Відповідь УПЦ (МП) на звинувачення Мінкульту про співпрацю з ЛНР

Понеділок, 17 липня 2017 00:00 - Новини
Відповідь УПЦ (МП) на звинувачення Мінкульту про співпрацю з ЛНР
13 липня у Міністерстві культури України заявили, що митрополит Луганський і Алчевський Митрофан (Юрчук) нібито співпрацює з владою так званої «ЛНР», посилаючисьна інтерв’ю А. Ліцоєва ще від 30 квітня 2016 року.

У зв’язку з цим Відділ зовнішніх церковних зв`язків УПЦ повідомляє наступне:  

-  Звинувачення, які Міністерство культури України оприлюднило у своїй заяві на адресу митрополита Луганського і Алчевського Митрофана, є безпідставними та не входять до компетенції цього відомства. Фактично, Мінкультури вийшло за межі своїх повноважень та почало виконувати не властиві йому функції. Митрополит Митрофан категорично відкидає всі звинувачення у свій бік та заявляє про неправдивість інформації, поданої в інтерв’ю А. Ліцоєва. Розцінюємо цю заяву як провокацію, направлену на дискредитацію Української Православної Церкви і особисто митрополита Митрофана.

Читайте також: Міністерство культури звинувачує УПЦ Московського патріархату у співпраці з окупантами

- Українська Православна Церква сьогодні присутня там, де не присутня українська влада. На непідконтрольних українській владі територіях продовжують жити люди – громадяни України. Українська Православна Церква в особі свого єпископату і духовенства залишилася з нашими людьми на місці, у тих складних умовах, в яких вони наразі живуть. Наші священнослужителі зберегли вірність Українській Православній Церкві, центр якої знаходиться в Києві.

-  Місія Церкви в умовах конфліктів і війн полягає в примиренні сторін. Ще з часів Київської Русі Митрополит Київський часто виконував цю посередницьку місію і примиряв удільних князів. Очевидно, що таку ж миротворчу місію Церква покликана звершувати і сьогодні, докладаючи зусиль як для примирення, так і для полегшення страждань людей.

- Українська Православна Церква є єдиною релігійною організацією, яка бере участь у звільненні полонених. До нас продовжують звертатися як родичі полонених, так і представники компетентних органів державної влади за допомогою в цьому питанні. Наразі зусиллями Української Православної Церкви з полону звільнено більше п’ятнадцяти українських військових. А тому такого роду заяви, інформаційні провокації та безпідставні звинувачення Міністерства культури України проти Української Православної Церкви, ставлять під загрозу можливість наших подальших зусиль у допомозі при звільненні полонених.

- Посилання Мінкультури на інформацію з неперевірених джерел, а саме на інтерв’ю річної давнини одного з представників «ЛНР», свідчить про некомпетентність та непрофесійність посадових осіб Мінкультури. Створюється враження, що Міністерство довіряє інформації з джерел невизнаної квазіреспубліки. Натомість, такий державний орган як Міністерство культури України мав би посилатися на достовірну інформацію з перевірених джерел.

- Канонічне право Православної Церкви не передбачає норм, за якими можна притягнути до канонічно-дисциплінарної відповідальності за висловлення особистих поглядів та думок. Між іншим таке право гарантовано Конституцією України (ст. 34) та низкою міжнародних нормативно-правових актів, зокрема таких як «Загальна декларація прав людини» (ст. 19), «Конвенція про захист прав людини і основних свобод» (ст. 10).

- Згадана заява Міністерства культури може свідчити про спробу підготувати підґрунтя до подальших провокацій проти Української Православної Церкви, що ми нерідко спостерігаємо протягом останніх років. Зокрема, днями Комітет з питань культури і духовності Верховної Ради України рекомендував прийняти ще один антицерковний законопроект № 5309, згідно з яким в Української Православної Церкви пропонується забрати назву. Це дає підставу розцінювати скандальну заяву Міністерства культури, як підготовку суспільної думки до цього кроку. Переконані, що будь-які намагання оголосити Українську Православну Церкву «ворогом народу», відібрати її назву, поставити її поза Законом, можуть негативно вплинути на стабільність українського суспільства і призвести до непередбачуваних наслідків.

Саме тому ми закликаємо Міністерство культури України:

- не зловживати владою та діяти в межах повноважень, визначених законом; - - не створювати ворожнечі на релігійному ґрунті між українцями;

- припинити дискримінацію найбільшої Церкви країни, яка представляє - мільйони православних віруючих громадян України.