Без вогню і диму: куріння вже не так небезпечно?

12 грудня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні

Свою першу сигарету Ірина - директорка з маркетингу великої української горілчаної компанії - викурила ще в школі.

"Підсіла" на тютюн вже після 30-ти, коли проходила через розлучення, залишившись з двома дітьми-школярами на руках. 20 сигарет в день стали для неї нормою. Закінчилося це тільки з новими стосунками, коли вона познайомилася з Олегом, який на дух не переносить тютюнового диму...
 

Палите... на здоров'я!

Ні, палити жінка не кинула - такий хеппі-енд для більшості затятих курців малореальний: приблизно 80% таких як Ірина, мріють кинути, але не знаходять в собі сил це зробити. Все було простіше. В якийсь момент чоловік, в якого вона закохалася по-справжньому, зробив їй подарунок - IQOS. Супроводивши його словами про те, що і для здоров'я Ірини, і для їхніх стосунків так буде краще...

Зараз, через рік після отримання подарунка, Ірина в захваті від приборчика. Менше курити вона не стала, але зате позбулася того, що страшно заважало і дратувало її при звичайному курінні: запах з рота, пропахлі димом руки, одяг і волосся...

Про те, як впливає на її здоров'я куріння, вона вважає за краще не замислюватися. Однак це питання пильно вивчають дві групи людей, чиї інтереси діаметрально розходяться - противники куріння і виробники подібних пристроїв.

Якщо шкода звичайного куріння давно доведена і не підлягає сумніву, то ситуація з електронними сигаретами і системами нагрівання тютюну не така однозначна.

Можливо, історія з ними буде розвиватися по спіралі, як це було і зі звичайними сигаретами.

Ще в XVI столітті європейські лікарі вважали тютюн лікарським засобом, прописуючи його страждаючим від зубного і головного болю, кольок, нефриту і навіть дизентерії. Аж до самого початку ХХ століття тютюнові компанії по всьому світу рекламували і продавали сигарети як товари для здоров'я: хтось розхвалював їх як ліки від респіраторних захворювань (саме тоді, в 1920-х вперше з'явилися сигарети з ментолом), а хтось ( як Camel, наприклад) - як засіб, що сприяє правильному травленню!

Такі очевидні наслідки куріння, як подразнення слизових горла і кашель, були відомі завжди, але на них не звертали особливої   уваги, а ось звістки про те, що курці набагато частіше ризикують захворіти на рак або можуть страждати від судинних захворювань, почали надходити лише починаючи з 1890 -х років.

Рак, бронхіт та емфізема: тепер з фільтром і без страху!

Побоювання стосовно впливу тютюнопаління на організм поступово наростали. У 1953 році американські вчені за допомогою дослідів на лабораторних щурах довели пряму залежність виникнення раку легенів від куріння. А ще через 10 років такий самий зв'язок був виявлений   між курінням і серцевими захворюваннями, хронічним бронхітом та емфіземою дихальних шляхів.

З цього часу почався тривалий період боротьби табачників з противниками куріння. Маркетингова тактика тютюнових гігантів була істотно змінена. Вони перестали рекламувати свою продукцію як засіб для зміцнення здоров'я і всі свої зусилля спрямували на доказ: їх товар менш шкідливий, ніж той, що пропонують конкуренти.

У рекламі з'явилися спортсмени і лікарі, які вибирають сигарети тієї чи іншої компанії, як менш шкідливі. "Лікарі курять Camel, частіше, ніж інші сигарети!", - говорила одна популярна реклама тих років.

Тоді ж тютюнові компанії зробили перші спроби зробити звичайні сигарети менш шкідливими. Саме в 50-х у компанії Philip Morris з'явилися перші сигарети з фільтром, який був покликаний зменшити вплив продуктів горіння на організм курців. Це був справжній прорив і слоган йому підібрали відповідний: "Сигарети, які можна палити без страху!".

На тлі нових даних про шкоду куріння, які активно з'являлися в пресі тих років, вони швидко завоювали величезну популярність і залишаються домінуючими на ринку до цього дня.
 

Нелегка боротьба за легкі сигарети

Після того як в 1966 році Федеральна торгова комісія США, де за рік громадяни викурювали близько 544 мільярдів сигарет, почала тестувати рівні нікотину і смол у різних їх марках, табачники застосували новий хід.

У світ посали виходити "легкі" сигарети - "з низьким вмістом смол і нікотину". Вони відповідали новим держстандартам і, знову ж таки, були прекрасним предметом для реклами, як "менш шкідливі".

