Росіяни звинувачують українців у фашизмі, при цьому катують і знущаються над своїми

14 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні

В даному матеріалі редакція АСПІ публікує лише думки експертів та інших незалежних ЗМІ, які описують факти з слів очевидців реальних подій в Росії. Ми не робимо висновків - це ми пропонуємо зробити Вам, нашим читачам.

У Росії постійно катують людей. Співробітники колоній, слідчих ізоляторів, поліцейські, слідчі, оперативники ФСБ. Б'ють кулаками, ногами, палицями і пляшками з водою. Приковують наручниками, прив'язують мотузками, тримають з пакетом на голові. Катують струмом, труять газом, не пускають в туалет і мучать спрагою. Надійної статистики немає - люди бояться скаржитися на тортури, а якщо і скаржаться, кримінальні справи порушують далеко не завжди.

За повідомленнями ЗМІ і правозахисників, від тортур в 2018 році в Росії постраждали не менше ніж сто чоловік. З них шестеро загинули. Щонайменше 25 людей катували струмом, 12-ти надягали на голову мішок, пакет або іншими способами не давали дихати. Найчастіше повідомляють про катування з боку поліцейських і ФСВП (Федеральна служба виконання покарань - Ред), але, мабуть, найгучніші випадки пов'язані з тортурами співробітників ФСБ.

Жорстоке, протилюдяне поводження з людьми поліцейськими та іншими представниками правоохоронних органів прокоментував російському видавництву «Медуза» Альберт Кузнєцов, керівник відділу розслідувань Комітету проти тортур.

Тортури з боку правоохоронних органів в Росії застосовуються вибірково і як правило з повною впевненістю що людина нікуди не скаржитиметься і нічого не доведе.

Тому жертви поліцейського свавілля нікуди не йдуть і не повідомляють. Все це призводить до того, що відсоток тих, хто звертається зі скаргами на катування, абсолютно далекий від реального числа людей, які постраждали від тортур. Їх кількість може бути в десятки разів більше.

Наш основний контингент - люди не найпривабливішого соціального статусу, які страждають від алкоголізму, що живуть за межею бідності. Тому поліцейські з точки зору побутової логіки бачать, що перед ними маргінальний елемент, і думають: «А чому б нам його не побити, а чому б нам його струмом не позалякувати чи навісити на нього пачечку не розкритих кримінальних справ?»

Це головна група ризику, але нерідко трапляються і цілком приємні люди, наприклад бізнесмен Сергій Ляпін, батько сімох дітей, досить активна людина. У мучителів немає якогось фільтра - від тортур постраждати може кожен. Серед жертв трапляються і абсолютно нешкідливі домогосподарки, які жодного разу не мали проблем з законом, і навіть колишні співробітники правоохоронних органів.

Через те що умовні кати ретельно приховують свої злочини і сильно залякують своїх жертв, до нас в підсумку звертаються лише ті, хто або зовсім зневірилися, або принципові правдоруби, або ті, хто отримав серйозні каліцтва. В останньому випадку дійсно виходить щось довести, бо факт наявності важких каліцтв досить важко приховати. Як і факт смерті. Як би цинічно це не звучало, смерть - значна подія, зам'яти це не вийде.

Як вирішиться справа часто залежить від активності самого заявника. Бажано щоб заявник робив фіксацію того, що з ним сталося, запам'ятовув все та міг відтворити картину того, що сталося в деталях, міг назвати людей, які готові підтвердити його слова. Часто буває, що люди, до кого приходять наші юристи за підтвердженням, бояться та нічого не говорять. Побачивши заявника вони можуть змінити своє рішення.

Буває, факт катування настільки очевидний, що досить якихось формальних технічних заходів - і можна довести справу до суду. Як правило, так відбувається, якщо людина отримала каліцтва, явно перебуваючи в відділі поліції. І каліцтва настільки серйозні, що пояснити законність застосування фізичної сили просто неможливо. Або ж якимось випадковим чином обставини [тортури] кимось фіксуються або потрапляють на відеокамери. Останні кілька років гучні вироки у справах, які у нас швидко доходили до суду і швидко розслідувалися - це ті тортури, які потрапили в об'єктиви, де безкомпромісно видно: прийшов, побили.

Набагато складніше йдуть справи з людьми, які отримали ушкодження під час затримання. Поліцейські під час затримання можуть законно застосовувати насильство. В такому випадку дуже важко довести, що людину потім катували в відділі поліції. Поліцейські пишуть в рапорті, що застосували фізичну силу під час затримання, тому у людини є тілесні ушкодження. Кажуть, що все було законно: він намагався сховатися або чинив опір. Такі справи зазвичай довго розслідуються, і нам доводиться звертатися до Європейського суду.

