Антикорупційний Майдан в Румунії: протистояння Уряду та Президента

Середа, 01 лютого 2017 00:00 - Події 1096
Антикорупційний Майдан в Румунії: протистояння Уряду та Президента
В Румунії тривають антиурядові протести. Нагадаємо у вівторок, 31 січня, Уряд країни затвердив декрет про амністію і декриміналізацію посадових злочинів. Згідно нового закону чиновники, які завдали державі збитків менше 50 тисяч євро не вважаються корупціонерами.

Таке рішення Уряду викликало масові протести серед громадян. Загальну кількість протестувальників ЗМІ оцінюють у 300 тисяч осіб, Люди вийшли на вулицю в Клуж-Напока, Галаці, Яссах, Сібіу, Тімішоарі, Бакеу. Відомо, що в Бухаресті більш ніж 100 тияч осіб перебувають на вуличних протестах. 

Зауважимо, що нинішня хвиля антиурядових протестів - наймасштабніша з моменту повалення комуністичної влади в 1989 році. Демонстранти вигукували "Злодії", "Відставка!", «Ні Амністії!»

Вочевидь нова норма закону була вигідна голові правлячої Соціал-демократичної партії Румунії Лівіу Драгні, якого звинувачують у завданні фінансових збитків державі, фіктивному працевлаштуванні.

Між тим - Президент з народом

klaus johannisПрезидент Румунії Клаус Йоганніс домігся, щоб ці постанови зняли з порядку денного Уряду, хоча соціал-демократи та їх союзники вже неодноразово погрожували йому імпічментом. Президент наголосив, що "до останнього дня свого перебування на посаді" буде боротися за відновлення правової держави в Румунії. Нагадаємо, Клаус Йоганніс - право-консервативний політик, господарник з німецьким корінням, виграв у 2014 році у «румунського Путіна» соціал-популіста Віктора Понти. Йоганніс набрав близько 55% голосів, хоча в першому турі Понта переграв свого конкурента аж на 10%.

Акції протесту в Бухаресті вже переросли в зіткнення з поліцією. Фанати, які перебували в натовпі мирних демонстрантів, раптом стали закидати правоохоронців піротехнікою. У відповідь ті почали розпилювати сльозогінний газ. Як пишуть близькі до опозиції місцеві ЗМІ, дії хуліганів – це цілеспрямована провокація прихильників Уряду, які планували запобігти подальшим акціям та дискредитувати протест у цілому.

S.O.S. Європа! 

02 Romania

Зі свого боку, Керівництво Єврокомісії теж розкритикувало ухвалений напередодні у Румунії антикорупційний закон. "Боротьба з корупцією має розвиватися, а не деградувати", - заявили голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер та його заступник Франс Тіммерманс у середу, 1 лютого, в Брюсселі. Вони також додали, що "з великим занепокоєнням стежать за розвитком подій у Румунії".