Знадобилося чимало часу, щоб довести неспроможність цих тверджень. Ні наявність фільтра, ні ароматизация сигарет, ні їх "полегшення" не знижують ризики для здоров'я споживачів. Дослідження показали, що в низці випадків вони навіть більш шкідливі - наприклад, сигарети з низьким вмістом нікотину змушують курців палити частіше для отримання алкалоїду.

Дійшло до того, що в 2006 році американський Федеральний окружний суд округу Колумбія заявив про багаторічний рекламний обман громадськості в питанні безпеки сигарет. Всі апеляції тютюнових компаній провалилися і з 2017 року вони оплачують рекламу на ТБ і в пресі з повідомленнями про безумовну шкоду куріння. "Безпечних сигарет не існує!" - говорить одна з таких соціальних реклам.
 

У сучасному світі тютюн не підпалюють. Його нагрівають!

Черговий прорив у питанні зменшення шкоди від куріння вдалося зробити тільки недавно, з появою електронних сигарет і пристроїв розігріву тютюну.

Електронні сигарети (вейп) були винайдені в 2004 році в Гонконзі і швидко набули широкого поширення у всьому світі, як альтернатива традиційному паління. Менш ніж 10 років в одному лише Євросоюзі ринок вейпу склав близько 500 млн. євро і ще 500 млн доларів - в США.

До 2050 року, згідно з прогнозами американських аналітиків, ринок подібних електронних пристроїв доставки нікотину (ЕПДН) за обсягом зрівняється з ринком інших тютюнових виробів.

Паралельно з поширенням електронних сигарет компанія Philip Morris International вела розробку ще одного новаторського способу куріння - системи електронного нагрівання тютюну IQOS. Вона була представлена   громадкості в 2014 році, після 10 років проб і досліджень.

"Наша довгострокова мета - змінити світ на краще, створюючи кращі альтернативи для курців, які так чи інакше збираються продовжувати палити" - стверджують в компанії.

Якщо хочеться - то можна?

Головним питанням після появи IQOS залишилося все те ж сакраментальне - про шкоду його вживання. В цілому, не викликає сумніву, що ця шкода набагато менша, ніж у випадку з традиційним курінням - адже робота системи пов'язана не з горінням тютюну, а з його нагріванням приблизно до 350оС. Нема горіння - немає і більшості шкідливих речовин, які виділяються в процесі. За заявою виробника, їх зміст в одержуваному таким чином парі приблизно на 90-95% менше, ніж в тютюновому димі.

Багато хто з нетерпінням очікували, що скаже про новий прилад один із найсуворіших світових інститутів з охорони здоров'я - Управління з контролю якості продуктів харчування і лікарських препаратів (FDA) при Міністерстві охорони здоров'я США. Philip Morris International протягом трьох років готувала документацію і наукове обгрунтування, щоб ця організація визнала їх продукт безпечним і допустила на ринок США - найбільший і привабливий з точки зору табачників.

FDA розглядало питання допуску практично 2 роки - своє рішення вони винесли лише в квітні 2019-го, дозволивши продаж IQOS в Америці з тими ж обмеженнями, які діють для звичайних сигарет. Серед них - позиціонування продукту виключно для дорослих (у США особливе занепокоєння викликає зростання популярності подібних засобів куріння серед молоді), заборона реклами на радіо і на ТБ і суворі її обмеження в Інтернеті.

Також FDA погодилося з твердженням, що IQOS менш шкідливий для здоров'я, ніж сигарети. Справді, вміст чадного газу в аерозолі IQOS такий самий, як в звичайному повітрі, а таких шкідливих речовин як акролеїн і формальдегід в ньому на 89-95% і 66-91% менше, ніж в димі сигарет. Однак про те, як новий вид куріння вплине на здоров'я людини в довгостроковій перспективі, в FDA поки не розуміють.

Тому з висновками поспішати не будемо. Поки ясно одне: з'явилася альтернатива традиційному палінню. Вживати IQOS чи ні - особиста справа кожної дорослої людини, яка вміє самостійно нести відповідальність за свої вчинки.

І так, курити в будь-якому випадку шкідливо!

 

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022

Депутат із фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко прокоментував визнання Російською Федерацією так званих "Л/ДНР". Він заявив, що Україна має продемонструвати жорстку реакцію. 

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022

Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук відреагував на голосування депутатів російської Держдуми за прийняття звернення до Володимира Путіна щодо можливості визнання так званих "ЛНР" і "ДНР". Він зазначив, що підійматиме на РНБО питання персональних санкцій. 

16 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Рада національної безпеки та оборони України запровадила санкції проти телеканалу "Наш" терміном на п'ять років під час виїзного засідання в Харкові 11 лютого. Наслідки рішення РНБО прокоментував політичний експерт Костянтин Матвієнко.

14 лютого 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022