Війна за виборця: як "продаватимуть" себе кандидати в президенти

16 жовтня 2018
165
последние новости в Украине останні новини в Україні

За півроку українці обиратимуть президента на наступні п'ять років. Хто ним стане залежить, здебільшого, від грамотно побудованої рекламної кампанії та меседжів, які будуть зрозумілими виборцю. Образи, в яких основні кандидати виступатимуть наступні шість місяців, визначені. АСПІ дізнавалось, які ролі обрали для себе головні політичні гравці у новому виборчому сезоні.

Редакція свідомо не включала в матеріал Святослава Вакарчука, Володимира Зеленського та інших ймовірних кандидатів, які ще не оголосили, що балотуватимуться в президенти.

Більшість соціологічних рейтингів висуває на перше місце старожила української політики Юлію Тимошенко. Лідерка "Батьківщини" традиційно впевнено почуває себе в статусі опозиціонерки. З лютого 2016 року, коли її фракція вийшла з коаліції, Юлія Володимирівна знаходить приводи критикувати будь який крок чинного президента. Тимошенко не приховує, що своїм головним конкурентом на майбутніх виборах вважає саме Петра Порошенка. Водночас, у штабі на Турівській давно зрозуміли, що самою лише критикою виборів не виграти. Тому для Тимошенко створили образ інноваційної матері-берегині, а головним її меседжем став  новий суспільний договір.

Tymoshenko

Політичний експерт Ігор Петренко вважає, що цей образ Тимошенко зберігатиме і надалі, але їй потрібно навчитись задавати меседжі ігрового політичного поля, адже зараз Юлія Володимирівна, здебільшого, реагує на ініціативи Порошенка, як от з Томосом чи питанням української мови.

"Тимошенко позиціонуватиме себе як природженого політика, з програмою нового курсу країни, в який включатиме питання нової Конституції, нового економічного курсу з зауваженнями та критикою політики чинної влади, зокрема президента. Також педалюватиме теми мирного врегулювання, зокрема багато говоритиме про Будапештський формат. Юлія Володимирівна зараз досягла максимуму в своєму ядерному електораті і такими термінами, як "блокчейн" та "інновації" планувала залучити приблизно 30-35% креативного класу, який готовий її підтримати", - зазначив Петренко.

Щоправда, після невдалої спроби захопити молоду аудиторію та агресивної піар-компанії в сегменті українського YouTube, Юлія Володимирівна дещо змістила акценти та повернулась до зручних собі тем. Зокрема, пообіцяла ліквідувати "Нафтогаз" та знизити тарифи на блакитне паливо для українців.

Тимошенко має всі шанси вийти в другий тур, але її перемога під сумнівом, адже в лідерки "Батьківщини" дуже високий антирейтинг. Парадокс, але електоральне ядро Тимошенко голосуватиме "за" неї з тих самих причин, які відштовхують іншу частину населення – її довге перебування в політиці. Одні вважають це необхідним досвідом, інші – заплямованою репутацією. За таких обставин, Юлія Володимирівна сильний суперник лише для старої гвардії політиків, типу Порошенка чи Бойка. Але якщо в другий тур вийде відносно "новий" Гриценко чи Садовий, то штабу на Турівській доведеться докласти чимало зусиль для перемоги, якої, зрештою, Тимошенко може і не отримати.

"Вони вже зараз проробляють варіанти виходу з цієї ситуації, зокрема створюються різні сторінки в соціальних мережах, в тому числі з метою застосування чорного піару. Команда Тимошенко може зіграти на тезі, що Гриценко – це виключно одна людина, а необхідної команди в нього немає, як і чіткої програми змін в державі", - повідомив Петренко.

Постулати, на яких будується політична кампанія чинного президента Порошенка, українцям відомі вже кілька місяців.

reklama poroshenka

За відсутності реальних економічних здобутків, на Банковій вирішили зробити основний акцент на гуманітарній складовій та питаннях обороноздатності країни.

Щоправда до сьогодні позитивного ефекту така стратегія не принесла. Українське суспільство змінилось і мовним питанням його заговорити не вдається. Сильна армія – здебільшого, теж здобуток громадянського суспільства та неймовірно потужного волонтерського руху. Особливих успіхів, які б залежали від військового керівництва та президента, як головнокомандувача, немає. Формальне перейменування АТО в ООС не змогло послабити риторику опонентів щодо економічної зацікавленості Порошенка в продовженні війни на Донбасі. Нещодавні вибухи на військових складах в Ічні ще раз довели, що чиновники не вивчили уроків з попередніх помилок. А главі держави навіть довелось вибачитись перед українцями за невиконану передвиборчу обіцянку закінчити АТО за лічені дні. За великим рахунком, в арсеналі Петра Олексійовича єдиною потужною зброєю залишилось надання Українській православній церкві автокефалії.

