Податок на розкіш при українській зубожілості: чого очікувати цього року

П'ятниця, 31 березня 2017 00:00 - Новини
Податок на розкіш при українській зубожілості: чого очікувати цього року
Як воно витрачати всю заробітну плату чи пенсію на оплату комунальних платежів, а потім ще і не знати, де взяти гроші на сплату податку за свої ж кровні квадратні метри? Або як ДФС  робить все, щоб збільшити розмір податку на нерухомість?

Ще декілька років тому середньостатистичні українці раділи з того, що Верховна Рада збиралася ввести податок на розкіш. Мовляв, нарешті, олігархи заплатять за свої шикарні маєтки і буде хоч якась справедливість. Утім, радіти довелося недовго. З’ясувалося, платити мають всі ті, площа квартири у кого більше 60 кв. м., а приватного будинку – більше 120. Парламентарі тоді послалися на те, що це загальноприйнята європейська практика. Але експерти їм зауважили: «Податок не справедливий. Тому що він у всьому світі вираховується з вартості об’єкта, у нас – із квадратного метра. І податком обкладається будиночок в селі за 600 км від Києва, і в Кончі-Заспі – за однаковими нормами». Соціальні служби своєю чергою наголошували, що 60 кв. м. – це маленька квартира, де звичайній українській родині навіть затісно, то ж про яку розкіш йде мова?

Платити, на перший погляд, ніби й небагато, десь у середньому 25 гривень за кожний «зайвий» метр. Розмір податку встановлюють органи місцевого самоврядування. Так, наприклад, в минулому році за рішенням органів місцевої влади 1% від мінімалки з кожного метра стягували в Києві, Львові, Чернівцях, Тернополі, Луцьку, Ужгороді, Черкасах, Хмельницькому, Полтаві, Херсоні, Чернігові та Миколаєві. 2% - в Одесі, Дніпропетровську, Харкові, Запоріжжі та Сумах. Тобто за 100-метрову квартиру в Одесі сплачували 1160 грн., у Львові – 290 грн., а у Полтаві – 580 грн. Тоді мінімалка в Україні була 1378 гривень. Тепер же суми податку збільшаться у зв’язку із підвищенням мінімальної заробітної плати. Мало того, платити потрібно і за підвали, гаражі та сараї.

Не поширюється податок на нерухомість хіба що тільки на будівлі у зоні відчуження, гуртожитки та аварійне житло. До того ж, згідно із законом, не оподатковується майно сиріт та одиноких матерів, які виховують дитину-інваліда. Не потрібно платити податок і з дитячих садків, комунальних будівель, храмів. У зв’язку з цим вже виникла маса нових схем. Деякі господарі умудряються зайві метри оформити, як прибудови чи приміщення господарського вжитку або ж зареєструвати їх на когось з представників тієї категорії, яка не підлягає оподаткуванню.

Законом визначена проста схема оплати: до 1 липня кожного року податкова служба має розіслати рішення-повідомлення та квитанції з сумами податку. Заплатити потрібно до кінця серпня (протягом 60 днів). Якщо платіжку прострочити на місяць, доведеться заплатити штраф у розмірі 10% від суми нарахованого податку, за другий місяць - 20%. Крім штрафу за прострочення нараховується пеня - 0,05% від загальної суми за кожен день прострочення. Якщо не заплатити податок, податковий інспектор може в рахунок боргу накласти на частину майна податкову заставу. Якщо податок не сплачується тривалий час, майно продають за рішенням суду. Крім того, за несплату податків передбачена кримінальна відповідальність (ст. 212 ККУ).

Податок на нерухомість цього року українці сплачуватимуть вдруге, за 2016 рік, а у минулому сплачували за 2015 рік. І вже тоді було зрозуміло, ДФС у визначенні терміни не надсилає квитанції. Це підтверджують і юристи. «У минулому році квитанції приходили українцям з великим запізненням, тому Фіскальна служба прийняла рішення стягувати пеню через 60 діб після дня отримання платіжки. Багато хто просто вже отримували повідомлення з пенею і оплачували. Хоча, якщо платіжка не прийшла вчасно, можна було не платити пеню», - розповідає юрист Олександр Плохотник.

Цього року, не виключають юристи, ситуація повториться. Податковій вигідно нарахувати пеню і стягнути з громадянина більше грошей.

У Фіскальній службі міста Києва на питання, що робити, якщо не прийшла квитанція, відповіли просто: «Проведіть звірки того майна, яким ви володієте з тими даними, які про вас є у податковій. І сплатіть податок, якщо це передбачає закон».

Тільки восени, після завершення кампанії «Податок на розкіш» стане зрозуміло чи налагодили у ДФС своєчасність надсилання квитанцій чи так і продовжують нараховувати українцям додаткові гривні.