Вибори-2019: чого чекати від майбутнього президента

25 жовтня 2018
последние новости в Украине останні новини в Україні

Революція гідності, втеча Януковича та війна на Донбасі розвернули Україну з умовно проросійського зовнішньополітичного курсу на проєвропейський вектор розвитку та євроатлантичну інтеграцію. Чи можливі кардинальні зміни в українській політиці після президентських виборів 2019 року та наскільки ймовірне відновлення дружніх відносин з Росією – дізнавалось АСПІ.

Президент України, згідно з Конституцією, відповідальний за зовнішню політику та безпеку держави. Для цього до його повноважень віднесено призначення профільних міністрів. Навесні 2019-го року Україна може отримати нового президента, але, як стверджують політичні експерти, суттєвих змін в зовнішній політиці очікувати не варто.

Найбільш рейтинговим кандидатом зараз видається Юлія Тимошенко. В зовнішній політиці вона обіцяє робити акцент на безпекових гарантіях для України, які давали країни-підписанти Будапештського меморандуму: Росія, США та Велика Британія.

tymoshenko

На думку політолога Петра Олещука, актуалізація Україною Будапештського меморандуму може привести до того, що у світі почнеться нова гонка озброєнь.

"Сама ідея Будапештського меморандуму полягала в гарантіях безпеки для країн, які відмовляються від ядерної зброї. Відповідно, максимальний розголос цього питання для країн, які мають ядерну зброю, не є вигідним, адже лише ядерна зброя дає гарантію безпеки. Якщо Україна максимально буде наголошувати на ситуації, яка сталась в результаті роззброєння, то це поставить хрест на будь-яких подальших кроках скорочення кількості ядерної зброї і призведе до нової гонки озброєнь", - зазначив Олещук.

З іншого боку істотної зміни вектору зовнішньої політики при Тимошенко очікувати не слід. Тобто риторика може змінитись, але стратегічно Україна залишатиметься союзником ЄС та НАТО та вороже відноситиметься до Росії.

Щоправда, як зауважує політичний експерт Микола Спиридонов, Юлії Володимирівні буде легше домовлятись з Москвою.

"Їй буде легше припинити військові дії на більш сприятливих умовах для України. З Росії надійшов досить чіткий сигнал: ми не можемо домовитись з діючою владою, а ось з наступною спробуємо. Можливо, знайдеться компроміс, щоб це не зашкодило державним інтересам України", - повідомив Спиридонов.

А ось у внутрішній політиці від Тимошенко можна очікувати суттєвих змін. Лідерка "Батьківщини" розраховує на два президентські терміни, тому перший з них присвятить тарифам, ціні на газ та переслідуванням політичних опонентів.

"Від неї очікують, що "Юля всіх посадить" і Порошенка теж. Беручи до уваги її характер, вона частково може виправдати ці сподівання. З нею досить важко домовитись, тому тих, хто їй заважає, вона буде намагатись побороти. Тимошенко спробує ув'язнити Порошенка або спровадити його на Захід чи в Росію. Як мінімум, він буде ходити на допити", - переконаний Микола Спиридонов.

До речі, розраховувати на зміну форми правління в найближчій перспективі не варто. Тимошенко не рубатиме сук, на якому сидить. Спочатку вона відбуде повний строк чи два "сильним" президентом і лише після цього намагатиметься перетворити Україну на парламентську республіку канцлерського типу.

Ще менше змін можна очікувати, якщо Петро Порошенко зможе утриматись при владі. Якщо на свій перший строк, Порошенко йшов з ліберальними гаслами "жити по-новому", то його теперішня президентська кампанія тяжіє до традиціоналізму, з його "мовою, вірою та армією".

Poroshenko

"Він буде продовжувати акцентувати увагу на необхідності європейської та євроатлантичної інтеграції, на протистоянні з Росією. Але в контексті інтеграції слід пам'ятати, що один президент не може привести до якогось результату чи до вступу в ЄС та НАТО. Тому доведеться вирішувати достатньо складне питання, як не перетворити євроінтеграцію на 40-річний похід на чолі з Моісеєм по пустелі – це буде одна з головних проблем Порошенка", - говорить Петро Олещук.

