Нічого собі, все людям: ФДМ запровадив корупційну схему, на якій заробляють приватники

11 жовтня 2018
139
последние новости в Украине останні новини в Україні

Фонд держмайна України встигає не тільки наживатися на приватизації державних об'єктів, а й допомагає наживатися іншим (найімовірніше, не просто по доброті душевній). В Україні вже кілька місяців успішно працюють, і головне - непогано заробляють, електронні майданчики оцінки майна, які за гроші дають юристам і оцінювачам доступ до (увага!) Державної бази.

Як з'явилися ці майданчики, навіщо і для кого - спробували розібратися журналісти АСПІ.

Мабуть, варто почати з того, що народ має величезний попит на те, щоб знизити податки на нерухомість. А оцінювачі, з огляду на те, що за це не дуже-то і карають, йдуть таким клієнтам назустріч. Це дуже сильно б'є по чесним оцінювачам - так як їх послуги виявляються дуже дорогими і, відповідно, вони неконкурентоспроможні. Така ситуація, по-перше, дуже розбещує оціночний ринок, по-друге, країна отримує менше грошей.

Під егідою вирішення цієї проблеми у 2017 році Фонд держмайна ввів в експлуатацію Єдину базу даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості об'єкта і авторизував електронні майданчики.

Тобто між оцінювачем і Єдиною базою з'явився автоматичний модуль, який дозволяє знаходити оцінки з заниженою вартістю. Головна заковика саме в електронних майданчиках. Як роз'яснив журналісту АСПІ менеджер проектів урядово-громадської ініціативи "Разом проти корупції" Михайло Серебряков, для того, щоб зареєструвати звіт про нерухомість, і щоб він мав юридичну силу, оцінювачі заповнюють дані не безпосередньо в базі, а на цьому майданчику. Простими словами - майданчик, отримавши дані, передає їх до Єдиної бази, дані проходять модуль, модуль видає відповідь. А після ця інформація надходить знову на майданчик, а потім перетранлюється оцінювачу.

"Функція майданчика зводиться до такої собі електронної пошти, тобто не має ніякого практичного сенсу. Ніщо ніколи не заважало проводити такі реєстрації безпосередньо", - заявив Михайло Серебряков.

Але крім марності цих майданчиків, вони ще й недешево коштують для громадян. Для початку оцінювач повинен зареєструвати звіт, а після нотаріус вже при укладанні угоди купівлі-продажу нерухомості повинен перевірити реєстрацію звіту. І той, і другий зобов'язані заплатити по 510 гривень цьому електронному майданчику. А майданчики ці, до речі, приватні.

Тобто для того, щоб отримати інформацію з державної бази, українці повинні платити приватній особі 1020 гривень, з яких максимум 5% йдуть до бюджету.

"З цих 510 гривень в бюджет йде, хіба що 5%, тому що всі майданчики на єдиній ставці оподаткування. А решта грошей йдуть банально в приватні руки, причому пов'язані між собою. (...) Корисного в цих майданчиках - повний нуль, гроші йдуть взагалі не в бюджет, використання державної бази, державного модуля, державного сервісу, гроші йдуть в приватні руки. Тобто в цьому немає ніякої логіки, крім корупційної", - зазначив експерт.

Крім того, ставка в 510 гривень взята "зі стелі". Коли такий майданчик був тільки один, його послуги коштували 390 гривень. Зараз же їх чотири, і за логікою речей, вартість повинна була знизитися, але на всіх чотирьох майданчиках, як на підбір , вона становить 510 гривень. Закон абсолютно ніяк не регулює цю суму.

"Закон описав дуже багато моментів з цими майданчиками, крім ціноутворення. В одному з наказів ФДМ було сказано, що господарські відносини між майданчиками, оцінювачами та нотаріусами відбуваються відповідно до Цивільного господарського кодексу, що в перекладі з юридичної мови на людську означає "що хочеш, те й встановлюєш". Ось це "що хочеш" вони спочатку визначили на рівні 390 гривень, поки був один майданчик "Оцінка.Онлайн". Потім цих майданчиків стало чотири. Це повинно було сприяти зменшенню ціни. Але з огляду на пов'язаності цих майданчиків, чому є чимало ознак, вони збільшили ціну до 510 гривень для об'єктів з вартістю вище 200 тисяч гривень", - зазначив Серебряков.                                                                                                                                      

Як заявив експерт, про пов'язаність цих майданчиків між собою говорить кілька ознак. В першу чергу майданчики мають або ідентичний, або дуже схожий почерк програмного коду. Також були виявлені на сайті однієї компанії файли з назвою іншої. Крім того, за словами експерта, по ланцюжку юридичних осіб в минулому всіх компаній фігурують одні й ті ж певні особи. Втім від коментарів про те, які саме особи, експерт утримався. На жаль, простежити бенефіціарів власників цих компаній не представляється можливим, тому що всі вони зареєстровані як ПП. Однак, можна припустити, що ці особи так чи інакше пов'язані з посадовими особами ФДМ, якщо вже Фонд закриває очі на роботу абсолютно непотрібних сервісів.

Крім іншого, експерт додав, що існує версія, ніби сайти майданчиків - це чотири різні інтерфейси однієї системи.

"Наскільки мені відомо, у них налагоджений обмін інформацією, вони все один про одного знають - незалежні одна від одної компанії не вміють так дружити. Така синхронність в антимонопольних правилах зазвичай говорить про змову. Для цих цілей очевидно потрібно завершити розслідування. Чекати, поки АМКУ почне констатувати якісь очевидні для всіх речі, ми, як країна, дозволити собі не можемо, тому що 800 тисяч гривень в день випливають з громадської кишені в приватну", - заявив експерт.

Боротися з цими майданчиками практично неможливо, так як у Антимонопольного комітету досить обмежений інструментарій. Спочатку АМКУ проводить розслідування, за його підсумками дає рекомендації. Якщо рекомендації не виконуються, дається вже обов'язкова до виконання вимога, але це може статися і через рік, а може і пізніше. Це по-перше. А по-друге штрафні санкції еквівалентні одноденному заробітку цих майданчиків. І накладаються вони раз в три місяці. Тобто майданчики можуть абсолютно безболісно для себе платити ці штрафи скільки завгодно.

На майданчики в теорії міг би вплинути Фонд держмайна. Саме цей орган може позбавити майданчик ліцензії в разі надходження скарг. Але самі ж майданчики видали розпорядження, що в разі надходження на них скарг оцінювач позбавляється доступу до бази, а відповідно позбавляється доходу.

Ці майданчики і просували-то не без хитрощів. А саме в грудні 2017 року, в бюджетну ніч у вигляді однієї поправки до Податкового кодексу. Чи не з першого разу, але цю поправку вдалося таки протягнути, зробивши парламент заручниками ситуації - адже так чи інакше, а за бюджет треба було проголосувати.

Ініціаторами законопроекту 6774-Д, 24 пунктом якого і пропонувалося внести відповідну правку до Податкового кодексу виступили кілька народних депутатів, серед яких і очільник Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Крім того, є всі підстави вважати, що посадові особи ФДМ мають якісь дивіденди від цих майданчиків. Або ж Фонд вирішив стати на шлях альтруїзму і від чистого серця допомогти заробити приватникам.

Якби ці гроші йшли в бюджет, це викликало б менше збурень. Навіть якби вони йшли безпосередньо в ФДМ, у якого купа проблем, починаючи з застарілого обладнання, закінчуючи браком кадрів. А доходи від ці майданчиків, на хвилиночку, складають близько 800 тисяч гривень в день. А це в свою чергу - близько 500 млн гривень на рік.

Імовірність того, що Фонд держмайна на чолі з Віталієм Трубаровим настільки сліпий, що не помічає, як повз нього щодня ні за що йдуть сотні тисяч гривень, дуже мала. Або ж керівництво Фонду не ображене власником цих майданчиків.

Тим більше, що в.о. голови Фонду держмайна Віталій Трубаров вже фігурує в кримінальному провадженні ГПУ за статтею зловживання службовим становищем. А саме - його звинувачують у незаконній приватизації частини будівлі Міністерства аграрної політики. Плюс до всього, Трубаров досить непогано почуває себе в матеріальному плані - починаючи від покупки елітних квартир і авто, закінчуючи гектарами придбаної землі, про що свідчить аналіз декларації чиновника.

Катерина Ейхман

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вулики на балконі і здача в оренду кімнати власній матері: що приховують декларації головного приватизатора?

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Адвокат Трампа знайшов ворогів Америки в Україні, Луценко звинуватив Лещенка у втручанні в вибори США, САП порушило проти Лещенко кримінальне провадження через повідомлення в ЗМІ, Україну використовують в своїх цілях інші держави, Лещенко все заперечує. Коротко і по суті про конфлікт між Лещенком і Луценком.

