Повітряна тривога: що стало причиною чуток про погіршення екологічної обстановки
21 жовтня аеропорт "Бориспіль" оголосив надзвичайну ситуацію в зв'язку з обробкою полів у зоні аеропорту хімічними речовинами, що містять аміак, вказавши, що є постраждалі. І сьогодні, 22 жовтня, деякі авіарейси були припинені.
Катерина Жилкова
Тепла осінь розігріла фантазію любителів теорії змови, які знайшли в поточному стані атмосфери прикмети екологічної катастрофи.
Паніку в соціальних мережах влаштував активіст Євген Сойкін, який порівнює рівень забруднення повітря в Києві чадним газом (СО - монооксид вуглецю) з найбільш несприятливими для проживання місцями планети.
"Над Україною зараз найвища концентрація CO в світі, порівнювана з промисловими районами Китаю або Нью-Йоркською агломерацією! Що могло так забруднити повітря в Україні? Йдеться не тільки про забруднення мікрочастинками і пилом, а про забруднення чадним газом, який не має кольору і запаху. Його поширення фіксується космічними супутниками. Його фіксація не пов'язана з наявністю або відсутністю наземних датчиків", - пише Сойкін у Facebook.
Деякі ЗМІ на хвилях чуток, що підіймаються, стали поширювати твердження про те, що в окремих районах Києва, наприклад, на Печерську, рівень забруднення перевищує норму в три рази, місцеві жителі скаржаться на запах аміаку, який стоїть у повітрі.
Екологічні карти
ASPI з'ясувало, що насправді є причиною виникнення таких чуток.
Отже, екологічна онлайн-карта SaveEcoBot показує, що на момент підготовки матеріалу рівень забруднення досяг 186 пунктів. При цьому показники до позначки 100 вважаються помірними для самопочуття людини, від 100 до 150 - шкідливими для чутливих груп населення, вище 150 - шкідливими для всіх жителів міста, понад 200 - вкрай шкідливим забрудненням.
Експерт Катерина Норенко з громадської організації "Екологія. Право. Людина" спростовує відповідність цих цифр поточній ситуації. За її словами, немає ніяких показників, що перевищують норму, але є звичайний циклон.
"Я чула версії про спалювання листя і хімічну обробку полів. Звичайно, все це є в нашій атмосфері, але ні про яку критичну позначку йтися не може. Я так само, як ви всі, бачила екологічні карти, але давайте подумаємо логічно. По-перше, якби насправді рівень перевищував 50 одиниць, як про це говорять, ми б не змогли виходити на вулицю і всі б насправді ходили в масках, тим більше, що сьогодні називається цифра 168. Я не знаю, ким були складені ці характеристики, але дійсності вони не відповідають", - стверджує Норенко в розмові з ASPI.
Державні органи нюху
22 жовтня відбувся брифінг директора департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС Володимира Демчука, присвячений поширенню різкого запаху аміаку на території міжнародного аеропорту "Бориспіль" напередодні, 21 жовтня.
"У ДСНС о 18:20 надійшло повідомлення, що в повітрі на злітно-посадковій смузі відчувався різкий запах аміаку, в результаті чого було припинено виліт літаків. З метою визначення небезпечних хімічних речовин в повітрі, ДСНС оперативно була залучена мобільна хімічна лабораторія, яка зробила 14 замірів повітря в аеропорту і п'ять вимірів ґрунту і повітря за його межами. За результатами замірів виявлено наявність аміаку в повітрі без перевищення гранично допустимої концентрації", - заявив журналістам Демчук.
За його словами, "на місці здійснений медичний огляд 50 осіб. Представниками ДСНС у взаємодії з Нацполіцією і адміністрацією аеропорту на полі, за межами периметра аеропорту, виявлили ємності для транспортування і зберігання попередньо мінеральних добрив".
Відомості про потерпілих
Завідувач відділенням токсикологічної реанімації Київської міської лікарні швидкої медичної допомоги Микола Калиш розповідає ASPI про тих пасажирів, які в аеропорту звернулися за медичною допомогою.
"До нас доставили лише трьох осіб. Двох ми відразу відпустили після першого огляду. Третього довелося відправити на повторний огляд. Виявилося, що у нього просто подразнення слизової. Чим саме це було викликано, не ясно, але точно не небезпечними речовинами", - ділиться подробицями з ASPI Калиш.
Авіакомпанії, які призупинили свої рейси 22 жовтня, пояснюють причину такого рішення сильним туманом.
"Справа не в оголошеній надзвичайній ситуації. Це всього лише туманність. Я, звичайно, не беруся відповідати за інші зарубіжні компанії, але можу сказати, що напевно справа в цьому ж", - говорить ASPI співробітник пресслужби авіакомпанії "Мотор Січ" Людмила Некова.
Директор Центральної геофізичної лабораторії імені Бориса Срезневського Олександр Косовець пояснює панічні настрої зміною пір року.
"Розумієте, в чому справа: невідомо, на основі чого складаються ці екологічні карти. У нас не було, немає ніяких шкідливих викидів. А все, що зараз пишуть - нісенітниця повна. У всіх, мабуть, осіння хандра, ось і зайнятися нічим. А що стосується запаху, який всі так чітко чують - може бути що завгодно, те ж листя, яке підпалив сусід", - ділиться спостереженнями з ASPI Косовець.
Миттєва реакція
За словами начальника управління з питань цивільного захисту Київської міської державної адміністрації Олександра Савченка, в атмосфері спостерігається не задимленість, а "так звана температурна інверсія".
"Вдень повітря прогрівається, а вночі - прохолодне повітря. І за умови стовідсоткової вологості, це звичайний туман", - стверджує Савченко.
Представник КМДА зазначає, що, незважаючи на те, що навколо Києва фіксуються пожежі та загоряння, в столиці не зафіксовано перевищення норм чадного газу.
Біля Офісу президента України на час новорічних свят облаштували безкоштовну ковзанку, карусель, резиденцію Святого Миколая та святкові фотозони. Журналіст ASPI news відвідав локацію та розкаже, що очікує на гостей новорічної Банкової.
Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту низку законопроєктів про множинне громадянство. Оцінку такій ініціативі для агентства ASPI news дав нардеп 9-го скликання Дмитро Разумков.
Члени парламентської фракції "Слуга народу" одягли футболки з написами "За Президента. Проти олігархів" на час виступу Володимира Зеленського зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Кореспондент ASPI news дізнався у "Слуг", чому вони вирішили організувати такий флешмоб.
У понеділок 29 листопада відбувся Online Summit від Мінцифри. Для українців було презентовано нові сервіси, які будуть пов’язані із соціальною та пенсійною сферами.
Біля Офісу президента України на час новорічних свят облаштували безкоштовну ковзанку, карусель, резиденцію Святого Миколая та святкові фотозони. Журналіст ASPI news відвідав локацію та розкаже, що очікує на гостей новорічної Банкової.
Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту низку законопроєктів про множинне громадянство. Оцінку такій ініціативі для агентства ASPI news дав нардеп 9-го скликання Дмитро Разумков.
Члени парламентської фракції "Слуга народу" одягли футболки з написами "За Президента. Проти олігархів" на час виступу Володимира Зеленського зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Кореспондент ASPI news дізнався у "Слуг", чому вони вирішили організувати такий флешмоб.
У понеділок 29 листопада відбувся Online Summit від Мінцифри. Для українців було презентовано нові сервіси, які будуть пов’язані із соціальною та пенсійною сферами.
Жан Беленюк готовий продати свою олімпійську золоту медаль на благодійному аукціоні. Про деталі майбутнього продажу інформаційному агентству ASPI news розповів сам олімпійський чемпіон і нардеп зі "Слуги народу".
Розвиток українського спорту завжди був важливим, проте трудомістким процесом. Особливо складно робите це зараз, в умовах коронокризи.
Верховна Рада повинна демонструвати правильний приклад українцям щодо питань вакцинації від COVID-19. Про це інформаційному агентству ASPI news повідомив нардеп Олексій Гончаренко.
Москва звинуватила Анкару у тому, що українська армія купленим у турків ударним безпілотником Bayraktar знищила артилерійський розрахунок окупантів на Донбасі. Як Україні слід відреагувати на заяву Туреччини щодо перейменування дронів, які використовує ЗСУ, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.
У суботу, 30 жовтня, на місцевих виборах у Грузії провладна партія "Грузинська мрія" упевнено перемогла у другому турі опозиційний "Єдиний національний рух" третього президента Міхеїла Саакашвілі. Наслідки вибору грузинів прокоментував політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.
Чорнобильська аварія стала трагічною сторінкою для всього світу, однак для Російської Федерації – це стало приводом для створення фейків. Про це заявила співзасновниця StopFake Ольга Юркова.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик.
Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.
Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.