П'ять років трагедії: чи понесе хтось покарання за "одеську бійню" 2 травня

2 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні

П'ять років тому, 2 травня, в Одесі сталася одна з найбільш жахливих трагедій в історії сучасної України. Тоді під час сутичок у центрі міста та пожежі у Будинку профспілок, які пізніше охрестили "одеською бійнею" загинуло 48 людей.

За п'ять років не покарано жодного чиновника і виправдано 19 антимайданівців. Про те, що відбулося 2 травня 2014 року в Одесі, як відбувається розслідування та як на це реагує світ — далі в нашому матеріалі.

Революція Гідності, яка відбулась у 2013-2014 роках, не могла оминути Одесу і там, як і у багатьох містах України відбувався свій Євромайдан — він був небагаточисленний та відносно мирний. Водночас у місті сформувався антимайданівський рух. 

Після втечі президента Віктора Януковича до Одеси з Києва почали повертатись активісти Євромайдану. Тоді у місті виникл два ворогуючі табори — євромайданівці та проросійські сили. Обидва табори проводили свої мітинги так, щоб не перетинатись ні географічно, ні за часом. Втім усім було зрозуміло, що сутички уникнути не вдасться.

І 2 травня конфлікт між ними таки вступив в активну дію. Сутички відбувалися у центрі міста — на вулицях Грецькій, Дерибасівській та Грецькій площі. Після чого перемістилися на Куликове поле, де було найбільше жертв, зокрема через підпал Будинку профспілок, в якому ховалися проросійська колабораціоністи. 

Картинки по запросу 2 мая одесса

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

2 травня до проукраїнського руху долучилися футбольні вболівальники "Чорноморця" та "Металісту", які прибули до Одеси на матч. Водночас біля куликового поля готувався проросійський мітинг — його учасники були озброєні ланцюгами, бейсбольними битами та холодною зброєю. Проте міліція не перешкоджала їм. Після чого колона колабораціоністів направилась до проукраїнських сил. Очлювали колону один з лідерів Куликового поля Сергій Долженков (в центрі) та заступник начальника УМВС Дмитро Фучеджі (праворуч). У Долженкова з під одягу виступає предмет, схожий на пістолет.

Капитан Какао (в центре) и Дмитрий Фучеджи 2 мая 2014 года
Самооборона Євромайдану зустріла противника зі щитами і одразу почалися сутички, в ході яких обидві сторони застосовували каміння та петарди. Міліція намагалася їх розняти, але безуспішно. 
Пізніше куликівці почали витісняти проукраїнських активістів, застосовуючи коктейлі Молотова та автоматичну зброю. До того ж діяли вони спільно з правоохоронцями — колабораціоністи стріляли в опонентів прямо з-за спин міліцейських.

125250_original

У п'яти хвилинах ходьби від місця зіткнень, активісти Євромайдану затримують трьох куликівців з "Православного козацтва" з арсеналом зброї. Міліціонери спочатку вдають що це не їхня справа, потім все ж приймають козаків.

Водночас на стадіоні "Чорноморець" розпочинається футбольний матч, але ще до початку другого тайму "ультраси" приєднуються про проукраїнських активістів. Завдяки цьому, євромайданівці отримують перевагу над противником і той починає відступати. Деякі з проросійських активістів ховалися у торговельному центрі "Афіна", де їх і затримали правоохоронці.

Колабораціоністи відступили назад на Куликове поле та забарикадувалися у Будинку профспілок. Проте через повідомлення про замінування трамвайної зупинки у будівлі окрім 50 проросійських активістів опиняються ще близько 350 людей.

Через 15 хвилин сутичок до ДСНС почали надходити перші повідомлення про займання палаток антимайданівців, та вогонь швидко перебрався на Будинок Профспілок. Але почати гасіння пожежі вдалося лише після переговорів з активістами, що дозволило полум'ю розростися. Втім ще до початку гасіння проукраїнські активісти почали власноруч рятувати заблокованих в будівлі людей. Уже за годину після початку пожежі її вдалося ліквідувати.

Усього в результаті подій 2 травня в Одесі загинуло 48 людей, 32 з яких — унаслідок пожежі в Будинку Профспілок. Понад 200 людей отримали поранення.

РОЗСЛІДУВАННЯ

Уже наступного дня, за наказом екс-заступника начальника ГУ МВС в Одеській області Дмитра Фучеджі усіх затриманих проросійських активістів було звільнено. А сам Фучежді через день втік у Придністров'я. Тоді ж зникли ще кілька організаторів зі сторони куликівців.

На сьогодні судові вироки щодо трагедії 2 травня є лише по двох обвинувачених. Усього підозрюваними у кримінальному провадженні проходять 26 осіб. 

Основних учасників антимайдану, які нападали на мирних жителів — 19 осіб ще у 2017 році виправдав Іллічівський районний суд. У Миколаївському апеляційному суді вже одинадцять разів відкладено розгляд оскарження цього рішення в зв'язку з тим, що на засідання не приходять учасники антимайдану.

