Хто торгує українцями та як уберегтись

30 липня 2018
последние новости в Украине останні новини в Україні

В понеділок, 30 липня, у всьому світі відзначається День боротьби з торгівлею людьми.  У зв'язку з цим в Києві і ряді міст України пройшла акція "#протиДій торгівлі людьми".

IMG 3539

Як розказав журналісту ASPI заступник голови Національної організації скаутів України Володимир Ізварін, цей захід має на меті в тому числі проінформувати людей, як себе убезпечити при працевлаштуванні за кордоном. Він зазначив, що перший дзвіночок небезпеки можна побачити ще в оголошенні – нескладна робота за дуже привабливий заробіток. Тому про майбутнього роботодавця треба збирати якомога більше інформації, в тому числі поспілкувавшись з людьми, які на нього працювали та повернулись в Україну.

"Крім того, треба обов'язково інформувати своїх рідних, друзів, що саме ви збираєтесь робити, куди саме ви збираєтесь їхати. Щоб не сталось потім такого, що ви не повернетесь в Україну і ніхто не знатиме де ви", - заявив Ізварін.

Також він повідомив, що найбільш вразливим для работорговців прошарком соціуму є саме молодь. Частіше за все це студенти, які, не маючи ще фахової спеціальності, намагаються підзаробити в літній період.

IMG 3497

За словами начальника Департаменту боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Нацполіції України Артема Крищенко, за останні півроку було порушено близько 200 справ, що стосуються торгівлі людьми. 108 з них стосуються сексуальної експлуатації, інші – трудової.

"Перевозка молодих дівчат за кордон для подальшої сексуальної експлуатації – це стара схема. Із нових – торгівля органами та сурогатне материнство", - повідомив Крищенко.

Окрім цього, Артем Крищенко зазначив, що торгівлею людьми завжди займаються міжнародні угрупування. На сьогодні в Україні за організацію подібних схем затримано близько 10 іноземних громадян.

IMG 3494

Також про боротьбу  з работоргівлею розказав на заході перший заступник голови Державної прикордонної служби України Василь Севартюк: "Тільки протягом цього року нами на державному кордоні ліквідовано 19 каналів потенційних переправ, як в країни ЄС, так і в інші. Нами спільно з нашими колегами із Нацполіції врятовано близько 30 дівчат, яких намагалися вивезти за межі України з метою подальшої сексуальної експлуатації ".

В той же час, доки представники влади та правоохоронних органів звітують про успіхи в боротьбі з торгівлею людьми, на заході були присутні протестуючі з плакатами "Стоп сучасному рабству" і "Зупинимо торгівлю людьми разом". Як повідомила журналісту ASPI одна з учасниць акції, три роки тому за кордон для працевлаштування виїхав її син і потрапив до трудового рабства. Він досі не повернувся. Головною причиною цього постраждала вважає - бездіяльність правоохоронців.

IMG 3535

Крім того, голова Київської обласної державної адміністрації Олександр Горган зазначив, що работоргівля процвітає не лише за кордоном, але і на теренах України.

"Ви знаєте, як активно розбудовується передмістя столиці. Але зайдіть на будь-який будівельний майданчик і ви можете стати свідками того, як торгують людьми. Тому що працівники, які не оформлені на роботу – це новітня форма рабства. Виконроби навмисно заганяють людей у борги за невиконані обсяги роботи. Роблять, просто щоби загнати людину в кабалу робочої повинності, загнати її в неокупний борг, зробити її підневільною. І це те, де треба бути владі", - заявив губернатор.

Досить красномовною відповіддю на питання "чому ж у ХХІ сторіччі українці потрапляють до рабства?" став перформанс від Українського малого драматичного театру. Майданом Незалежності на візку, в який були запряжені молоді хлопці та дівчата, проїхав пан. За словами режисера театру Сергія Корнієнко, який і був тим самим паном, треба дати громадянам можливість розвиватись у своїй країні, щоб їм не доводилось шукати щастя за кордоном.

IMG 3511

"Ми вважаємо, що у людини, і взагалі у всіх живих організмів, два шляхи є у житті – це виживати і розвиватись. І дуже важливо, щоб живий організм міг розвиватись там, де він народився, а не виживати. І ми хочемо показати, що важливо мати можливість працювати на рідній землі", - заявив Сергій Корнієнко.

Як відомо, більшість українців потрапляють в рабство саме через пошуки кращого життя і достойного заробітку за кордоном.

IMG 3541

Варто зазначити, що за даними Міжнародної організації з міграції, починаючи з 1991 року від торгівлі людьми постраждало понад 230 тисяч українців, що робить Україну однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі.

01

Також, за даними МОМ, за перші три місяці цього року було виявлено 270 постраждалих від работоргівлі українців.  Основними країнами призначення є Російська Федерація, Польща і Туреччина. Також работоргівля процвітає і всередині самої України.

02

Всупереч даним українських правоохоронців, МОМ повідомляє, що найпоширеніша форма експлуатації за цей рік – трудова – 88%. А сексуальна експлуатація – 6,6%. Найбільше від работоргівля страждають чоловіки – 56%.

