Нічого собі, все людям: ФДМ запровадив корупційну схему, на якій заробляють приватники

11 жовтня 2018
последние новости в Украине останні новини в Україні

Фонд держмайна України встигає не тільки наживатися на приватизації державних об'єктів, а й допомагає наживатися іншим (найімовірніше, не просто по доброті душевній). В Україні вже кілька місяців успішно працюють, і головне - непогано заробляють, електронні майданчики оцінки майна, які за гроші дають юристам і оцінювачам доступ до (увага!) Державної бази.

Як з'явилися ці майданчики, навіщо і для кого - спробували розібратися журналісти АСПІ.

Мабуть, варто почати з того, що народ має величезний попит на те, щоб знизити податки на нерухомість. А оцінювачі, з огляду на те, що за це не дуже-то і карають, йдуть таким клієнтам назустріч. Це дуже сильно б'є по чесним оцінювачам - так як їх послуги виявляються дуже дорогими і, відповідно, вони неконкурентоспроможні. Така ситуація, по-перше, дуже розбещує оціночний ринок, по-друге, країна отримує менше грошей.

Під егідою вирішення цієї проблеми у 2017 році Фонд держмайна ввів в експлуатацію Єдину базу даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості об'єкта і авторизував електронні майданчики.

Тобто між оцінювачем і Єдиною базою з'явився автоматичний модуль, який дозволяє знаходити оцінки з заниженою вартістю. Головна заковика саме в електронних майданчиках. Як роз'яснив журналісту АСПІ менеджер проектів урядово-громадської ініціативи "Разом проти корупції" Михайло Серебряков, для того, щоб зареєструвати звіт про нерухомість, і щоб він мав юридичну силу, оцінювачі заповнюють дані не безпосередньо в базі, а на цьому майданчику. Простими словами - майданчик, отримавши дані, передає їх до Єдиної бази, дані проходять модуль, модуль видає відповідь. А після ця інформація надходить знову на майданчик, а потім перетранлюється оцінювачу.

"Функція майданчика зводиться до такої собі електронної пошти, тобто не має ніякого практичного сенсу. Ніщо ніколи не заважало проводити такі реєстрації безпосередньо", - заявив Михайло Серебряков.

Але крім марності цих майданчиків, вони ще й недешево коштують для громадян. Для початку оцінювач повинен зареєструвати звіт, а після нотаріус вже при укладанні угоди купівлі-продажу нерухомості повинен перевірити реєстрацію звіту. І той, і другий зобов'язані заплатити по 510 гривень цьому електронному майданчику. А майданчики ці, до речі, приватні.

Тобто для того, щоб отримати інформацію з державної бази, українці повинні платити приватній особі 1020 гривень, з яких максимум 5% йдуть до бюджету.

"З цих 510 гривень в бюджет йде, хіба що 5%, тому що всі майданчики на єдиній ставці оподаткування. А решта грошей йдуть банально в приватні руки, причому пов'язані між собою. (...) Корисного в цих майданчиках - повний нуль, гроші йдуть взагалі не в бюджет, використання державної бази, державного модуля, державного сервісу, гроші йдуть в приватні руки. Тобто в цьому немає ніякої логіки, крім корупційної", - зазначив експерт.

Крім того, ставка в 510 гривень взята "зі стелі". Коли такий майданчик був тільки один, його послуги коштували 390 гривень. Зараз же їх чотири, і за логікою речей, вартість повинна була знизитися, але на всіх чотирьох майданчиках, як на підбір , вона становить 510 гривень. Закон абсолютно ніяк не регулює цю суму.

"Закон описав дуже багато моментів з цими майданчиками, крім ціноутворення. В одному з наказів ФДМ було сказано, що господарські відносини між майданчиками, оцінювачами та нотаріусами відбуваються відповідно до Цивільного господарського кодексу, що в перекладі з юридичної мови на людську означає "що хочеш, те й встановлюєш". Ось це "що хочеш" вони спочатку визначили на рівні 390 гривень, поки був один майданчик "Оцінка.Онлайн". Потім цих майданчиків стало чотири. Це повинно було сприяти зменшенню ціни. Але з огляду на пов'язаності цих майданчиків, чому є чимало ознак, вони збільшили ціну до 510 гривень для об'єктів з вартістю вище 200 тисяч гривень", - зазначив Серебряков.                                                                                                                                      

Як заявив експерт, про пов'язаність цих майданчиків між собою говорить кілька ознак. В першу чергу майданчики мають або ідентичний, або дуже схожий почерк програмного коду. Також були виявлені на сайті однієї компанії файли з назвою іншої. Крім того, за словами експерта, по ланцюжку юридичних осіб в минулому всіх компаній фігурують одні й ті ж певні особи. Втім від коментарів про те, які саме особи, експерт утримався. На жаль, простежити бенефіціарів власників цих компаній не представляється можливим, тому що всі вони зареєстровані як ПП. Однак, можна припустити, що ці особи так чи інакше пов'язані з посадовими особами ФДМ, якщо вже Фонд закриває очі на роботу абсолютно непотрібних сервісів.

Крім іншого, експерт додав, що існує версія, ніби сайти майданчиків - це чотири різні інтерфейси однієї системи.

