Гірше, ніж війна: чого чекати від економічної кризи, викликаної пандемією коронавірусу

1 квітня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні

Світова економіка загалом може відновитися досить швидко, а от що стосується конкретних країн – то багато чого залежить і від перебігу епідемії, і від початкового рівня добробуту, і від рішень влади в економічній сфері.

Майже повне припинення діяльності в багатьох сферах економіки - справді безпрецедентне явище. Однак наразі в МВФ стверджують: банкрутства гігантів у багатьох галузях промисловості будуть, однак глобальна економіка, за умови злагоджених дій урядів з підтримки бізнесу та платоспроможності, вистоїть.

Що відбувається зараз у світі

Станом на кінець березня більшість країн закрили свій повітряний простір для пасажирських авіаперевезень або мають намір це зробити найближчим часом. Одна за одною припиняють роботу авіакомпанії. Лише європейські авіапервізники втратять за цей рік 76 мільярдів доларів, попередила 26 березня Міжнародна асоціація повітряного транспорту IATA. Загалом у 2020 році подорожуватимуть на 38% менше, тож світовий дохід через це впаде на 252 млрд доларів.

Туризм просто припинився. Без роботи залишилися працівники готелів, ресторанів, туристичних агентств. Закрилися всі музеї та розважальні заклади у туристичних осередках світу. Відповідно змушені призупиняти роботу бізнеси в галузі гостинності та ті, що обслуговували потреби подорожуючих. 50 млн працівників туристичного сектору світу можуть втратити роботу. Загалом ця індустрія втратить 1 трлн доларів, а загальносвітові втрати від припинення пасажирських перевезень становитимуть до 5 трлн доларів, заявив очільник Світового туристичного форуму Булут Бахчі. Для порівняння - у середньому річний дохід у світовій туристичній галузі – 1,7 трлн дол.

Щойно у якійсь країні запроваджують суворий карантин - зупиняється громадський транспорт, закриваються ресторани, культурні та розважальні заклади та магазини (за винятком супермаркетів і продуктових), впроваджуються обмеження на пересування або людей просто закликають залишатися вдома і працювати дистанційно.

Це призводить до паралічу малого та середнього бізнесу. Так, лише за останній тиждень у США статус безробітного отримали 3,3 млн людей. Це майже в п’ять разів більше попереднього “рекорду”, встановленого в 1982 році. За деякими підрахунками, число безробітних у США може сягнути 12 - 15 млн людей ще до кінця коронавірусної кризи.

Нема доходів - затягуються паски. Починається новий виток зниження попиту на найрізноманітніші товари і послуги, що у свою чергу, призводить до нових звільнень і закриття підприємств. Це призводить до паніки на біржах світу - і знову до банкруств.

Ще на початку березня JPMorgan та IHS Markit проаналізували тенденції ринку в 31 економіці світу і зробили висновок: "випуск продукції впав у споживчих, проміжних та інвестиційних галузях товарів… Виробництво та нові замовлення скоротилися найбільше з квітня 2009 року, тоді як нові експортні замовлення та зайнятість скорочувалися швидше".

Зайвого хаосу додає падіння біржових індексів. Багатії світу безпорадно дивляться, як їхні статки стрімко зменшуються, в міру того як акції знецінюються. Залишаються без заробітку рекламісти, дизайнери, працівники сфери розкошів. Адже торговельні центри, мережі ресторанів та розкішні магазини закриті.

Інколи, щоб вибратися з ями, доводиться її поглиблювати

Постала необхідність, аби держави почали закачувати кошти в медицину, підтримку бездіяльного нині бізнесу та соціальні виплати тим, хто втратив заробіток. І влади одна за одною постають перед безпрецедентним за всю історію людства завданням: фактично зруйнувати економіку, щоб урятувати мільйони життів своїх громадян. Аналогів цій ситуації в сучасній історії немає, а наслідки кожного рішення розрахувати складно. Не витримавши тягаря такої відповідальності, Томас Шефер, міністр фінансів землі Гессен (НІмеччина) покінчив життя самогубством.

Країни ЄС вирішили боротися з пандемією за рахунок фінансової стабільності. Щоб держави-учасниці могли підтримати власні системи охорони здоров'я та економіку, Рада ЄС призупинила дію Пакту стабільності і зростання. Тепер кожна європейська країна може збільшити дефіцит бюджету до катастрофічних розмірів і залучити зовнішні кредити на підтримку бізнесу і виплати громадянам.

