Вибори-2019: чого чекати від майбутнього президента

25 жовтня 2018
545
последние новости в Украине останні новини в Україні

Революція гідності, втеча Януковича та війна на Донбасі розвернули Україну з умовно проросійського зовнішньополітичного курсу на проєвропейський вектор розвитку та євроатлантичну інтеграцію. Чи можливі кардинальні зміни в українській політиці після президентських виборів 2019 року та наскільки ймовірне відновлення дружніх відносин з Росією – дізнавалось АСПІ.

Президент України, згідно з Конституцією, відповідальний за зовнішню політику та безпеку держави. Для цього до його повноважень віднесено призначення профільних міністрів. Навесні 2019-го року Україна може отримати нового президента, але, як стверджують політичні експерти, суттєвих змін в зовнішній політиці очікувати не варто.

Найбільш рейтинговим кандидатом зараз видається Юлія Тимошенко. В зовнішній політиці вона обіцяє робити акцент на безпекових гарантіях для України, які давали країни-підписанти Будапештського меморандуму: Росія, США та Велика Британія.

tymoshenko

На думку політолога Петра Олещука, актуалізація Україною Будапештського меморандуму може привести до того, що у світі почнеться нова гонка озброєнь.

"Сама ідея Будапештського меморандуму полягала в гарантіях безпеки для країн, які відмовляються від ядерної зброї. Відповідно, максимальний розголос цього питання для країн, які мають ядерну зброю, не є вигідним, адже лише ядерна зброя дає гарантію безпеки. Якщо Україна максимально буде наголошувати на ситуації, яка сталась в результаті роззброєння, то це поставить хрест на будь-яких подальших кроках скорочення кількості ядерної зброї і призведе до нової гонки озброєнь", - зазначив Олещук.

З іншого боку істотної зміни вектору зовнішньої політики при Тимошенко очікувати не слід. Тобто риторика може змінитись, але стратегічно Україна залишатиметься союзником ЄС та НАТО та вороже відноситиметься до Росії.

Щоправда, як зауважує політичний експерт Микола Спиридонов, Юлії Володимирівні буде легше домовлятись з Москвою.

"Їй буде легше припинити військові дії на більш сприятливих умовах для України. З Росії надійшов досить чіткий сигнал: ми не можемо домовитись з діючою владою, а ось з наступною спробуємо. Можливо, знайдеться компроміс, щоб це не зашкодило державним інтересам України", - повідомив Спиридонов.

А ось у внутрішній політиці від Тимошенко можна очікувати суттєвих змін. Лідерка "Батьківщини" розраховує на два президентські терміни, тому перший з них присвятить тарифам, ціні на газ та переслідуванням політичних опонентів.

"Від неї очікують, що "Юля всіх посадить" і Порошенка теж. Беручи до уваги її характер, вона частково може виправдати ці сподівання. З нею досить важко домовитись, тому тих, хто їй заважає, вона буде намагатись побороти. Тимошенко спробує ув'язнити Порошенка або спровадити його на Захід чи в Росію. Як мінімум, він буде ходити на допити", - переконаний Микола Спиридонов.

До речі, розраховувати на зміну форми правління в найближчій перспективі не варто. Тимошенко не рубатиме сук, на якому сидить. Спочатку вона відбуде повний строк чи два "сильним" президентом і лише після цього намагатиметься перетворити Україну на парламентську республіку канцлерського типу.

Ще менше змін можна очікувати, якщо Петро Порошенко зможе утриматись при владі. Якщо на свій перший строк, Порошенко йшов з ліберальними гаслами "жити по-новому", то його теперішня президентська кампанія тяжіє до традиціоналізму, з його "мовою, вірою та армією".

Poroshenko

"Він буде продовжувати акцентувати увагу на необхідності європейської та євроатлантичної інтеграції, на протистоянні з Росією. Але в контексті інтеграції слід пам'ятати, що один президент не може привести до якогось результату чи до вступу в ЄС та НАТО. Тому доведеться вирішувати достатньо складне питання, як не перетворити євроінтеграцію на 40-річний похід на чолі з Моісеєм по пустелі – це буде одна з головних проблем Порошенка", - говорить Петро Олещук.