Яким чином ми розуміємо, що були тортури? Ми проводимо розслідування, вивчаємо документи, підключаємо експертів. Медичні експерти встановлюють, чи могли за тих обставин застосування фізичної сили, які вказані в рапорті, з'явитися ті пошкодження, які є у людини. Або вони могли утворитися лише за тих обставин, про які сама людина повідомляє. Але слідчі не завжди визнають такі медичні дані достатніми доказами. Ще вони можуть придумувати якісь божевільні відмазки, що, наприклад, біси в людини вселилися, і він почав битися об усе, неприродно вигинаючись.

На мій погляд, основна причина, по якій тортури в Росії мають настільки масовий характер, це абсолютне небажання Слідчого комітету розслідувати такі справи

Ми регулярно стикаємося з тим, що розслідування відверто заминаються: кримінальні справи не порушуються роками, по ним виносяться десятки рішень, які визнаються незаконними, скасовуються, але слідчих це не зупиняє - вони продовжують і продовжують їх штампувати як під копірку, ігноруючи на свій розсуд багато доказів і вірять на слово самим мучителям, ніж їх жертвам. Все це призводить до того, що несумлінні співробітники ще більш зміцнюються в почуттях власної безкарності і вседозволеності.

Залучити співробітників до відповідальності буває складно навіть після рішення Європейського суду. 

Ось, наприклад, по Сергію Ляпіну справу порушили тільки через вісім років після тортур, після рішення Європейського суду. Хоча там були жорстокі тортури. Сергій отримав серйозні пошкодження, через 10 років вони призвели до того, що у нього тепер інвалідність. У нього практично не працює, віднімається нога. Проблеми з промовою. Буквально кілька років тому, коли почалися слідчі дії, у нього взагалі таких проблем не було. А до тортур він займався спортом, був активним чоловіком, у нього ціла купа дітей.

Після пережитого його життя сильно змінилася. Але через недолугість слідчих справа дійшла до суду рівно в той момент, коли закінчився термін притягнення винних до кримінальної відповідальності за цією статтею. В результаті один з обвинувачених вийшов зі справи, попросив припинити його переслідувати, так як терміни минули. Другий планував домогтися виправдувального вироку і відновитися на службі, але у нього це все ж таки не вийшло. Він був засуджений, але перебуває на волі. Серйозна справа, але Сергія Ляпіна все одно не вдалося захистити тими правовими механізмами, які у нас є.

У РФ не прецедентна система, і всі покарання залежать виключно від волі судді.

Вони бувають абсолютно різними. Зовсім «смішними», умовними за тяжкі злочини і бувають надто жорстокі, коли думаєш - він був неправий, але так карати вже дуже суворо. Звичайно, останній варіант зустрічається вкрай рідко, а перший - частіше. Логіка винесення вироків взагалі незрозуміла. Одна і та ж стаття, а санкції по ній досить-таки розмашисті, і завжди якась частка випадковості присутня при винесенні вироку.

Еволюціонують як система залучення співробітників до відповідальності за застосування тортур, так і система застосування цих самих тортур. Поліцейські, які застосовують тортури, зацікавлені в тому, щоб уникнути відповідальності і роблять так, щоб слідів їх незаконної діяльності не залишалося. Тому вони вже не застосовують якісь старі методи, - зокрема, надягання протигазу на обличчя (катування «Слоник» - Ред.) І таким чином душити. На протигазах часто залишаються волосся, слина, піт.

Потім оперативники з відділу власної безпеки приходять, вилучають цей протигаз, проводять по ньому експертизу і з'ясовують, що на службовому протигазі виявився піт, або якісь біологічні сліди людини, яка скаржиться на катування. Відразу ж з'являються в справі докази. Тому зараз замість цього використовують поліетиленові пакети - наділи, подушили, викинули і немає слідів.

Струм використовують. Раніше клеми кріпили безпосередньо до шкіри, і було легко зафіксувати пошкодження. Зараз, що б не залишати слідів від катувань, поліцейські обв'язують мокрим рушником кінцівки або інші місця зіткнення струму з тілом. Тобто підлаштовуються під сучасні медичні технології.

Складно сказати, як швидко змінюються типи тортур. Іноді більш кмітливі співробітники приходять. Ще це залежить від відділу - десь більш прогресивні садисти, десь менш прогресивні. І від структури - катують не тільки співробітники поліції. У нас є заяви на ФСВП, на ФСБ - практично на всіх, хто займається розслідуванням. Люди, хто осмілюється, скаржаться, що до них застосовують тортури. Правда, не всі ці скарги виявляються правдою - все треба перевіряти.

Скручування суглобів досі популярне. Тому що потрібно постаратися, щоб після цього залишилися сліди. У нас були справи по тортурам зі зв'язуванням людей, але тільки через те, що вони дуже активно намагалися вирватися, отримували травми суглобів - таким чином вдавалося довести тортури. У більшості випадків, якщо людину зв'язують так, що він навіть смикнути не може, йому дуже важко в такій незручній позі, і, на жаль, будь-які сліди можуть не залишитися після цього.

