Карантин через коронавірус може стати інкубаційним періодом диктатури

последние новости в Украине останні новини в Україні

У час, коли весь світ, у тому числі й Україна, фактично "зупинилися" на карантин через пандемію коронавірусу, все частіше чути голоси експертів, які висловлюють сумнів: а чи справді коронавірус небезпечніший за інші, уже знайомі людству віруси? І чи не ховається за впровадженням урядами держав надзвичайних станів і карантинів щось більше, аніж турбота про здоров'я виборців?

Щось тут не так, говорять деякі економісти, політологи, громадські діячі, вивчаючи статистику захворюваності та смертності – і порівнюючи її з нинішнім рівнем смертності від коронавірусу.

Так, цей вірус новий для людини, в нас немає від нього імунітету. Так, він лякає. Так, ми всі дуже переживаємо, що його жертвами, здебільшого, стають люди похилого віку, обтяжені хронічними захворюваннями і зі слабким імунітетом. Так, смертність від коронавірусу сягає 3,4% від кількості тих, хто захворів. Але…

Коронавірус та інші причини смерті на планеті – порівняємо?

Статистика свідчить, що рівень захворюваності на Covid-19 досі навіть близько не наближається до рівня щорічних епідемій грипу у світі.

Лише в Україні у 2017 році було зареєстровано 12 037 000 випадків хвороб органів дихання. Це офіційні дані Держкомстату. Слід враховувати, що багато українців звертаються до лікарів лише в разі крайньої потреби, коли вже неможливо впоратися з недугою самолікуванням.

А ще є світова статистика за 2016 рік з сайту ВООЗ: від респіраторних інфекцій нижніх дихальних шляхів померли близько 3 000 000 жителів планети. Більше того, у країнах з середньо-низьким рівнем доходу від цих захворювань у 2016 році помирало близько 50 людей на кожні 100 000 населення. Повторимо, це неточні оцінки: якийсь відсоток випадків у країнах третього світу не документується.

Наголосимо, тут йдеться про давно відомі захворювання, схеми лікування яких здебільшого добре відпрацьовані. І в цифру 3 000 000 не входить туберкульоз – він відноситься до хронічних захворювань нижніх дихальних шляхів, від яких у тому ж 2016-му померли приблизно стільки ж, як від згаданих респіраторних інфекцій.

Чому ж нас менше турбує 1% смертності від ускладнень сезонного грипу, проти якого є вакцини та ефективні ліки та схеми лікування – аніж 3,4% смертності від хвороби, від якої люди фактично здебільшого одужують самотужки, без спеціальних ліків? 

На ранок 24 березня в Україні зафіксували 84 випадки коронавірусу. Троє людей померло.

При цьому лише в січні 2020 року, як заявив український Держстат, від грипу та пневмонії в Україні померла 621 людина. Та чомусь уряд у січні не збирав позачергових засідань і не шукав, де придбати додаткові апарати штучного дихання, хоча вони, певно, когось би з цих шестисот і врятували. Обійшлися двома тижнями "позачергових канікул" у школах і дитсадках.

Вірус чи втрата рейтингів – чого політики бояться дужче?

Дехто з вітчизняних політиків уже виступав із заявами, що карантин і надзвичайна ситуація – хороший привід для влади зміцнити свої рейтинги, що останнім часом похитнулися. У зверненні 23 березня президент Зеленський навіть виказав обурення такими припущеннями і закликав політиків забути про амбіції та "політичні бали" до кінця коронавірусної кризи.

Що ж це? Патологічний страх перед невідомим вірусом та втратою політичних рейтингів? Чи, може, політичні маніпуляції? Якщо уважно переглянути зарубіжні новини за останній місяць, чітко побачимо тривожні симптоми.

Журналістка і науковець Анна Епплбаум, яка проживає у Польші та пише для американського видання The Atlantic, стверджує: медична доцільність перекриття кордонів і тотальних карантинів суперечлива.

Закриття кордонів без ретельного планування може уповільнити доставку медобладнання та експертів або створити скупчення інфекційних людей в аеропортах та інших пунктах пропуску. Однак це дає ілюзію рішучих дій влади без реальних змін на місцях. 

У часи, коли люди бояться смерті, вони погоджуються на обмеження, якщо вірять, обґрунтовано чи ні, що вони врятуються, – застерігає журналістка.

Демократія під домашнім арештом

Італія перейшла до тотального карантину. Поліція цієї країни вже оштрафувала десятки тисяч людей за те, що вони виходять на вулицю без поважних причин.

З минулого вівторка Париж перебуває на такому ж положенні. 100 000 поліцейських слідкують, щоб люди не виходили з домівок просто так. Тільки за один день – 18 березня – порушникам виписали 4000 штрафів.

Скориставшись цим "трендом", деякі можновладці вже пішли набагато далі. У п’ятницю угорський уряд направив до парламенту законопроект, який може дати диктаторські повноваження прем’єр-міністру Віктору Орбану. Протягом невизначеного періоду часу Орбан зможе ігнорувати будь-які закони, не консультуючись із законодавцями; вибори та референдуми відкладуть на невизначений термін. Порушення карантину або поширення "неправдивої" інформації стане кримінальним злочином. Мова законопроекту достатньо розпливчаста, отож може йтися про будь-яку критику уряду.

