Менше газу – більше tech. Віталій Хомутиннік продав частки в Kernel та Укрнафтобурінні: куди він витратить кошти
Власник Cascade Investments Fund Віталій Хомутиннік вийшов з числа акціонерів двох великих компаній з активами в Україні. Це була довоєнна стратегія, запевняє Хомутиннік. Як змінився його бізнес за останні два роки?
Бізнесмен і колишній політик Віталій Хомутиннік роками будував свій український бізнес. Його ключовий фокус – енергетика і агросектор, розповідав Хомутиннік ЕП в 2019-му. З тих пір він докорінно змінився. «Протягом останніх трьох років, з 2020 по 2023 роки, інвестфонд Cascade Investments вийшов, зокрема, з таких великих компаній, як Kernel, JKX Oil&Gas та «Укрнафтобуріння», – йдеться у письмовій відповіді Хомутинніка на запит Forbes.
Не тільки з них. Чи заробив він на цих угодах і куди вкладає зараз?
Kernel – дешево, але з плюсом
Агрохолдинг Kernel цього року, мабуть, найбільш згадувана публічна компанія з активами в Україні. Галасу наробилорішення залишити Варшавську фондову біржу, про яке компанія оголосила у березні 2023 року.
Заява призвела до скандалу.
Компанія Namsen Limited Андрія Веревського, власник близько 38,05% акцій Kernel, оголосила про викуп решти у міноритарних інвесторів по 18,5 злотих. Для більшості це означало великі втрати. Середній курс паперів з моменту розміщення до початку російської агресії проти України становив близько 50 злотих. До війни ж Kernel викуповував свої акції ще дорожче — по 56. Мінорітарії звинуватили Веревського у використанні ринкової конʼюнктури для викупу акцій за найнижчою ціною.
Хомутинник погодився. Він запевняє, що обійшовся без збитків, хоча заробив менше, ніж розраховував. Як так вийшло?
Cascade Investment Fund купив перші 5% акцій (3 984 345 штук) Kernel в жовтні 2015-го і до кінця 2017 року збільшив свій пакет до 6,59%. «У планах було отримати 3-4Х на інвестицію, і якби не почалася війна, то, швидше за все, так і було б», – розповідає у письмовому коментарі фінансовий директор Cascade Investment Констянтин Вʼюшинський.
Динаміка вартості акцій Kernel
Як Хомутинник виходив із Kernel?
Першу частину акцій Cascade Investment продав на Варшавській фондовій біржі у 2020-му. Влітку 2021 року компанія звітувала, що її частка в Kernel складає 4,99% (або 4 197 197 штук). Другу – під час зворотних викупів shares buy-back, оголошених Kernel. Третю – у 2023-му, під час делістингу.
Це була єдина можливість отримати живі гроші, попри майже втричі меншу ціну, ніж до великої війни, розповідає Хомутиннік. «Вийти з компанії з таким пакетом акцій, як у нас, враховуючи обмежений ліміт торгів акціями на біржі, не так легко, – зазначив він. – Тому для нас були прийнятні будь-які варіанти, у тому числі делістинг».
На час купівлі акцій, капіталізація агрохолдингу була в діапазоні $400–500 млн, а ціна – приблизно така ж, як на момент делістингу, розповів Вʼюшинський. Відповідно, на цьому пакеті компанія вийшла в нуль, стверджує він. «Протягом цих років ми отримували дивіденди, брали участь у публічно оголошених зворотних викупах shares buy-back, разом отримали прибуток, але далекий від очікуваного, – додає Вʼюшинський. – В цих реаліях вважаємо, що і це непогано».
На відміну від інших інвесторів, Хомутиннік не має претензій до Веревського. «Андрій створив цю компанію з нуля і робить все, щоб вона зараз не лише вижила, а й змогла розвиватись у майбутньому, – пише Хомутиннік. – Якщо доля колись зведе нас робити спільні проєкти та бізнеси, я буду цьому радий».
Андрій Веревський. «Андрій створив цю компанію з нуля і робить все, щоб вона зараз не лише вижила, а й змогла розвиватись у майбутньому. — пише Хомутиннік. — Якщо доля колись зведе нас робити спільні проекти та бізнеси, я буду цьому радий». Фото надано пресслужбою, а також оброблено і доповнено за допомогою ШІ (штучного інтелекту) Photoshop Beta.