За словами експертів, Порошенко не зможе досягнути проривів в зовнішній політиці, адже далі безвізу та угоди про асоціацію з Європейським Союзом зайти надзвичайно важко. Двері в ЄС та НАТО замкнені щонайменше на 10 найближчих років. Тому метою Порошенка буде економічне зростання та підвищення пенсій і зарплат. Але і цього буде важко досягти, адже попереду не лише президентські, а й парламентські вибори. І якщо зараз найбільшою фракцією Верховної Ради є "Блок Петра Порошенка", то в 2019 році розклад політичних сил в головному законодавчому органі країни може суттєво змінитись.

У внутрішній політиці Порошенко другого строку може стати більш жорстким, адже переобрання дасть йому в руки козир у вигляді суспільної підтримки, якою очільник Банкової скористається в боротьбі з опонентами та незручними засобами масової інформації.

Проте зараз мало, хто вірить у перемогу Петра Олексійовича, тому оголошення його президентом може призвести до непередбачуваних наслідків.

"Якщо його оголосять президентом, то, ймовірно, що Тимошенко разом з Гриценком будуть проводити певний "майдан", тому що зараз ніхто не вірить, що Порошенко може електорально виграти вибори", - зазначив Спиридонов.

Анатолій Гриценко може повторити участь Віктора Ющенка, оскільки в нього немає ані чіткої програми, ані команди, яка могла б втілювати програму в життя у разі перемоги. Наближені до Гриценка люди, як у свій час команда Ющенка, просто пересваряться між собою за доступ до впливу на президентські рішення.

Hrytsenko

"Він йтиме в фарватері чинного президента. Україна теж буде йти в ЄС та НАТО, але нас не будуть приймати. Він буде більше уваги приділяти армії. А загалом, Гриценко – це те саме, що і Ющенко, що і Порошенко", - стверджує Спиридонов.

Експерт також зазначив, що на внутрішню політику держави, у разі перемоги Гриценка, значний вплив матиме дружина Анатолія Степановича Юлія Мостова.

"Вона досі ображена на Леоніда Кучму. Можливо, вони будуть переслідувати його та інших своїх політичних опонентів", - сказав Спиридонов.

Повернення до проросійського вектору, а, тим більше, до дружніх відносин з Росією наразі неможливе, стверджують політологи. Навіть умовний прихід до влади Юрія Бойка не зможе змінити зовнішньополітичний курс України.

 

Boyko

"Як показує досвід, ті уряди, в яких працював Бойко як міністр та віце-прем'єр, співпрацювали з МВФ, як і так звані "помаранчеві" уряди. Буде накладено багато обмежень на діяльність умовного президента Бойка і він не зможе здійснити якийсь різ кий розворот, та він йому і не потрібний", - переконаний Петро Олещук.

Щоправда, Бойко може дещо упускати питання євроінтеграції та євроатлантичної інтеграції України. Чи спробувати реалізувати частину мінських домовленостей.

"Він не буде робити якихось різких кроків. Це йому не властиво як політику. Він взагалі уникає крайнощів. Бойко буде намагатись знайти баланс між усіма варіантами, щоб не викликати якогось різкого несприйняття. На розірвання угоди про асоціацію з ЄС він не піде. По-перше, повноважень немає, по-друге, гіпотетичні соціальні наслідки, до яких це б призвело, будуть абсолютно непрогнозованими. Бойко може спробувати відродити "багатовекторність" часів Кучми", - зазначив Олещук.

Подібною буде внутрішня політика Бойка і в питаннях, які болісно сприймають в різних областях України, наприклад, щодо мови.

"Другою державною він навряд чи зробить російську, бо це обіцяв і Кучма, і Янукович, але обидва цього не зробили. Він може здійснити перегляд деяких законодавчих ініціатив, які розширили сферу вживання української мови, наприклад, квоти на радіо та телебаченні", - говорить Микола Спиридонов.

