Притулків немає, а Україна стала країною контрабандистів: до кого звертатися, щоб врятувати бездомних тварин

17 серпня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні
Фото:
з відкритих джерел

Як Україна може вирішити проблему з бездомними тваринами? Від чого залежить сума штрафу і термін позбавлення волі в разі насильства над тваринами? Хто займається покинутими котами та собаками, і як кожен з нас може їм допомогти, з'ясували кореспонденти ASPI news.

Згідно зі статистикою Washington Post, Україна з показником в 7,5 мільйона за кількістю бездомних собак і кішок увійшла в десятку "лідируючих" країн. Незважаючи на ухвалення закону в 2017 році про введення гуманного ставлення до тварин, не вирішилася проблема з вуличними тваринами, про це говорять цифри - в 2018 році в Києві, наприклад, їх було близько 2 500, а в 2019 році стало 3 700.

Раніше закон дозволяв комунальним службам з благоустрою проводити санітарну чистку. Вулицями міст розкладали отруйні продукти, а десь бездомних тварин зовсім відстрілювали. Власники собак і кішок не раз скаржилися, кажучи, що це далеко не гуманно, оскільки іноді під такі "методи" боротьби потрапляли і домашні улюбленці.

Рада проголосувала закон, що забороняє відстрілювати і труїти тварин, депутати зобов'язали в кожному місті побудувати притулок, а тварин можна стерилізувати, лікувати, чіпувати і відпускати на свободу. У деяких містах така процедура дійсно проводилася, але без створення притулку. Волонтери, зоозахисники та власники "будинків" для тварин стверджували, що стерилізація проблем зі зменшенням популяції собак і кішок не вирішує, оскільки неможливо виловити всіх бездомних.

В Україні катастрофічно не вистачає притулків

Державних притулків в Україні небагато, і ті, які ще тримаються на плаву, - в жалюгідному стані і можуть розмістити від сили кілька десятків тварин, оскільки не вистачає співробітників, фінансування, ліків, корму. Наприклад, один з найбільших українських притулків "Сіріус" вже переповнений, кількість собак, котів, кроликів і кіз досягає 3 тисяч. Волонтери займаються лікуванням тварин, стерилізацією, соціалізацією, потраплянням у нові сім'ї і вакцинацією. В середньому за місяць до притулку можуть потрапити 40 собак і 16 котів, а ось господарів можуть знайти не більше 10. Згідно зі статистикою, найменше бездомних тварин у західній, а найбільше - в південній частині України. Істотно ускладнює ситуацію й те, що в країні не проводиться адекватна і повномасштабна реєстрація як домашніх, так і безпритульних тварин.

Наразі реєстрацією тварин займається тільки волонтерська організація - Аnimal Id Info. За останніми даними, в Києві їх було зареєстровано 3 034, з яких 24,6% стерилізованих. У Житомирі 1 598 бездомних і 44,4% стерилізованих, у Вінниці - 1 330 і 32,9%, в Сумах - 1 665 і 7,46%, в Дніпрі - 2 358 тварин, з яких тільки 25,87% стерилізовані, в Чернівцях - 2 447, а Кривому Розі цей показник досягає 5 192.

У приватних притулках для вуличних тварин місць немає. Наприклад, у київському притулку "Хутромордик" зараз розміщені 55 котів і нових засновниця не готова брати, оскільки утримання кожного з них за добу обходиться в 30-120 гривень.

Наталя Когут, голова благодійної організації "Дім Сірка", курирує два притулки в Калуші та Івано-Франківську. Всього в них міститься 320 тварин, а й це вже багатотисячні витрати. За рік на кожного "хвостатого" Когут у середньому витрачає близько 30 000 гривень. За її словами, фінансову допомогу іноді надають благодійники, які можуть оновити вольєр, вартість якого становить 15 000 гривень. У притулку "У Володимира Миколайовича" під Києвом живуть 30 собак і 14 котів. В середньому утримання такої кількості обходиться власнику в 20 000 гривень в місяць.

