Рада вдруге відмовила Вітренку в посаді міністра енергетики, попри протекцію Зеленського, – всі версії скандалу

Парламент 28 січня 2021 року провалив голосування за призначення нового віцепрем’єра – міністра енергетики. Чому вдруге не пройшла кандидатура Вітренка, розбиралося ASPI news.
Ще 17 листопада 2020 року Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій". Це суто технічний документ, бо без нього органи місцевого самоврядування просто не могли повноцінно виконувати свою роботу, адже їм не були передані фінансові зобов'язання та майно попередніх рад.
Втім, за закон проголосували з низкою правок, які під шумок протягнула нардепка Альона Шкрум ("Батьківщина"), зміст котрих безпосередньо не стосувався закону. А саме – зобов’язати Кабмін подавати кандидатуру нового міністра протягом 30 днів, якщо така посада стала вакантною. Нагадаємо, раніше міністр у статусі "виконувача обов’язки" міг сидіти у своєму кріслі рокам. Єдине, чим раніше відрізнявся "в.о." від повноцінного міністра – "тимчасовий" керманич не мав права голосу під час ухвалення рішень уряду.
Наразі діяльність "в.о." суттєво обмежили. Тепер він також не може здійснювати реорганізацію галузі або цілого міністерства, не має права ліквідовувати або продавати майно чи підприємства, котрі курує міністерство, та призначати чи звільняти їх керівників.
Від початку здавалося, що правки ухвалено спеціально під в.о. міністра освіти та науки Сергія Шкарлета. Втім, 17 грудня 2020 року нардепи не без "кнопкодавського" скандалу, все ж призначили Шкарлета повноцінним міністром. А от на засідання Ради того ж дня голосування за призначення на посаду віцепрем’єра – міністра енергетики Юрія Вітренка було провалене.
Тоді це не стало чимось аж надто неочікуваним. Так, парламентський комітет з питань енергетики та ЖКП не підтримав його кандидатуру. Вітренка називали креатурою Ігоря Коломойського, адже за останній рік Юрій Юрійович абсолютно влаштовував олігарха. Варто лише пригадати списання боргу підконтрольної Коломойському "Укрнафти"у розмірі 32 мільярдів гривень.
Отже, у грудні минулого року "за" Вітренка проголосували лише 186 депутатів. Його підтримали 153 нардепи від "Слуги народу" (2 були проти, а 25 – утрималися), 18 голосів дала підконтрольна Коломойському група "За майбутнє", 12 – група "Довіра" та 3 позафракційні депутати.
Серед "слуг" не підтримали Вітренка нардепи т.зв. "групи Разумкова". Сам спікер парламенту в різних інтерв'ю відверто говорив, що був проти такої кандидатуру на посаду міністра енергетики. І додавав, що позицію свою міняти не збирається. Про те, що близькі до Разумкова депутати, попри заклик президента Зеленського, знову провалять голосування, стало зрозумілим, коли нардепка від "Слуги народу" Ірина Верещук в інтерв'ю кореспондентці ASPI news вранці 28 січня сказала, що голосувати за Вітренка не буде.
Втім "золота акція" цього призначення належала все ж таки не Разумкову, а Коломойському. І на цей раз він вирішив її використати по-іншому. Так, під час голосування 28 січня за призначення нового віцепрем’єра – міністра енергетики, кандидатуру Вітренка підтримали лише 204 голосів (потрібно 226). Група "За майбутнє" не дала жодного голосу. З 246 нардепів від "Слуги народу" в залі були присутні лише 208, а проголосували за Вітренка – 177 народних обранців монобільшості. Крім них кандидатуру Юрія Юрійовича підтримали 18 представників з групи "Довіра" та 9 позафракційних.
Як зазначила нардепка VIII скликання Вікторія Сюмар, першого разу Вітренка не пустила в міністерське крісло група Ахметова, а цього разу – група Коломойського. "Реально фракцію "Слуга народу" контролює не Банкова, а олігархи", – написала Сюмар.
Наразі в кулуарах циркулює декілька версій причин провалу голосування за призначення віцепрем’єра-міністра енергетики.
Подейкують, що непризначення Вітренка є результатом домовленості глави фракції "Батьківщина" Юлії Тимошенко з керманичем Офісу президента Андрієм Єрмаком. А отже, наступним міністром енергетики буде людина Тимошенко. Опосередковано цю версії підтвердив полум’яний виступ нардепа від "Батьківщина" Олексія Кучеренка, 28 січня у ВР, котрий спитав з трибуни у прем’єра, чому вони не запропонують на посаду людину з їхньої фракції.
