Обмін заручників у 2018: сподівання лише на Святого Миколая

Понеділок, 17 грудня 2018 18:17 - Політика 92
Обмін заручників у 2018: сподівання лише на Святого Миколая
19 грудня у Мінську Україна має намір знову підняти питання обміну заручниками. Понад сто українців чекають на звільнення з полону. Наразі Україна готова відпустити 66 сепаратистів в обмін на 19 українців – військових і цивільних. А також негайно передати РФ 23 росіян, засуджених за тероризм і участь у війні на Донбасі, в обмін на політв‘язнів Кремля.

У грудні минулого року це вдалось. Тоді відбувся найбільший обмін полоненими за весь рік і вдалося ціною звільнення 233 злочинців визволити із тюрем бойовиків 73 українців. На приємний сюрприз у День Святого Миколая влада розраховує і тепер. Чи варто сподіватися на добрий жест від ляльковода бойовиків - Кремля?

Про це заявила представник України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко.

Тим часом президент України нарікає на російського колегу - мовляв, у Кремлі про звільнення заручників з ним говорити не хочуть.

"Президент Росії уникає переговорів зі мною щодо звільнення ув'язнених українців. Те, що ми вже рік не можемо звільнити в'язнів з РФ та окупованих територій, має одну причину – їх не бажає звільняти президент РФ. Путін неодноразово демонстрував, що це питання залежить лише від його бажання. Захотів – звільнив, захотів – ні", - написав Петро Порошенко у фейсбуці.

Про байдужість Росії у питанні обміну свідчить і те, що Віктор Медведчук, фактичний представник Путіна в Україні, ігрорує засідання Тристоронньої контактної групи з весни. А він якраз є членом Гуманітарної підгрупи ТКГ, яка і займається звільненням полонених.

На обнадійливий результат не розраховують і деякі юристи Росії. Марк Фейгін, адвокат українських політв’язнів, заявив АСПІ, що Москва не піде на домовленості з обміну, щоб не дати Порошенку заробити додаткові бонуси перед виборами.

На його думку, Москва домагається обміну не у форматі люди - на люди, а люди на люди плюс політичні дивіденди. У ролі останніх можуть бути федералізація України, визнання виборів на Донбасі, відмова від миротворців на кордоні та ін.

"Щоб переломити ситуацію потрібно міняти і переговорні позиції, і переговорників. Щодо останнього, маю на увазі пана Медведчука", - заявив Марк Фейгін.

Та додав, що в Україні такого кандидата немає.  

Про зв’язок питання звільнення заручників та президентських перегонів кажуть й інші фахівці.

Політолог Наталія Білоус також вважає, що успіх у Мінську неможливий до 31 березня.

"До тих пір, поки не відбудуться президентські вибори, доти особливих зрушень у відносинах України та Росії не відбудеться", - прокоментувала Білоус агентству АСПІ .

На її думку, в середовищі українського політикуму немає чіткого плану з відновлення територіальної цілісності України.

"Кандидати в президенти будуть активно експлуатувати тему миру, прекрасно розуміючи, що це самореклама, спроба отримати голоси виборців і не більше того", - сказала політолог.

Сподіватися на зміну настроїв у питанні військових ЗСУ, захоплених у Керченській протоці, також не варто. Захоплені моряки потрібні Росії для легітимізації бойовиків на Донбасі. Таку думку АСПІ висловив політичний експерт Валерій Клочок.

"Президент РФ Володимир Путін через свого речника Пєскова дав чітко зрозуміти усьому світу, навіть після продовження санкцій ЄС, що не збирається відступати від позиції стосовно полонених військових ЗСУ в Керченській протоці. Для нього вони є виключно кримінальними злочинцями та будуть засуджені за кримінальним кодексом РФ. Ні про яке поширення на них статусу військовополонених він навіть не думає. Позиція світу для нього з цього питання не має ніякого значення. Очільник РФ переслідує нині єдину мету – врегулювання конфлікту на Донбасі за власним сценарієм – введення миротворців після переговорів з бойовиками, що зробить легітимною "владу" ОРДЛО. І наші військові полонені та політв’язні в цій великій грі є лише елементом", - переконаний Клочок.

Отже, повторити торішний успіх в питанні обміну заручниками, з огляду на старт виборчої кампанії, навряд чи вдасться. Тож можна тільки сподіватися, що 19 грудня, у День Святого Миколая, станеться диво.