Одеський прокурор-олігарх: за все, що "намутив", він собі пробачає

Четвер, 09 лютого 2017 00:00 - Розслідування 716
Одеський прокурор-олігарх: за все, що "намутив", він собі пробачає
Майже дослівно за дитячим віршиком про «Містера Твістера»: власником фабрик, заводів та пароплавів донедавна називався Олег Кос’яненко. 

У тому дуже щасливому минулому Олег Олександрович обіймав посаду прокурора Одеської обласної прокуратури, мав прекрасні стосунки з тестем Сергієм Ківаловим (екс-голова центр виборчкому, політик, народний депутат від Опозиційного блоку), та залізну підтримку батька, генерала СБУ Олександра Кос’яненка.

Потужна родинна підтримка створювала солідний авторитет у професійній діяльності та нвідкривала необмежені можливості на шляху до власного збагаченя. Пан прокурор легко й невимушено відбирав власність у підприємців одеського ринку, допомагав уникнути відповідальності перед законом економічним злочинцям  і невдовзі розкіш, наче мама міцно пригорнула молодого Кос’яненка.Швидко виріс маєток на території колишнього санаторію "Червоні зорі", у гаражі помістилося кілька автомобілів VIP-класу.

Дом КосьяненкоОлег Олександрович навіть став активним членом яхт-клубу «Совіньйон», перед тим придбавши собі новесеньку яхту-красуню "Santorini" за мільйон 300 тисяч доларів. Щоправда, через надмірну любов до розгульного життя довелося розлучитися з дружиною, проте на стосунках з уже колишнім тестем це ніяк не позначилося, отже майбутнє обіцяло залишитися таким же розкішним та перспективним. Якби не 200 тисяч доларів, тобто жадібність, тобто вимога хабара посадовою особою у засновника підприємства "Хелсі Фудз".

Обурений власник звернувся за допомогою до СБУ, "посередника", а саме секретарку прокурора Кос'яненка затримали при передачі грошей і справа швидкими темпами набрала небувалого резонансу. На той час генеральний прокурор Віктор Пшонка, рукою гримав по столі, погрожуючи особисто посадити за грати ненаситного корупціонера. Однак, давній друг в особі Сергія Ківалова, негайно згасив праведний гнів генпрокурора. Справа навіть не дійшла до суду, врятований екс-зять відбувся лишень покаранням у вигляді переведення на нижчу посаду заступника прокурора Малинівського району.

Для Олега Олександровича настав "скрутний час". Він і далі трудився у прокуратурі, його не торкнувся закон "Про очищення влади", успішно переатестувався, продовжив служити вже на посаді заступника начальника відділу представництва у суді обласної прокуратури. Але фінансів підтримувати звичну розкіш бракувало. Яхту довелося продати, а якщо поцікавитися деклараціями пана Кос’яненка, то виявиться, що чиновник перебуває у становищі, однаковому  з церковною мишою: ні житла, ні майна, ні копійки за душею.

Насправді, Кос’яненко – злочинець. Бо, займаючи державну посаду, умисно приховує свої мільйонні статки від оподаткування, "кришує" частку одеського радіоринку і з нетерпінням очікує на підвищення: інсайдерське джерело інформує, що невдовзі Олег Олександрович очолить прокуратуру Одеської області.

А це якраз той привід, коли варто поцікавитися у пана прокурора, як йому, чиновнику "епохи Януковича", володіючи неабиякими майновими та матеріальними благами, вдалося успішно оминути люстрацію, пройти переатестацію і продовжуючи свою кримінальну діяльність за межами робочого кабінету, залишитися в правоохоронній системі, та мало того, очікувати швидкого підвищення?

prokuratura oblastВтім, зустріти Олега Олександровича на робочому місці неможливо. Якщо візитер – пересічна людина з прізвищем, яке прокурору нічого не говорить, то охорона у його кабінет не пропустить. Після тривалого очікування на вході обласної Одеської прокуратури, охоронець передає телефонну слухавку, а там – дещо стурбований голос Кос’яненка:

"Ви хто? З якого питання? Я не на місці і ніяких коментарів давати не буду".

Коли саме повернеться на роботу, прокурор не уточнив. Можливо, він вдома?

Маєток чиновника знаходиться майже на березі моря. Напівзруйноване приміщення санаторію "Червоні зорі" він придбав за 750 тисяч доларів. Нині це уособлення контрасту розкоші і злиднів розділяє один паркан: дорогий особняк і збанкрутілий санаторій.

 

"Стан санаторію неприпустимо жахливий, - коментує новопризначений директор відпочинкового комплексу Ігор Малюх. – Хто мешкає по-сусідству, мені невідомо. Проте, знаю, що кілька років тому ці приміщення належали санаторію. Адже тривалий час працював тут головним лікарем. Чому зменшилася належна здравниці територія, нам не повідомили. Земля під санаторієм перебуває у комунальній власності. Ми платимо солідний податок за користування, а міська влада сама визначає господарів землі".

