У "Газпромі" заявили, що продовжують надійно постачати газ своїм європейським споживачам різними маршрутами, у тому числі через Україну. Також "Газпром" достроково виконав зобов'язання щодо транзитного договору з Україною за 2021 рік.
Російська Федерація останніми днями збільшила транзит газу до Європи. Але рівень прокачування все ще не досяг заброньованих 109 мільйонів кубометрів на добу.
Газовий шантаж Європи щодо збільшення постачання газу, в обмін на введення в експлуатацію геополітичного проєкту "Північний потік-2", продовжується. Від високих цін, через штучно спровокований Росією дефіцит газу, страждають промисловці Європи, опалювальний сезон стартує з мінімальними запасами, під загрозою енергетична безпека України та країн ЄС.
НАК "Нафтогаз України" готовий організувати транзит через нашу територію додаткових 55 млрд кубометрів газу, на спеціальних умовах. Ця цифра відповідає потужності газопроводу "Північний потік - 2".
Радник міністра енергетики України Олена Зеркаль вважає дуже хорошим ходом пропозицію президента Володимира Зеленського до Росії про знижку на транзит газу через Україну. На її думку, це врятує Європу і нашу країну від енергетичної кризи.
У Росії поки не готові говорити про новий транзитний контракт з Україною. Віцепрем'єр РФ Олександр Новак, у відповідь на питання про терміни укладення нової угоди з Києвом, зазначив, що дія чинного контракту ще не закінчилась.
Український транзит "вбиває" газопровід Північний потік-2, а не Турецький потік. Якими б хорошими були відносини з Німеччиною, Північний потік-2 - це та точка, де країни принципово розходяться, зазначив глава МЗС Дмитро Кулеба.
У Німеччині пообіцяли зупинити газопровід "Північний потік-2" в тому разі, якщо постраждає Україна. За словами прем'єр-міністра Північного Рейну-Вестфалії та кандидата в канцлери від партії ХДС/ХСС Арміна Лашета, ФРН потрібен цей газовий проєкт, але Україна не повинна постраждати як транзитер.
Україна продовжує працювати над тим, щоб "Північний потік 2", навіть після завершення його будівництва, не запрацював. Ключем до цього глава "Нафтогазу" Юрій Вітренко бачить виключення комерційної експлуатації газопроводу.
Щодо ситуації із "Північним потоком-2", Україна вимагає контрактів, а не обіцянок. Очільник фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія назвав втрати України від припинення транзиту газу.
Україна не погодиться на пропозицію Росії зберегти транзит газу в обмін на невигідні закупівлі російського газу. Оскільки, і гарантії Росії нічого не гарантують, і ціна на газ сильно завищена.
У Росії відзначають, що блакитне паливо в попиті буде актуально ще дуже довгий час. Мало того, в МЗС РФ вважають, що європейський споживач вимагатиме газу все більше і більше.
Став відомий перелік можливих компенсацій, які Україна хоче отримати за запуск "Північного потоку-2". Питання компенсацій Україні за старт газопроводу, ймовірно, буде сьогодні обговорюватися в Німеччині.
Незважаючи на всі санкції, 10 червня Росії вдалося добудувати одну з двох ниток газопроводу "Північний потік – 2", а до завершення другої, як заявляють у РФ, залишається близько 70 км. Чи зможуть санкції перешкодити це зробити, дізнавалося ASPI news.
Голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив, у разі запуску російського магістрального газопроводу "Північний потік-2", Україна отримуватиме плату за раніше укладеним контрактом з Росією. Про це Вітренко заявив в ефірі програми "Право на владу" на телеканалі "1+1".
Російський "Газпром" поставляє газ в Європу через Україну за умовами транзитного контракту, який діє до 2024 року. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив про готовність подати позов проти Росії до Стокгольмського арбітражу, в разі зриву контракту і відмови від транзиту через країну.
Транзит газу через територію України стримує Росію від ескалації агресії. "Північний потік-2" необхідно зупинити, щоб захистити Україну, вважають в "Нафтогазі".
Президент РФ Володимир Путін, коментуючи слова президента Володимира Зеленського про значення транзиту російського газу для України, сказав, що Росія не зобов'язана всіх годувати. Путін вважає, що Україна зловживає своїм монопольним становищем у транзиті газу, тому Росії довелося будувати новий газопровід.
"Північний потік-2" після закінчення будівництва означатиме кінець транзиту російського газу через Україну. За словами глави МЗС Дмитра Кулеби, це може підірвати національну безпеку України.
Газопровідні труби до українського кордону, по яких з Росії в Європу подається газ, почали демонтувати. Такі дії Газпрому малюють у перспективі картину про повну відмову від ГТС України для транзиту блакитного палива до Європи.