Рада проголосувала за квоти на телебаченні

Вівторок, 23 травня 2017 00:00 - Новини
Рада  проголосувала за квоти на телебаченні
Верховна Рада підтримала проект закону про запровадження квот державної мови на українському телебаченні на рівні 75%.

Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації №5313 підтримали 269 народних депутатів. Законом встановлюється, що для телерадіоорганізацій загальнонаціональної категорії мовлення, частка передач або фільмів українською мовою має становити не менше як 75 % протягом доби у кожному з проміжків часу з 7:00 до 18:00 та з 18:00 до 22:00. В той же час, для телеорганізацій регіональної та місцевої категорій мовлення частка буде на рівні 50%. Окремо законопроектом пропонується встановити обов’язкову частку передач новин державною мовою, а саме – не менше 75% від загальної тривалості всіх передач новин у кожному з проміжків часу з 7:00 до 18:00 та з 18:00 до 22:00.

Напередодні голосування кореспондент «АСПІ» поцікавився в народних депутатів з різних фракцій чи підтримають вони даний законопроект і чи власне готові за нього голосувати?

Оскільки одним з найбільших викликів для парламентської коаліції при голосуванні даного законопроекту було узгодити питання захисту української мови з тим, як не порушити права національних меншин, наприклад кримських татар та інших.

Один з лідерів кримськотатарського національного руху, народний депутат Мустафа Джемілєв розповів журналісту АСПІ про компроміси щодо мовного питання:

«Внаслідок  поправок, які зробив народний депутат Рефат Чубаров, телеканал  АТР зможе мовити на 70%  українською та кримськотатарською мовами та на 30% російською мовою. Наші співвітчизники повинні знати українську мову, я підтримую даний закон. Дефініції  терміну «корінний народ»  немає, і це ускладнює процес розрізнення корінних народів і національних меншин. Порадившись в експертному середовищі, ми прийшли до висновку, що корінним народом варто вважати в першу чергу той, який  не має власної держави.

Я сподіваюся, що міжнародна спільнота нас підтримає , ми відправляємо всі напрацювання до Верховного комісаріату ОБСЄ по справам національних меншин  і якщо будуть якісь заперечення, ми максимально їх врахуємо», – заявив Джемілєв.

За словами Джемілєва,  розвиток кримськотататарської мови,  в силу історичних причин знаходиться на початковому етапі, тому його законопроект №6315 «Про статус кримськотатарського народу», який пропонує закріпити статус Автономної Республіки Крим, як національно-територіальної автономії кримських татар та  враховує  більш розширене функціонування кримськотатарської мови на території автономії у всіх сферах життя покаже наскільки влада готова підтримати кримських татар.

«А на даному етапі  ми всіляко підтримуємо законопроект про  посилення ролі української мови на телебаченні», – заявив Джемілєв.

Народний  депутат з БПП  Віктор Чумак вважає, що,  так звана, м’яка українізація допоможе змінити мовну політику на телебаченні.

«Стосовно  кримських татар, я думаю, ми з ними домовимося і жодних проблем не буде. Телеканал АТР і далі буде функціонувати. Українську мову кримські  татари нормально сприймають, на відміну від російської, адже для них це мова агресора, тому ми однозначно підтримаємо даний законопроект», - підсумував нардеп.

Нардеп від Радикальної партії  Ігор Мосійчук в коментарі «АСПІ» заявив, що даний  законопроект жодним чином  не порушив права національних меншин і в тому числі кримських татар.