"Петро Олексійович підніме теми безвізового режиму, асоціації з Європейським Союзом, намагатиметься показувати лише свої здобутки і зробить основну ставку на адміністративний ресурс. Його передвиборчі штаби починають функціонувати на базі обласних державних адміністрацій – це в чистому вигляді адмінресурс", - переконаний політолог Микола Спиридонов.

Порошенко – єдиний кандидат в президенти, якому навряд чи вдасться об'єднатись з кимось іншим. Втім, у гаранта є також правоохоронний ресурс, у вигляді підконтрольної СБУ та Генпрокуратури, який Банкова планує активно використовувати.

"Частково ці силові структури вже використовуються. Наприклад, коли Порошенко та Саакашвілі посварились, то активістів з "Руху нових сил" викликали на допити в СБУ. Але чим ближче до виборів, тим важче це робити. Тому що силовики теж не дурні, вони розуміють, що влада з великою ймовірністю зміниться, а лягати в братську могилу з Петром Олексійовичем ніхто не поспішає", - зазначив Спиридонов.

Першу трійку лідерів, згідно з соціологічними опитуваннями, замикає Анатолій Гриценко. Він змагатиметься за пост президента вже втретє і цього разу має реальні шанси на перемогу. Головним завданням, яке зараз стоїть перед командою Гриценка – переконати людей, що він "прохідний", адже значна частина виборців, яка теоретично могла б проголосувати за лідера "Громадянської позиції", може надати перевагу іншому кандидату, щоб "даремно" не витрачати свій  голос.

hrytsenko

"Безумовно, виходом з цієї ситуації у Гриценка вбачають об'єднання демократичної опозиції. Мовляв, якщо навіть Садовий підтримує Гриценка, то у нас є всі шанси поборотись за крісло та позбутись негативного шлейфу "першого непрохідного". Але, поки що, успіхів в цьому напрямку не видно", - повідомив Ігор Петренко.

Зараз Гриценко позиціонує себе, як політика, який не має олігархічного шлейфу за спиною. Але, окрім олігархічного шлейфу, у Гриценка немає розбудованої партійної команди, яка б могла захищати результати виборів. Крім того, досі не зрозуміло, які основні меседжі використовуватиме колишній міністр-оборони під час президентської гонки.

"Гриценко позиціонує себе, як сильного лідера, частково з авторитарними позиціями, який повинен жорстко реагувати. Але в нього немає чіткої економічної програми. Він  говорить про необхідність підвищення заробітних плат до 500 євро, але конкретного рецепту, як цього досягти, не дає. Також він говорить про мирний план, до розробки якого він долучився, але знову ж таки не говорить про його зміст та суть. Тобто загалом чітких меседжів у нього немає, він грає реактивно та дещо аморфно", - зазначив Петренко.

Натомість інший кандидат, який грає на одному електоральному полі з Гриценком, вже визначився зі своєю роллю. Андрій Садовий нещодавно став єдиним кандидатом від політичного союзу "Самопомочі" та ДемАльянсу, а борди з його рекламою свідчать, що міський голова Львова впевнений у своїй перемозі.

reklama sadovyi

"Для Садового ці вибори потрібні, як самозахист. В Київраді фракція "Самопомочі" вже розвалилась, а це дуже велика втрата. З іншого боку, за моїми даними, пані Сироїд готується взяти участь у президентських виборах, зокрема, підбирає собі команду – це теж буде ударом по амбіціям Садового. Тому для Садового – це останній шанс залишитись на посаді голови партії", - зазначив Микола Спиридонов.

Олег Ляшко продовжуватиме використовувати образ "свого хлопця" та спекулюватиме на питаннях комунальних тарифів, цін на житло та матеріальному становищі сільського населення. В Ляшка є значний медійний ресурс Рината Ахметова, але відсутні реальні шанси бодай пройти до другого туру. Його участь в президентській гонці потрібна з двох причин: активізація прихильників напередодні парламентських виборів та переманювання виборця у Юлії Тимошенко.

lyashko

"Ляшко грає на націоналістичному та частково сільському електораті. Недооцінювати його не варто. Але конкуренти можуть значно знизити його рейтинг вже на старті компанії, якщо переконають активістів ЛГБТ-спільноти публічно виступити з підтримкою Олега Ляшка", - переконаний Спиридонов.

Щодо проросійськи налаштованої частини українського населення, то найбільш рейтинговим кандидатом поки що видається Юрій Бойко.

boyko

"В "Опозиційного блоку" досить серйозна електоральна ніша. Вони будують свою компанію на критиці чинної влади, але багато говорять про економіку, про врегулювання цін на товари першої необхідності, про зниження ціни на газ. Тут важливим є момент консолідації колишніх регіоналів. Якщо вони зможуть домовитись, то є велика ймовірність потрапляння їх кандидата до другого туру", - зазначив Петренко.

Експерти також сходяться на думці, що напередодні виборчої гонки може з'явитись новий рейтинговий кандидат, який перетасує усім карти та змусить нашвидкоруч перебудовувати стратегію ведення кампанії. Висунення кандидатів в президенти розпочнеться 31 грудня, тоді і стане зрозуміло: з'явиться на цих виборах "джокер" чи кампанія проходитиме в "штатному" режимі з вже відомими нам претендентами на пост президента.