Вже у сусідів запитуємо, де мешкає Наталья Амурова (цивільна дружина пана прокурора). Жіночий голос у домофоні скеровує нас до сусідніх воріт. Там: чотири маєтки із спільним внутрішнім подвір’ям. Охоронець дядя Вася у одному з них, охоче спілкується з несподіваними гостями:

"Там Череп живе, зв’язком занімається, цей у адміністрації працює, тут стройка, вобщє не понятно, хто там буде. От перший злєва вход – не знаю їх. Вони на "Мерседесі" приїжджають, лєгковому. У них ще два гаража снаружи є. Там може якісь машини, тільки я їх не бачив".

Справді, у автопарку прокурора, окрім "Бентлі Континенталь" і "Тойоти Фортунер", є два "Мерседеси": "Геленваген" та 350 CLS, однак на дзвінок у вказані охоронцем ворота, несподівано відповідає старечий голос, котрий сердито каже, що ні Кос’яненко, ні Амурова тут не живуть. Згодом, журналістів повідомили, що прокурор переписав особняк на свого батька Олександра Володимировича. Всемогутній генерал КДБ, а згодом СБУ, хоч і має квартиру у центрі Києва, а в сусідах батька Петра Порошенка, але надає перевагу помешканню з сином біля моря. Він же й охороняє домівку від непроханих візитерів.

kiv prok ukr odessa1 22 10 2014А море у грудні охороняється холодним колючим вітром. Яхт-клуб "Совіньйон" помалу готується до зимової сплячки. Різних варіантів яхти майже всі в чохлах. Прокурорська "Santorini" має іншого власника. Її продали за 800 тисяч доларів, але несподівано виявляється: у Олега Олександровича залишилася ще одна яхта! Яка від проданої відрізняється тільки зовні, технічні якості, ринкова ціна – такі ж, як у "Santorini". Обслуговує човен постійна команда, отже зарплату отримують цілий рік. Розмір її залежить від довжини човна, місця розташування яхти, на які відстані та як часто ходить. Технічне обслуговування на рік коливається у межах 50 – 100 тисяч доларів, розповідає капітан яхти Олександр Л. У машинному відсіку працює два двигуни, по 1400 кінських сил кожен. Водна прогулянка з Одеси до Києва обійдеться близько п’яти тисяч доларів в один бік. Звісно, гроші, отримані від продажу човна, не задекларовані, як і щомісячний прибуток від оренди нерухомості.

Під час розслідування з’ясувалося – Наталі Амуровій належить приміщення офісного типу у центрі Одеси, яке винаймає турагенція. Приємна пані трохи злякана несподіваним проханням зконтактувати нас з власницею приміщення:

жена Косьяненко


"Вы поймите, Наталья такая… Она не будет говорить с кем попало. Она даже со мной не разговаривает. Если я хочу повесить, например, полочку в офисе, то звоню Натальиному риэлтору, а она уже передает мою просьбу Наталье. Извините, но ее контакты вам не дам. Не хочу навредить себе".

Схоже, пояснити як прокурор-мільйонер випав з поля зору люстраційників, може тільки одна людина в Одесі. Це голова Одеського люстраційного комітету Костянтин Цховребашвілі який люструвати чиновників почав з 2014 року:

"Закон про очищення влади» стосувався чиновників обласного рівня. Районні – залишилися на своїх посадах. Ми розраховували на майнову перевірку. Але податкова інспекція саботувала таку перевірку – нульовий результат. Прізвище Кос’яненка нам відоме. При перевірці майнових декларацій виник скандал. Він став одним з фігурантів суспільного інтересу, люди дізналися про належність йому маєтку вартістю у три мільйони доларів, зареєстрований на батька. Зараз прокуратуру області очолює Олег Жученко, людина, яка намагається повернути народну довіру. З його підтримкою ми не дамо Кос’яненку повернути свою посаду".

На жаль, рішучість люстраторів наступного дня, 9 грудня, розбилася об зачинені двері робочого кабінету Олега Олександровича. У прокуратурі запевнили: залишені контакти обов’язково передадуть Кос’яненку, щоб він особисто перетелефонував люстраторам і, як чиновник, довів свою доброчесність. Але доказова база у прокурора наповнена протилежним: яхтами, маєтками, розкішними автівками, мільйонними рахунками. На сайті Міністерства юстиції дані про нього та його дружину, хтось акуратно "підчистив". Звісно, на зв’язок Олег Олександрович не вийшов. А шкода. Міг би пояснити навіщо йому, багатію-мільйонеру, повертатися на посаду з державним окладом біля 15 тисяч гривень? Для порівняння: приблизно така ж сума знадобиться чиновнику, аби виплачувати щомісячну зарплату своїй морській команді. Сума така ж, тільки в доларах.