"Рішення не схвалено, прохання-вимогу президента проігноровано. Навіть представник Кабміну у парламенті, нардеп від фракції "Слуга народу" Василь Мокан утримався від голосування та не прислухався до прем'єр-міністра. Цікаво, чи таки зустрівся Єрмак з Тимошенко перед голосуванням?", – підкреслив ексміністр інфраструктури Володимир Омелян.
Ще одну версію висловив з трибуни ВР під час засідання скандальний нардеп Гео Лерос, котрий закликав не голосувати за Вітренка, заявивши, що він має забезпечити прямі поставки газу з Росії, й буцімто Андрій Єрмак дуже хоче стати головним посередником з цієї теми. Втім, ця версія не здається переконливою. По-перше, Юрій Юрійович обіцяв поставки через "незалежних російських трейдерів", проте експортувати газ має право виключно "Газпром". По-друге, для росіян Вітренко є фігурою токсичною ще з часів Стокгольмського арбітражу, тому переговорів з ним ніхто з боку РФ вести не буде.
За словами політичного блогера Олега Шарпа, провал голосування означає, що Денис Шмигаль залишиться прем’єром до березня-квітня. Далі в Офісі президента очікують на розвал монокоаліції та створення іншого об’єднання. "На посаду глави уряду наразі серед інших розглядають Юлію Тимошенко, у разі домовленості з Коломойським, або Кіру Рудик, якщо вдасться домовитись з американцями та Віктором Пінчуком". – підсумував Шарп.
Раніше Вітренко зробив скандальну заяву про субсидії, котрі начебто згубно впливають на психіку. Також стало відомо про зміст декларації чиновника.
Втрати російських військ у війні проти України з початку року вже становили 255 470 осіб. Про це повідомив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
Представниця ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що посли G7 вітають обіцянку президента Володимира Зеленського про повернення незалежності антикорупційним інституціям та пропонують свою допомогу у цьому.
В команді президента США Дональда Трампа немає ворогів України, а спеціальний представник Кіт Келлог – ключова фігура. Про це сказав керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов в інтерв'ю Kyivpost.
26 липня головнокомандувачу Збройних сил України генералу Олександру Сирському виповниться 60 років. Він досягне пенсійного віку, встановленого Україною для військової служби, а отже може піти у відставку.
Україні терміново потрібно, щоб США та Європа перекинули до Києва більше систем протиповітряної оборони та ракет. Про це заявив заявив головнокомандувач Збройних сил України генерал Олександр Сирський в інтерв'ю The Washington Post.
Кількість постраждалих у Харкові зросла до 33 осіб. Серед них 10-річна дівчинка, 17-річні хлопець і дівчина, та немовля – дівчинка віком 28 днів.
Прем’єр-міністерка Юлія Свириденко провела зустріч із послами країн "Великої сімки", під час якої ознайомила їх з ініціативою президента Володимира Зеленського внести до парламенту законопроєкт, спрямований на реформування правоохоронних та антикорупційних органів.
Росія й надалі відкидає будь-які спроби встановлення режиму припинення вогню, стверджуючи про успіхи своїх військ нам полі бою. Про це за підсумками переговорів у Туреччині між Україною та РФ заявив речник МЗС України Георгій Тихий.
На українську пропозицію щодо проведення саміту за участі президента України Володимира Зеленського, турецького лідера Реджепа Ердогана, очільника США Дональда Трампа, а також кремлівського диктатора Путіна відреагував голова російської делегації Володимир Мединський.
Речник МЗС Георгій Тихий заявив, що Володимир Зеленський готовий зустрітися з Володимиром Путіним у будь-який момент. Україна наполягає на зустрічі лідерів для прийняття важливих рішень, зокрема щодо припинення вогню.
Втрати російських військ у війні проти України з початку року вже становили 255 470 осіб. Про це повідомив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
Представниця ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що посли G7 вітають обіцянку президента Володимира Зеленського про повернення незалежності антикорупційним інституціям та пропонують свою допомогу у цьому.
В команді президента США Дональда Трампа немає ворогів України, а спеціальний представник Кіт Келлог – ключова фігура. Про це сказав керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов в інтерв'ю Kyivpost.
26 липня головнокомандувачу Збройних сил України генералу Олександру Сирському виповниться 60 років. Він досягне пенсійного віку, встановленого Україною для військової служби, а отже може піти у відставку.