Порошенко підписав закон "Про Конституційний суд України"

Понеділок, 31 липня 2017 06:02 - Новини
Порошенко підписав закон "Про Конституційний суд України"
Президент України Петро Порошенко підписав закон "Про Конституційний суд України", повідомляє прес-служба глави держави.

Порошенко підкреслив, що підписаний документ є складовою судової реформи, яка спрямована на забезпечення права громадян України на справедливий суд, - повідомляє 112 Україна.

Читайте також: Польська пенсійна реформа: корисний досвід для України

Він також відзначив дві принципові новації закону: новий прозорий конкурс з добору кандидатів у судді та можливість будь-якої юридичної (за винятком представників держави або місцевого самоврядування) або фізичної особи подати скаргу до Конституційного суду.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила цей закон 13 липня, за нього проголосували 245 народних депутатів.

Законопроект запроваджує можливість громадянину звернутися до КСУ із конституційною скаргою. Детально описано, хто може подавати конституційну скаргу і в якому порядку.

У документі прописано повноваження КСУ, серед яких - тлумачення Конституції України, визначення відповідності Конституції актів, міжнародних договорів; питання, що виносяться на референдум.

Окремим рядком прописано розгляд конституційних скарг: "Вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність) законів України (їхніх окремих положень) за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України".

Зазначається, що до складу КСУ входять 18 суддів, установа є повноважною, якщо в її складі є щонайменше 12 суддів.

Суддею Конституційного суду може бути громадянин України, який володіє державною мовою, на день призначення досяг сорока років, має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п'ятнадцять років, високі моральні якості, є правником із визнаним рівнем компетентності.

Він не може суміщати свою діяльність з будь-якою, окрім викладацької, наукової чи творчої.

Членів Конституційного суду мають обрати в результаті конкурсів президент України, Верховна Рада, з'їзд суддів України. Документ описує, яким чином відбувається відбір кандидатів та їхнє призначення.

Згідно із законопроектом суддя Конституційного суду призначається на дев'ять років без права бути призначеним повторно.

Прописано, що безпека судді КСУ та членів його сім'ї (батьків, чоловіка/дружини, дітей) перебуває під особливим захистом держави. Органи правопорядку вживають заходів задля безпеки судді та членів його сім'ї за наявності відповідної заяви судді.

Одна з найбільш спірних норм стосується виплат суддям КСУ їхнього "довічного грошового утримання".

Виплати судді складаються з посадового окладу та доплати за перебування на посаді, причому оклад встановлюється у розмірі посадового окладу судді Верховного Суду. Передбачено такі доплати: 5% від окладу - для секретаря колегії, 10 - для заступника голови суду; 15% - голові суду. Довічне утримання становить половину виплат (окладу і доплат).

Окрім того, надаються щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів і службовий транспорт.

У прикінцевих положеннях вносяться зміни до порядку обрання обмудсмена із таємного голосування ВРУ на відкрите голосування, що неодноразово критикували парламентарії. Багато поправок стосувалися цієї теми, проте не набрали достатньої кількості голосів. Одну із поправок було анонсовано як скасування відкритого голосування ВР за омбудсмена, проте врешті виявилося, що вона присвячена іншій темі.