Ще один важливий активів – «Каскад-Агро» з понад 50 000 га землі – Хомутиннік продав у 2021 році групі компаній «Альфа-Капітал» Олександра Павлюченка.
Вʼюшинський зазначив, що компанію продали за $1500 за гектар із технікою та елеваторами, а також оборотним капіталом, який на момент продажу становив понад $30 млн.
Попередньо «Каскад-Агро» мали продати Kernel. У лютому 2021 року Kernel подав заявку в Антимонопольний комітет на отримання дозволу на придбання. «Коли інформація про продаж стала публічною, до нас звернувся «Альфа-Капітал» і зробив кращу пропозицію», – пояснює Вʼюшинський.
Вихід із надр
Донедавна найбільший актив Хомутинніка – «Укрнафтабуріння» (УНБ), друга приватна газовидобувна компанія країни за обсягом видобутку. Вона видобуває паливо на багатому Сахалінському родовищі у Харківській області. «Ефективніше за нас ніхто не бурить», – казав у 2021 році СЕО Михайло Бакуненко. Результат 2021-го – 691,3 млн кубометрів газу. Більше – тільки у «Нафтогазвидобування» Ріната Ахметова.
За оцінкою Forbes, на квітень 2023-го, вартість компанії – близько $500 млн. Прибуток «Укрнафтобуріння» у 2022-му – 3,8 млрд грн, виторг – 9,7 млрд грн. Порівняно з 2021 роком прибуток знизився на третину, виторг – на чверть. Співвласниками «Укрнафтобуріння» з середини нульових були Ігор Коломойський, Хомутиннік та Павло Фукс.
Якою була частка Хомутинніка? Єдина відома деталь: у 2016-му бізнесмен розповідав виданню НВ, що йому належить 50% кіпрської компанії Deripon Commercial Ltd, яка володіє 44,9% акцій УНБ. Решта в Deripon, за словами Хомутинніка, була у Ігоря Коломойського. Серед інших акціонерів також була британська JKX Ukraine B.V. (Нідерланди), якій належало 10% УНБ. Свої 20% материнської JKX Oil&Gas Хомутиннік продав ще у 2020 році.
7 квітня 2023-го Печерський суд наклав арешт на корпоративні права УНБ по справі нібито незаконної передачі Сахалінського родовища до приватних компаній, що розслідується з 2014 року. 23 травня УНБ передали «Укранфті», яку нині контролює держава.
На цей час Хомутиннік вже продав свою частку в компанії, повідомив він Forbes.
Віталій Хомутиннік. Фото: надано пресслужбою Віталія Хомутинніка. Фото оброблено та доповнено за допомогою ШІ (штучного інтелекту) Photoshop Beta
«Cascade Investment погодили угоду [про вихід із компанії] наприкінці 2021 року, – каже Вʼюшинський. – Через початок війни вона дуже трансформувалася. В результаті ми вийшли з компанії за суму вдвічі меншу, ніж заходили, але залишився великий апсайд у вигляді нерозподілених дивідендів», — каже Вʼюшинський. Пакет продали українському підприємцю, додав Вʼюшинський не розкривши інших деталей.
Цікаво, що про продаж своєї частки УНБ у вересні розповів УП й інший співвласник компанії Павло Фукс. За його словами, це відбулося ще у 2018 році. В українському реєстрі прав власності ці зміни не знайшли відображення — безпосередні компанії-акціонери УНБ лишились незмінними.
Втім, Cascade Хомутинніка досі належить 50% у компанії «Укргаз Інвест», яка працює на умовах договору про спільну діяльність з тим самим УНБ. Друга половина – у колишнього депутата Ігора Абрамовича. За перше півріччя 2023-го компанія задекларувала 17,1 млн грн доходу і 4,7 млн грн чистого прибутку, свідчать дані YouСontrol.
Фокус звузився
Cascade Investment Fund зосередився на нерухомості, венчурних компаніях та фондах, зазначив Хомутиннік у коментарі Forbes.
Восени 2021 року відкрився ТРЦ Respublika Park. Хомутиннік володіє ним разом із громадянином Австрії Сергієм Толстуновим.
Також в проєктах фонду було будівництво ТРЦ «Вирлиця», розповідав бізнесмен Forbes у квітні 2021-го. «Прибутковість ТРЦ планується в районі 20%», – сподівався він. З того часу багато що змінилося. Cascade Investment відмовився від проєкту «Вирлиця», оскільки компанія-орендар землі на той момент не врегулювала земельні питання, пояснює Вʼюшинський.