"Наскільки мені відомо, у них налагоджений обмін інформацією, вони все один про одного знають - незалежні одна від одної компанії не вміють так дружити. Така синхронність в антимонопольних правилах зазвичай говорить про змову. Для цих цілей очевидно потрібно завершити розслідування. Чекати, поки АМКУ почне констатувати якісь очевидні для всіх речі, ми, як країна, дозволити собі не можемо, тому що 800 тисяч гривень в день випливають з громадської кишені в приватну", - заявив експерт.

Боротися з цими майданчиками практично неможливо, так як у Антимонопольного комітету досить обмежений інструментарій. Спочатку АМКУ проводить розслідування, за його підсумками дає рекомендації. Якщо рекомендації не виконуються, дається вже обов'язкова до виконання вимога, але це може статися і через рік, а може і пізніше. Це по-перше. А по-друге штрафні санкції еквівалентні одноденному заробітку цих майданчиків. І накладаються вони раз в три місяці. Тобто майданчики можуть абсолютно безболісно для себе платити ці штрафи скільки завгодно.

На майданчики в теорії міг би вплинути Фонд держмайна. Саме цей орган може позбавити майданчик ліцензії в разі надходження скарг. Але самі ж майданчики видали розпорядження, що в разі надходження на них скарг оцінювач позбавляється доступу до бази, а відповідно позбавляється доходу.

Ці майданчики і просували-то не без хитрощів. А саме в грудні 2017 року, в бюджетну ніч у вигляді однієї поправки до Податкового кодексу. Чи не з першого разу, але цю поправку вдалося таки протягнути, зробивши парламент заручниками ситуації - адже так чи інакше, а за бюджет треба було проголосувати.

Ініціаторами законопроекту 6774-Д, 24 пунктом якого і пропонувалося внести відповідну правку до Податкового кодексу виступили кілька народних депутатів, серед яких і очільник Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Крім того, є всі підстави вважати, що посадові особи ФДМ мають якісь дивіденди від цих майданчиків. Або ж Фонд вирішив стати на шлях альтруїзму і від чистого серця допомогти заробити приватникам.

Якби ці гроші йшли в бюджет, це викликало б менше збурень. Навіть якби вони йшли безпосередньо в ФДМ, у якого купа проблем, починаючи з застарілого обладнання, закінчуючи браком кадрів. А доходи від ці майданчиків, на хвилиночку, складають близько 800 тисяч гривень в день. А це в свою чергу - близько 500 млн гривень на рік.

Імовірність того, що Фонд держмайна на чолі з Віталієм Трубаровим настільки сліпий, що не помічає, як повз нього щодня ні за що йдуть сотні тисяч гривень, дуже мала. Або ж керівництво Фонду не ображене власником цих майданчиків.

Тим більше, що в.о. голови Фонду держмайна Віталій Трубаров вже фігурує в кримінальному провадженні ГПУ за статтею зловживання службовим становищем. А саме - його звинувачують у незаконній приватизації частини будівлі Міністерства аграрної політики. Плюс до всього, Трубаров досить непогано почуває себе в матеріальному плані - починаючи від покупки елітних квартир і авто, закінчуючи гектарами придбаної землі, про що свідчить аналіз декларації чиновника.

Катерина Ейхман

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вулики на балконі і здача в оренду кімнати власній матері: що приховують декларації головного приватизатора?

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У середу, 9 лютого, офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що деескалації в Україні можна домогтися відкликанням західних військових інструкторів, вивезенням іноземних озброєнь та відмовою від навчань із НАТО. Чому з'явився новий кремлівський ультиматум Заходу, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

10 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У середу, 9 лютого, офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що деескалації в Україні можна домогтися відкликанням західних військових інструкторів, вивезенням іноземних озброєнь та відмовою від навчань із НАТО. Чому з'явився новий кремлівський ультиматум Заходу, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

10 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Днями секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев заявив, що Росія не загрожує Україні та не бажає війни. Чому Кремль вдався до риторики примирення, ASPI news пояснив керівник фонду "Українська політика" Костянтин Бондаренко.

31 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Очільник МЗС Росії Сергій Лавров припустив, що президент України Володимир Зеленський може приїхати Росію на переговори з Володимиром Путіним, втім, говорити про Донбас вони не будуть. Чому Москва не бажає розмовляти з Києвом про це, розповів нардеп VI та VII скликань, президент ГО "Центр досліджень політичних цінностей" Олесь Доній.

28 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У понеділок, 24 січня, керівники США та провідних країн Європи узгодили спільний алгоритм дій на випадок вторгнення Росії в Україну. Зокрема, британський прем'єр Борис Джонсон застеріг Москву, що агресія стане катастрофічною для РФ.

25 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У четвер, 20 січня, в Польщі відбулася зустріч президентів України та Польщі Володимира Зеленського та Анджея Дуди. Якими будуть наслідки переговорів, пояснив нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

21 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

На тлі загрозливих заяв офіційних представників Росії генсек НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю італійській газеті La Repubblica заявив, що у 2008 році члени Альянсу вирішили прийняти Україну та Грузію до НАТО, але не встановлювали, коли саме. Як колективний Захід буде реагувати на виклики Кремля, пояснив заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

17 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Голова Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив 14 січня, що президент Володимир Зеленський запропонував керівнику США Джо Байдену організувати тристоронні переговори з російським колегою Володимиром Путіним. За словами очільника ОП американська сторона зацікавлена залучитися до мирного врегулювання на Донбасі.

17 січня 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022