У США уряд виділяє 3 трилн доларів на матеріальну допомогу бізнесам та найманим працівникам, які залишилися без заробітку. План такий: бізнес слід підтримати на період простою. А у споживачів мають бути на кінець кризи гроші, які вони витрачатимуть на товари і послуги, стимулюючи попит – і даючи поштовх виробництву, торгівлі, сфері послуг. Однак буде замало навіть 4 трлн, якщо пандемію не вдасться зупинити швидко, кажуть найбільші інвестори.

Що відбувається з економікою України

Хтось порівнює боротьбу з коронавірусом з війною. Але це гірше, ніж війна. Ворог – невидимий, і щоб подолати його, населення не мобілізують, аби воно працювало на оборону, а змушують сидіти вдома, проїдаючи власні заощадження і накопичені державою ресурси. Однак в України набагато менше ресурсів, щоб “амортизувати” затяжний простій економіки. Якщо у США для цього використовують “недоторканний” федеральний резерв, то в Україні доводиться вибирати - чим пожертвувати і в кого ще позичити.

У четвер, 26 березня, нардеп Верховної Ради Олексій Гончаренко оприлюднив пропозиції Кабміну про зміни до Держбюджету. 1 Вони зводяться до одного: припинити фінансування всіх галузей, крім медицини, рятувальних служб, енергетики та інших життєво важливих сфер, а також силовиків. Вивільнені кошти в ручному режимі планується спрямовувати на порятунок хворих та підтримку вертикалі влади. Такі рішення практично "вбивають" цілі галузі економіки, культуру, освіту, - забив на сполох депутат. Після цього прем’єр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв, що Кабмін допрацює зміни до бюджету. Можливо, повернуть частину фінансування хоча б агропрому – аби фермери могли отримати державну підтримку і нагодувати країну восени. Уповноважений президента України із земельних питань Роман Лещенко пообіцяв, що Кабмін повністю збереже бюджетну підтримку агропромислового сектору, незважаючи на скорочення бюджету для боротьби з поширенням коронавірусу. Але як воно буде…

Фактично, влада вирішила рятувати життя громадян зараз, а про наслідки для економіки думати потім. Десятки тисяч самозайнятих працівників і малих підприємців залишилися без заробітку вже сьогодні. Не впевнені у завтрашньому дні наймані працівники приватних компаній, а держслужбовці та працівники державних підприємств бояться інфляції та затримок у заробітній платі. 27 березня вісім бізнес-асоціацій та громадських організацій звернулися до Ради з попередженням: якщо не буде 4-мільярдного кредиту від МВФ, безробіття в Україні сягне 12%.

“Резерви НБУ вже скоротились до 24 млрд дол США, і їх навряд чи вистачить, щоб втримати курс під контролем, адже тиск на валюту за рахунок емісії гривні в еквіваленті 7-10 млрд дол. для фінансування дефіциту бюджету буде супроводжуватись відтоком капіталу, який під час попередніх  криз складав 11-13 млрд дол. США на рік. Девальвація гривні може сягнути 45-65% від поточного рівня, до 50-80 грн/дол. США, а для стабілізації курсу необхідно буде вводити жорсткі валютні обмеження, які поглиблять кризові явища. Знецінення гривні призведе до зростання інфляції до 20-50% та падіння реальних доходів населення принаймні на 30%”, - йдеться у зверненні.

Цей похмурий прогноз, можливо, не справдиться - адже 30 і 31 березня Верховна Рада прийняла закон про банки і про обіг сільськогосподарських земель, виконавши умови для відкриття нової програми співпраці з МВФ.

Однак чим довше триватиме коронавірусна криза, тим болісніші будуть наслідки і тим довше відновлюватиметься економіка. Однак знімати карантин ще небезпечніше. Одночасно може захворіти до 50% населення - і держава не тільки отримає економічну кризу, а й не буде здатна надати елементарної медичної допомоги мільйонам людей.

Економіст: Економіка відновиться, якщо буде кому її піднімати

Професор економіки у Королівському коледжі Лондона Джонатан Портес заявив: ідея, що можна зняти карантин, не довівши до кінця боротьбу з інфекцією, не переконавшись, що загрозу ліквідовано, - це не лише злочинно. Навіть якщо не керуватися гуманістичними принципами, з економічного погляду доцільніше рятувати людські життя. Адже економіку все одно не врятувати. Неконтрольований коронавірус покладе в лікарняні ліжка або й винищить стільки людей, що нікому буде ту економіку піднімати.

"Жодних компромісів! Робіть все, що потрібно для порятунку людей - чого б це не коштувало! І робіть це в інтересах як здоров’я, так і нашого колективного багатства!" – закликав можновладців усього світу британський економіст.

