Держава заборгувала громадянам 30 млрд грн. по «теплим кредитам»

Вівторок, 30 травня 2017 00:00 - Новини
Держава заборгувала громадянам 30 млрд грн. по «теплим кредитам»
Вже понад шість місяців держава не відшкодовує громадянам, членам ОСББ, субсидії та пільги на оплату ЖК-послуг.

На сьогоднішній день заборгованість складає понад 30 млрд грн. Система «теплих кредитів» на грані колапсу, а це, в свою чергу, може призвести до соціального напруження у суспільстві та масового незадоволення мешканців більшості міст України, які пристали на пропозицію уряду та взяли кредити для поліпшення умов житлового комплексу.

У вівторок, 30 травня у Києві пройшла прес-конференція, під час якої представники регіональних об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), профільних комітетів з житлово-комунальних питань та представники керівництва декількох українських міст публічно звернулися до Уряду та безпосередньо до керівництва Міністерством фінансів з нагальною потребою у найкоротші терміни вирішити питання. Інакше – до наступного опалювального сезону мільйони жителів українських міст залишаться без підтримки, а сама система «теплих кредитів» зазнає краху. Якщо людей покинуть напризволяще з власними проблемами, це може призвести до соціальної кризи державного масштабу.

Як заявив виконавчий директор Асоціації міст України (АМУ) Олександр Слобожан: «Ми зібрали інформацію по всій Україні і вийшли на цифру по заборгованості – майже 32 млрд грн. На минулому тижні ми зустрічалися з представниками Міністерства соціальної політики, а саме – з профільного департаменту, вони нам цю цифру підтвердили. Ми звернулися до уряду з цією проблемою, адже вирішення питання залежить, в першу чергу від дій Міністерства фінансів».

За словами голови львівської асоціації ОСББ “Оберіг” Стефанії Климко, яка теж взяла участь у прес-конференції, ситуація стала критичною для всіх організацій, незалежно від форми власності: ОСББ, жеки та інші профільні організації.

«Якщо проблему не буде вирішено у найближчі дні, до осені ми (ОСББ, - Ред.) не доживемо», – заявила Стефанія Климко.

Зважаючи на той факт, що аналогічна ситуація склалася не тільки у Львові, а й у більшості українських міст, криза невпинно наближається.

Слова Климко підтвердив директор АМУ Олександр Слобожан та додав: «Право на відшкодування державою пільг для громадян закріплено на законодавчому рівні. До того, ж було б зрозуміло, якби у бюджеті не було на це грошей. Але Мінфін не заявляв про нестачу коштів, тож, кошти мають бути але чомусь не виділяються належним чином. Швидше за все в Мінфіні просто не бачать повної картини, тому – не розуміють, що бюрократичне зволікання з цим питанням, може призвести до колапсу всієї системи «теплого» кредитування».

Вирішення цього питання залежить, в першу чергу від Міністерства фінансів, адже інформацію про стан у ЖКГ було подано ще у квітні, тож станом на перше червня, це питання мало б бути вирішеним.

«Мінфіну потрібен поштовх, щоб вирішити цю проблему. І вирішувати її потрібно сьогодні. Щоб не виникла ситуація, коли ми восени скажемо – нам немає чим платити, а у Мінфіні запитають – то чому ж ви мовчали раніше?», – коментує слова спікерів Климко.

Варто нагадати, що в Україні створено майже 27 тис. ОСББ, що становить близько 25 % багатоквартирного житлового фонду. У кількох тисяч будинків, рівень субсидіантів становить 70-80 відсотків, що взагалі унеможливлює здійснювати ОСББ належне утримання будинку. Якщо Міністерство фінансів не вирішить цього питання, вже восени уряд буде змушений відповідати на питання розлючених громадян, які повірили державним обіцянкам.