03

Як заявила експерт ООН з прав людини Марія Грація Джамарринаро, повідомляється у звіті ООН до Дня боротьби з работоргівлею, більшість жертв торгівлі людьми є мігрантами чи біженцями. Тож в ООН закликають держави світу визнати мігрантів як правовласників.

Раніше польський журналіст телеканалу TVN 24 провів розслідування з приводу трудового рабства і опублікував відео з історією українки.

Жінка на ім'я Оксана поїхала в Польщу працювати на підприємстві з виробництва продуктів харчування, там їх обіцяли заробітну платню в розмірі 1000 доларів США на місяць. Так, як тільки вона прибула на місце в неї забрали абсолютно все, окрім одягу.

"Мені сказали, що мені нічого з цього не стане в нагоді, бо буду тільки працювати в режимі non stop". Якщо буду слухняна, то може, отримаю якусь виплату", - згадує Оксана.

На роботу, за словами постраждалої, їх будили копняками, годували бракованою продукцією. Коли вона намагалась виказати обурення, її побили.

Та все ж Оксані вдалося втекти, однак вона одразу ж почала отримувати погрози.

"Ви собі не можете такого уявити. Я заходжу на Facebook і бачу повідомлення від людини, яка знайшла мені роботу, що якщо я піду в поліцію, то вона кожну  мою дитину розріже на дрібні частини. Не те, що мене вб'є. Ні, ні. Що виріже мою сім'ю", - розказала жінка.

Втім те, що в Польщі існують трудові табори для українців, вже не таємниця. Ще в вересні 2016 року видання fakt.24.pl видало матеріал під назвою "Драма українців в Варшаві. Поляк зробив з них рабів". В матеріалі розповідається історія подружньої пари з України – Світлани та Олега, що знайшли в соцмережах оголошення, де посередник за 200 злотих обіцяв працевлаштування у Варшаві.

Саме так Олег і Світлана зв'язались з українськими посередниками Вікторією і Борисом, які направили їх на вул. Вілановську, де вони мали жити і звідти відправитись працювати.

"Кімната була дуже маленька, не можна було нормально пройти між напханими ліжками, місця практично не було. Увечері після повернення з роботи, моя Свєта, помітила сплячих в коридорі людей", - повідомив Олег журналістам.

Скрізь кишіло блохами і клопами, а єдиний душ був у підвалі. Там теж жили люди, тісно напхані на матрацах. Люди, які жили там розказали, що їм не платять по 4-5 місяців.

Крім того, посередник – Борис – поросив в подружжя документи, мовляв треба їх скопіювати. Пізніше їм пообіцяли повернути документи тільки після того, як вони підпишуть якісь папери.

- Однією з них була так звана заява, або білий аркуш з написом "я заявляю, що ...", а далі порожнє місце. Вони веліли, щоб я вписала туди свої паспортні дані. Я сказала, що не буду підписувати порожніх паперів, тоді вони пригрозили, що не віддадуть документи. Почали тиснути і залякувати", - повідомила Світлана.  Зрештою, вона здалася, і підписала заяву. Пізніше дівчина дізналася від інших жителів "хостелу" про те, що підписані незаповнені папери були використані для отримання кредитів або шантажу.

Олег, коли зрозумів, що вони потрапили на шахраїв, пригрозив Борису, що подзвонить в консульство і викличе поліцію. Після довгої розмови Борис віддав паспорти та заяви. Вони не стали повідомляти в поліцію, раділи тому, що їм вдалося вибратися з цього місця.

У Польщу подружжя поїхало в пошуках кращого життя, бо, за їхніми словами, на батьківщині їм ледь-ледь вистачало грошей "на хліб з маргарином". І Світлана, і Олег мають вищу освіту, проте, коли вони дізнались, що в Польщі можна заробляти до 7 злотих (близько 51 гривні) за годину, такі гроші здалися їм справжнім багатством.

Минулого тижня на заробітки в Польщу поїхала Народний Герой України з Рівненщини Лариса Кирикович, повідомляє IA ZIK. Кирикович разом зі своєю сім’єю винесла з поля бою близько 250 поранених бійців. Роботи після цього у рідному краї знайти не змогла.

Офіційно середня зарплатня в Україні станом на 30 червня, за даними Мінфіну, становить 9141 гривню. Але неофіційно в регіонах середня заробітна плата (і то не завжди) ледь сягає 5-6 тисяч. Крім того, як повідомляли в Державній службі статистики, на березень 2018 року було зареєстровано 316 тисяч безробітних. Середній розмір допомоги на одного безробітного сягає 2500 гривень. Тож не дивно, що українці ладні йти на будь-який ризик заради омріяних 7 злотих за годину.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022

Депутат із фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко прокоментував визнання Російською Федерацією так званих "Л/ДНР". Він заявив, що Україна має продемонструвати жорстку реакцію. 

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022

Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук відреагував на голосування депутатів російської Держдуми за прийняття звернення до Володимира Путіна щодо можливості визнання так званих "ЛНР" і "ДНР". Він зазначив, що підійматиме на РНБО питання персональних санкцій. 

16 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Рада національної безпеки та оборони України запровадила санкції проти телеканалу "Наш" терміном на п'ять років під час виїзного засідання в Харкові 11 лютого. Наслідки рішення РНБО прокоментував політичний експерт Костянтин Матвієнко.

14 лютого 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022