За словами експертів, Порошенко не зможе досягнути проривів в зовнішній політиці, адже далі безвізу та угоди про асоціацію з Європейським Союзом зайти надзвичайно важко. Двері в ЄС та НАТО замкнені щонайменше на 10 найближчих років. Тому метою Порошенка буде економічне зростання та підвищення пенсій і зарплат. Але і цього буде важко досягти, адже попереду не лише президентські, а й парламентські вибори. І якщо зараз найбільшою фракцією Верховної Ради є "Блок Петра Порошенка", то в 2019 році розклад політичних сил в головному законодавчому органі країни може суттєво змінитись.

У внутрішній політиці Порошенко другого строку може стати більш жорстким, адже переобрання дасть йому в руки козир у вигляді суспільної підтримки, якою очільник Банкової скористається в боротьбі з опонентами та незручними засобами масової інформації.

Проте зараз мало, хто вірить у перемогу Петра Олексійовича, тому оголошення його президентом може призвести до непередбачуваних наслідків.

"Якщо його оголосять президентом, то, ймовірно, що Тимошенко разом з Гриценком будуть проводити певний "майдан", тому що зараз ніхто не вірить, що Порошенко може електорально виграти вибори", - зазначив Спиридонов.

Анатолій Гриценко може повторити участь Віктора Ющенка, оскільки в нього немає ані чіткої програми, ані команди, яка могла б втілювати програму в життя у разі перемоги. Наближені до Гриценка люди, як у свій час команда Ющенка, просто пересваряться між собою за доступ до впливу на президентські рішення.

Hrytsenko

"Він йтиме в фарватері чинного президента. Україна теж буде йти в ЄС та НАТО, але нас не будуть приймати. Він буде більше уваги приділяти армії. А загалом, Гриценко – це те саме, що і Ющенко, що і Порошенко", - стверджує Спиридонов.

Експерт також зазначив, що на внутрішню політику держави, у разі перемоги Гриценка, значний вплив матиме дружина Анатолія Степановича Юлія Мостова.

"Вона досі ображена на Леоніда Кучму. Можливо, вони будуть переслідувати його та інших своїх політичних опонентів", - сказав Спиридонов.

Повернення до проросійського вектору, а, тим більше, до дружніх відносин з Росією наразі неможливе, стверджують політологи. Навіть умовний прихід до влади Юрія Бойка не зможе змінити зовнішньополітичний курс України.

 

Boyko

"Як показує досвід, ті уряди, в яких працював Бойко як міністр та віце-прем'єр, співпрацювали з МВФ, як і так звані "помаранчеві" уряди. Буде накладено багато обмежень на діяльність умовного президента Бойка і він не зможе здійснити якийсь різ кий розворот, та він йому і не потрібний", - переконаний Петро Олещук.

Щоправда, Бойко може дещо упускати питання євроінтеграції та євроатлантичної інтеграції України. Чи спробувати реалізувати частину мінських домовленостей.

"Він не буде робити якихось різких кроків. Це йому не властиво як політику. Він взагалі уникає крайнощів. Бойко буде намагатись знайти баланс між усіма варіантами, щоб не викликати якогось різкого несприйняття. На розірвання угоди про асоціацію з ЄС він не піде. По-перше, повноважень немає, по-друге, гіпотетичні соціальні наслідки, до яких це б призвело, будуть абсолютно непрогнозованими. Бойко може спробувати відродити "багатовекторність" часів Кучми", - зазначив Олещук.

Подібною буде внутрішня політика Бойка і в питаннях, які болісно сприймають в різних областях України, наприклад, щодо мови.

"Другою державною він навряд чи зробить російську, бо це обіцяв і Кучма, і Янукович, але обидва цього не зробили. Він може здійснити перегляд деяких законодавчих ініціатив, які розширили сферу вживання української мови, наприклад, квоти на радіо та телебаченні", - говорить Микола Спиридонов.

За його словами, більшу увагу Бойко-президент приділятиме економічним питанням, особливо питанням металургії та великого бізнесу.