Допомагають як приватним, так і комунальним притулкам волонтери. Одні з таких - добровольці "Брати Менші", які допомагають бездомним тваринам у неробочий час, самостійно оплачуючи витрати. За їхніми словами, вартість залежить від умов утримання: 40 гривень - 1 день у вольєрі, 150 гривень - проживання і соціалізація з кінологом. Витрати на лікування різні - залежно від діагнозу. В середньому в місяць волонтери витрачають близько 30 000 гривень.

Україна - транзитна країна з контрабанди рідкісних тварин

Що стосується притулків для великих диких тварин, то наразі в Україні їх всього три: "Домажир" у Львівській області, "Синевир" на Закарпатті та "Біла скеля", яка поступово переїжджає з-під Житомира ближче до столиці. Зоологиня і співзасновниця "Білої скелі" Марина Шквиря розповіла, що наразі у всіх трьох притулках перебувають приблизно 50 ведмедів, але в приватних звіринцях їх більше 200, і кількість не зменшується через "любителів" екзотики.

"Ми нарахували близько 80 приватників, у яких живуть ведмеді, великі кішки, лисиці та інші види. При купівлі продавці запевняли, що звір ручний, але через півроку власники в паніці влаштовували тварину, що підросла. Наприклад, недавно у Львівській області, в місті Борислав, у "міні-зоопарку", а точніше в приватному будинку, де сім'я тримає рисей, оцелотів, сервалів, експерти провели перевірку. Кругом віньєтки, трояндочки, диванчики, замість справжньої трави штучний газон, не зоопарк, а бордель якийсь. Але інспектори залишилися задоволеними, як і відвідувачі. Люди вражаються, коли бачать звіра в залізній клітці з вирваними кігтями, але вони не усвідомлюють, що і в симпатичних умовах можна померти. Будь-який тигр або леопард на руках - це браконьєрство і комерційна торгівля, а спеціалізовані притулки - єдиний шанс, де тварини можуть просто жити.

У мене є низка питань до Міністерства внутрішніх справ, але ще більше до Мінприроди. Якщо зайти на їхній офіційний сайт, можна побачити наявність гірських горил в Україні, але де вони - невідомо, а це вимираючий вид. Можна побачити привезених орангутангів, рисей, які зазначені як циркові, хоча в номерах вони не беруть участь. Ми продовжуємо бути транзитною країною з контрабанди рідкісних тварин", - поділилася зоологиня.

Закон є, а відповідальності немає

Наприклад, у Швеції, Франції, Норвегії, Німеччині і Великій Британії всю відповідальність за тварин поклали на власників. Кожен вихованець повинен бути зареєстрований і мати чіп, де вказуються особисті дані господаря. І перш ніж обзавестися собакою чи кішкою, потрібно заплатити податок державі, в різних країнах ціна варіюється від 130 до 150 євро.

Згідно ж із Законом України про поводження з тваринами, за жорстоке насильство, заподіяння фізичного болю власника можуть оштрафувати на суму від 3 400 до 5 100 гривень. У разі, якщо тварині загрожує небезпека, у господаря можуть забрати вихованця. Також, згідно з Кримінальним кодексом України, за жорстке поводження з твариною можна сісти у в'язницю на строк від 6 місяців до 3 років. У разі, якщо насильство відбувалося на очах у дитини, термін ув'язнення збільшується до 5 років. Однак, згідно зі статистикою, засуджених винних в Україні поки одиниці.

Ми несемо відповідальність за тих, кого приручили

Зоозахисники підкреслили, що нашій державі потрібно переймати досвід західних сусідів і вирішувати проблему за допомогою державної програми, яка буде регулювати чисельність тварин дійсно гуманним методом, і вирішенням проблеми може стати чітка законодавча база:

  • реєструвати як домашніх тварин, так і бездомних;
  • вести обов'язковий облік домашніх і безпритульних тварин;
  • проводити масову стерилізацію і вакцинацію;
  • розробити масовий піар для влаштування тварин у сім'ї;
  • ввести заборону на розведення безпородних тварин;
  • ввести обов'язкове ліцензування на розведення породистих тварин;
  • створити всі умови в кожному місті для можливої   стерилізації;
  • включити соціальну рекламу і пропагувати гуманне ставлення до тварин;
  • ввести в навчальних закладах освітньо-просвітницьку роботу;
  • внести зміни в законодавстві.

