами фракцій, аби у залі набрались голоси.

“Ми почули,що депутати пропонують розширити даний список. тому ми зараз обговорюємо і внесення нового подання і його суттєве розширення.в рамках однієї сесії одне й те ж саме питання не розглядається,але думаю, що після узгодження всіх позицій фракцій,ми будемо вносити”.

Зокрема від депутатів лунали пропозиції поповнити список такими прізвищами,як Рінат Ахмєтов, Юрій Бойко, Сергій Льовочкін, Вадим Новинський.

Та чи з'являться нові прізвища у санкійному списку повторного законопроекту, поки невідомо і чи  знайдуться голоси для його ухвалення. Бо з одного боку треба ж попіаритись, а з іншого - своїх поплічників та фінансистів топити не хочеться та й врядчи хтось наважиться.

Автор: Вікторія Рощина, журналістка UA:ПЕРШОГО

Фото: Ян Доброносов, Володимир Струмовський, Олександр Сенько