"Він зменшуватиме тарифний тиск на людей. Як представник великого бізнесу та металургів, він буде зацікавлений в економічній стабільності, щоб підприємства його спонсорів могли отримувати прибутки. А щодо репресивної політики, то він буде стриманіший ніж Тимошенко. Наприклад, в Порошенка набагато більше шансів домовитись з Бойком, ніж з Тимошенко. Тому силові органи він використовуватиме значно обережніше", - розповів Спиридонов.

Загалом, на сьогодні в Україні немає лідерів, які могли б суттєво змінити зовнішньополітичний вектор країни. Насамперед, це пов'язано з тим, що діяльність будь-якого керівника країни спиратиметься на багато інших зовнішніх факторів: співпраці з МВФ, побудові партнерських відносин з ЄС, НАТО і США та на російській агресії.

Якщо вирішувати ці виклики якимось радикальним способом, то, як показує досвід Віктора Януковича – це дуже негативно позначається на подальшій долі ініціаторів таких змін. Тому зовнішня політика будь-якого майбутнього президента буде достатньо прагматичною, без різких кроків.

А для кардинальних змін у внутрішній політиці потрібна нова генерація політиків. Не нових облич, а саме політиків, з іншим світоглядом. Зараз оновлення політичної еліти відбувається за рахунок випадкових людей, яких використовують як своєрідну емблему для старих політичних сил.

До того часу, поки Україна не навчиться генерувати позасистемних політиків, очікувати на суттєві зміни не варто: ми будемо реагувати на суспільні виклики, а не задавати тренд.

Сергій Савінцев

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Чи застосовують спрощені режими оподаткування в Європі та яка сфера застосування реєстраторів розрахункових операцій? 

25 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Кабінет міністрів обіцяє скоротити смертність і збільшити тривалість життя

11 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Верховна Рада частково вирішила майбутню долю розподілу влади в Києві, ухваливши в першому читанні закон "Про місто Київ – столицю Україну" 

4 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

На хвилі популярності навчання за кордоном українські студенти забувають, що в Україні також існує багато привабливих навчальних закладів, але, найголовніше, —  це пільги, які надають ці заклади.

12 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Чи застосовують спрощені режими оподаткування в Європі та яка сфера застосування реєстраторів розрахункових операцій? 

25 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Кабінет міністрів обіцяє скоротити смертність і збільшити тривалість життя

11 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Верховна Рада частково вирішила майбутню долю розподілу влади в Києві, ухваливши в першому читанні закон "Про місто Київ – столицю Україну" 

4 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

На хвилі популярності навчання за кордоном українські студенти забувають, що в Україні також існує багато привабливих навчальних закладів, але, найголовніше, —  це пільги, які надають ці заклади.

12 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Основні положення законопроєкту МОЗ про заборону продажу тютюну зі смаком та заборону використовувати вейп та електронні сигарети в приміщенні. 

9 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Експерт з питань енергетики Валентин Землянський виклав три можливих сценарії газових переговорів між Україною і Росією.

8 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Зухвалі дії бойовиків вздовж узбережжя Азовського моря несуть загрозу мирним жителям регіону.  

8 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Ймовірна дата першого засідання Верховної Ради IX скликання —  24 серпня.

6 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Загальновідома істина, що у держави нема своїх грошей – є гроші платників податків.

1 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Великий рейтинг довіри Володимира Зеленського та жага українців до так званих "нових облич" дозволили звичайним людям "з вулиці" стати депутатами. Хто ж буде писати закони, за якими житиме вся Україна — читайте далі у матеріалі від АСПІ. 

 

29 липня 2019
Вибір редакції

День святого Валентина святкують мільйони людей у світі, бажаючи показати любов до своєї другої половинки. Однак історія святого заплутана, як детектив.

14 лютого 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

В ніч з 11 на 12 лютого 2015 року в Мінську відбулася перша повноформатна зустріч "нормандської четвірки".

12 лютого 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Автоматизація, входження до силового блоку, камери спостереження, митний аудит та прощання із брокерами та іншими посередниками – такою буде нова українська митниця.

3 лютого 2020

10 січня в Лас-Вегасі завершилася найбільша виставка споживчої електроніки Consumer Electronic Show (CES)-2020, на якій великі компанії і маловідомі стартапи представили свої технологічні новинки.

18 січня 2020