У Львові та Києві розробили майданчик для адопції

Команда керівників українських притулків і зоозахисники розробили програму, ґрунтуючись на досвіді країн-сусідів, суть якої полягає в пошуку сім'ї для тварини. Волонтери роблять фотографії, розміщують їх з описом на сайті або в соціальній мережі, після чого кожен, хто шукає свого хвостатого друга, може прийти і забрати. Наступним етапом буде майданчик, який дозволить взяти собаку або кішку на навчання. Привчивши тварину до лотка і команд, людина може повернути її до притулку назад, допомогти прилаштувати в "добрі" руки або залишити собі.

До кого звертатися, щоб врятувати тварину?

У Києві є команда з порятунку тварин, що надає такі послуги: зняти тварину з дерева, з конструкцій будинку або підвалу, витягнути з колодязя, колектора, витягти з вентиляції або інших вузьких місць, а також, якщо тварина опинилася у воді або на льоду. Допомога не безкоштовна - вартість виїзду багато в чому залежить від складності роботи і часу доби, і варіюється від 200 до 500 гривень. У разі, якщо порятунок тварини господар не в змозі оплатити, рятувальники зроблять це безкоштовно. Однак якщо після цього тварині необхідне лікування і госпіталізація, власнику слід ознайомитися з розцінками у ветклініці.

Крім цього, команда може приїхати до вас і забрати тварину, якщо ви знайшли пораненого, виснаженого кажана, птицю, їжака, амфібію, рептилію або змію. У випадку з дикими тваринами - лисицями, зайцями, бобрами, ондатрами, єнотовидними собаками, козулями і лосями - всіх їх приймає притулок "Місячна долина" в Житомирській області в селі Хомутець. Якщо тварина більша, її може прийняти зоопарк "Межигір'я" або київський зоопарк.

Якщо ви хочете передати тварину, але не можете зробити це самостійно, вам потрібно буде знайти притулок або домовитись з зоопарком, і тільки після цього дзвонити в службу для допомоги у вилові і перевезенні. Якщо служба відмовляє вам у транспортуванні через завантаженість робочого дня, ви можете скористатися таксі або звернутися в міську службу "Зоодопомога".

У разі, якщо ви знайшли кішечку або собачку, ви можете сфотографувати її і викласти в інтернет. За словами волонтерів, у більшості випадків нові господарі дуже швидко знаходяться. Втім, зоозахисники стверджують, щоб допомогти зменшити кількість безпритульних тварин - можна просто взяти тварину до себе. За словами власників притулків, такі вусаті найвідданіші, і можуть стати хорошим другом на довгі роки. Також можна стати одним з небайдужих і підтримати фінансово будь-який притулок для тварин в Україні.

ASPI news додає адреси кількох притулків: "Сіріус", село Федорівка; Благодійний фонд Happy Paw на вулиці Шота Руставелі, 44 в столиці; київське товариство захисту тварин на Зоологічній, 8; притулок для тварин "SOS Animals" в Пирогово; Gaia; притулок домашнього типу "Вольєр №1"; центр допомоги бездомним тваринам "У добрі руки".

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022

Депутат із фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко прокоментував визнання Російською Федерацією так званих "Л/ДНР". Він заявив, що Україна має продемонструвати жорстку реакцію. 

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022

Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук відреагував на голосування депутатів російської Держдуми за прийняття звернення до Володимира Путіна щодо можливості визнання так званих "ЛНР" і "ДНР". Він зазначив, що підійматиме на РНБО питання персональних санкцій. 

16 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Рада національної безпеки та оборони України запровадила санкції проти телеканалу "Наш" терміном на п'ять років під час виїзного засідання в Харкові 11 лютого. Наслідки рішення РНБО прокоментував політичний експерт Костянтин Матвієнко.

14 лютого 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022