Гроші, люди та знання: чого не вистачає кандидату Зеленському

Середа, 02 січня 2019 19:27 - Політика 961
Гроші, люди та знання: чого не вистачає кандидату Зеленському
Рахуючи останні секунди до нового року, глядачі найбільш рейтингового телеканалу - 1+1 - замість звичного привітання президента, стали свідками того, що комік Володимир Зеленський заявив, що балотуватиметься у президенти України. 

Оголошення про наміри йти в президенти від актора чекали вже давно, але вразили подача і масштаб. Хтось його вважає 100%-вим проектом Коломойського, хтось - технічним кандидатом Тимошенко. Більшість експертів та політиків слабо вірить у перемогу Зеленського на виборах, навіть попри велику підтримку народу.

Але наскільки реальні шанси артиста позмагатись за головний пост в країні?

Не можна оминути заклик Зеленського приєднуватись до його команди людей без політичного минулого. Наскільки реально за термін менш ніж чотири місяці сформувати передвиборчі штаби з людей без політичного досвіду?

Для політичного експерта Олександра Антонюка заява Володимира Зеленського не стала несподіванкою. Протягом року він фігурував у різних рейтингах соціологічного опитування, тому його образ як ймовірного політика почав формуватись давно.

“Як медійний персонаж - у нього дуже висока впізнаваність, я думаю на рівні 99%, бо усі знають, хто такий Зеленський. Для нього це досить непоганий старт, навіть я припускаю, даю 30% такої імовірності, що у нього є хороші шанси потрапити у другий тур”, - сказав Антонюк АСПІ.

Але експерт вважає, що основне питання щодо власної команди - наскільки люди на місцях будуть вмотивовані іти в передвиборчі штаби. Адже це не тільки агітація, це безпосереднє забезпечення кадрами дільничі виборчі комісії – це найскладніше.

Партія-партнер для Володимира Зеленського - це партія "УКРОП", вважає Антонюк. Саме на основі партійних структур "УКРОПУ" можливе формування політичної кампанії для Зеленського. За його словами, кадрового ресурсу в Україні достатньо, відповідно сформувати штаби можна. Інше питання у тому, наскільки вони будуть масовими та якісними. До того ж це вимагає великих грошових вливань, додає експерт.

Політтехнолог Микола Спірідонов вважає, що реальним кандидатом у президенти Володимир Зеленський не є. Його високий рейтинг дуже вразливий і опоненти зможуть з легкістью його розмити політтехнологічними трюками.

Спірідонов зазначає, що сама ідея побудови партійних структур з людей, які не мають політичного досвіду не нова. Для того щоб сформувати та налагодити повноцінну роботу за такий короткий проміжок часу, необхідно витратити в чотири рази більше грошей, ніж в компанію, яка триває рік, стверджує Спірідонов.

"Теоретично можливо все це розгорнути за три місяці, але практично це буде набагато дорожче. Гроші для цього потрібні астрономічні", - зазначає експерт. Політолог Олег Постернак говорить, що називати Зеленського “спойлером” не варто, додаючи, що він достатньо самодостатня фігура, оскільки він створив потужний гумористичний та бізнес проект.

“Він розуміє, що він політиці абсолютно чужий, в якийсь момент, блище до дня голосування, він це зрозуміє остаточно”, - зазначає Постернак.

Однак, проблемою для Зеленського, вважає політолог, є те, що він асоціюється тільки з посмішкою.

“Якщо Порошенко асоціюється з армією і томосом, Тимошенко з Новим курсом, Гриценко з захистом національних інтересів у військовому секторі, то Зеленський не має асоціативного змісту. Коли люди говорять про Зеленського як президента, вони не знають про що говорять”, - говорить експерт.

За його словами, зараз Зеленський переживає "медовий місяць" з електоратом, але він триватиме не довго. Блище до дня виборів люди вимагатимуть у Зеленського відповіді на ті питання, на які він може бути не готовий відповісти. Це те, що стосується фіскальної, цінової політики, бюджету та інших, конкретних питань. Тому завдання для нього – конвертувати телевізійний імідж в політичний та зберегти популярність до парламентських виборів, адже перспектив вийди у другий тур президентської гонки Постернак не бачить.

"Одними силами "95 кварталу" та менеджерами каналу 1+1 не обійдешся. Тут доведеться вибудовувати політичну комунікацію не зі сторони гумору, а більш досвідченими стратегіями", - додає політолог.

До того ж він відіграє позитивну роль у всьому виборчому процесі, бо саме його упізнаваність серед неполітичної та неполітизованої аудиторії, активізує їх брати участь у виборах. Саме висока явка на виборах буде першим наслідком його кампанії, він служить своєрідним "мостом" між неполітизованою публікою та виборчою дільницею, вважає Олег Постернак.

Політичний аналітик Ярослав Божко вважає, що електорат Зеленського умовно можна охарактеризувати як пасивно-протестний: передусім це жителі Півдня, Сходу та частини Центру України з достатком нижче середнього та протестно налаштовані.

Однак ключовою проблемою для коміка, на думку Ярослава, буде саме мобілізація електорату у період виборів. Попри високі рейтинги він популярний серед груп населення, які не ходять на вибори. Зеленський, на відміну від інших топ-кандидатів, акумулює не лояльність до нього як політика, а загальний протестний потенціал, який так само може проявитися і у простому ігноруванні виборів громадянами.

"Власне саме гасло кампанії Зеленського, запущеної у соцмережах учора, "Я іду! Ти зі мною?" має саме мобілізаційний підтекст - очевидно, штаб Зеленського усвідомлює проблему мобілізації виборця як ключову", - додає аналітик.

"Володимир, очевидно, заздалегідь готувався і ще до старту офіційної кампанії, були розміщені борди "Президент - слуга народу", не досить політичні, але і взагалі не про однойменний серіал. Ці ж борди на днях замінили більш політизовані: "Слуга народу - президент. І ніяк інакше". Даний хід був продуманий завчасно. Висунення Зеленського у такий спосіб і такий час дає зрозуміти, що у нього вже є штаби у різних напрямках, які працюватимуть над мобілізацією громадян до кампаній на підтримку кандидата", - вважає Ярослав Божко.