Відтепер доведеться платити окремо за трубу та лічильник

Понеділок, 03 квітня 2017 00:00 - Новини
Відтепер доведеться платити окремо за трубу та лічильник
Скандал довкола абонплати за газ. На українців тиснуть податками. Відтепер за газ доведеться платити втричі більше. Національна комісія, яка регулює сферу енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) 28 березня раптом ввела в Україні абонплату за газ для населення і промислових користувачів. Нововведення почало працювати вже з 1 квітня, тобто через 3 дні після затвердження.

Читайте також: Перевіряйте свої комунальні квитанції

Такий поспіх Національний регулятор пояснив бажанням зробити прозорими тарифи. Щоб кожний платив за спожитий газ, але при цьому всі оплачували користування газотранспортними комунікаціями. Досі вартість транспортування газу по трубах була автоматично включена в його ціну, так само і вартість ремонту та техобслуговування трубопроводів. Тепер абонплата буде враховуватися окремо. Такий поділ, наголошують у  НКРЕКП, діє в Європі (умови третього енергопакета). У відомстві також вважають, що його впровадження в Україні буде сприяти появі конкуренції на ринку постачання газу.

Читайте також: Податок на розкіш при українській зубожілості: чого очікувати цього року

Отже, якщо раніше за кожний спожитий кубометр газу користувач сплачував 1,58 грн. за його доставку до будинку, тобто спожили 15 кубометрів, заплатили за транспортування 23,7 грн, то тепер абонплата буде сталою величиною і не буде залежати від обсягу спожитого газу. Натомість, вона залежатиме від максимальної потужності лічильника газу, встановленого у споживача. Як відомо, є різні види лічильників щодо пропускної спроможності – для газових котлів, колонок і газових плит. Ось за цим параметром і нараховуватимуть абонплату.

Так, при невеликих обсягах споживання (до 800 кубометрів на рік, що характерно для опалення квартир) витрати істотно зростуть у середньому в 2,3 рази для лічильників G4 і в 3,8 рази для G8. При середніх обсягах споживання газу (1500-2000 кубометрів на рік) за наявності лічильника G4 плата в середньому буде порівнювана з тією, що була до 1 квітня, хоча для кожного облгазу ситуація може суттєво відрізнятися. А от вже при лічильнику G6 при цих обсягах споживання плата зросте в середньому в 1,8 разів. Цікаво, що при великих обсягах споживання (більше 2500 кубометрів на рік) при лічильнику G4 у більшості випадків плата суттєво зменшиться. Це визнають навіть у «Нафтогазі».

Заступник глави департаменту НАК «Нафтогаз» Олексій Хабатюк, ґрунтуючись на постанові НКРЕКП і Кодексі газорозподільних мереж, зазначив, що ті, хто використовує газ для приготування їжі, будуть змушені платити за транспортування газу в 3-8 разів більше, ніж це закладено в нинішньому тарифі. А ті, хто опалює ним будинки і споживає дуже багато палива, будуть платити менше, ніж зараз.

Дані зміни вже викликали хвилю невдоволення. Громадяни нарікають, що про такі рішення слід попереджувати за рік чи півроку. Багато споживачів могли б підготуватися, хтось відмовився б від газу взагалі, хтось зменшив би свою потужність на меншу, а хтось поставив окрім газового котла ще й твердопаливний.

Усерйоз цим занепокоєні і урядовці та народні депутати. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв розібратися з абонплатою за газ, провести ретельні розрахунки і подивитися, як це вплине на оплату за газ для кожного українського громадянина. «Це неприпустимо! Ні я, ні Уряд це категорично не підтримуємо. Хоча Національна комісія з енергетики і не підпорядковується Уряду і прем’єр-міністру, але я направлю офіційне звернення. Вимагаю, щоб це рішення було переглянуто. Це наша принципова позиція!», - зазначив Гройсман.

Під час Погоджувальної Ради у Парламенті свої категоричні зауваження щодо рішення Національного регулятора висловили і голови деяких фракцій. Олег Ляшко, фракція Радикальної партії Олега Ляшка, через суд вимагатиме скасування даного рішення, в іншому випадку погрожує заблокувати парламентську трибуну. Юлія Тимошенко, фракція «ВО «Батьківщина», назвала таке нововведення «вбивством українських родин». Вона підрахувала, що «газові олігархи», які фактично володіють облгазами, , збагатяться за рік на 12 млн грн. Максим Бурбак, фракція «Народний фронт», вимагає звіту очільника НКРЕКП Дмитра Вовка.

Тож ситуація тільки набирає своїх обертів. Тим часом, українці вже рахують свої кровні і мізкують, де тепер взяти гроші ще й на абонплату за газ.