Наришкін назвав зустріч із главою ЦРУ "рутинною": у Москві розкрили деталі переговорів
Голова Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Наришкін підтвердив, що 25 серпня зустрічався в Москві з директором ЦРУ Джоном Реткліффом. Російський розвідник назвав такі контакти звичайною робочою практикою спецслужб і повідомив, що сторони обговорили низку питань, однак конкретного змісту переговорів не розкрив.
Сергій Наришкін уперше публічно підтвердив проведення зустрічі з директором Центрального розвідувального управління США Джоном Реткліффом під час його візиту до Москви 25 серпня. За словами керівника російської СЗР, переговори між представниками спецслужб не є чимось винятковим, оскільки подібні контакти входять до звичайної практики роботи розвідувальних структур.
Наришкін заявив, що керівники спеціальних служб регулярно проводять як особисті зустрічі, так і переговори в онлайн-форматі. Він підкреслив, що сам практично щотижня контактує з керівниками різних розвідувальних організацій з інших континентів.
Саме тому зустріч із Реткліффом глава російської розвідки охарактеризував як робочу. При цьому він не став розкривати конкретних домовленостей або деталей розмови.
За словами Наришкіна, під час переговорів обговорювалися питання, які належать до компетенції розвідувальних служб. Він наголосив, що ця сфера є особливо делікатною, тому публічно розкривати зміст таких контактів не можна.
Фактично російська сторона підтвердила сам факт прямого контакту між керівниками спецслужб США та РФ, але залишила без відповіді питання про конкретні результати переговорів. Це особливо привертає увагу на тлі війни Росії проти України та загострення відносин Москви із країнами НАТО.
Про візит Реткліффа до Москви раніше повідомляли американські ЗМІ. За інформацією Politico, під час поїздки директор ЦРУ попереджав російських посадовців про неприпустимість подальшого загострення конфлікту із союзниками США по НАТО. Зокрема, йшлося про країни Балтії — Естонію, Латвію та Литву.
Водночас у Вашингтоні намагалися обережно пояснювати мету поїздки американського розвідника. Президент США Дональд Трамп 26 серпня відкинув припущення, що Реткліфф вирушив до Москви саме для того, щоб переконати російського лідера Володимира Путіна не перевіряти на міцність оборонні зобов'язання НАТО.
Трамп назвав поїздку Реткліффа «напіврутинною», однак водночас зазначив, що вона була пов'язана із прагненням завершити війну. Таким чином, американська сторона також не розглядала візит як звичайний дипломатичний контакт без ширшого політичного контексту.
У Кремлі раніше пояснювали поїздку глави ЦРУ контактами між американськими та російськими спецслужбами. Ця версія фактично отримала підтвердження після заяви Наришкіна.
Водночас російський чиновник не повідомив, чи обговорювалися під час зустрічі питання, безпосередньо пов'язані з війною проти України. Він лише зазначив, що розмова стосувалася низки тем, які входять до компетенції розвідки.
Відсутність конкретики залишає відкритим питання про реальний порядок денний переговорів. З огляду на посилення напруженості між Росією та Заходом, контакти керівників спецслужб можуть охоплювати широкий спектр питань — від безпекових ризиків до ситуації навколо війни та міжнародної стабільності.
При цьому сам факт зустрічі має окреме значення. Попри масштабне протистояння між США та Росією, канали комунікації між їхніми спецслужбами продовжують функціонувати. Саме через такі контакти сторони можуть обговорювати питання, які з міркувань безпеки не виносяться у відкритий дипломатичний простір.
Наришкін при цьому свідомо зменшив публічне значення зустрічі, назвавши її частиною звичайної роботи спецслужб. Проте візит директора ЦРУ до Москви відбувся в момент, коли увага Вашингтона та європейських союзників прикута до дій Росії, її війни проти України та можливих ризиків для країн НАТО.
Окрему увагу привертає й те, що переговори відбулися безпосередньо в Москві. Візит високопоставленого американського розвідника до російської столиці став помітним дипломатичним сигналом на тлі відсутності нормальних політичних відносин між двома державами.
При цьому ані Наришкін, ані інші російські представники не оприлюднили інформації про конкретні домовленості, яких могли досягти сторони. Немає і підтвердження того, що зустріч призвела до якихось нових рішень щодо війни в Україні.
Таким чином, глава СЗР РФ Сергій Наришкін підтвердив переговори з директором ЦРУ Джоном Реткліффом, які відбулися 25 серпня у Москві. Російський розвідник назвав зустріч звичайним робочим контактом між спецслужбами та заявив, що сторони обговорили низку питань зі сфери розвідки. Водночас зміст переговорів він залишив у таємниці.
Президент США Дональд Трамп заявив, що його не турбує можливість нападу Росії на країни НАТО. Американський лідер вкотре висловив свою оцінку російської загрози для Північноатлантичного альянсу, фактично давши зрозуміти, що не вважає такий сценарій безпосередньою проблемою для Сполучених Штатів.
Директор ЦРУ Джон Реткліфф під час поїздки до Москви намагався донести російському керівництву іншу оцінку перебігу війни проти України — із наголосом на реальному становищі на фронті та невтішних перспективах Росії.
Росія може спробувати розширити гібридну війну за межі України та посилити тиск на європейські країни, якщо Кремль не зможе досягти бажаного результату на полі бою. Видання Foreign Policy звертає увагу на серію диверсій у Європі та вважає, що Володимир Путін може скористатися вразливістю й роз'єднаністю Заходу для подальшої ескалації.
Президент США Дональд Трамп заявив, що поїздка директора ЦРУ Джона Реткліффа до Москви була «майже рутинною», однак не виключив, що вона може дати певний результат. Американський лідер також наголосив, що його адміністрація продовжує активно працювати над припиненням війни в Україні.
Новий указ Володимира Путіна дозволяє російській владі запроваджувати зовнішнє управління на стратегічних підприємствах, які не змогли належним чином захистити свої об’єкти від українських ударів.
У Кремлі відреагували на повідомлення про можливу нову хвилю мобілізації в Росії, яка, за оцінками української влади та західних аналітиків, може бути пов’язана з підготовкою Москви до подальшого ведення війни проти України.
Російський правитель Володимир Путін може найближчим часом посилити удари по Україні через успішні атаки українських сил по цілях у глибині Росії.
Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що готовий долучитися до переговорів щодо завершення російсько-української війни, якщо виникне така потреба. Водночас фінський лідер не прагне виходити на перший план і вважає, що його нинішня роль полягає насамперед у непублічній дипломатичній роботі між Україною, США та Європою.
Володимир Путін підписав указ, який дозволяє передавати під тимчасове управління держави об’єкти критичної інфраструктури Росії, якщо їхні власники не забезпечують належний захист від атак безпілотників або не можуть оперативно відновити роботу після ударів.
Президент США Дональд Трамп заявив, що його не турбує можливість нападу Росії на країни НАТО. Американський лідер вкотре висловив свою оцінку російської загрози для Північноатлантичного альянсу, фактично давши зрозуміти, що не вважає такий сценарій безпосередньою проблемою для Сполучених Штатів.
Директор ЦРУ Джон Реткліфф під час поїздки до Москви намагався донести російському керівництву іншу оцінку перебігу війни проти України — із наголосом на реальному становищі на фронті та невтішних перспективах Росії.
Росія може спробувати розширити гібридну війну за межі України та посилити тиск на європейські країни, якщо Кремль не зможе досягти бажаного результату на полі бою. Видання Foreign Policy звертає увагу на серію диверсій у Європі та вважає, що Володимир Путін може скористатися вразливістю й роз'єднаністю Заходу для подальшої ескалації.