Чи вдасться реформувати митницю?

П'ятниця, 26 травня 2017 00:00 - Новини
Чи вдасться реформувати митницю?
26 травня у Міністерстві фінансів розпочалися надважливі публічні обговорення проекту Плану дій реформування митниці. Мало кому невідомо, що українська митна служба – одне з основних джерел корупції, яке потребує термінового переформування.

Певні кроки по дерегуляції роботи митного контролю вже було зроблено раніше, але навряд чи можна назвати їх дієвими.

Основна причина невдач у спробі провести реформування галузі – відсутність чітких і недвозначних правил роботи. Наприклад, навіть звільнити митника, який порушив закон – не так-то й просто. Адже навіть керівник ДФС не може цього зробити, бо існуючі правила та постанови прямо забороняють звільняти держпрацівника з посади без «належного» розслідування, яке зазвичай проводиться тими, хто працює разом з винуватцем.

На п’ятничному засіданні робочої групи пройшов черговий етап обговорення загальних пунктів митного кодексу.

До робочої групи входять представники юриспруденції, народні депутати, фахові спеціалісти (працівники прикордонної, митної та фіскальної служби).

Одним з ключових моментів, які обговорювалися під час засідання – це приведення законодавства з питань державної митної справи у відповідність до Європейського законодавства та угод з ЄС.

За цією шаблонною фразою, насправді ховаються дуже важливі ініціативи. Які теж обговорювали під час події. Наприклад, юристи звернули увагу, що в Україні до сьогодні присутня практика, яку треба усунути на рівні законодавства, коли правоохоронні органи складають протокол про правопорушення на митниці, вони вилучають оригінал документів, в рамках тимчасового доступу, а товар залишається на складах у митної служби. Далі, ці матеріали мають потрапляти до суду, а там – вони можуть знаходитися рік, два а то й більше…

Та й з арештом товарів аналогічна ситуація. Правоохоронні органи зловживають правами, арештовують контейнери, не дають митникам ознайомитися з товаром та порівняти наявність документації з реальним продуктом.

І таких прикладів безліч.

Саме тому під час проведення публічного обговорення фахівці намагаються знайти оптимальні, а найголовніше – дієві інструменти, які будуть прописані у нових правилах роботи митниці.

Одним з етапів покращення якості роботи митних служб буде введення поступового підвищення зарплат (у планах міністерства підвищення з/п митникам до тисячі доларів до 2019 року) але паралельно буде посилений контроль та міра покарань для митників. Система, яку хочуть використати автори проекту у чомусь дуже схожа з американською. Германською та польською практикою вирішення цих питань.

До Плану з реконструкції роботи митниць входить більше ніж 40 пунктів. Які охоплюють питання з навчання та виховання майбутніх кадрів митної служби та унеможливлення подальшої корупційної діяльності митників, навіть тих, хто потрапить до служби зі старої системи.