Вибори-2019: чого чекати від майбутнього президента

25 жовтня 2018
541
последние новости в Украине останні новини в Україні

Революція гідності, втеча Януковича та війна на Донбасі розвернули Україну з умовно проросійського зовнішньополітичного курсу на проєвропейський вектор розвитку та євроатлантичну інтеграцію. Чи можливі кардинальні зміни в українській політиці після президентських виборів 2019 року та наскільки ймовірне відновлення дружніх відносин з Росією – дізнавалось АСПІ.

Президент України, згідно з Конституцією, відповідальний за зовнішню політику та безпеку держави. Для цього до його повноважень віднесено призначення профільних міністрів. Навесні 2019-го року Україна може отримати нового президента, але, як стверджують політичні експерти, суттєвих змін в зовнішній політиці очікувати не варто.

Найбільш рейтинговим кандидатом зараз видається Юлія Тимошенко. В зовнішній політиці вона обіцяє робити акцент на безпекових гарантіях для України, які давали країни-підписанти Будапештського меморандуму: Росія, США та Велика Британія.

tymoshenko

На думку політолога Петра Олещука, актуалізація Україною Будапештського меморандуму може привести до того, що у світі почнеться нова гонка озброєнь.

"Сама ідея Будапештського меморандуму полягала в гарантіях безпеки для країн, які відмовляються від ядерної зброї. Відповідно, максимальний розголос цього питання для країн, які мають ядерну зброю, не є вигідним, адже лише ядерна зброя дає гарантію безпеки. Якщо Україна максимально буде наголошувати на ситуації, яка сталась в результаті роззброєння, то це поставить хрест на будь-яких подальших кроках скорочення кількості ядерної зброї і призведе до нової гонки озброєнь", - зазначив Олещук.

З іншого боку істотної зміни вектору зовнішньої політики при Тимошенко очікувати не слід. Тобто риторика може змінитись, але стратегічно Україна залишатиметься союзником ЄС та НАТО та вороже відноситиметься до Росії.

Щоправда, як зауважує політичний експерт Микола Спиридонов, Юлії Володимирівні буде легше домовлятись з Москвою.

"Їй буде легше припинити військові дії на більш сприятливих умовах для України. З Росії надійшов досить чіткий сигнал: ми не можемо домовитись з діючою владою, а ось з наступною спробуємо. Можливо, знайдеться компроміс, щоб це не зашкодило державним інтересам України", - повідомив Спиридонов.

А ось у внутрішній політиці від Тимошенко можна очікувати суттєвих змін. Лідерка "Батьківщини" розраховує на два президентські терміни, тому перший з них присвятить тарифам, ціні на газ та переслідуванням політичних опонентів.

"Від неї очікують, що "Юля всіх посадить" і Порошенка теж. Беручи до уваги її характер, вона частково може виправдати ці сподівання. З нею досить важко домовитись, тому тих, хто їй заважає, вона буде намагатись побороти. Тимошенко спробує ув'язнити Порошенка або спровадити його на Захід чи в Росію. Як мінімум, він буде ходити на допити", - переконаний Микола Спиридонов.

До речі, розраховувати на зміну форми правління в найближчій перспективі не варто. Тимошенко не рубатиме сук, на якому сидить. Спочатку вона відбуде повний строк чи два "сильним" президентом і лише після цього намагатиметься перетворити Україну на парламентську республіку канцлерського типу.

Ще менше змін можна очікувати, якщо Петро Порошенко зможе утриматись при владі. Якщо на свій перший строк, Порошенко йшов з ліберальними гаслами "жити по-новому", то його теперішня президентська кампанія тяжіє до традиціоналізму, з його "мовою, вірою та армією".

Poroshenko

"Він буде продовжувати акцентувати увагу на необхідності європейської та євроатлантичної інтеграції, на протистоянні з Росією. Але в контексті інтеграції слід пам'ятати, що один президент не може привести до якогось результату чи до вступу в ЄС та НАТО. Тому доведеться вирішувати достатньо складне питання, як не перетворити євроінтеграцію на 40-річний похід на чолі з Моісеєм по пустелі – це буде одна з головних проблем Порошенка", - говорить Петро Олещук.

За словами експертів, Порошенко не зможе досягнути проривів в зовнішній політиці, адже далі безвізу та угоди про асоціацію з Європейським Союзом зайти надзвичайно важко. Двері в ЄС та НАТО замкнені щонайменше на 10 найближчих років. Тому метою Порошенка буде економічне зростання та підвищення пенсій і зарплат. Але і цього буде важко досягти, адже попереду не лише президентські, а й парламентські вибори. І якщо зараз найбільшою фракцією Верховної Ради є "Блок Петра Порошенка", то в 2019 році розклад політичних сил в головному законодавчому органі країни може суттєво змінитись.