Що ще? «Ми розглядаємо проєкти будівництва житлових масивів у Києві», – зазначив у письмовому коментарі Вʼюшинський, не додавши деталей.
У 2019 році у фонді Cascade утворили окремий напрямок Cascade Ventures. Вʼюшинський каже, що зараз фокус зміщений на інвестиції у фонди, а також на побудові структури fund of funds.
Наразі у Cascade немає частки в жодних публічних компаніях, але в портфели фонду є компанії, близькі до IPO. Наприклад, проєкт з цифрового страхування Wefox, європейський онлайн-брокер ринку нерухомості McMakler, месенджер для геймерів Discord.
Cascade Investment спеціалізується на довгострокових інвестиціях, розповідав Хомутиннік Forbes у 2021-му. На той момент на рахунку фонду вже близько 20 угод. Тоді ж бізнесмен казав про плани збільшити частку венчурного напрямку Cascade з 10 до 50%. Виявилось, що досягнути цілі можна, просто розпродавши аграрні і енергетичні активи.
Максим Шкіль повідомив, що компанія Autostrada, яка є лідером інфраструктурного будівництва в Україні увійшла у топ-50 найбільших українських інвесторів. Від початку повномасштабної війни обсяг інвестицій групи компаній Автострада склав 4,9 млрд грн.
У світі, коли швидкість має вирішальне значення, швидкі кредити на карту стають популярним фінансовим інструментом на вирішення термінових фінансових питань. Однак, перш ніж скористатися цією послугою, важливо ретельно оцінити умови та вибрати найвигіднішу пропозицію.
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок наголосила на необхідності розміщення американських систем озброєння великої дальності на німецькій території, оскільки зброя типу SM-6, Tomahawk і гіперзвукова зброя, що розробляється, стримуватиме Росію, повідомило DW.
Рада з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану при президенту України на спеціальному засіданні 31 липня обговорить питання, пов'язані із законопроєктом №11416 про підвищення податків, яким уряд планує поповнити бюджет на 125 мільярдів гривень цього року і на 341,9 млрд грн - наступного.
Президент України Володимир Зеленський заявив про підготовку нових домовленостей з європейськими партнерами у сфері підтримки України, зокрема, такий договір готується з Німеччиною.
Спікер Палати представників Майк Джонсон вважає, що нинішніх дозволів для ЗСУ на використання зброї США по території Росії недостатньо.
Вселенський патріарх Варфоломій під час нічної літургії на Великдень закликав Україну та Росію до "християнського" жесту - обміну "всіх на всіх". Він зазначив, що підтримує ініціативу руху Наш вихід щодо обміну.
Те, що відбулося в лютому 2022-го року в Україні, наразі не може повторитися, оскільки ця війна вже триває. Таку думку висловив Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки, у коментарі Новини.LIVЕ.
З початку 2024 року видобуток вугілля на державних шахтах зріс на понад 24%.
Уряд схвалив законопроєкт про наближення ставок акцизного податку до мінімального рівня, встановленого в ЄС. В проєкті вказано, що провадження буде відбуватися поступово (до 2028 року) та зможе забезпечити додаткові надходження до Держбюджету у другому півріччі 2024 року:
Максим Шкіль повідомив, що компанія Autostrada, яка є лідером інфраструктурного будівництва в Україні увійшла у топ-50 найбільших українських інвесторів. Від початку повномасштабної війни обсяг інвестицій групи компаній Автострада склав 4,9 млрд грн.
У світі, коли швидкість має вирішальне значення, швидкі кредити на карту стають популярним фінансовим інструментом на вирішення термінових фінансових питань. Однак, перш ніж скористатися цією послугою, важливо ретельно оцінити умови та вибрати найвигіднішу пропозицію.
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок наголосила на необхідності розміщення американських систем озброєння великої дальності на німецькій території, оскільки зброя типу SM-6, Tomahawk і гіперзвукова зброя, що розробляється, стримуватиме Росію, повідомило DW.
Рада з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану при президенту України на спеціальному засіданні 31 липня обговорить питання, пов'язані із законопроєктом №11416 про підвищення податків, яким уряд планує поповнити бюджет на 125 мільярдів гривень цього року і на 341,9 млрд грн - наступного.