Звичайні цивільні хлопці стримували потужну армію, - кіборги про бої за Донецький аеропорт
Під час марафону "Доба пам'яті", присвяченого пам'яті захисників Донецького аеропорту, що проходить у Києві, кіборги поділилися своїми спогадами про ті події.
Учасники тих подій ніяково себе почувають перед телекамерами і не дуже багатослівні у розмовах з журналістами. Кожен день вони вирішують нагальні проблеми - свої особисті і побратимів. Підшукують роботу, намагаються влаштувати товариша в гарну лікарню, підказати кращого психолога і порадити, як зберегти сім'ю.
20 січня вони зібралися у Києві, щоб згадати, як разом обороняли Донецький аеропорт, навіть коли від нього майже нічого не залишилося. І на питання, для чого було утримувати об'єкт, вже практично знищений, коротко відповідають: "Так, нічого не було, але там були ми".
Володимир Кутя був одним з останніх бійців, які залишали повністю зруйновану будівлю Донецького аеропорту.
"У нас не кажуть останній, у нас кажуть крайній", - посміхаючись, уточнює він.
До мобілізації працівник рекламного бізнесу, Кутя потрапив до зведеної групи з 11 бійців, яку перекинули до аеропорту, піднявши по бойовій тривозі.
"Було страшно, - зізнається він в розмові з ASPI. - Усім було страшно. Я не вірю нікому, хто каже, що не було страшно. Коли вступаєш у бій, страх минає, але коли сидиш, чекаєш і слухаєш по рації повідомлення з проханням про допомогу, про поранених і вмираючих бійців, це дуже важко".
Кутя каже, що після мобілізації багато думав над тим, чи варто було утримувати аеропорт такою ціною.
"Сам для себе вирішив так: я солдат і виконував наказ. Нам поставили бойове завдання, і ми його виконали. Адже одна велика перемога складається з маленьких непомітних подій", - стверджує ветеран.
Зараз він допомагає бойовим товаришам у громадській організації "Серця кіборгів", говорить, допомога потрібна багатьом, оскільки у кожному війна залишила свій слід.
"Я досі не переношу різких звуків, ударів, гучних вигуків, - зізнається Кутя. - Одного разу гримнув грім, і здалося, що я знову на фронті".
Незважаючи на це, він готовий за небхідності повернутися на військову службу, і зараз над цим замислюється.
Про те, що практично всі ветерани досі стикаються з серйозними труднощами і проблемами у мирному житті, зі свого досвіду знає Георгій Конах, директор Київського міського центру допомоги учасникам бойових дій.
Він воював у складі Національної гвардії в 2014 році під Маріуполем і Попасній, і насилу знайшов себе у мирному житті, ледь зберігши сім'ю. Тепер намагається допомагати побратимам.
"Найчастіше звертаються за допомогою для лікування. Серед ветеранів дуже багато людей з онкозахворюваннями, хлопці після стресу від війни, багатьох уже поховали, - розповідає ASPI Конах. - До того ж у багатьох гостро стоїть питання розлучення з дружиною. І багато спроб суїциду".
За його словами, в міському центрі допомоги працюють в основному ветерани, які знають, як спілкуватися з тими, хто повернувся з війни.
"З багатьма службами домовляємося про допомогу на волонтерських засадах, - каже він. - Наприклад, в Інституті серця наших хлопців навіть безкоштовно оперували. Так що, медицина, спорт, сімейні проблеми - все беремо на себе і намагаємося максимально допомогти".
Важливість такої роботи підтверджує кіборг Євген Ковтун, боєць 93 ОМБ, який воював у Донецькому аеропорту з 6-го по 21 січня 2015 року. У розмові з ASPI він згадує, що в 2015 році таку роботу з ветеранами бойових дій майже ніхто не проводив. Хоча у кожного учасника бойових дій були свої важкі спогади.
"Найстрашнішим для мене був холод, - згадує він. - Мороз доходив до мінус 28 градусів і зігрітися, сховатися не було можливості. Друге найстрашніший спогад - це підрив аеропорту".
Пам'ятає Ковтун і події, що досі викликають у нього змішані почуття. Зокрема, коли одна з ротацій бійців змушена була на шляху в аеропорт пройти блок-пост сепаратистів, які влаштували особистий огляд українських військових, і тільки потім рухатися далі.