У внутрішній політиці Порошенко другого строку може стати більш жорстким, адже переобрання дасть йому в руки козир у вигляді суспільної підтримки, якою очільник Банкової скористається в боротьбі з опонентами та незручними засобами масової інформації.

Проте зараз мало, хто вірить у перемогу Петра Олексійовича, тому оголошення його президентом може призвести до непередбачуваних наслідків.

"Якщо його оголосять президентом, то, ймовірно, що Тимошенко разом з Гриценком будуть проводити певний "майдан", тому що зараз ніхто не вірить, що Порошенко може електорально виграти вибори", - зазначив Спиридонов.

Анатолій Гриценко може повторити участь Віктора Ющенка, оскільки в нього немає ані чіткої програми, ані команди, яка могла б втілювати програму в життя у разі перемоги. Наближені до Гриценка люди, як у свій час команда Ющенка, просто пересваряться між собою за доступ до впливу на президентські рішення.

Hrytsenko

"Він йтиме в фарватері чинного президента. Україна теж буде йти в ЄС та НАТО, але нас не будуть приймати. Він буде більше уваги приділяти армії. А загалом, Гриценко – це те саме, що і Ющенко, що і Порошенко", - стверджує Спиридонов.

Експерт також зазначив, що на внутрішню політику держави, у разі перемоги Гриценка, значний вплив матиме дружина Анатолія Степановича Юлія Мостова.

"Вона досі ображена на Леоніда Кучму. Можливо, вони будуть переслідувати його та інших своїх політичних опонентів", - сказав Спиридонов.

Повернення до проросійського вектору, а, тим більше, до дружніх відносин з Росією наразі неможливе, стверджують політологи. Навіть умовний прихід до влади Юрія Бойка не зможе змінити зовнішньополітичний курс України.

 

Boyko

"Як показує досвід, ті уряди, в яких працював Бойко як міністр та віце-прем'єр, співпрацювали з МВФ, як і так звані "помаранчеві" уряди. Буде накладено багато обмежень на діяльність умовного президента Бойка і він не зможе здійснити якийсь різ кий розворот, та він йому і не потрібний", - переконаний Петро Олещук.

Щоправда, Бойко може дещо упускати питання євроінтеграції та євроатлантичної інтеграції України. Чи спробувати реалізувати частину мінських домовленостей.

"Він не буде робити якихось різких кроків. Це йому не властиво як політику. Він взагалі уникає крайнощів. Бойко буде намагатись знайти баланс між усіма варіантами, щоб не викликати якогось різкого несприйняття. На розірвання угоди про асоціацію з ЄС він не піде. По-перше, повноважень немає, по-друге, гіпотетичні соціальні наслідки, до яких це б призвело, будуть абсолютно непрогнозованими. Бойко може спробувати відродити "багатовекторність" часів Кучми", - зазначив Олещук.

Подібною буде внутрішня політика Бойка і в питаннях, які болісно сприймають в різних областях України, наприклад, щодо мови.

"Другою державною він навряд чи зробить російську, бо це обіцяв і Кучма, і Янукович, але обидва цього не зробили. Він може здійснити перегляд деяких законодавчих ініціатив, які розширили сферу вживання української мови, наприклад, квоти на радіо та телебаченні", - говорить Микола Спиридонов.

За його словами, більшу увагу Бойко-президент приділятиме економічним питанням, особливо питанням металургії та великого бізнесу.

"Він зменшуватиме тарифний тиск на людей. Як представник великого бізнесу та металургів, він буде зацікавлений в економічній стабільності, щоб підприємства його спонсорів могли отримувати прибутки. А щодо репресивної політики, то він буде стриманіший ніж Тимошенко. Наприклад, в Порошенка набагато більше шансів домовитись з Бойком, ніж з Тимошенко. Тому силові органи він використовуватиме значно обережніше", - розповів Спиридонов.

Загалом, на сьогодні в Україні немає лідерів, які могли б суттєво змінити зовнішньополітичний вектор країни. Насамперед, це пов'язано з тим, що діяльність будь-якого керівника країни спиратиметься на багато інших зовнішніх факторів: співпраці з МВФ, побудові партнерських відносин з ЄС, НАТО і США та на російській агресії.

Якщо вирішувати ці виклики якимось радикальним способом, то, як показує досвід Віктора Януковича – це дуже негативно позначається на подальшій долі ініціаторів таких змін. Тому зовнішня політика будь-якого майбутнього президента буде достатньо прагматичною, без різких кроків.

А для кардинальних змін у внутрішній політиці потрібна нова генерація політиків. Не нових облич, а саме політиків, з іншим світоглядом. Зараз оновлення політичної еліти відбувається за рахунок випадкових людей, яких використовують як своєрідну емблему для старих політичних сил.

До того часу, поки Україна не навчиться генерувати позасистемних політиків, очікувати на суттєві зміни не варто: ми будемо реагувати на суспільні виклики, а не задавати тренд.

Сергій Савінцев

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

З початку незалежності України Верховна Рада встигла попрацювати вісім каденцій. 11 липня під куполом парламенту було проведено останнє засідання восьмого скликання. Останній склад парламенту суттєво відрізнявся від усіх попередніх і на нього були найбільші сподівання.  

12 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Новостворені партії закликали нових людей приєднуватись та змінювати країну, проте часто вони наводнюються не настільки вже і новими, а якщо і новими, то не зовсім чесними особами. 

11 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Питання повернення під контроль Донбасу вже п’ять років не дає спокою українському суспільству, але сьогодні це питання намагались все ж таки вирішити.

4 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Ми розглянули всіх кандидатів в нардепи від "Слуги народу" та знайшли тих, хто тим чи іншим чином був пов'язаний зі "старою політикою". Спойлер: там є ексрегіонали. 

3 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

З початку незалежності України Верховна Рада встигла попрацювати вісім каденцій. 11 липня під куполом парламенту було проведено останнє засідання восьмого скликання. Останній склад парламенту суттєво відрізнявся від усіх попередніх і на нього були найбільші сподівання.  

12 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Новостворені партії закликали нових людей приєднуватись та змінювати країну, проте часто вони наводнюються не настільки вже і новими, а якщо і новими, то не зовсім чесними особами. 

11 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Питання повернення під контроль Донбасу вже п’ять років не дає спокою українському суспільству, але сьогодні це питання намагались все ж таки вирішити.

4 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Ми розглянули всіх кандидатів в нардепи від "Слуги народу" та знайшли тих, хто тим чи іншим чином був пов'язаний зі "старою політикою". Спойлер: там є ексрегіонали. 

3 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Вже втретє перейменована партія Петра Порошенка "Європейська солідарність" знову йде в парламент на дочасних виборах у Верховну Раду України. Розберемо детально, чим відзначилася перша п'ятірка партії "Європейська солідарність".

2 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За словами лідерки партії, їхня мета — пройти в парламент, створити "коаліцію дій" і почати відроджувати Україну. А результат українці мають відчути вже за перші 100 днів. Хто ж серед цих людей, які мають на меті "відроджувати Україну" та що цікавого є в їхніх біографіях — читайте далі у нашому матеріалі.

1 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Детально розглянемо першу десятку партії Вакарчука "Голос", яка нещодавно ще ледь набирала прохідні 5%. Проте ситуацію змінів Сергій Притула, який приєднався до політсили і її рейтинг почав стрімко рости, що дає змогу Вакарчуку впевненно пройти у Верховну Раду.

27 червня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Шостого червня на з’їзді новосформованої партії «ОПЗЖ» представили першу десятку кандидатів на дострокові парламентські вибори в Україні. АСПІ зібрало "найвизначніші" здобутки першої п'ятірки кандидатів.

19 червня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Одні вибори закінчились, інші розпочались. Передвиборчі штаби кандидатів у президенти стали штабами парламентських партій. Нові люди, які прийшли в політику на президентських виборах, запустили тренд та моду на нових людей. І тепер, щоб зрозуміти, чого вартий майбутній політик, який у перших номерах списку прохідної партії, і яка у нього репутація доводиться годинами вишукувати в інтернеті всю необхідну інформацію.  

18 червня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

День 20 травня мав стати простою формальністю, але став генератором грандіозних змін в політичному житті країни з невідомими наслідками.  

20 травня 2019
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

З початку незалежності України Верховна Рада встигла попрацювати вісім каденцій. 11 липня під куполом парламенту було проведено останнє засідання восьмого скликання. Останній склад парламенту суттєво відрізнявся від усіх попередніх і на нього були найбільші сподівання.  

12 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Новостворені партії закликали нових людей приєднуватись та змінювати країну, проте часто вони наводнюються не настільки вже і новими, а якщо і новими, то не зовсім чесними особами. 

11 липня 2019

Журналісти інформагентства АСПІ вирішили запитати безпосередньо у військових, що для них важливіше — демонстрація сил чи невелика надбавка. 

10 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Ми розглянули всіх кандидатів в нардепи від "Слуги народу" та знайшли тих, хто тим чи іншим чином був пов'язаний зі "старою політикою". Спойлер: там є ексрегіонали. 

3 липня 2019