А колишнього керівника Одеського ГУ МВС Петра Луцюка, якого підозрюють у сприянні колабораціоністським рухам, ще у 2015 році відпустили з-під домашнього арешту. 

Слідство триває, проте основні фігуранти проваджень втекли до Росії.

За словами Одеських активістів, більшість проваджень провалені саме через бездіяльність правоохоронних органів.

РЕАКЦІЯ СВІТУ

Така масштабна трагедія не могла пройти повз міжнародної спільноти, втім з часом, вона приділяє все менше уваги трагедії 2 травня. 

Так, наприклад, в заяві Amnesty International від 8 травня 2014 року зазначається, що є відеозаписи бездіяльності міліції.

"Є відеозаписи того, як міліція бездіє під час самих заворушень, в тому числі коли по обидва боки лунають постріли, летять камені, люди б'ють один одного. Також з отриманих відеозаписів зрозуміло, що деякі з учасників підготувалися до сутичок: вони дістають з автомобілів заготовлені дерев'яні кийки, пляшки із запальною сумішшю і іншу зброю", — йдеться у заяві.

За рік — 2 травня 2015 року прес-секретар Amnesty International в Україні Богдан Овчарук написав статтю, в якій звинуватив слідство в упередженості.

"Чи не дивно, що на лаві підсудних опинилися - і вже рік провели за гратами - представники тільки антимайдану, коли очевидно, що насильство мало місце з обох сторін, і що, - як випливає з відео і інших матеріалів, - в складі учасників кожної з сторін були такі, хто прийшов заздалегідь готовим до насильства?

Суд над прихильниками антимайдану відволікає увагу від проблем, які вкоренилися в правоохоронній системі. Міліціонерам довгі роки вдавалося уникати покарань за порушення прав людини: тортури, незаконні затримання, надмірне застосування сили. А в даному випадку співробітники правоохоронних органів залишаються безкарними за свою бездіяльність, яка теж є караним і, як показала практика, призводить до не менше трагічних наслідків", — написав він.

Також Овчарук додав, що прокуратура вкотре продемонструвала свою неспроможність швидко та ефективно розслідувати правопорушення міліціонерів 

"Безкарність веде до нових порушенням і ставить під сумнів успіх реформи правоохоронної системи", — підкреслив він.

Великий суспільний резонанс викликала доповідь Міжнародної консультативної групи щодо України, створеної Радою Європи, від 2015 року.

Зокрема, там ідеться про те, що загоряння у Будинку профспілок могло статися лише зсередини. Жодна з експертиз не виявила ознак умисного підпалу. 

Також в доповіді йдеться про те, що співробітники міліції намагалися зупинити сутички лише на їхньому початку.

"Більш того, поряд з враженням загальної пасивності опубліковані в інтернеті відеозапису можуть свідчити про змову між поліцейськими і прихильниками федералізації", - йдеться в доповіді.

Там також указали на те, що у місцево влади пішло аж два тижні, щоб виписати ордер на арешт Фучеджи, що дало йому можливість втекти з країни.

Останні ж доповіді міжнародних організацій щодо трагедії 2 травня дещо стримані. Так, у 2018 році доповідь презентувала Human Rights Watch. Суть доповіді зводиться до того, що правосуддя щодо порушень і злочинів, пов'язаних зі збройним конфліктом і подіями на Майдані і в Одесі в 2014 році так і не відбулося. 

"Правоохоронні органи не забезпечили збереження доказів і не запобігли виїзд підозрюваних за кордон", — підрезюмували там.

Також до четвертої річниці трагедії Моніторингова місія ООН з прав людини опублікувала п'ятихвилинний фільм про розслідування. Основним висновком місії став той факт, що за чотири роки жоден з чиновників не був притягнутий до відповідальності за несвоєчасні дії під час заворушень в центрі міста і пожежі на Куликовому полі.

Найбільш свіжа доповідь — Управління Верховного комісара ООН з прав людини про ситуацію з правами людини в Україні від 16 листопада 2018 року - 15 лютого 2019 року говорить про те, що за п'ять років жоден з чиновників не був притягнутий до відповідальності.


Якщо міжнародні організації втратили інтерес до такої масштабної трагедії, то уже традиційно для України можна чекати, що про неї забудуть правоохоронні органи. А винні у смерті 48 людей так і залишаться безкарними.

Усі фото з сайту http://2mayodessa.org

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022

Депутат із фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко прокоментував визнання Російською Федерацією так званих "Л/ДНР". Він заявив, що Україна має продемонструвати жорстку реакцію. 

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022

Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук відреагував на голосування депутатів російської Держдуми за прийняття звернення до Володимира Путіна щодо можливості визнання так званих "ЛНР" і "ДНР". Він зазначив, що підійматиме на РНБО питання персональних санкцій. 

16 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Рада національної безпеки та оборони України запровадила санкції проти телеканалу "Наш" терміном на п'ять років під час виїзного засідання в Харкові 11 лютого. Наслідки рішення РНБО прокоментував політичний експерт Костянтин Матвієнко.

14 лютого 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022