"Напевно, це було загравання з ворогом з приводу перемир'я, - припускає Ковтун. - Але те, що трапилося після цього, як раз і було плодом цього перемир'я. Бойовики просили його, щоб закласти під нами вибухівку. І ми повинні розуміти, що на сході зараз відбувається те ж саме: щось на зразок перемир'я, але нам потрібно готуватися, що вони поводитимуться підло. Потрібно бути готовими до того, що це може повторитися".
Ковтун і зараз стежить за подіями на фронті, де залишаються його друзі, і сподівається, що українські війська все ж дійдуть до кордону з РФ.
"Зараз є професійна армія, добра екіпіровка, це не те що ми в 2014 році пішли воювати з однією з найбільших армій світу, розуміючи, що за плечима немає нічого, - каже він. - І це те, про що потрібно говорити наступним поколінням : як звичайні хлопці, які воювали у своєму житті третій місяць, стримували більш потужну армію".
У той же час Ковтун загострює увагу на тому, що пам'ятати потрібно не тільки подвиг кіборгів, а й усіх ветеранів.
"Ми не якісь особливі люди. У кожного бійця був свій аеропорт - для когось це було Дебальцеве, для когось Саур-Могила, боїв було дуже багато. І я хотів би, щоб більше згадували звичайних хлопців, що не так відомі, як кіборги ".
Нагадаємо, 20 січня у Києві проходить марафон "Доба пам'яті", присвячений захисникам Донецького аеропортуhttps://aspi.com.ua/news/kiiv/u-kievi-vidbuvaetsya-marafon-vshanuvannya-pamyati-zakhisnikiv-doneckogo-aeroportu. З 26 травня 2014 року оборона цього об'єкта тривала 244 дні.
Дмитро Корчинський та Сергій Іванов на сцені театру «Культ» дискутують про феномен української ідентичності.
Начальник поліції Євген Рогачов повідомляє, що працівники районних органів поліції Полтавщини минулої доби перевірили близько 430 транспортних засобів та 907 осіб.
Непомітні тіні посеред густого лісу, який співає свою прадавню пісню. Народжені не для війни, а для захисту - життя, миру, майбутнього.
Начальник поліції Полтавщини Євген Рогачов повідомляє, що працівники районних органів поліції Полтавщини минулої доби перевірили близько 550 транспортних засобів та 1106 осіб.
На особистій сторінці у Facebook Максим Шкіль розповів про корупцію на будівництві водогону в Миколаєві та як держава втрачає 1,7 млрд грн.
У Вінниці пройшов Всеукраїнський турнір із таїландського боксу Муей Тай на честь Героїв «Артану», як символ вдячності, визнання, сили і віри в те, за що стоїмо усі разом. Такі змагання проводяться вже втретє, цього разу у них взяли участь понад 200 учасників з усієї України та команда з Литви.
Помер молодший брат військового Дмитра "Да Вінчі" Коцюбайла. Йому було 27 років. Про це йдеться в дописі міськради Івано-Франківської області в Facebook.
1 листопада виповнилося б 29 років Герою України Дмитру Коцюбайлу, військовому з позивним "Да Вінчі", командиру 1-ї ОМБ "Вовки Да Вінчі" ЗСУ. Він загинув 7 березня 2023 року під час боїв поблизу Бахмута на Донеччині — один із уламків мінометної міни, що розірвалася поруч, влучив йому в шию.
У Києві 1 листопада о 15:00 на Аскольдовій могилі відбудеться вшанування Дмитра Коцюбайла «Да Вінчі» на місці його поховання.
Командир спецпідрозділу ГУР МО «Артан» Титан продовжує знищувати ворога разом із бійцями на найзапекліших напрямках. «Зло - буде покарано», - стверджує Титан.
Дмитро Корчинський та Сергій Іванов на сцені театру «Культ» дискутують про феномен української ідентичності.
Начальник поліції Євген Рогачов повідомляє, що працівники районних органів поліції Полтавщини минулої доби перевірили близько 430 транспортних засобів та 907 осіб.
Непомітні тіні посеред густого лісу, який співає свою прадавню пісню. Народжені не для війни, а для захисту - життя, миру, майбутнього.
Начальник поліції Полтавщини Євген Рогачов повідомляє, що працівники районних органів поліції Полтавщини минулої доби перевірили близько 550 транспортних засобів та 1106 осіб.