Нічого собі, все людям: ФДМ запровадив корупційну схему, на якій заробляють приватники

последние новости в Украине останні новини в Україні

Фонд держмайна України встигає не тільки наживатися на приватизації державних об'єктів, а й допомагає наживатися іншим (найімовірніше, не просто по доброті душевній). В Україні вже кілька місяців успішно працюють, і головне - непогано заробляють, електронні майданчики оцінки майна, які за гроші дають юристам і оцінювачам доступ до (увага!) Державної бази.

Як з'явилися ці майданчики, навіщо і для кого - спробували розібратися журналісти АСПІ.

Мабуть, варто почати з того, що народ має величезний попит на те, щоб знизити податки на нерухомість. А оцінювачі, з огляду на те, що за це не дуже-то і карають, йдуть таким клієнтам назустріч. Це дуже сильно б'є по чесним оцінювачам - так як їх послуги виявляються дуже дорогими і, відповідно, вони неконкурентоспроможні. Така ситуація, по-перше, дуже розбещує оціночний ринок, по-друге, країна отримує менше грошей.

Під егідою вирішення цієї проблеми у 2017 році Фонд держмайна ввів в експлуатацію Єдину базу даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості об'єкта і авторизував електронні майданчики.

Тобто між оцінювачем і Єдиною базою з'явився автоматичний модуль, який дозволяє знаходити оцінки з заниженою вартістю. Головна заковика саме в електронних майданчиках. Як роз'яснив журналісту АСПІ менеджер проектів урядово-громадської ініціативи "Разом проти корупції" Михайло Серебряков, для того, щоб зареєструвати звіт про нерухомість, і щоб він мав юридичну силу, оцінювачі заповнюють дані не безпосередньо в базі, а на цьому майданчику. Простими словами - майданчик, отримавши дані, передає їх до Єдиної бази, дані проходять модуль, модуль видає відповідь. А після ця інформація надходить знову на майданчик, а потім перетранлюється оцінювачу.

"Функція майданчика зводиться до такої собі електронної пошти, тобто не має ніякого практичного сенсу. Ніщо ніколи не заважало проводити такі реєстрації безпосередньо", - заявив Михайло Серебряков.

Але крім марності цих майданчиків, вони ще й недешево коштують для громадян. Для початку оцінювач повинен зареєструвати звіт, а після нотаріус вже при укладанні угоди купівлі-продажу нерухомості повинен перевірити реєстрацію звіту. І той, і другий зобов'язані заплатити по 510 гривень цьому електронному майданчику. А майданчики ці, до речі, приватні.

Тобто для того, щоб отримати інформацію з державної бази, українці повинні платити приватній особі 1020 гривень, з яких максимум 5% йдуть до бюджету.

"З цих 510 гривень в бюджет йде, хіба що 5%, тому що всі майданчики на єдиній ставці оподаткування. А решта грошей йдуть банально в приватні руки, причому пов'язані між собою. (...) Корисного в цих майданчиках - повний нуль, гроші йдуть взагалі не в бюджет, використання державної бази, державного модуля, державного сервісу, гроші йдуть в приватні руки. Тобто в цьому немає ніякої логіки, крім корупційної", - зазначив експерт.

Крім того, ставка в 510 гривень взята "зі стелі". Коли такий майданчик був тільки один, його послуги коштували 390 гривень. Зараз же їх чотири, і за логікою речей, вартість повинна була знизитися, але на всіх чотирьох майданчиках, як на підбір , вона становить 510 гривень. Закон абсолютно ніяк не регулює цю суму.

"Закон описав дуже багато моментів з цими майданчиками, крім ціноутворення. В одному з наказів ФДМ було сказано, що господарські відносини між майданчиками, оцінювачами та нотаріусами відбуваються відповідно до Цивільного господарського кодексу, що в перекладі з юридичної мови на людську означає "що хочеш, те й встановлюєш". Ось це "що хочеш" вони спочатку визначили на рівні 390 гривень, поки був один майданчик "Оцінка.Онлайн". Потім цих майданчиків стало чотири. Це повинно було сприяти зменшенню ціни. Але з огляду на пов'язаності цих майданчиків, чому є чимало ознак, вони збільшили ціну до 510 гривень для об'єктів з вартістю вище 200 тисяч гривень", - зазначив Серебряков.                                                                                                                                      

Як заявив експерт, про пов'язаність цих майданчиків між собою говорить кілька ознак. В першу чергу майданчики мають або ідентичний, або дуже схожий почерк програмного коду. Також були виявлені на сайті однієї компанії файли з назвою іншої. Крім того, за словами експерта, по ланцюжку юридичних осіб в минулому всіх компаній фігурують одні й ті ж певні особи. Втім від коментарів про те, які саме особи, експерт утримався. На жаль, простежити бенефіціарів власників цих компаній не представляється можливим, тому що всі вони зареєстровані як ПП. Однак, можна припустити, що ці особи так чи інакше пов'язані з посадовими особами ФДМ, якщо вже Фонд закриває очі на роботу абсолютно непотрібних сервісів.

Крім іншого, експерт додав, що існує версія, ніби сайти майданчиків - це чотири різні інтерфейси однієї системи.

"Наскільки мені відомо, у них налагоджений обмін інформацією, вони все один про одного знають - незалежні одна від одної компанії не вміють так дружити. Така синхронність в антимонопольних правилах зазвичай говорить про змову. Для цих цілей очевидно потрібно завершити розслідування. Чекати, поки АМКУ почне констатувати якісь очевидні для всіх речі, ми, як країна, дозволити собі не можемо, тому що 800 тисяч гривень в день випливають з громадської кишені в приватну", - заявив експерт.

Боротися з цими майданчиками практично неможливо, так як у Антимонопольного комітету досить обмежений інструментарій. Спочатку АМКУ проводить розслідування, за його підсумками дає рекомендації. Якщо рекомендації не виконуються, дається вже обов'язкова до виконання вимога, але це може статися і через рік, а може і пізніше. Це по-перше. А по-друге штрафні санкції еквівалентні одноденному заробітку цих майданчиків. І накладаються вони раз в три місяці. Тобто майданчики можуть абсолютно безболісно для себе платити ці штрафи скільки завгодно.

На майданчики в теорії міг би вплинути Фонд держмайна. Саме цей орган може позбавити майданчик ліцензії в разі надходження скарг. Але самі ж майданчики видали розпорядження, що в разі надходження на них скарг оцінювач позбавляється доступу до бази, а відповідно позбавляється доходу.

Ці майданчики і просували-то не без хитрощів. А саме в грудні 2017 року, в бюджетну ніч у вигляді однієї поправки до Податкового кодексу. Чи не з першого разу, але цю поправку вдалося таки протягнути, зробивши парламент заручниками ситуації - адже так чи інакше, а за бюджет треба було проголосувати.

Ініціаторами законопроекту 6774-Д, 24 пунктом якого і пропонувалося внести відповідну правку до Податкового кодексу виступили кілька народних депутатів, серед яких і очільник Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Крім того, є всі підстави вважати, що посадові особи ФДМ мають якісь дивіденди від цих майданчиків. Або ж Фонд вирішив стати на шлях альтруїзму і від чистого серця допомогти заробити приватникам.

Якби ці гроші йшли в бюджет, це викликало б менше збурень. Навіть якби вони йшли безпосередньо в ФДМ, у якого купа проблем, починаючи з застарілого обладнання, закінчуючи браком кадрів. А доходи від ці майданчиків, на хвилиночку, складають близько 800 тисяч гривень в день. А це в свою чергу - близько 500 млн гривень на рік.

Імовірність того, що Фонд держмайна на чолі з Віталієм Трубаровим настільки сліпий, що не помічає, як повз нього щодня ні за що йдуть сотні тисяч гривень, дуже мала. Або ж керівництво Фонду не ображене власником цих майданчиків.

Тим більше, що в.о. голови Фонду держмайна Віталій Трубаров вже фігурує в кримінальному провадженні ГПУ за статтею зловживання службовим становищем. А саме - його звинувачують у незаконній приватизації частини будівлі Міністерства аграрної політики. Плюс до всього, Трубаров досить непогано почуває себе в матеріальному плані - починаючи від покупки елітних квартир і авто, закінчуючи гектарами придбаної землі, про що свідчить аналіз декларації чиновника.

