Рік з дня нападу на Катерину Гандзюк — замовники не покарані
31 липня 2018 року тоді невідомий чоловік вилив на Катерину літр сульфатної кислоти, що спричинило опіки 40% її тіла, а через чотири місяці вона померла.
Ще лежачи у лікарні активістка та політикиня Катерина Гандзюк впізнала на фото свого нападника — ним виявився колишній боєць 5-го окремого батальйону Української добровольчої армії Микита Грабчук.
Загалом, слідство та активісти налічують дев'ять фігурантів вбивства Каті. 6 червня 2019 року суд все ж таки оголосив вирок, проте, тільки виконавцям нападу.
Так, до в'язниці на мінімальні строки за такий злочин відправились п'ять виконавців:
Шість з половиною років отримав колишній боєць 5-го батальйону "Української добровольчої армії" Сергій Торбін — його слідво вважає організатором саме процесу нападу; шість років отримав Микита Грабчук — власне виконавець вбивства; Володимир Васянович та В'ячеслав Вишневський — водій та учасник нападу відповідно отримали по чотири роки; Віктор Горбунов — три роки ув'язнення.
Сергій Торбін
Вдалий захист обвинувачених, постійна зміна статті обвинувачення та визнання своєї провини разом з розкаянням допомогли вбивцям отримати мінімальні строки покарання. Зазвичай, за такі злочини дають від 10 до 15 років. Горбунов, наприклад, вийде вже через два роки, бо він рік пробув у СІЗО, що в Україні зараховується як строк "відсидки".
Зв'язки нападників з Катею
Варто зазначити, що усі п'ять виконавців служили в АТО та були особисто знайомі з Катериною, яка активно допомогала армії під час війни. Васяновичу, наприклад, вона збирала кошти на протез ноги, яку відірвало міною, а з Торбіним спілкувалась щодо поставок бензину.
В одному інтерв'ю батько Каті Віктор Гандзюк розповів, що за три дні до нападу його донька показувала скріншот переписки одного з виконавців з Торбіним.
" — Вона ж своя. — Да пох*р", — йшлося в повідомленнях.
Віктор Гандзюк з донькою Катею
Отже, про Катю вони не просто чули, але й знали її патріотичну позицію та активну діяльність.
Набагато гірша, а точніше зовсім ніяка, ситуація саме з замовниками. Провина жодного з них досі не доведена та ніхто не покараний.
В ініціативі небайдужих людей, організованою друзями Каті, "Хто замовив Катю Ганзюк" нам розповіли, кого слідство та рідні вважають замовниками (юридично — "організатор", — ред.), для чого проводяться акції та який вони дають результат.
Замовники
"У багатьох розслідуваннях журналістів і активістів і власне батько Катерини Гандзюк називали серед замовників трьох осіб: це Владислав Мангер (голова Херсонської обласної ради, — ред.), якому оголошено підозру, Андрій Гордєєв (ексголова Херсонської обласної державної адміністрації, — ред.) і Євген Рищук (заступник Гордєєва, — ред.). Останнім двом підозра не оголошена. Левін (Олексій Левін, на момент замаху офіційно був помічником депутата Херсонської облради Миколи Ставицького, якого пов'язують з Мангером, — ред.) та Павловський (Ігор Павловський, непублічна особа, посередник у вбивстві) — це ламка організаторів-посередників між виконавцями і замовниками".
Владислав Мангер
Ініціатива "Хто замовив Катю Гандзюк"
"Акцій "Хто замовив Катю гандзюк" було проведено близько сотні. Ми відслідковуємо, що після наших дій чітко видно результати, зрушення щодо слідства. Звичайно, ми їх будемо проводити стільки, скільки ще буде необхідність давати "копняки" слідству. Поки всі винні не будуть покарані.
Якщо б не ці акції — результату щодо слідства не було б ніякого. Було б так, як з іншими різними замовними вбивствами, які в Україні вже відбулися і замовники яких досі не покарані".
Про (не)затримання замовників
Коли тільки почалися перші затримання підозрюваних, про що, зазвичай, публічно нікого не повідомляють, Олексій Левін терміново втік з країни. В ініціативі припускають, що втекти йому допоміг генерал поліції, який тоді був головою управління Національної поліції Херсонської області.
"На сторінці нашої ініціативи вже була інформація, що Артур Меріков, ймовірно, попередив Олексія Левіна про затримання групи виконавців і це дало йому змогу втекти за кордон і переховуватись там по сьогодні".
