Великий Голод у секретних доповідях з архівів: як це було
Руслан Іванов
До Дня пам'яті жертв Голодомору ASPI публікує раніше невідомі секретні звіти про смертність з архівів, а також спогади людей, що пережили геноцид, які вони передавали своїм дітям.
З 7:00 22 листопада і до 16:00 23 листопада киянин Денис Степанов не доторкнеться до їжі. Добровільним 33-х годинним постом він, як і тисячі українців по всьому світу, буде шанувати пам'ять мільйонів жертв більшовицького режиму, які померли від голоду в 1932-1933 роках.
"Під час Голодомору загинули кілька братів моєї прабабусі, - розповідає ASPI Денис. - А вона зуміла вижити, до самої своєї смерті ховала на горищі мішок сухарів і розповідала про нього тільки членам сім'ї. Для мене цей пост - приватне, це данина пам'яті".
Тепер до акції добровільного поста в дні пам'яті жертв Голодомору, що зародилася в Києві, приєднуються члени організації "Спілка української молоді", до якої входить Денис Степанов, їхні друзі та сім'ї з Естонії, Німеччини, Франції, Бельгії, Великої Британії, Іспанії, Португалії, США, Аргентини, Канади, Австралії.
"Я із Західної України, і мою сім'ю ця трагедія не торкнулася, - каже ASPI студентка Уляна Комар. - Але бабуся розповідала, як до них через кордон приходили опухлі, голодні люди і сім'я ділилася з ними їжею, сім'я їм допомагала".
Уляна зізнається, що три роки тому вперше спробувала 33 години обходитися без їжі в пам'ять про жертви Голодомору. І хоча їй нелегко дався цей пост, вона його витримала і тепер щорічно його повторює.
"Відчуття голоду змушує більше думати про цю трагедію і пам'ятати про неї", - говорить вона.
За словами експертів, жоден історик не зможе точно назвати кількість загиблих від голоду в 1932-33 роках. На сьогодні загальноприйнята цифра 3,9 млн чоловік. Але директор Інституту дослідження Голодомору при Національному музеї Голодомору-геноциду доктор історичних наук Віктор Брехуненко вважає її заниженою.
"Російські демографи зробили поправку на так звані природні втрати - це люди, які теоретично померли б самі по собі і без голоду, - пояснює він ASPI. - І вони виключили із загального числа загиблих на території, де лютував голод, 1,5 млн осіб . Це все рівно, як якби в концтаборі стратили 20 тис. в'язнів, а демографи б сказали: давайте від цієї кількості віднімемо людей, які померли б самі по собі. Такий підхід є хибним і з наукової, і з моральної точки зору".
На думку Брехуненка, грунтуючись тільки на цих даних, можна говорити про 5,4 млн померлих від голоду. А з урахуванням подальшої роботи в архівах та виявлення нових документів, що підтверджують геноцид, ця цифра буде переглядатися.
"Ми знайшли ще багато джерел інформації, вона обробляється, і у нас є можливість уточнювати цифри. Але сьогодні ми поки не готові представити остаточні чіткі напрацювання", - визнає учений.
За його словами, основна складність в тому, що багато архівів знищено - спочатку під час Другої світової, потім в 60-х роках, а також під час останньої хвилі знищення документів про Голодомор в 1990 році. Проте, дослідникам вдається відшукувати нові свідоцтва цієї трагедії.
"Можливості для пошуку раніше невідомих документів ще досить широкі", - говорить Брехуненко, і показує ASPI копії недавно знайдених секретних звітів, які свідчать про цілеспрямоване знищення українців.
"Дивіться, вони чітко знали про те, що відбувається і скільки людей вмирало, звіти партійній верхівці надавалися кожні п'ять днів і окремо кожну декаду", - стверджує історик.
У документах - страшні цифри, за якими покалічені долі мільйонів сімей.
З документів, які ніколи раніше не публікувалися, які показує Брехуненко, слідує, що тільки за квітень 1933 року в одному селі на Одещині померло 873 особи, з яких 305 хлопчиків і 169 дівчаток до десяти років.
А за п'ять місяців 1933 року в Балтському районі на півдні України померли 4266 осіб. Плюс потребують продовольчої допомоги, тобто, фактично на межі голодної смерті - 18241 осіб.
За словами директора інституту, це і є відповідь тим, хто стверджує, що вище керівництво нічого не знало, що не володіло ситуацією, оскільки на місцях приховували інформацію.
"Моя прабабуся не випускала на вулицю дітей, закривала будинок зовні, а вони підпирали двері зсередини. Боялися, що сусід зарубає і з'їсть", - розповідає ASPI Людмила Юрченко, родичам якої дивом вдалося вижити в ті страшні часи.
Її прадід і прабабуся - Павло і Параска Михалюк - жили в Київській області. Параска залишилася в живих тільки завдяки тому, що влаштувалася хатньою робітницею до партійного функціонера, який вигнав її з дітьми на вулицю і оселився в їхньому будинку. Вона потайки носила дітям картопляні і бурякові очистки.