Катерина Ейхман

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вулики на балконі і здача в оренду кімнати власній матері: що приховують декларації головного приватизатора?

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У Верховній Раді пропонують ухвалити зміни до держбюджету-2020. Народні обранці хочуть збільшити розміри зарплат для себе, суддів, прокурорів та інших посадовців, оплата праці яких регулюється спецзаконами.

3 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Україна отримала перші два мільярди доларів від міжнародного валютного фонду. Найближчим часом кошти надійдуть на рахунки Національного банку України. Кореспондент АСПІ з'ясовував на яких умовах Україна отримала мільярди від головного міжнародного кредитора.

11 червня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський 20 травня провів у Маріїнському парку пресконференцію з приводу річниці своєї інавгурації. Потрапити на захід змогли не всі журналісти – пресслужба президента пояснила це карантинними заходами.

20 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Українська асоціація туристичних агентств зазначила, що поки країни Європи думають, як безпечно дозволити туристам відпочивати у них, турагентства України опрацьовують плани переходу на внутрішні курорти. Експерт дав пораду, коли і куди найкраще планувати турпоїздку, щоб заощадити і уникнути ризику інфікування COVID-19.

5 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У Верховній Раді пропонують ухвалити зміни до держбюджету-2020. Народні обранці хочуть збільшити розміри зарплат для себе, суддів, прокурорів та інших посадовців, оплата праці яких регулюється спецзаконами.

3 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Україна отримала перші два мільярди доларів від міжнародного валютного фонду. Найближчим часом кошти надійдуть на рахунки Національного банку України. Кореспондент АСПІ з'ясовував на яких умовах Україна отримала мільярди від головного міжнародного кредитора.

11 червня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський 20 травня провів у Маріїнському парку пресконференцію з приводу річниці своєї інавгурації. Потрапити на захід змогли не всі журналісти – пресслужба президента пояснила це карантинними заходами.

20 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Українська асоціація туристичних агентств зазначила, що поки країни Європи думають, як безпечно дозволити туристам відпочивати у них, турагентства України опрацьовують плани переходу на внутрішні курорти. Експерт дав пораду, коли і куди найкраще планувати турпоїздку, щоб заощадити і уникнути ризику інфікування COVID-19.

5 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

В Україні через коронавірус та інфляцію змінилися ціни на продукти. У Держстаті розповіли, які і на скільки.

 
16 квітня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Світова економіка загалом може відновитися досить швидко, а от що стосується конкретних країн – то багато чого залежить і від перебігу епідемії, і від початкового рівня добробуту, і від рішень влади в економічній сфері.

1 квітня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

ASPI розібрався, чому закон про обіг земель сільськогосподарського призначення ухвалили саме зараз і що зміниться для українців із моменту набуття законом чинності.

31 березня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Наймолодший очільник уряду України Олексій Гончарук протримався на посаді трохи більш як півроку. Він очолив Кабінет міністрів 29 серпня минулого року, а був відправлений у відставку сьогодні, 4 березня.

4 березня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Чи застосовують спрощені режими оподаткування в Європі та яка сфера застосування реєстраторів розрахункових операцій? 

25 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Кабінет міністрів обіцяє скоротити смертність і збільшити тривалість життя

11 жовтня 2019
Вибір редакції

Якщо плануєте з'їздити цього літа на Азовське море, вам варто звернути увагу на курорт Кирилівку, адже тут можна якісно відпочити за розумну ціну. ASPI news дізналося про ціни та сервіс на цьому пляжному курорті.

3 липня 2020

Громадська організація "Вакцинація: вільний вибір" 3 липня провела пікет під Міністерством охорони здоров'я України. Основна мета акції – заборона медичного примусу вакцинації дітей.

3 липня 2020

Першого липня відновилася робота одного з найкращих східноєвропейських СПА-курортів - Трускавця. ASPI news дізналося, чому туди варто їхати улітку, та почім відпочинок.

2 липня 2020

У Києві 1 липня вимушено змінили умови надання пільгового проїзду в громадському транспорті для пасажирів, включаючи іногородніх та учасників бойових дій. Причини, через які влада пішла на цей крок, пояснив мер столиці Віталій Кличко.

2 липня 2020