Сергій Савінцев

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі

"За час, що минув, чорнобильська епопея породила багато різних міфів і легенд", — саме так ліквідатор Олексій Ананеко сьогодні говорить про події 33-річної давнини. В історії з катастрофою на АЕС не є виключенням і сам пан Ананеко - у відомому серіалі від HBO "Чорнобиль" вирішили сюжетно обіграти його "загибель".

5 червня 2019

Якщо в Україні Генеральний прокурор оголошує про відставку, а через півгодини парламент заперечує: "ні, ми тебе не відпустимо", то чому б той самий трюк не провернути прем'єр-міністру напередодні виборів?

31 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Українська церква отримала Томос про автокефалію, про яку мріяла всі роки незалежності. Однак як тільки це сталося, перед фінальним завершенням усіх процедур, на заваді стали внутрішні протиріччя духовних лідерів.  

27 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Архітектурне становище Києва – це трухляві будівлі, занедбана культурна спадщина та абсолютно не інтегровані в навколишній простір новобудови. Пріоритети забудовників та міської влади в сторону збагачення за рахунок відсутності архітектурної ідеї призводять до невиправних наслідків.

26 травня 2019

"За час, що минув, чорнобильська епопея породила багато різних міфів і легенд", — саме так ліквідатор Олексій Ананеко сьогодні говорить про події 33-річної давнини. В історії з катастрофою на АЕС не є виключенням і сам пан Ананеко - у відомому серіалі від HBO "Чорнобиль" вирішили сюжетно обіграти його "загибель".

5 червня 2019

Якщо в Україні Генеральний прокурор оголошує про відставку, а через півгодини парламент заперечує: "ні, ми тебе не відпустимо", то чому б той самий трюк не провернути прем'єр-міністру напередодні виборів?

31 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Українська церква отримала Томос про автокефалію, про яку мріяла всі роки незалежності. Однак як тільки це сталося, перед фінальним завершенням усіх процедур, на заваді стали внутрішні протиріччя духовних лідерів.  

27 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Архітектурне становище Києва – це трухляві будівлі, занедбана культурна спадщина та абсолютно не інтегровані в навколишній простір новобудови. Пріоритети забудовників та міської влади в сторону збагачення за рахунок відсутності архітектурної ідеї призводять до невиправних наслідків.

26 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Новий президент, розуміючи довіру більшості населення, розпочав маховик змін, у який втягнув законодавчий орган влади. В парламентсько-президентській республіці, президент, спираючись на народну підтримку вирішив підкорити собі орган, який за Конституцією впливовіший за нього.  

21 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

День 20 травня мав стати простою формальністю, але став генератором грандіозних змін в політичному житті країни з невідомими наслідками.  

20 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Як це було: багатопланова навмисна акція сталінського тоталітарного режиму щодо депортація сотень тисяч кримських татар з їхньої історичної батьківщини – Кримського півострова.

18 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Адвокат Трампа знайшов ворогів Америки в Україні, Луценко звинуватив Лещенка у втручанні в вибори США, САП порушило проти Лещенко кримінальне провадження через повідомлення в ЗМІ, Україну використовують в своїх цілях інші держави, Лещенко все заперечує. Коротко і по суті про конфлікт між Лещенком і Луценком.

17 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Народний фронт поклав край усім розмовам щодо ймовірності розпуску Ради і показав Зеленському, що у депутатів є інструменти, щоб завадити новообраному президенту проводити свою політику.  

17 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Володимир Зеленський почав говорити з парламентом мовою ультиматумів -  парламент відповів тим же, призначивши іншу дату інавгурації, ніж того просив Зеленський. Через чотири дні він стане повноправним президентом, що про це думають під куполом Верховної Ради, і як зміниться формат їх стосунків запитували у народних депутатів.  

16 травня 2019
Вибір редакції

Якщо в Україні Генеральний прокурор оголошує про відставку, а через півгодини парламент заперечує: "ні, ми тебе не відпустимо", то чому б той самий трюк не провернути прем'єр-міністру напередодні виборів?

31 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Українська церква отримала Томос про автокефалію, про яку мріяла всі роки незалежності. Однак як тільки це сталося, перед фінальним завершенням усіх процедур, на заваді стали внутрішні протиріччя духовних лідерів.  

27 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Новий президент, розуміючи довіру більшості населення, розпочав маховик змін, у який втягнув законодавчий орган влади. В парламентсько-президентській республіці, президент, спираючись на народну підтримку вирішив підкорити собі орган, який за Конституцією впливовіший за нього.  

21 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Розслідування

Вивчивши декларації українських губернаторів, стає відомо, що деякі з них мають не більше грошей, ніж звичайні українці, а ось їхні дружини – справа інша. Весь сімейний бізнес тримається саме них, щоб їхні чоловіки змогли справно виконувати свої державні обов’язки.

15 травня 2019