Масляна-2021 в Україні: дати гулянь, історія та традиції свята
Масляна, Масниця, або Колодій – прадавнє народне свято, присвячене проводам зими й приходу весни. Про історію та традиції свята, коли та як відзначати, розкаже журналіст ASPI news.
Святкувати Масляну прийнято впродовж цілого тижня. Це веселе свято, яке супроводжується різними гуляннями й обрядами, передує Великому посту.
Масляна у 2021 році:
Масляна є перехідним святом, дата її святкування змінюється щороку й безпосередньо залежить від Великодня. Традиційно вона відзначається цілий тиждень напередодні Великого посту.
Тобто щоб дізнатися, коли буде Масляна, необхідно від дати Великодня відняти 48 днів – цього дня розпочнеться Великий піст. Саме тиждень перед цією датою і є Масляною.
У 2021 році Великий піст у православних християн розпочинається 15 березня, тому перший день Масляної припадає на Міжнародний жіночий день. Таким чином, цього року масничний тиждень триватиме з 8 березня по 14 березня.
Історія свята:
Масляна – стародавнє свято, що збереглося у слов’ян із язичницьких часів, коли звичаї грали важливу роль у житті кожної людини. Від самого початку її святкування було пов'язано, за однією версією, з прославлянням бога сонця Ярила, за іншою, – на честь бога Велеса, покровителя скотарства й землеробства.
Хоч церква додала це свято до свого календаря й наповнила його новими ідеями, проте воно й дотепер зберегло низку ритуалів та обрядів. Так, у християнській традиції масничний тиждень вважається останнім етапом підготовки до Великого посту.
У стародавні часи масляний тиждень називали Сирного седмицею. Впродовж цього часу дозволялося їсти сир і масло, молоко та яйця. М'ясо ж було під суворою забороною. Нині ж це дуже веселе й ситне народне свято.
Традиції святкування:
Масляна – гучне, веселе свято зі смачною їжею, музикою, піснями та різноманітними розвагами перед Великим постом. Одним із обрядових символів свята є велика лялька з соломи – опудало Масляної. Його вдягали у жіночий одяг, як стародавнє і священне божество. І, за традицією, наприкінці масничного тижня спалювали як уособлення зими, щоб розбудити весняну природу і розтопити холодний лід.
Хлопцям, які не зіграли весілля до Великого посту, як осуду чіпляли до поясу або до руки немаленьку колодку, яку можна було зняти лише за могорич або викуп. У такий спосіб молодим чоловікам нагадували про створення сім'ї.
Оскільки Масниця припадає на тиждень, що передує Великому посту, в цей час люди мають змогу ласувати смачної й ситною їжею. Головною стравою на масляну, як відомо, є млинці, які печуть кожного дня з понеділка.
Млинці випікають із пшеничного, кукурудзяного, житнього або вівсяного борошна. Присмачують їх найчастіше маслом, сметаною, медом, фруктами, сиром, ікрою.
Прикмети та повір’я свята:
Мороз на Масляну – до теплого літа і гарного врожаю.
Якщо перед Масляною вдарили морози – літо буде холодним і дощовим.
Якщо неділя перед масничним тижнем видалася похмурою й дощовою - навесні буде великий врожай грибів.
Якщо в останній день Сирного тижня погана погода, значить всю весну буде ясно й тепло.
Багато бурульок на дахах на Масницю – майбутній рік буде врожайним і успішним для нових починань.
Чим більше млинців на столі, тим більше буде сонячних днів у році.
Якщо млинці на Масляну виходять пишними і добре печуться, то рік буде благополучним.
Якщо млинці виходять дуже тонкими, товстими або безформними – це прогнозує проблеми і невдачі.
Якщо млинець пристав до сковорідки, то в найближчий рік дівчині заміжжя не бачити.
Раніше ASPI news писало, що православна церква України на своїй сторінці у Facebook розповіла про традиції масляного тижня. Також повідомлялось, що гастроентеролог розповіла, як смачно та корисно відсвяткувати Масляну.
У Збройних силах України налічується близько 100 бойових бригад, і всі вони потребують доукомплектації.
Заробітна плата президента України Володимира Зеленського за 2024 рік становить 336 тисяч гривень. Про це йдеться у відповіді Державного управління справами на запит 24 каналу.
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко розповів про ключові напрямки роботи на 2025 рік у сфері очищення забруднених вибухонебезпечними предметами територій України, повідомляє МВС України.
Протягом тижня 6–10 січня в Національному антикорупційному бюро України були розглянуті такі події:
Голова наглядової ради Одеської обласної вірменської громади Оганезов розповів, що спільного у України та вірмен
Голова наглядової ради Одеської обласної вірменської громади Оганезов розповів, що спільного у України та вірмен.
Президент Володимир Зеленський запропонував північнокорейському лідеру Кім Чен Ину повернути захоплених у полон солдатів із Північної Кореї в обмін на його сприяння щодо повернення українських військовополонених із Росії.
Служба безпеки України розкрила деталі допитів двох військових КНДР, які потрапили у полон до Сил оборони України. Це перші північнокорейці, які потрапили у полон.
Адміністрація президента Джо Байдена продовжила програму Тимчасового захищеного статусу (TPS) для біженців з України, Венесуели, Судану та інших країн, надаючи їм можливість залишатися у США з дозволами на роботу та захистом від депортації до 2026 року.
Президент України Володимир Зеленський зізнався, що його донька Олександра та син Кирило залишаються у Києві під час повномасштабної війни.
У Збройних силах України налічується близько 100 бойових бригад, і всі вони потребують доукомплектації.
Заробітна плата президента України Володимира Зеленського за 2024 рік становить 336 тисяч гривень. Про це йдеться у відповіді Державного управління справами на запит 24 каналу.
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко розповів про ключові напрямки роботи на 2025 рік у сфері очищення забруднених вибухонебезпечними предметами територій України, повідомляє МВС України.
Протягом тижня 6–10 січня в Національному антикорупційному бюро України були розглянуті такі події: