12 місяців української політики: найвеселіші й обнадійливіші події минулого року

30 грудня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні

Руслан Іванов

В огляді ASPI - топ-12 подій, що викликають оптимізм і якими запам'ятався 2019-й, рік політичних рекордів, розіграшів і важливих соціальних ініціатив.

Складний у політичному плані період, який ознаменувався запеклою передвиборчою боротьбою, зміною влади, великими обіцянками і складними рішеннями, приніс і багато позитивних моментів.

Він став періодом пов'язаних з політикою рекордів, принаймні, ASPI нарахувало як мінімум три - не так погано для одного політичного року.

Почавшись із політичного розіграшу в січні, він до кінця грудня остаточно закріпив тенденцію на політичний пранк. І в той же час, він став роком втілення рішень, яких суспільство безуспішно чекало останні п'ять років.

Щоб не було нудно

У січні перші ж години 2019 року відзначилися розіграшем видатного українського політика - об'єктом російських пранкери став мер Києва Віталій Кличко.

"Щиро бажаю, щоб здоров'я не підводило, рік був продуктивним і успішним. І всі труднощі, і виклики, які будуть у наступному році, бажаю успішно подолати і бути переможцем", - бадьоро привітав Кличко людину, яка представилася Володимиром Гройсманом.

І тільки почувши, що уявний прем'єр якраз допомагає вилізти з-під столу нетверезому Петру Олексійовичу Порошенку, київський мер запідозрив недобре, зробив глибокодумну паузу, і привітався з пранкери - Вованом і Лексусом.

"Бажаю вам розводити побільше людей, щоб усі велися на ваші розводи, і надвали вам цікаву інформацію, тому що без вас життя, чесно кажучи, таке нудне", - побажав Кличко.

Тоді ніхто й не думав, що його побажання здійсняться. Рівно через десять місяців з'являться Джокер і Темний лицар - кошмар всіх українських політиків. Зате їх життя точно перестало бути нудним.

Законний курс на Захід

7 лютого Верховна Рада закріпила в Конституції стратегічний курс України на вступ до НАТО і Євросоюзу. Законність такого рішення підтвердив Конституційний суд, а депутати за нього проголосували, назвавши це цивілізаційним вибором українського народу.

Таким чином, відмовитися від євроінтеграційного курсу при зміні влади стало складніше - для цього доведеться міняти основний закон країни, зібравши конституційну більшість з 300 депутатів в парламенті або ж під тиском продавити відповідне рішення Конституційного суду.

Також, на думку парламентаріїв, закріплений в основному законі курс ще раз демонструє західним партнерам серйозність намірів України стати частиною єдиної Європи та прагнення до утвердження європейських цінностей.

Від Києва до Уругваю і вагою з літак

Виборчий бюлетень на перший тур президентських виборів став найбільшим за всю історію незалежності, встановивши своєрідний рекорд. В цілому 39 осіб виявили бажання стати президентом України.

На презентації документа 21 березня голова Центральної виборчої комісії Тетяна Сліпачук повідомила, що якщо викласти всі бюлетені довжиною 80 см в одну лінію, то довжина полотна склала б 24 354 км - це як від Києва до столиці Уругваю Монтевідео.

Площа всіх надрукованих бюлетенів - п'ять тисяч квадратних кілометрів або 70 футбольних полів. А загальна вага склала 434 тонни - як повністю навантажений авіалайнер Airbus.

До цього найбільшим вважався бюлетень на президентських виборах-2004. Тоді його довжина склала 67 см.

Головне політичне шоу країни

19 квітня весь світ став свідком нового формату проведення дебатів між головними претендентами на пост президента - Петром Порошенком і Володимиром Зеленським.

Ніколи до цього учасники президентських перегонів не зустрічалися на стадіоні, щоб довести свою перевагу над суперником. У прямому ефірі напівпорожній студії державного телеканалу - так. Але щоб перед трибунами з політичними вболівальниками - це було унікальне подія. І не тільки для України.

У той день на території Національного спортивного комплексу "Олімпійський" у Києві, за даними поліції, зібралося 22 тисячі глядачів.

Це дійство стало відправною точкою для старту нового формату офіційних заходів. Вони стали менш офіціозним і пафосними.

Вітер змін

20 травня в Україні з'явився новий президент - в парламенті прийняв присягу шоумен Володимир Зеленський.

Великі зміни почалися буквально відразу ж після його вступу на посаду. Він заявив про розпуск Верховної Ради VIII скликання і закликав членів уряду звільнитися, чим викликав паніку у депутатів з міністрами і захват у виборців.

Не чекаючи звільнень, високопоставлені чиновники почали в масовому порядку подавати у відставку. Так в Україні стартувало перезавантаження вищих ешелонів влади, що роками формувалася з колишніх партійних функціонерів.

За бойові заслуги

З моменту російської агресії сотні людей, які не мали громадянства України, пішли воювати у складі добровольчих батальйонів. Росіяни, білоруси, грузини, які в кровопролитних боях захищали український Донбас, протягом п'яти років перебували під загрозою депортації - у них не було українського громадянства.

З 2015 року добровольці вимагали вирішити цю проблему, але тільки в 2019 році Верховна Рада пішла їм назустріч.

6 червня депутати, нарешті, змогли прийняти внесення потрібних поправок в законодавство, щоб добровольці-іноземці без зайвих бюрократичних складнощів могли отримати паспорт України, яку вони захищали.

А 4 грудня 2019 року парламент, нарешті, прийняв необхідні правки в законодавство, надавши право добровольцям отримати посвідчення УБД з усіма належними пільгами.

Чотири роки добровольці намагалися довести, що нічим не гірше службовців збройних сил України та Національної гвардії, і теж мають право на соціальний захист, як і всі учасники бойових дій.

З 1 січня 2020 року добровольці зможуть безперешкодно оформляти статус учасника бойових дій.

Вирок символіці

У липні Конституційний суд поставив крапку в суперечках про те, чи законний процес декомунізації - знесення сотень пам'ятників Леніну, перейменування вулиць, селищ і міст, заборона радянської символіки.

Судді постановили, що закон про декомунізацію відповідає Конституції України. Своє рішення вони обгрунтували тим, що комуністичні символи використовували і продовжують використовувати антиукраїнські сили. Радянська символіка фігурувала під час анексії Криму і при захопленні східних областей України.

Модний стиль турбо
29 серпня почала роботу Верховна Рада IX скликання, більшість депутатів якої представляють партію "Слуга народу".

У перший же день роботи, що тривав 16 годин, парламент зумів призначити спікера і двох його заступників, сформувати парламентські фракції і групи, затвердити склад нового уряду і замінити глав СБУ і ГПУ.

Цей неймовірний темп роботи продовжився і далі: в середньому на кожному засіданні депутати розглядають більше 30 законопроектів. В результаті їх роботу охрестили "турборежимом".

І хоча опозиція використовує цей термін переважно в негативному контексті, так швидко парламент не діяв з часів проголошення незалежності.

Вересневий прорив

12 вересня у переддень візиту президента Зеленського до США, адміністрація Трампа розблокувала $250 млн, виділені для надання військової допомоги Україні.

До президентських і парламентських виборів в Україні американський президент стверджував, що гроші, які виділяються на підтримку української армії,  йдуть незрозуміло куди і розпорядився призупинити фінансову допомогу.

Після остаточної зміни влади в Україні, США не тільки розблокували раніше передбачену для української армії суму, а й додатково виділили $141,5 мільйонів на закупівлю снайперських гвинтівок і гранатометів.

Рекордно довга відверта розмова

Півтисячі питань журналістів про наболіле, 14 годин відповідей у прямому ефірі - прес-марафон Володимира Зеленського 10 жовтня став рекордом спілкування президента і преси. Та ще й у неформальній обстановці за столом з піцою і напоями.

Раніше формат президентської прес-конференції передбачав до двох десятків питань, в основному від лояльних видань. Хто зможе задати питання, а хто залишиться лише глядачем, вирішував прес-секретар президента на свій розсуд.

Зі зміною влади концепція змінилася. У Kyiv Food Market, розташованому в київському Арсеналі, президент відверто і до хрипоти відповідав українським і зарубіжним журналістам на каверзні запитання - про формулу Штайнмаєра, розмови з Трампом, долю ПриватБанку, співробітництво з МВФ і навіть про конфліктну поведінку свого прес-секретаря.

В результаті цей прес-марафон був зареєстрований в Книзі рекордів України як найтриваліший.

Перший в історії "ранковий" бюджет

Вперше за всю історію незалежності український парламент прийняв бюджет на наступний рік не напередодні новорічної ночі і не на цілодобовому засіданні з суперечками, сном в сесійній залі і жорстокими баталіями з приводу того, куди які суми потрібно направити.

14 листопада, за 48 днів до Нового року, на ранковому засіданні Верховна Рада затвердила головний фінансовий документ країни. І хоча, на думку експертів і за визнанням членів уряду, він не ідеальний, все ж позитивні зрушення є.

У 2020 році рекордно збільшено фінансування соціальної сфери, інфраструктурних проектів, сфери національної безпеки, охорони здоров'я та освіти. А школярі та студенти вперше зможуть безкоштовно подорожувати країною в рамках програми мобільності для молоді.

Зрада скасовується

Повернення додому 72 українських полонених до 31 грудня 2019 року в рамках обміну "всіх на всіх" і припинення вогню на лінії розмежування на Донбасі - президенту Зеленському вдалося домовитися про це в ході зустрічі "нормандської четвірки" в Парижі 9 грудня.

Незважаючи на всі побоювання опозиції, що колишній шоумен Зеленський не здатний на рівних говорити з колишнім розвідником Путіним, і може перейти ряд "червоних ліній", тотальної "зради" не відбулося.

Український лідер чітко позначив принципи, через які ніколи не переступить: в країні ніколи не буде федералізації, Крим і Донбас - це Україна і ніякі поступки в питанні територіальної цілісності і контролю над кордоном неприпустимі.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022

Депутат із фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко прокоментував визнання Російською Федерацією так званих "Л/ДНР". Він заявив, що Україна має продемонструвати жорстку реакцію. 

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022

Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук відреагував на голосування депутатів російської Держдуми за прийняття звернення до Володимира Путіна щодо можливості визнання так званих "ЛНР" і "ДНР". Він зазначив, що підійматиме на РНБО питання персональних санкцій. 

16 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Рада національної безпеки та оборони України запровадила санкції проти телеканалу "Наш" терміном на п'ять років під час виїзного засідання в Харкові 11 лютого. Наслідки рішення РНБО прокоментував політичний експерт Костянтин Матвієнко.

14 лютого 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022