"Китайський Чорнобиль": глава Китаю знав про коронавірус, але приховав інформацію?
Відомий польський китаєзнавець, професор Богдан Горальчик вважає, що влада Китаю не витримала випробування коронавірусом, передрікає бродіння в верхах і соціальний вибух, якщо поширення епідемії не вдасться зупинити. Подробиці – в інтерв'ю з сходознавцем, опубліковане польським виданням Interia Fakty.
– Професор, що коронавірус зробив з Китаєм? Велика сила біди?
– Якщо б ми говорили три місяці тому, то розглядали б наслідки торговельної війни між США і Китаєм. 15 січня нинішнього року президент Трамп і головний китайський парламентер Лю Хе підписали угоду про "припинення вогню" в Білому домі. Але не будемо спокушатися: це було лише перемир'ям на час президентської кампанії в США. Торговий спір може повернутися і в більш серйозному масштабі.
– Торгова війна – лише одне з лих, що обрушилися на Китай.
– Перш ніж ми доберемося до коронавіруса, необхідно згадати про кілька речей. З червня минулого року вирують пристрасті в Гонконзі. Слід визнати, що влада Пекіна виявила розсудливість і, всупереч очікуванням багатьох на Заході, армії не довелося втихомирювати бунт. Але питання до кінця не вирішене. Події в Гонконзі призвели до появи "третього елемента", який поки не помічений в Європі, але в китайському мисленні міцно влаштувався.
– Ви про підсумки січневих виборів в Тайвані, які піднесли сюрприз?
– Так, в результаті демонстрацій в Гонконзі настрої на острові радикально змінилися. Перед масовими протестами опитування на Тайвані показали, що національна партія Гоміньдан готова піти на угоду і мирні переговори з Пекіном. Але адміністрація пані Цай Ін-вень, яка бореться за тайванську ідентичність, взяла верх. А тут ще наспів коронавірус.
– І ми навіть не знаємо, звідки він узявся.
– Навіть експерти ВООЗ цього не знають. Ми добре не знаємо навіть, як він поширюється, за винятком одного – вірус переміщається за межі Китаю. У нас є спалахи в Південній Кореї, Італії та інших країнах. Ймовірна пандемія. Проте для Китаю висновки полягають у наступному. Насамперед, ми вже точно знаємо, що вірус був виявлений в кінці грудня в Ухані. Доктор Лі Вэньлян попередив про проблему. Оскільки це відбулося в авторитарній державі, його спинили, лікарю довелося підтримати лоялістів. Але, коли 33-річний доктор Лі помер на лікарняному закладі, він став героєм китайського Інтернету і китайської свідомості.
По-друге, ми точно знаємо, принаймні, я знаю, що на початку січня президент Сі Цзіньпін вже знав про існування коронавіруса. Але з якоїсь причини приховав це. Саме він допустив найбільшу в світі міграцію людей – у китайський Новий рік, 25 січня. Чверть або третина населення покинули Ухань, місто з 11 мільйонами жителів. Китайці вирушили в гості до рідні – у Китаї Новий рік подібний до святвечора – і епідемія почалася.
Влада Китаю з запізненням повідомила Всесвітню організацію охорони здоров'я і визнала, що існує проблема. До теперішнього моменту SARS-CoV-2, як офіційно іменується новий штам коронавіруса, забрав життя понад 3, 4 тис. осіб, дані змінюються щодня. Тільки в Китаї жертв 2, 7 тис.
Я вже говорив, що свого роду лакмусовий папірець ситуації в Китаї – рішення скасувати щорічну сесію парламенту, яка повинна була початися 5 березня. Її цвях – послання прем'єр-міністра, державний звіт. Ця доповідь, якщо в Китаї не відбувається нічого незвичайного, головна політична подія року.
– Це такий важливий сигнал?
– Так, адже в Китаї зовсім інший менталітет. Мислення знаками, символами і церемоніями. Церемонія – як відомо, одна з конфуціанських чеснот. Все тримається на цьому. Якщо щорічна церемонія скасовується, влада втрачає обличчя.
– Тим не менш, вона була скасована.
– В даний час для влади важливіше економічних наслідків епідемії відновити суспільну довіру. Тому що, якщо ви втрачаєте суспільну довіру у величезних масштабах, ви втрачаєте "мандат небес".
– Чи може цей мандат дістатися не комуністам?
