Чорногорія офіційно стала членом НАТО і заборонила в'їзду в країну 149 громадянам Росії

Понеділок, 05 червня 2017 00:00 - Новини
Чорногорія офіційно стала членом НАТО і заборонила в'їзду в країну 149 громадянам Росії
Сьогодні, 5 червня 2017 року, Чорногорія офіційно вступила до Північноатлантичного альянсу, ставши 29-м членом НАТО. Церемонія транслювалася на сайті Держдепартаменту США. У Москві це сприйняли як загрозу і зустрічно пригрозили. У МЗС Росії заявили, що залишають за собою право приймати рішення щодо захисту національної безпеки у зв'язку з вступом до альянсу Чорногорії.

Поки перелякана Москва «висловлювала співчуття у зв'язку з триваючою в республіці Чорногорія антиросійською істерією» (цитата МЗС РФ) у Вашингтоні в будівлі Держдепартаменту пройшла, офіційна церемонія передачі в державний департамент США документа про вступ балканської республіки до альянсу.

В ході заходу заступнику держсекретаря США Томасу Шеннону був переданий протокол про приєднання Чорногорії до Північноатлантичного альянсу. У церемонії брав участь генсек НАТО Йенс Столтенберг і чорногорський прем'єр-міністр Душко Маркович. Столтенберг зазначив, що входження республіки до складу організації «важливо для стабільності на Балканах і міжнародної безпеки». За його словами, Підгірці вибрала своє майбутнє, «свій шлях свободи і миру».

А 7 червня, в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі відбудеться церемонія підйому прапора Чорногорії, говориться в повідомленні американського відомства.

Раніше, 28 квітня 2017 року парламент Чорногорії схвалив закон про членство республіки в НАТО. За вступ віддали свої голоси 46 депутатів чорногорського парламенту з 81. А 12 травня всі 28 країн - членів НАТО ратифікували протокол про вступ цієї балканської держави в альянс і вже через тиждень, 19 травня, країни НАТО підписали протокол про вступ Чорногорії до альянсу. Військовий блок НАТО в останній раз розширювався в 2009 році. Тоді в альянс були прийняті Албанія і Хорватія.

Рішення про вступ Чорногорії до альянсу було неоднозначно сприйнято населенням країни. 28 травня в Чорногорії пройшли масові акції протесту під час яких був спалений прапор НАТО перед будівлею, де більшістю правлячої коаліції був схвалений закон про вступ країни в альянс. За даними правоохоронних органів, до цього причетні російські спец служби, що з 2014 року розпалюють провокації. Москва офіційно, як завжди, заперечує свою причетність.

Відносини між Росією і Чорногорією мабуть дійшли своєї межі. 1 червня влада Чорногорії оголосили про заборону в'їзду в країну 149 громадянам Росії і України. Зокрема в список небажаних осіб потрапили віце-прем'єр уряду Росії Дмитро Рогозін, секретар Радбезу Микола Патрушев, глава Чечні Рамзан Кадиров, заступник голови Державної Думи Сергій Железняк, а також керівник телеканалу «Царгород» Костянтин Малофєєв. Список був сформований на підставі рішення Європейської ради.

«Таким чином Чорногорія обмежує в'їзд, розпорядження майном і активами осіб, які несуть відповідальність за активну підтримку політики, спрямованої на підрив територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України», - йдеться в повідомленні.

За день до цього, Росія включила до списку санкцій чорногорських політиків, серед яких: прем'єр-міністр Чорногорії Душко Маркович, колишній глава уряду і лідер Демократичної партії соціалістів Міло Джуканович, спікер парламенту Іван Брайовіч та інші. Обмежувальні заходи введені в цілому щодо 70 осіб, 46 з них - депутати чорногорського парламенту.