17 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

В той час, доки новообраний президент Володимир Зеленський стояв на дебатах на колінах перед Україною, Петро Порошенко розвернувся спиною до залу та опустився на коліно перед народною депутаткою, вдовою Тетяною Ричковою.  

26 квітня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Попри лозунги про створення нової команди, у команді "Зе" далеко не всі прийшли в політику вперше.  

24 квітня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

На фоні передвиборчих рейтингів кандидатів у президенти, у інформаційному просторі часто лунають думки про розпуск парламенту та позачергові вибори. Такі прецеденти уже були в історії України, однак як політична спільнота, так і суспільство збентежене ймовірною політичною кризою, яка насувається на український політикум.

18 квітня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Адвокат Трампа знайшов ворогів Америки в Україні, Луценко звинуватив Лещенка у втручанні в вибори США, САП порушило проти Лещенко кримінальне провадження через повідомлення в ЗМІ, Україну використовують в своїх цілях інші держави, Лещенко все заперечує. Коротко і по суті про конфлікт між Лещенком і Луценком.

17 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

В той час, доки новообраний президент Володимир Зеленський стояв на дебатах на колінах перед Україною, Петро Порошенко розвернувся спиною до залу та опустився на коліно перед народною депутаткою, вдовою Тетяною Ричковою.  

26 квітня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Попри лозунги про створення нової команди, у команді "Зе" далеко не всі прийшли в політику вперше.  

24 квітня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

На фоні передвиборчих рейтингів кандидатів у президенти, у інформаційному просторі часто лунають думки про розпуск парламенту та позачергові вибори. Такі прецеденти уже були в історії України, однак як політична спільнота, так і суспільство збентежене ймовірною політичною кризою, яка насувається на український політикум.

18 квітня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Журналісти ASPI поспілкувалися із ветеранами війни та експертами з військової психології щодо теми реабілітації учасників бойових дій, їх думок щодо ментальних розладів, які можуть стати причиною суїциду.

25 січня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Останні роки були досить важкими і для України в цілому, і для її громадян зокрема. 2018-й не став виключенням. Були цьогоріч як нові виклики, так і нові досягнення. Але більшість з них губиться в величезному інформпотоці, який щодня ллється з веб-сторінок, телеканалів та радіохвиль.

31 грудня 2018
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

В окремих районах Донецької та Луганської областей 11 листопада відбуваються так звані "вибори глав і депутатів "ДНР" та "ЛНР". Переможців цих виборів напередодні назвав голова Служби безпеки України Василь Грицак: главою "ДНР" стане Денис Пушилін, а "ЛНР" – Леонід Пасічник.

11 листопада 2018
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У неділю, 11 листопада, у так званих ДНР та ЛНР проводяться фейкові вибори голів "республік" та депутатів "парламенту". В псевдовиборах в ДНР беруть участь вісім кандидатів. Втім, як повідомило АСПІ власне джерело з окупованої території, місцеві не вірять у вибори та знають, що ватажком стане так званий в.о. голови ДНР Денис Пушилін.

11 листопада 2018
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Революція гідності, втеча Януковича та війна на Донбасі розвернули Україну з умовно проросійського зовнішньополітичного курсу на проєвропейський вектор розвитку та євроатлантичну інтеграцію. Чи можливі кардинальні зміни в українській політиці після президентських виборів 2019 року та наскільки ймовірне відновлення дружніх відносин з Росією – дізнавалось АСПІ.

25 жовтня 2018
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Розслідування

Вивчивши декларації українських губернаторів, стає відомо, що деякі з них мають не більше грошей, ніж звичайні українці, а ось їхні дружини – справа інша. Весь сімейний бізнес тримається саме них, щоб їхні чоловіки змогли справно виконувати свої державні обов’язки.

15 травня 2019

Доки сам Зеленський стверджує, що від нього ховають булаву, журналісти АСПІ вирішили дізнатися безпосередньо у депутатів, що заважає їм призначити інавгурацію на 19 травня, та чи бояться вони розпуску.  

14 травня 2019

Хтось знає Реву як автора неоднозначних висловлювань про раціон українців, а хтось завдяки йому отримав реальну соціальну допомогу - розбираємось, чи дійсно міністр має бути звільнений.

13 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Повернувшись з фронту, вони відкривають заклади харчування, створюють унікальні сувеніри, виготовляють екологічно чисті іграшки тощо. Для них це реабілітація на мирній території.

10 травня 2019