– Серйозної альтернативи КПК в Китаї немає. У 1949 році Гоміньдан, консервативна партія Китаю, був силою, яка відстоювала проголошення Тайваню в якості незалежної держави. Коли розвалилася імперія, були військові та приватні армії, здатні взяти владу. Однак зараз альтернативи комуністам в Пекіні немає. Це не Тайвань і не Гонконг. Так що, давайте не будемо говорити про "мандат небес", звернемо увагу на те, що може зробити правляча еліта.
– Ми знаємо, що вона скасувала щорічну парламентську сесію.
– Для мене було два сигналу, що готується її скасування. По-перше, жоден делегат не був обраний в деяких провінціях. По-друге, для кожного, хто в'їжджає в Пекін, був введений двотижневий карантин. Напередодні офіційного оголошення про скасування заходу я дивився по китайському телебаченню телеконференцію президента Сі Цзіньпіна і вищого керівництва, членів Політбюро, найважливіших людей в державі. 170 тисяч чиновники і апаратників сиділи в своїх кабінетах, всі в масках, та слухали мудрі слова голови.
– Що ж він сказав?
– Що ситуація дуже серйозна, країна в критичній точці – або-або. По суті, це була підготовка повідомлення про скасування сесії, тому що в критичній ситуації не проводяться церемонії і свята. "Ми повинні почати нову народну війну", – сказав голова, використовуючи військову термінологію. Військовий словник в Китаї зараз часто використовується в засобах масової інформації і пропаганди.
– Минулого року Китай зафіксував найнижче економічне зростання за 29 років – 6,2%. Ми хотіли б мати таке, але це був найнижчий річний темп зростання економіки з часу подій на площі Тяньаньмень в 1989 році. Тепер, коли три чверті всіх міжнародних зв'язків з Китаєм розірвані, це, очевидно, приносить відчутні втрати.
– Так, відомо, що міста закриті, і не тільки 11-мільйонний Ухань, але і вся провінція Хубей, а це 60 мільйонів чоловік. 30 міст на карантині. Гонконг вже закрив всі 14 пунктів перетину кордону з КНР. Дивовижна ситуація для Китаю. Промислове виробництво в Новий рік було практично зупинено і лише тепер відновлюється. Практично уся вища і середня освіта перейшла на онлайн-навчання. Діти і вчителі сидять вдома. Влада каже: ми маємо справу з великим противником, який хоче нас знищити, і повинні вжити екстрені заходи.
– Напевно шукають і ворогів народу?
– Поки я не помічаю поширення теорій змови. Китайські фахівці швидше намагаються боротися з тими припущеннями, які з'явилися на Заході. Наприклад, що ситуація спровокована спецслужбами, що вірус з'явився з секретної лабораторії, а не з ринку чи з летючої миші. Але, звичайно, не можна виключати, що влада буде використовувати контрпропаганду. На даний момент, однак, не до цього.
– Вони будують особливі лікарні.
– І, до речі, придумана ними система вражає. Я не можу собі уявити, а я знаю багато країн і цивілізацій, хто ще міг би закрити 60-мільйонну провінцію на місяць, повністю ізолювавши її. В даний момент ми говоримо, що Ухань вже більше місяця безлюдний, на вулицях немає руху машин, тут і там – окремі пішоходи. За 10 або 14 днів побудовані дві лікарні, будуються 19 нових, і вони будуть завершені найближчим часом. Треба визнати, що Китай може бути ефективним, неспроста він став № 2 у світі протягом чотирьох десятиліть, стартувавши з рівня Чада. Але є й інші сигнали.
– Які?
– Колишні китайські управлінські команди були технократичними, інженерними, не мали справи з ідеологією. Вони управляли, плануючи кожен крок, така, знаєте, стримана стратегія, taoguang yanghui, щоб спокійно, без показухи, вибудувати владу. Сі Цзіньпін виступив з абсолютно іншою стратегією, оголосивши про китайської мрії і сконцентрувавши у своїх руках повну владу. На даний момент це означає і одноосібну відповідальність. З боку китайці бачать ситуацію так: якщо імператор не працював, то, може, він втратив небесне благословення? Гра йде на максимальні ставки.
– Яке питання для Китаю зараз є головним?
– Як довго триватиме епідемія. Експерти кажуть, може навіть до травня. Це довго. Невідворотні економічні, іміджеві, психологічні наслідки епідемії. Немає відповіді на питання: яким буде падіння зростання ВВП? коли відновиться виробництво? коли відновляться повітряні сполучення і внутрішній зв'язок між містами? Поки не відбудеться спад епідемії, ми можемо тільки припускати, що ще станеться.
– Чи є в уряду Китаю план політичного наступу?
