Цигарки зовсім скоро злетять в ціні: якою буде вартість шкідливої звички у 2021 році
В парламенті знову заговорили про підвищення цін на тютюнові вироби. Журналісти ASPI news розібрались, скільки коштуватимуть цигарки у 2021 році.
Варто наголосити, що станом на жовтень 2020 року в Україні цигарки з фільтром вітчизняного виробництва коштують в середньому від 42 до 55 гривень за пачку. Якщо Уряд підніме акцизи на тютюнову продукцію в 2021 році, про що агентство ASPI news вже писало, то з їх урахуванням дешеві українські цигарки в грудні 2021-го коштуватимуть на 8 гривень дорожче, цигарки середньої якості – на 9 гривень більше, а преміум-цигарки – майже на 12 гривень більше.
Уявимо, що курець купує відносно дорогі цигарки і йому вистачає пачки на два дні, у грудні 2021-го йому доведеться у місяць платити на 180 гривень більше, ніж в 2020. Курцям доведеться переплачувати за сигарети протягом усього 2021 року. В цілому ж, середня ціна на тютюнові вироби в країні в 2021 році буде зберігатися на наступному рівні:
- пачка українських цигарок – 49 грн;
- пачка цигарок медіум-класу – 57 грн;
- пачка цигарок преміум-класу – 66 грн.
Головний противник такого подорожчання – це тютюнові виробники. За їхніми словами, чим вище ціни, тим більше тіньового бізнесу. І хоча обсяг тіньового обороту повинні скорочувати правоохоронні та наглядові структури, спокуса не платити акцизи після їх підвищення дійсно зростає.
Частка тіньового ринку росте, але невеликими темпами. Згідно з даними Kantar, за весь минулий рік частка нелегального обігу тютюнових виробів в Україні становила 6,8%, або майже 4 мільярда цигарок у цьому році – вже 6,9%. У процентному співвідношенні до спільного ринку це невелика цифра, однак у фінансовому співвідношенні - це 6,9%, що складає для бюджету втрату доходу в 4,5 мільярда гривень. Водночас скорочується і кількість курців – з 17,4 до 14,7%.
Варто зазначити, що в Україні щомісяця пачка цигарок преміум-класу дорожчає приблизно на 80 копійок. Головна і практично єдина причина подорожчання – планове підвищення акцизів. Щоб зростання цін не було шоковим, продавці піднімають ціни в міру вичерпання старих запасів.
За інформацією, взятою з даних Державної служби статистики, ще в грудні преміум-цигарки коштували 45 гривень за пачку, а у вересні 2020-го – уже 55 гривень. Однак, не виключено, що шкідлива звичка скоро буде коштувати набагато дорожче. Про це заявив на одному з українських ток-шоу глава Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медичного страхування Михайло Радуцький .
"Ми дали пропозиції не тільки на збільшення витрат на охорону здоров'я, а й дали пропозицію, де ці витрати знайти. Ми вважаємо, що цигарки повинні коштувати до 200 гривень. У цьому нічого поганого немає. Я не думаю, що люди на Майдані протестуватимуть проти цигарок за 200 грн. Це не хліб", – сказав Михайло Радуцький.
Генеральний директор JTI Україна Пол Холловей на спільній пресконференції з керівником Державної фіскальної служби Сергієм Солодченком і заступником голови Державної прикордонної служби України Володимиром Никифоренком заявив, що "тіньовий ринок" - це серйозна проблема для підприємців, які через контрабандистів втрачають дохід. За його словами, від 75% до 80% відсотків собівартості сигарет в Україні становлять саме податки і акцизи, які "тіньовики", звичайно, не платять.
"Однією з основних причин існування нелегального ринку сигарет є співвідношення між ціною на сигарети і покупною здатністю громадян. Наразі вартість тютюнових виробів становить до 25% від щоденного заробітку споживача. Чим більше будуть рости ціни на тютюнові вироби, тим більше це буде сприяти зростанню незаконного обігу тютюнових виробів. І буде збільшуватися кількість споживачів, які купують незаконні тютюнові вироби ", - зазначив Холловей.
Раніше ASPI news писало, як Кабінет міністрів планує збільшити на 11,6% акциз на алкогольні напої в 2021 році. Також повідомлялось, як таке збільшення акцизу вплине на малий та середній бізнес в Україні.
Бюро економічної безпеки України та Нафтогазова Асоціація України узгодили спільні дії, спрямовані на протидію незаконному обігу паливно-мастильних матеріалів та детінізацію паливного ринку.
Станом на 31 грудня 2025 року загальна сума державного та гарантованого державою боргу України становила 9 042,7 млрд грн ($213,3 млрд), що на 29,5% (28,4% у доларовому еквіваленті) більше, ніж на кінець 2024 року.
Президент Володимир Зеленський провів селекторну нараду, яка стосувалася поточної ситуації в Харкові, Чернігові, Запоріжжі та в Сумській області внаслідок російських атак. Про це глава держави повідомив у Telegram.
Пропозиція Дональда Трампа запровадити режим вільної безмитної торгівлі між Україною та США ставить під загрозу плани Києва щодо членства в Європейському Союзі.
Президент Володимир Зеленський заслухав багато звітів. Зокрема, доповідали премʼєр-міністр Юлія Свириденко, представники Кабміну та ОП по ситуації в регіонах.
На зустрічі Володимира Путіна із спецпосланцем американського президента Стівом Віткоффом обговорювалася суть плану Трампа, а не конкретні пропозиції. Про це сказав помічника Путіна Юрій Ушаков за підсумками зустрічі.
Шухнін Антон Сергійович — відомий український бізнесмен, меценат, кандидат юридичних наук. Торговельна марка DOMINO, якою володіє Шухнін понад 15 років — це один із найбільш успішних кейсів у сфері преміального одягу та аксесуарів.
Власник мережі магазинів «Доміно» Антон Шухнін прокоментував онлайн-лекцію в.о. Голови Державної податкової служби України Лесі Карнаух, яку вона прочитала для слухачів Нью-Йоркського університету.
Питання оподаткування спадщини залишається одним із найчастіших серед українців, особливо в умовах, коли передача майна у спадок або в дар стає актуальною темою через війну та зміну життєвих обставин.
У Києві відбувся Форум «Діалог влади з бізнесом», організований у межах швейцарсько-українського проєкту «Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні» за підтримки ПРООН та Міністерства економіки України.
Бюро економічної безпеки України та Нафтогазова Асоціація України узгодили спільні дії, спрямовані на протидію незаконному обігу паливно-мастильних матеріалів та детінізацію паливного ринку.
Станом на 31 грудня 2025 року загальна сума державного та гарантованого державою боргу України становила 9 042,7 млрд грн ($213,3 млрд), що на 29,5% (28,4% у доларовому еквіваленті) більше, ніж на кінець 2024 року.
Президент Володимир Зеленський провів селекторну нараду, яка стосувалася поточної ситуації в Харкові, Чернігові, Запоріжжі та в Сумській області внаслідок російських атак. Про це глава держави повідомив у Telegram.
Пропозиція Дональда Трампа запровадити режим вільної безмитної торгівлі між Україною та США ставить під загрозу плани Києва щодо членства в Європейському Союзі.