Україна попередила Молдову про наслідки торговельних відносин з РФ

Середа, 24 травня 2017 00:00 - Новини
Україна попередила Молдову про наслідки торговельних відносин з РФ
Україна заборонила транзит продовольчої продукції в невизнану "Придністровську Молдавську Республіку" (ПМР) через українську територію. Згідно з повідомленням Госпотребслужби України, з кінця травня 2017 року транзит дозволено лише після узгодження з Національним агентством з безпеки харчових продуктів Республіки Молдова.

Таким рішенням Київ продовжив політику тиску на підконтрольний Росії молдавський регіон.

Читайте також: Топ-20 конфліктів розпочатих РФ з 1990-х років

За словами "міністра сільського господарства і природних ресурсів" Придністров'я Ефимия Коваля, в 2017 році через Україну в Придністров'ї доставили більше 6 тис. Вантажів з 29 країн світу.

Після введення заборони, Придністров'я буде платити штрафи за простій вантажів, які прибули морським шляхом на українську територію, тоді як машини з продовольством будуть просто розвертати на кордоні. І це негативно відобразиться на продовольчому забезпеченні Придністров'я, особливо якщо врахувати зовнішню залежність так званої ПМР від РФ. Майже половина імпорту в Придністров'ї припадає на Росію. Тоді як експорту - лише 8%. Частка українського імпорту в Придністров'ї становить 11%.

На думку директора Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталія Кулика, рішення, безумовно, вдарить по напівофіційним місцевим корпораціям, які пов'язані з російським капіталом, але цей крок не призведе до колапсу надходжень продовольства. Просто іншого способу боротьби з контрабандою, джерелом якої є невизнаний регіон, на даний момент немає.

Від Росії ж в цьому випадку навряд чи варто очікувати чогось більшого, ніж продовження традиційної риторики, тому що Москва і Тирасполь регулярно звинувачують Україну в провокації, упередженості і ставлять під питання її роль посередника в форматі мирного врегулювання 5 + 2 (Кишинів і Тирасполь приймають в ньому участь як сторони конфлікту; спецпредставники ОБСЄ, України, Росії - як посередники, ЄС і США - як спостерігачі). Але все в кінцевому підсумку залишається на рівні риторики.

У Придністров'ї ще з 1990-х розташовуються російські "миротворчі сили" і військовослужбовці оперативного угруповання російських військ, які охороняють склади з озброєннями - в цілому більше 1,5 тис. Чоловік. Кишинів і міжнародне співтовариство в особі, наприклад, ОБСЄ і НАТО, неодноразово вимагали від Москви виведення її армії з молдавської території. Однак російська Держдума не ратифікувала міжнародні угоди, які передбачали виведення військ.

2 травня Конституційний суд Молдови визнав перебування російських (як і будь-яких інших іноземних) військ на лівому березі Дністра неконституційним і постановив, що 11% території країни окуповані Росією. У травні президент Молдови Ігор Додон, відомий своєю проросійською риторикою, заявив, що після остаточного врегулювання придністровського конфлікту російські війська повинні бути виведені з країни, оскільки Молдова є нейтральною державою.

Дії України щодо заборони транзиту в невизнану ПМР, спрямовані не тільки на зниження контрабандних потоків. Паралельно українська влада прагне утримати Молдову від занадто тісних відносин з РФ.