ЄСПЛ встановив порушення українськими судами в справі Лазаренка

Вівторок, 31 жовтня 2017 15:40 - Новини
ЄСПЛ встановив порушення українськими судами в справі Лазаренка
Європейський суд з прав людини встановив порушення українськими судами права сторони процесу на присутність в залі судового засідання.

Читайте також: Засуджений на окупованій території поскаржився на Україну до Європейського суду з прав людини

У справі "Лазаренко та інші проти України", яке набуло статусу остаточного 27 вересня 2017 року, ЄСПЛ визнав порушення Україною пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини в зв'язку з порушенням принципу рівності сторін в результаті неповідомлення заявника про апеляційне провадження у його справі .

Шість громадян України звернулися до українського суду. Позови були подані проти Пенсійного фонду України. Позивачі просили суд про перерахунок пенсій, у зв'язку зі збільшенням середньої заробітної плати в країні з часів їх виходу на пенсію.

Суди першої інстанції прийняли рішення на користь пенсіонерів і постановили зробити перерахунок пенсій. Однак Пенсійний фонд подав апеляцію на ці рішення.

Суд апеляційної інстанції відкрив провадження за скаргою ПФУ, призначив дату розгляду, проте не відправив позивачам судові повістки у справі.

Більш того, апеляційний суд скасував рішення судів першої інстанції і відмовив в задоволенні позовів, навіть не вислухавши позивачів в залі судового засідання.

Позивачі вирішили відстояти свої інтереси в Європейському суді з прав людини.

У даній справі заявника не попередили про апеляційне провадження у судовій справі, в результаті чого заявник був позбавлений можливості надати свої коментарі з приводу апеляційної скарги другої сторони процесу.

ЄСПЛ, розглядаючи скаргу заявника, вказав на необхідність використання рекомендованої письмової кореспонденції під час відправки судових документів, а також обов'язок особи, яка здійснювала відправку кореспонденції, повернути докази такої відправки в суд і необхідність зберігати їх в судовій справі.

У зв'язку з порушенням Конвенції, ЄСПЛ також ухвалив стягнути з України по 1 000 євро на користь кожного заявника на компенсацію моральної шкоди. Всього було 6 заявників з аналогічними скаргами.

Дане рішення Європейського суду з прав людини надійшла до Вищого адміністративного суду України, який поінформував глав усіх апеляційних адміністративних судів про рішення ЄСПЛ і порадив судам враховувати дану практику при судовому провадженні.