Підприємства Ахметова переобладнуються під інші марки вугілля

Середа, 03 травня 2017 00:00 - Новини
Підприємства Ахметова переобладнуються під інші марки вугілля
Ера рукотворного дефіциту енергетичного вугілля в Україні добігає кінця.

Вирішувати цю проблему взявся найбільший гравець ринку - група «ДТЕК», задумавши перевести свої потужності з відсутнього антрациту на газове вугілля. Цей план обійдеться енергохолдингу в кілька мільярдів гривень, але чи повернуться ці гроші - велике питання.

Читайте також: Політичні маріонетки Ахметова

«У нас починається проект з переводу двох блоків по 150 МВт на Придніпровській ТЕС. Це вже готовий проект, і до опалювального сезону ми переведемо два цих блоку. До наступного опалювального сезону ми переведемо всю Придніпровську станцію на марку «Г». Криворізька ТЕС - другий пріоритет, і ми переведемо її в режимі 50 на 50. Тепер все це потрібно обрахувати і зрозуміти терміни, протягом яких це можна зробити. Поки ми тримаємо в голові термін 2-2,5 року», - заявив недавно пресі глава ДТЕК Максим Тимченко.

Якщо сприймати цю новину лінійно, вона означає вирішення однієї з найважливіших проблем української енергетики - дефіциту антрациту, який країна почала відчувати після захоплення Росією частини території Донбасу. Насправді, озвучена М. Тимченко стратегія тягне за собою набагато більше висновків. Найважливіших серед них можна виділити два.

Перший: погодившись на переклад своєї генерації з «А» на «Г», «ДТЕК» фактично вперше визнав нульовими свої шанси на повернення контролю над антрацитодобувними шахтами із зони АТО. Адже в іншому випадку енергохолдинг не погодився б інвестувати мільярди гривень в переобладнання енергоблоків своїх ТЕС, і приріст видобутку вугілля марки «Г».

«Ми склали баланс, порахували, і прийшли до висновку, що при переході на газове вугілля, нам буде достатньо обсягів його видобутку на «Павлоградвугіллі» і «Добропіллявугілля», але, природно, за умови збільшення ними обсягів видобутку. «Павлоград» ми будемо тримати на рівні 19-19,5 млн т. Ключова ставка йде на приріст видобутку на шахтах «Добропіллявугілля» - в минулому році обсяг видобутку був у нас близько 2,8 млн т, в цьому році здобудуть 3 , 6-3,7 млн т. А цільовий рівень - 5 млн т. Ціна питання тільки по «Добропіллю» в цьому році - більше 1 млрд грн», - заявив М. Тимченко.

Другий: інвестуючи в перехід на споживання газового вугілля, ДТЕК явно розраховує на окупність вкладеного. У нинішніх умовах роботи ринку це виправдано: тариф теплової генерації зараз сформований з урахуванням ціни на вугілля за імпортним паритету (близько 2800 грн. / Т), в той час як максимальна собівартість ресурсу внутрішнього виробництва - 1800 грн. / Т. Різниця між двома цими цифрами, судячи з усього, і стала головним стимулом для прийняття рішення про відмову від вугілля антрацитових марок. Питання тільки в тому, чи доживе цей «розбіг» до моменту, коли ДТЕК зіскочить з антрацитовой голки імпорту.

Це питання виникає навіть не через нескінченні змін політичних правил гри в Україні. А тому що вугільна революція почалася саме в період законодавчого перебудови роботи енергоринку. Йдеться про прийняття Законів «Про ринок електроенергії», який має на увазі перехід від моделі єдиного покупця електроенергії (посередником ДП «Енергоринок») до так званого вільного ринку, коли споживач енергії зможе сам вибирати її виробника.

Читайте також: Україна повністю припинила постачання електроенергії на окуповану частину Луганської області

Ці правила передбачають біржову торгівлю електроенергією, і в таких умовах затверджені регулятором тарифи вже не матимуть ніякого значення - головним критерієм оцінки стане цінова конкурентоспроможність запропонованого кіловат-години. Але для «ДТЕК» головною загрозою буде не стільки перехід на цю модель, скільки період до цього самого переходу: на те щоб Закон «Про ринок електроенергії» заробив, піде від півтора до двох років, а за цей час сьогоднішня система ціноутворення вугілля в Україні може зазнати найнесподіваніші зміни, тим самим ставлячи великий знак питання над економічною доцільністю затіяної донецькою групою стратегією.