Росія розкрила свої карти з українського питання

Понеділок, 13 лютого 2017 00:00 - Події 1631
Росія розкрила свої карти з українського питання
Напередодні переговорів із США щодо проблем Донбасу Сергій Лавров позначив позицію Росії щодо Україні в цілому. По суті, Москва пропонує Заходу «закрити український проект» і повернути його до зони впливу Росії.

У неділю, 12 грудня в рамках інтерв'ю одному з федеральних телеканалів голова російського МЗС Сергій Лавров зробив ряд знакових заяв з широкого спектру зовнішньополітичних питань. Серед найбільш примітних варто виділити питання, орієнтовані на позицію щодо України.

Офіційна риторика Москви з даного приводу відрізняється підвищеним рівнем жорсткості, місцями переходить в досить двозначну іронію. Досить у цьому зв'язку згадати недавній коментар прес-секретаря російського президента про те, що Кремль не займається «підрахунком боєприпасів» у ополчення, а тільки сподівається, що «у них вистачить боєприпасів для того, щоб відповідати на агресивні дії збройних сил України».

lavrov3Ключовими пунктами озвученої позиції російського міністра закордонних справ стали наступні:

По-перше, покладання на українську сторону повної відповідальності за поточне бойове загострення. При цьому підкреслено, що в значній мірі ескалацію спровокували добровольчі батальйони, які (нібито) не підкоряються збройним силам України.

По-друге, зняття з Заходу значної частки відповідальності за те, що відбувається. Зокрема, голова МЗС відзначив об'єктивність і неупередженість місії ОБСЄ, яка більше не може «вигороджувати» ВСУ і добробати. По суті, Кремль послідовно вбиває клин між Києвом і силами, що підтримують його на Заході, демонструючи останнім абсолютну безнадійність даного проекту, в результаті чого найрозумнішим вирішенням  ситуації, що склалася став б вихід з гри.

По-третє, повернення до ідеї децентралізації України, як методу врегулювання ситуації. Цікаво те, що Лавров, говорячи про це, апелював не до мінських угод, які передбачають надання широкої автономії республікам, а до пропозицій квітня 2014 року, які серед інших були підтримані і західними країнами.

При цьому Лавров зазначив, що хоча контакти з новою адміністрацією США вже почалися, чиновників Державного департаменту, з якими можна буде обговорювати ситуацію в Україні, поки що не призначено.

Фактично російський міністр закордонних справ в своїх заявах окреслив позицію Росії по українській темі для майбутньої роботи з Вашингтоном (про те, що його переговори з новим главою Держдепартаменту Рексом Тіллерсоном щодо Донбасу заплановані на найближчий час, Лавров розповів в рамках того ж інтерв'ю). Слід зазначити, що позиція ця вельми жорстка і зводиться до декількох основних пунктів.

Перший: Україна - зона впливу Росії. Усім іншим пропонується відмовитися від проекту, який продемонстрував за останні роки свою безперспективність, тільки витягає фінанси й не приносить жодного зиску. У цьому випадку Москва готова «забути і пробачити» всі проблеми, які їй були пов’язані з цим питанням.

Другий: Москва вирішуватиме українську проблему на свій розсуд. Інструментом вирішення буде децентралізація. До чого це в результаті призведе - ддезінтеграції України або до переформування держави згідно нових принципів  - справа Росії.

Третій: якщо Захід (разом із США) не готовий прийняти російські пропозиції,  Москва готова почекати протягом декількох років, поки він продовжить свій «забіг по граблях». Саме так слід розцінювати абсолютно прозорий (і вельми єхидний) натяк Лаврова із згадуванням дискусії весни 2014 року. Три роки жорсткого протистояння і різноманітних провокацій, а в підсумку повернулися до того ж самого.

Москва виклала свої карти на стіл. Тепер хід за Вашингтоном. Нагадаємо, раніше ми писали про протистояння російським настроям в Білому Домі.