Податковий комітет відстоює інтереси тютюнових монополістів

Середа, 07 червня 2017 00:00 - Новини
Податковий комітет відстоює інтереси тютюнових монополістів
Представники парламентського Комітету з питань податкової та митної політики є основними «лобістами» тютюнових компаній у Верховній Раді. До таких висновків прийшли учасники моніторингового дослідження антикорупційної організації Transparency International Україна.

Сьогодні в Україні працюють представництва декількох найбільших світових тютюнових корпорацій: Philip Morris International, Japan Tobacco, British Ameriсan Tobbaco та Imperial Tobbaco. Найбільший дистриб’ютор з продажу цигарок – сумнозвісний ТОВ «Тедіс Україна».

Експерти Transparency International Україна виявили, що 4 чинних нардепа, які входять до комітету, зокрема його очільниця Ніна Южаніна, а також Максим Курячий, Михайло Кобцев, Тарас Козак мають стійкі зв’язки із тютюновими компаніями. Їм допомагає голова секретаріату комітету Сергій Шоломицький. У діяльності цих посадовців протягом довгого часу простежується відстоювання інтересів вищеозначених виробників сигарет. Депутати просувають вигідні для тютюнових компаній законодавчі ініціативи та регулювання, активно критикують і нехтують законопроектами, які не на руку тютюновим корпораціям. Наприклад, деякі з них системно боролися за низькі акцизи на тютюн.

Про це експерти заявили під час прес-конференції, яка пройшла 7 червня у Києві.

Як заявив виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин: «Необхідно мінімізувати втручання тютюнових корпорацій у прийняття державних рішень, важливих для здоров’я нації. Усі домовленості між владою та бізнесом не повинні містити конфлікт інтересів. Це повинні бути не підкилимні контакти, а відкритий діалог за участю громадськості».

Потенційний конфлікт інтересів у податково-тютюновій сфері спостерігається ще з часів керування Комітетом з питань податкової та митної політики, а пізніше керівником Державної фіскальної служби сумнозвісним «чиновником під ковдрою» Романом Насіровим. Саме за його безпосереднього втручання на розгляд податкового комітету потрапив важливий законопроект, законопроект поданий ініціативною групою на чолі з головою Комітету з питань охорони здоров’я Ольгою Богомолець. Для того, щоб не допустити втручання «групи Насірова» у законодавство, присвячене охороні здоров’я, а не ринку тютюну, автори відкликали свій законопроект.

У травні 2015 року тими ж авторами на чолі з Богомолець реєструється вкрай важливий законопроект №2820. Україна має його прийняти відповідно до Конвенції. Законопроектом запроваджується низка антитютюнових ініціатив, зокрема, збільшення на пачках сигарет графічних попереджень про шкоду від куріння. Цей проект закону податковий комітет не зміг затягнути в комітет, адже він стосується захисту людей від шкідливого впливу тютюну, а не податкових норм. Тому законопроект №2820 просто стали блокувати. Спочатку Ніна Южаніна, яка замінила Романа Насірова на посаді Голови податкового комітету, 2 роки не виносила на розгляд «альтернативний» законопроект та особисто виступала проти включення №2820 в порядок денний Верховної Ради. Потім перехопила ініціативу та одноосібно створила робочу групу з розробки «компромісного» законопроекту. Жоден депутат-автор законопроекту №2820 не увійшли в цю робочу групу. Але основою її стали нардепи, які мають зв’язки із тютюновими корпораціями.

Неприйнятність ситуації полягає в тому, що стаття 5.3 Конвенції вимагає захистити політику охорони громадського здоров’я від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості. Чинне законодавство прямо каже про пріоритетність політики у сфері охорони здоров’я над фінансовими, податковими та корпоративними інтересами осіб, пов’язаних з тютюновою промисловістю.

Інтереси тютюнового бізнесу допомагає відстоювати Національна організація роздрібної торгівлі, президент якої Юрій Бондарєв 16 років працював на керівних посадах у відділі продажів «Філіп Морріс Україна», а також мільйонер Борис Кауфман. З боку громадських організацій у захисті інтересів корпорацій помічений Міжнародний центр перспективних досліджень, який отримав від тютюнових компаній 350 тис. доларів у якості грантів у 2014-2016 роках.

Представники Transparency International Україна розробили інтерактивну схему, за допомогою якої більш детально можна дізнатися про зв’язки депутатів та тютюнових корпорацій.