Починаючи з липня 2017 року всі церкви будуть змушені платити податки

Середа, 10 травня 2017 00:00 - Новини
Починаючи з липня 2017 року всі церкви будуть змушені платити податки
Ну, добре, не всі церкви, але більшість. Експерт з правових питань Олександр Зарайський доступно пояснює, власне, чому буде саме так.

На сьогодні всі релігійні громади (хоч православні, хоч будь-які інші) включені до реєстру неприбуткових організацій і податки від торгівлі тими ж свічками або від пожертвувань прихожан не платять.

Але! У минулому році змінився принцип включення до цього реєстру неприбуткових організацій.

Якщо раніше туди включали за фактом самої належності до певного типу організацій «Ти релігійна організація? Ок! Включаємо! Ти профспілка? Ок! Включаємо!», то зараз цей принцип скасували.

Для того щоб бути включеним до реєстру неприбуткових організацій, потрібно відповідати двом умовам:

1) Бути створеним і зареєстрованим згідно з відповідним законом, що регулює діяльність певного типу організацій;

2) Статут організації повинен містити певні пункти.

Не знаю, як інші релігійні організації (бабтисти/свідки Єгови, кришнаїти і т.д., і т.п.), але з православними церквами (правильно говорити: «релігійними громадами») на сьогодні склалася ситуація, коли документи більшості з них не відповідають новим вимогам закону.

По-перше, дуже давно створювалися і реєструвалися більшість з цих громад.

По-друге, ніхто всерйоз не займався їх документами та тим, що в них написано.

По-третє, в деяких випадках ці громади були створені ще за часів СРСР і після проголошення Україною незалежності не були легалізовані в рамках українського законодавства.

Абсолютно всім (99%) православних церков і храмів на сьогодні потрібно вносити зміни до своїх статутних документів.

А в деяких випадках проходити процедуру реєстрації та легалізації практично з нуля.

Сама по собі процедура, хоч внесення змін, хоч легалізації, зовсім не швидка.

Спочатку документи повинні пройти перевірку / експертизу у відділі релігій при гор / облраді, і тільки потім вони подаються реєстратору для проведення процедури реєстрації.

Однак, як я вже сказав, більшість настоятелів не заморочуються цим питанням.

Хтось просто не в курсі, хтось по-старому вважає, що воно все «якось само», а десь керівники єпархій самі говорять священикам, мовляв, «не потрібно нікуди ходити, ми церква - нас не чіпатимуть». Як результат, з 1 липня релігійні громади, які не внесли зміни до своїх статутів, будуть виключені з реєстру неприбуткових організацій, і повинні будуть платити податок на прибуток від усіх надходжень і пожертвувань.

Тобто, попросту кажучи, якщо їх виключать з реєстру (а тут без варіантів, виключать всіх, хто не призведе статути у відповідність з вимогами ПКУ), вони стануть платниками податку на прибуток на загальних підставах.

На перший погляд цей момент здається абсолютно не принциповим.

Думаю, зрозуміло, що податкова не буде витрушувати ящики для пожертвувань або перераховувати виручку в свічкових крамницях.

Але, разом з тим будь-яка церква, будь-який храм несе витрати на своє утримання.

Наприклад, платить за електрику, воду, газ або опалення.

І тут не потрібно стояти на вході.

Досить просто запросити всі комунальні служби, скласти докупи цифри і задати настоятелю питання, а звідки гроші?

І що буде відповідати настоятель?

І зовсім окремим параграфом проходять церкви, які тільки будуються або суттєво ремонтуються/реконструюються.

Там зовсім інший порядок цифр у витратах.

Ви думаєте, що ніхто в податковій не буде займатися збором таких документів, тому що їм це не потрібно і взагалі не до цього?

У звичайних умовах дійсно все так би і було.

Але у нас протягом останніх років є протистояння Київського і Московського патріархату.

Тут і боротьба за парафіян, і боротьба за приміщення церков і храмів.

Плюс, в результаті війни з Росією у патріотично налаштованої частини населення є певна неприйняття церков, що відносяться до Московського патріархату.

Ну, а я думаю, ні для кого не секрет, що будь-які контролюючі органи можна використовувати (причому абсолютно легально) як інструмент тиску на опонента, особливо, якщо цей опонент порушує закон. І ось давайте уявимо, сидить патріот і дивиться в реєстрі неприбуткових організацій, що якась церква Московського патріархату не включена в цей самий реєстр. Реєстр неприбуткових організацій абсолютно відкритий, так що перевірити можна будь-яку організацію без проблем.

Далі все дуже просто.

Беремо і пишемо заяву в податкову, що так і так, такий-то храм не включений до реєстру, в той же час платить за світло / газ, пожертвування по касі не оприбутковуються, прошу провести перевірку і донарахувати податки і штрафи до бюджету.

А тепер давайте так, що повинен буде зробити начальник податкової, який отримав подібну заяву?

Залишити без реакції? Відповісти, що за результатами перевірки доходів не виявлено?

Думаю, ви розумієте, що після будь-якої відповіді, в якому не буде вказано, що заява підтвердилося, а в бюджет донарахованих Н-гривень, такий начальник буде миттєво зарахований до «лику сепаратистів».

Ну, а в суспільстві підніметься хвиля з вимогою «лінчувати» такого податківця, як зрадника країни і агента кремля.

І, загалом-то, суспільство буде правим, так як всі розуміють, що:

1) Церква отримує доходи;

2) Раз не включена до реєстру неприбуткових, повинна платити податки абсолютно з усіх доходів, не залежно від джерела походження (навіть якщо їх «Бог дав»).

Тобто, з точки зору закону заявник / суспільство будуть праві, а податкова «що не знайшла доходів», заробить собі головний біль.

Так що, донарахувати податок за такою заявою - буде найлегшим виходом із ситуації.

Так, можлива й інша ситуація.

Коли після нарахування податків підніметься обурення серед прихожан Московського патріархату про гоніння на церкву (що майже напевно буде, та ще й за підтримки Російських ЗМІ).

Але, в такому випадку.

По-перше, можна обґрунтувати правомірність нарахувань з точки зору закону (громада адже сама винна, що її виключили з реєстру)

По-друге, пардон, панове, якщо ви вважаєте, що податкова не має рації - йдіть до суду, заперечуйте рішення.

Так, безумовно, в ці гру можна грати і «удвох».

Точно так же, прихожанин Московського патріархату може написати заяву щодо храму з Київського патріархату, якого немає в реєстрі неприбуткових.

З такими самими наслідками.

Загалом, пророкую, що як тільки цей «нюанс» зрозуміють всі «небайдужі» з обох сторін, у нас почнеться форменна «податкова війна» між церквами.

І під удар потраплять абсолютно всі релігійні громади, не залежно від конфесійної та патріархальної приналежності. Всі, хто не вніс зміни до своїх статутних документів.