Другий ймовірний замовник, — Владислав Мангер "відбувся легким переляком", — 24 липня стало відомо, що ГПУ зупинила досудове розслідування щодо Мангера та Левіна (за інформацією слідства саме він є організатором та найняв Торбіна), через те, що він переховується в іншій країні.
Нагадаємо, що проти Мангера свідчив Торбін , а саме за "цінні свідчення проти замовників" їм дали найменші строки.
Насолоджуватися життям нещодавно почав і другий фігурант — Павловський. ГПУ, і тут також треба нагадати, що генпрокурор Юрій Луценко, який "брав на особистий контроль справу", відпустили його з-під домашнього арешту, бо в нього закінчився строк запобіжного заходу і він вже встиг сходити на матч "Динамо — Шахтар" в Одесі.
Раніше його переводили з СІЗО на домашній арешт через "страшний стан" здоров'я.
Проте 30 липня ГПУ передала до суду новий обвинувальний акт щодо Павловського. Також, є ймовірність, що він повернеться на лаву звинувачуваних.
Батько Каті зустрічався з президентом України Володимиром Зеленським, раніше була зустріч з п'ятим президентом Петром Порошенком, генпрокурор Луценко заявляв про особистий контроль справи, сотні акцій, пікетів, протестів, зустрічей, інформації в ЗМІ, розголос, який давно вийшов за межі України, а провина локальних херсонських підозрюваних досі не доведена чи спростована.
Герман Крігер
Біля Офісу президента України на час новорічних свят облаштували безкоштовну ковзанку, карусель, резиденцію Святого Миколая та святкові фотозони. Журналіст ASPI news відвідав локацію та розкаже, що очікує на гостей новорічної Банкової.
Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту низку законопроєктів про множинне громадянство. Оцінку такій ініціативі для агентства ASPI news дав нардеп 9-го скликання Дмитро Разумков.
Члени парламентської фракції "Слуга народу" одягли футболки з написами "За Президента. Проти олігархів" на час виступу Володимира Зеленського зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Кореспондент ASPI news дізнався у "Слуг", чому вони вирішили організувати такий флешмоб.
У понеділок 29 листопада відбувся Online Summit від Мінцифри. Для українців було презентовано нові сервіси, які будуть пов’язані із соціальною та пенсійною сферами.
Біля Офісу президента України на час новорічних свят облаштували безкоштовну ковзанку, карусель, резиденцію Святого Миколая та святкові фотозони. Журналіст ASPI news відвідав локацію та розкаже, що очікує на гостей новорічної Банкової.
Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту низку законопроєктів про множинне громадянство. Оцінку такій ініціативі для агентства ASPI news дав нардеп 9-го скликання Дмитро Разумков.
Члени парламентської фракції "Слуга народу" одягли футболки з написами "За Президента. Проти олігархів" на час виступу Володимира Зеленського зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Кореспондент ASPI news дізнався у "Слуг", чому вони вирішили організувати такий флешмоб.
У понеділок 29 листопада відбувся Online Summit від Мінцифри. Для українців було презентовано нові сервіси, які будуть пов’язані із соціальною та пенсійною сферами.
Жан Беленюк готовий продати свою олімпійську золоту медаль на благодійному аукціоні. Про деталі майбутнього продажу інформаційному агентству ASPI news розповів сам олімпійський чемпіон і нардеп зі "Слуги народу".
Розвиток українського спорту завжди був важливим, проте трудомістким процесом. Особливо складно робите це зараз, в умовах коронокризи.
Верховна Рада повинна демонструвати правильний приклад українцям щодо питань вакцинації від COVID-19. Про це інформаційному агентству ASPI news повідомив нардеп Олексій Гончаренко.
Москва звинуватила Анкару у тому, що українська армія купленим у турків ударним безпілотником Bayraktar знищила артилерійський розрахунок окупантів на Донбасі. Як Україні слід відреагувати на заяву Туреччини щодо перейменування дронів, які використовує ЗСУ, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.
У суботу, 30 жовтня, на місцевих виборах у Грузії провладна партія "Грузинська мрія" упевнено перемогла у другому турі опозиційний "Єдиний національний рух" третього президента Міхеїла Саакашвілі. Наслідки вибору грузинів прокоментував політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.
Чорнобильська аварія стала трагічною сторінкою для всього світу, однак для Російської Федерації – це стало приводом для створення фейків. Про це заявила співзасновниця StopFake Ольга Юркова.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик.
Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.
Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.