Павло Михалюк втік з етапу в Сибір, влаштувався працювати на будівництві Київського вокзалу і раз на місяць вночі пробирався в село, щоб передати дружині і дітям частину пайка - сухарі і трохи цукру.
Але навіть у цей важкий час, коли люди збожеволіли від голоду, а батьки - були такі випадки - їли своїх дітей, Параска Михалюк виходила чужого, опухлого від голоду п'ятирічного хлопчика, який залишився сиротою. До самої смерті він називав її своєю мамою.
"Це одна з найбільш перспективних сфер дослідження - поведінкові стратегії під час Голодомору. З одного боку, були великі прояви людяності, з іншого боку - жорстокість, підлість і варварство, - ділиться з ASPI своїми спостереженнями Брехуненко. - Хтось був організатором і виконавцем, а хтось не погоджувався з цією роллю, допомагав голодуючим, ризикуючи життям. Кожен стояв перед своїм життєвим вибором".
За його словами, немає жодного сумніву в тому, що Великий Голод був цілеспрямованим актом знищення українців - геноцидом.
"Це визнав автор тексту конвенції ООН про геноцид Рафаель Лемкін, - наводить приклад вчений. - Ще в 1953 році він назвав Голодомор в Україні класичним проявом геноциду. І якщо автор конвенції це стверджував, то мені здається, тут коментарі зайві".
Брехуненко нагадує, що на сьогодні 22 країни світу визнали Голодомор геноцидом, але робити з цього визнання фетиш не варто, оскільки кожна країна оцінює для себе можливі геополітичні наслідки такого визнання.
"У США Конгрес і більшість штатів визнали геноцид українців, а ось Великобританія, найбільш вірний союзник США і союзник України в Європі, не визнає, тому що у них був голод в Ірландії, і вони побоюються такого визнання, - наводить приклад історик. - Тому ми не повинні оцінювати Голодомор через призму того, скільки країн визнало це геноцидом. Юридично природа злочину від цього не зміниться.
Біля Офісу президента України на час новорічних свят облаштували безкоштовну ковзанку, карусель, резиденцію Святого Миколая та святкові фотозони. Журналіст ASPI news відвідав локацію та розкаже, що очікує на гостей новорічної Банкової.
Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту низку законопроєктів про множинне громадянство. Оцінку такій ініціативі для агентства ASPI news дав нардеп 9-го скликання Дмитро Разумков.
Члени парламентської фракції "Слуга народу" одягли футболки з написами "За Президента. Проти олігархів" на час виступу Володимира Зеленського зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Кореспондент ASPI news дізнався у "Слуг", чому вони вирішили організувати такий флешмоб.
У понеділок 29 листопада відбувся Online Summit від Мінцифри. Для українців було презентовано нові сервіси, які будуть пов’язані із соціальною та пенсійною сферами.
Біля Офісу президента України на час новорічних свят облаштували безкоштовну ковзанку, карусель, резиденцію Святого Миколая та святкові фотозони. Журналіст ASPI news відвідав локацію та розкаже, що очікує на гостей новорічної Банкової.
Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту низку законопроєктів про множинне громадянство. Оцінку такій ініціативі для агентства ASPI news дав нардеп 9-го скликання Дмитро Разумков.
Члени парламентської фракції "Слуга народу" одягли футболки з написами "За Президента. Проти олігархів" на час виступу Володимира Зеленського зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Кореспондент ASPI news дізнався у "Слуг", чому вони вирішили організувати такий флешмоб.
У понеділок 29 листопада відбувся Online Summit від Мінцифри. Для українців було презентовано нові сервіси, які будуть пов’язані із соціальною та пенсійною сферами.
Жан Беленюк готовий продати свою олімпійську золоту медаль на благодійному аукціоні. Про деталі майбутнього продажу інформаційному агентству ASPI news розповів сам олімпійський чемпіон і нардеп зі "Слуги народу".
Розвиток українського спорту завжди був важливим, проте трудомістким процесом. Особливо складно робите це зараз, в умовах коронокризи.
Верховна Рада повинна демонструвати правильний приклад українцям щодо питань вакцинації від COVID-19. Про це інформаційному агентству ASPI news повідомив нардеп Олексій Гончаренко.
Москва звинуватила Анкару у тому, що українська армія купленим у турків ударним безпілотником Bayraktar знищила артилерійський розрахунок окупантів на Донбасі. Як Україні слід відреагувати на заяву Туреччини щодо перейменування дронів, які використовує ЗСУ, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.
У суботу, 30 жовтня, на місцевих виборах у Грузії провладна партія "Грузинська мрія" упевнено перемогла у другому турі опозиційний "Єдиний національний рух" третього президента Міхеїла Саакашвілі. Наслідки вибору грузинів прокоментував політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.
Чорнобильська аварія стала трагічною сторінкою для всього світу, однак для Російської Федерації – це стало приводом для створення фейків. Про це заявила співзасновниця StopFake Ольга Юркова.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик.
Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.
Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.