З найвитонченіших тортур я пам'ятаю одній людині, який до нас звернувся, пассатижами ніготь виривали з пальця. Може, я плутаю, і не пассатижами, а плоскогубцями, але у нього пальці були понівечені. Абсолютно жорстокий витончений метод, при тому його звинувачували в якійсь нісенітниці - чи то крадіжка велосипеда, то чи мопеда, щось таке. Не знаю, наскільки садистом потрібно бути, щоб витворяти таке з людиною.

Для того, щоб більш ефективно боротися з тортурами, напевно, потрібно, щоб в самому МВС визнавали наявність такої проблеми. І співробітники відділу власної безпеки більш активно працювали за такими скаргами. Як показує практика, при їх швидкому реагуванні - розкриваність справ підвищується.

Для всього світу наочним прикладом жорстокості поліцейських до звичайних людей стали події, що відбуваються в Москві в перебігу останнього місяця, пов'язані з допуском незалежних кандидатів на вибори в Мосміськдуму.

На останній захід - узгоджений мітинг на проспекті Сахарова 10 серпня - вишло до 60 тисяч чоловік. Після мітингу частина людей вирушила до будівлі адміністрації президента, і більше 200 чоловік були жорстко затримані. Попередні демонстрації - неузгоджені акції 27 липня і 3 серпня - запам'яталися ще більш агресивними діями поліцейських: в ході кожної було затримано більше тисячі осіб. Повідомлялося, що у затриманих відібрали мобільні телефони, до них не пускали лікарів і адвокатів, не дозволяли передати їжу і воду.

Фото: Антон Андриенко для «Медузы»

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Біля Офісу президента України на час новорічних свят облаштували безкоштовну ковзанку, карусель, резиденцію Святого Миколая та святкові фотозони. Журналіст ASPI news відвідав локацію та розкаже, що очікує на гостей новорічної Банкової.

20 грудня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту низку законопроєктів про множинне громадянство. Оцінку такій ініціативі для агентства ASPI news дав нардеп 9-го скликання Дмитро Разумков.

14 грудня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Члени парламентської фракції "Слуга народу" одягли футболки з написами "За Президента. Проти олігархів" на час виступу Володимира Зеленського зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Кореспондент ASPI news дізнався у "Слуг", чому вони вирішили організувати такий флешмоб.

1 грудня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

У понеділок 29 листопада відбувся Online Summit від Мінцифри. Для українців було презентовано нові сервіси, які будуть пов’язані із соціальною та пенсійною сферами.

29 листопада 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Біля Офісу президента України на час новорічних свят облаштували безкоштовну ковзанку, карусель, резиденцію Святого Миколая та святкові фотозони. Журналіст ASPI news відвідав локацію та розкаже, що очікує на гостей новорічної Банкової.

20 грудня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту низку законопроєктів про множинне громадянство. Оцінку такій ініціативі для агентства ASPI news дав нардеп 9-го скликання Дмитро Разумков.

14 грудня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Члени парламентської фракції "Слуга народу" одягли футболки з написами "За Президента. Проти олігархів" на час виступу Володимира Зеленського зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Кореспондент ASPI news дізнався у "Слуг", чому вони вирішили організувати такий флешмоб.

1 грудня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

У понеділок 29 листопада відбувся Online Summit від Мінцифри. Для українців було презентовано нові сервіси, які будуть пов’язані із соціальною та пенсійною сферами.

29 листопада 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Жан Беленюк готовий продати свою олімпійську золоту медаль на благодійному аукціоні. Про деталі майбутнього продажу інформаційному агентству ASPI news розповів сам олімпійський чемпіон і нардеп зі "Слуги народу".

12 листопада 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Розвиток українського спорту завжди був важливим, проте трудомістким процесом. Особливо складно робите це зараз, в умовах коронокризи.

11 листопада 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Верховна Рада повинна демонструвати правильний приклад українцям щодо питань вакцинації від COVID-19. Про це інформаційному агентству ASPI news повідомив нардеп Олексій Гончаренко.

3 листопада 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Москва звинуватила Анкару у тому, що українська армія купленим у турків ударним безпілотником Bayraktar знищила артилерійський розрахунок окупантів на Донбасі. Як Україні слід відреагувати на заяву Туреччини щодо перейменування дронів, які використовує ЗСУ, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

1 листопада 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

У суботу, 30 жовтня, на місцевих виборах у Грузії провладна партія "Грузинська мрія" упевнено перемогла у другому турі опозиційний "Єдиний національний рух" третього президента Міхеїла Саакашвілі. Наслідки вибору грузинів прокоментував політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

1 листопада 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Чорнобильська аварія стала трагічною сторінкою для всього світу, однак для Російської Федерації – це стало приводом для створення фейків. Про це заявила співзасновниця StopFake Ольга Юркова.

28 жовтня 2021
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022