Сподіваємося, у нашої влади це вийде.

Раніше ASPI News повідомляло, що Андрій Фаворов йде з посади директора з інтегрованого газового бізнесу Нафтогазу.

Також ASPI News дізнався, що ТРЦ Ocean Plaza скасував орендну плату за карантинний період березня.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Неефективний президент та позитивний вплив Джо Байдена на Україну. Протягом 15-19 грудня фонд "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва провів експертне опитування "Політичний квартал: підсумки 2020-го" (висловилися 57 фахівців).

21 грудня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Опитування громадян показало стрімку втрату рейтингу президента Володимира Зеленського. Людиною року його назвали лише 15% респондентів, а головним "невдахою" – 28%.

21 грудня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Верховна Рада 17 липня ухвалила у другому читанні законопроект №3485, котрим внесено низку кардинальних змін до Виборчого кодексу України. Головні переваги та недоліки закону та їх вплив на місцеві вибори в жовтні, розбирало ASPI news.

18 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У Верховній Раді пропонують ухвалити зміни до держбюджету-2020. Народні обранці хочуть збільшити розміри зарплат для себе, суддів, прокурорів та інших посадовців, оплата праці яких регулюється спецзаконами.

3 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Неефективний президент та позитивний вплив Джо Байдена на Україну. Протягом 15-19 грудня фонд "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва провів експертне опитування "Політичний квартал: підсумки 2020-го" (висловилися 57 фахівців).

21 грудня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Опитування громадян показало стрімку втрату рейтингу президента Володимира Зеленського. Людиною року його назвали лише 15% респондентів, а головним "невдахою" – 28%.

21 грудня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Верховна Рада 17 липня ухвалила у другому читанні законопроект №3485, котрим внесено низку кардинальних змін до Виборчого кодексу України. Головні переваги та недоліки закону та їх вплив на місцеві вибори в жовтні, розбирало ASPI news.

18 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У Верховній Раді пропонують ухвалити зміни до держбюджету-2020. Народні обранці хочуть збільшити розміри зарплат для себе, суддів, прокурорів та інших посадовців, оплата праці яких регулюється спецзаконами.

3 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Україна отримала перші два мільярди доларів від міжнародного валютного фонду. Найближчим часом кошти надійдуть на рахунки Національного банку України. Кореспондент АСПІ з'ясовував на яких умовах Україна отримала мільярди від головного міжнародного кредитора.

11 червня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський 20 травня провів у Маріїнському парку пресконференцію з приводу річниці своєї інавгурації. Потрапити на захід змогли не всі журналісти – пресслужба президента пояснила це карантинними заходами.

20 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Українська асоціація туристичних агентств зазначила, що поки країни Європи думають, як безпечно дозволити туристам відпочивати у них, турагентства України опрацьовують плани переходу на внутрішні курорти. Експерт дав пораду, коли і куди найкраще планувати турпоїздку, щоб заощадити і уникнути ризику інфікування COVID-19.

5 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

В Україні через коронавірус та інфляцію змінилися ціни на продукти. У Держстаті розповіли, які і на скільки.

 
16 квітня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

ASPI розібрався, чому закон про обіг земель сільськогосподарського призначення ухвалили саме зараз і що зміниться для українців із моменту набуття законом чинності.

31 березня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Наймолодший очільник уряду України Олексій Гончарук протримався на посаді трохи більш як півроку. Він очолив Кабінет міністрів 29 серпня минулого року, а був відправлений у відставку сьогодні, 4 березня.

4 березня 2020
Вибір редакції

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів оприлюднило повний спектр речовин-забруднювачів, виявлених у басейні Дніпра. Які джерела є основними забруднювачами та які заходи вживатимуться задля покращення стану вод в Україні, дізнавався журналіст ASPI news.

25 лютого 2021

Профспілки залізничників і транспортних будівельників України 17 лютого влаштували акцію протесту біля Кабміну. Що не влаштовує представників залізниці та чого вимагали громадяни від влади, дізнався журналіст ASPI news.

17 лютого 2021

Кабмін пропонує Верховній Раді ввести цілий список ознак наявності трудових відносин для обов'язкового укладення договору про працю. Яких змін варто чекати українським робітникам та роботодавцям,  дізнавався журналіст ASPI news.

12 лютого 2021

Пресконференція адвокатів п'ятого президента України відбулася 9 лютого у Києві. Ігор Головань та Ілля Новіков поділилися деталями про закриття кримінальних проваджень, які свого часу були розпочаті проти Петра Порошенка.

9 лютого 2021