– Влада виділила $ 14,5 млрд. на підтримку економіки. Китайські експерти пропонують збільшити дефіцит бюджету з 2,2% до 3,2-3,5%. Тобто, використовують той самий інструмент, що і під час кризи 2008 року. Потім вони кинули пакет в 600 млрд. доларів для стимулювання економіки. У них є резерви, вони можуть це собі дозволити. Але що буде, якщо епідемія триватиме довше – я не знаю. Існує також проблема великого державного боргу, який, за нашими критеріями, досягає 240% ВВП. Це багато. У Польщі, наприклад, 55%.
– Давайте уявимо, що епідемія закінчилася. Влада голосно оголосить перемогу?
– Якщо це станеться швидко, оголосить, що компартія перемогла у народній війні. "Зараз ми прокачаємо 300 або 500 мільярдів доларів і перезапустим економіку".
– Люди купляться на це? Влада відновить репутацію?
– Подивимося, чим це закінчиться. Тоді й поговоримо про конкретні висновки. Вони можуть бути далекоглядними з точки зору китайської правлячої системи.
– Ви думаєте, що цю систему можна похитнути?
– Вона вже похитнулася, тому що Китай створив імідж технократичного держави, в якій все сплановано, перевірено і точно. Що ж, виявилося, топ-менеджмент дав маху. Молоко розлилося. Більше не можна призначати відповідальними тільки місцевих апаратників. Можуть і більш важливі голови полетіти. До речі, і раніше в Китаї конкурентів не терпіли. Була безпрецедентна антикорупційна кампанія, завдяки якій Сі Цзіньпін прибрав супротивників. Починаючи з голови міськкому Чунціна Бо Сілая і закінчуючи начальником служби безпеки Чжоу Юнканом, який отримав довічне.
– Це небезпечна операція.
– Так, адже викидаючи начальника служби безпеки, вам потрібно вичистити органи до самого дна. Чимало китайців наточили на нинішнього голову зуб, оскільки втратили роботу, майно, потрапили у в'язницю. П'ять років тому на біржі стався крах, і китайці втратили мільярд доларів протягом дев'яти місяців. Це теж зарахується нинішньої влади.
– Ну а як суспільство в цілому? Що люди запам'ятають про епідемію? Доктора з Ухани? Але ЗМІ перебувають під контролем, вони будуть мовчати.
– Влада зробить все, аби у громадянського суспільства не було шансів. Така природа авторитарної системи. Незалежні ЗМІ, незалежне громадянське суспільство – це не про Китай. Що стосується цензури, то тут багато міфів. Мільйони китайців виїжджають за кордон. У них там є родичі, діти навчаються в найкращих університетах, тобто є й інші джерела інформації, крім офіційних. Крім того, я бачив своїми очима, як молоді китайці обходять інтернет-заборони. У цьому сенсі цензури в Китаї більше немає. Хіба що китайці придумають якогось Великого Брата, який буде все контролювати. Втім, це можливо – в Китаї вже будується система автоматичного спостереження. Питання в тому, чи хоче суспільство більше свободи чи ні. Китайці традиційно визнають ієрархію і поважають владу. Це не заперечується і не ставиться під сумнів. Але якщо сила проявляє некомпетентність один, два або три рази, все може завалитися.
– Значить, будуть якісь зміни?
– Повинні бути. Вони будуть залежати від того, як довго триватиме епідемія.
– Де почнеться галас?
– В еліті. Щось має статися на їх вечірці. Можливо, будуть створені котерії, гуртки з різними поглядами на розвиток держави і суспільства. Навряд чи це буде масовий рух: страх все ще править в Китаї. Але зараз він посилюється ще одним острахом – стати жертвою страшного вірусу.
Досьє ASPI
Богдан Горальчик – професор і директор Європейського центру Варшавського університету. Колишній посол Польщі в Таїланді, на Філіппінах і в Бірмі. Автор багатьох книг і статей про Китай, Центральну Європу та Європейський Союз.
Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик.
Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.
Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик.
Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.
Депутат із фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко прокоментував визнання Російською Федерацією так званих "Л/ДНР". Він заявив, що Україна має продемонструвати жорстку реакцію.
За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.
Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.
Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук відреагував на голосування депутатів російської Держдуми за прийняття звернення до Володимира Путіна щодо можливості визнання так званих "ЛНР" і "ДНР". Він зазначив, що підійматиме на РНБО питання персональних санкцій.
Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.
Рада національної безпеки та оборони України запровадила санкції проти телеканалу "Наш" терміном на п'ять років під час виїзного засідання в Харкові 11 лютого. Наслідки рішення РНБО прокоментував політичний експерт Костянтин Матвієнко.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик.
Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.
Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.