За його словами, більшу увагу Бойко-президент приділятиме економічним питанням, особливо питанням металургії та великого бізнесу.

"Він зменшуватиме тарифний тиск на людей. Як представник великого бізнесу та металургів, він буде зацікавлений в економічній стабільності, щоб підприємства його спонсорів могли отримувати прибутки. А щодо репресивної політики, то він буде стриманіший ніж Тимошенко. Наприклад, в Порошенка набагато більше шансів домовитись з Бойком, ніж з Тимошенко. Тому силові органи він використовуватиме значно обережніше", - розповів Спиридонов.

Загалом, на сьогодні в Україні немає лідерів, які могли б суттєво змінити зовнішньополітичний вектор країни. Насамперед, це пов'язано з тим, що діяльність будь-якого керівника країни спиратиметься на багато інших зовнішніх факторів: співпраці з МВФ, побудові партнерських відносин з ЄС, НАТО і США та на російській агресії.

Якщо вирішувати ці виклики якимось радикальним способом, то, як показує досвід Віктора Януковича – це дуже негативно позначається на подальшій долі ініціаторів таких змін. Тому зовнішня політика будь-якого майбутнього президента буде достатньо прагматичною, без різких кроків.

А для кардинальних змін у внутрішній політиці потрібна нова генерація політиків. Не нових облич, а саме політиків, з іншим світоглядом. Зараз оновлення політичної еліти відбувається за рахунок випадкових людей, яких використовують як своєрідну емблему для старих політичних сил.

До того часу, поки Україна не навчиться генерувати позасистемних політиків, очікувати на суттєві зміни не варто: ми будемо реагувати на суспільні виклики, а не задавати тренд.

Сергій Савінцев

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У середу, 9 лютого, офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що деескалації в Україні можна домогтися відкликанням західних військових інструкторів, вивезенням іноземних озброєнь та відмовою від навчань із НАТО. Чому з'явився новий кремлівський ультиматум Заходу, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

10 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У середу, 9 лютого, офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що деескалації в Україні можна домогтися відкликанням західних військових інструкторів, вивезенням іноземних озброєнь та відмовою від навчань із НАТО. Чому з'явився новий кремлівський ультиматум Заходу, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

10 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Днями секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев заявив, що Росія не загрожує Україні та не бажає війни. Чому Кремль вдався до риторики примирення, ASPI news пояснив керівник фонду "Українська політика" Костянтин Бондаренко.

31 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Очільник МЗС Росії Сергій Лавров припустив, що президент України Володимир Зеленський може приїхати Росію на переговори з Володимиром Путіним, втім, говорити про Донбас вони не будуть. Чому Москва не бажає розмовляти з Києвом про це, розповів нардеп VI та VII скликань, президент ГО "Центр досліджень політичних цінностей" Олесь Доній.

28 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У понеділок, 24 січня, керівники США та провідних країн Європи узгодили спільний алгоритм дій на випадок вторгнення Росії в Україну. Зокрема, британський прем'єр Борис Джонсон застеріг Москву, що агресія стане катастрофічною для РФ.

25 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У четвер, 20 січня, в Польщі відбулася зустріч президентів України та Польщі Володимира Зеленського та Анджея Дуди. Якими будуть наслідки переговорів, пояснив нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

21 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

На тлі загрозливих заяв офіційних представників Росії генсек НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю італійській газеті La Repubblica заявив, що у 2008 році члени Альянсу вирішили прийняти Україну та Грузію до НАТО, але не встановлювали, коли саме. Як колективний Захід буде реагувати на виклики Кремля, пояснив заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

17 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Голова Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив 14 січня, що президент Володимир Зеленський запропонував керівнику США Джо Байдену організувати тристоронні переговори з російським колегою Володимиром Путіним. За словами очільника ОП американська сторона зацікавлена залучитися до мирного врегулювання на Донбасі.

17 січня 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022