"Усі системи попередження [угорців] вимкнено", - вважає аналітик Петер Креко. У цей момент, за його словами, ніхто не хоче здатися непатріотом, який не дбає про здоров'я та безпеку угорців.
 
В Ізраїлі Бенджамін Нетаньяху – досі прем'єр-міністр, незважаючи на те, що програв нещодавні вибори –підписав надзвичайний указ, який дозволяє йому відкласти початок власного кримінального судового розгляду і не дає змоги зібратися новообраному парламенту Ізраїлю, в якому опозиція має більшість. Він також наділив себе величезними новими повноваженнями, які ніхто не контролює. Інституції та тактики, які зазвичай використовуються для відстеження терористів, тепер будуть використовуватися для контролю за звичайними громадянами.
 
Федеральна система США зможе запобігти такій концентрації влади в одних руках. Однак президент Трамп мало поважає верховенство закону. Він уже зловживав владою з політичних причин, тож може використати цю кризу, щоб загарбати більше влади – так само, як Орбан та Нетаньяху, і дуже ймовірно, що провладні ЗМІ підтримають його, як і частина американців, вважають політичні аналітики.

Є і кращі варіанти контролю за здоров'ям громадськості, які застосовують технології, але не призупиняють верховенство закону. Південна Корея, процвітаюча і міцна демократія, використовує програмне забезпечення для відстеження хворих на коронавірус та людей, які перебувають на карантині, але не призупиняє роботу парламенту.

Що про це думають в Україні

Сумніви – не в небезпечності цієї нової пошесті, а щодо реальних масштабів загрози та адекватності заходів, які вживаються владою – висловлюють і в Україні. Одним з прикладів такого занепокоєння є пост в Facebook бізнесмена Степана Михайлова, в якому він прямо запитує: "Чи ви впевнені, що всі обмеження свобод "відкотять" назад після епідемії?" I продовжує: "Що може бути далі? Тих, хто буде сумніватися в офіційній версії, оголосять підбурювачами і саботажниками. Хто не згоден з обмеженнями – будуть оголошені ворогами загального добра і навіть причиною поширення вірусу. Ті, хто вказуватиме на серйозні хвороби і патології в померлих ще до зараження – будуть оголошені аморальними циніками".

Владислав Гончарук, директор Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А. В. Думанського у коментарі ASPI висловлюється ще категоричніше: "галас навколо коронавірусу – це спроба опосередковано зруйнувати світову економіку". 

Він має рацію, принаймні, у тому, що паніка, закриття кордонів та припинення виробництва у багатьох галузях призвели до тяжкої економічної кризи, яку вже назвали найтяжчою з часів Другої світової війни і від якої людство оговтуватиметься десятиліттями.

Академік РАМН Павло Воробйов узагалі вважає, що йдеться про "локальний спалах не вивченої раніше хвороби", а "епідемія" комусь дуже потрібна.

Навіщо і кому – стане зрозуміло пізніше.

Раніше ASPI склав список найбільших фейків про коронавірус в Інтернеті.

Також стало відомо, що турки згадали забутий середньовічний звичай, який може допомогти вберегтися від коронавірусу.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Кабінет міністрів України продовжив карантин до кінця літа. Окрім пролонгації карантинних заходів, урядом були анонсовані нововведення. які почнуть діяти вже з 1 серпня.

27 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Збір біометричної інформації по фотографіях в соціальних мережах, дистанційне зламування розумних годинників та інших пристроїв з доступом в інтернет, розпізнавання брехні по запаху, створення GPS і першої в Америці системи ППО. Все це регалії корпорації Mitre, що ще приховує секретний помічник спецслужб США, далі у матеріалі ASPI news.

 

24 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Еміне Джапарова анонсувала вересневу виставку "Shut UP! Голос демократії в небезпеці". Заступниця міністра закордонних справ України підкреслила, що свобода слова на тимчасово окупованих територіях перебуває під загрозою.

21 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

"Слуги народу" відзначили річницю існування партії випуском цукерок в свою честь. На коробці солодощів зображений президент Володимир Зеленський.

16 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Кабінет міністрів України продовжив карантин до кінця літа. Окрім пролонгації карантинних заходів, урядом були анонсовані нововведення. які почнуть діяти вже з 1 серпня.

27 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Збір біометричної інформації по фотографіях в соціальних мережах, дистанційне зламування розумних годинників та інших пристроїв з доступом в інтернет, розпізнавання брехні по запаху, створення GPS і першої в Америці системи ППО. Все це регалії корпорації Mitre, що ще приховує секретний помічник спецслужб США, далі у матеріалі ASPI news.

 

24 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Еміне Джапарова анонсувала вересневу виставку "Shut UP! Голос демократії в небезпеці". Заступниця міністра закордонних справ України підкреслила, що свобода слова на тимчасово окупованих територіях перебуває під загрозою.

21 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

"Слуги народу" відзначили річницю існування партії випуском цукерок в свою честь. На коробці солодощів зображений президент Володимир Зеленський.

16 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Парламент готує до першого читання законопроєкт про рієлторську діяльність. Чому фахівці ринку нерухомості та антикорупційні інституції виступили проти ініціативи нардепів, розбиралося ASPI news.

13 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Законопроєкт №2285-д, який готують до другого читання, викликав ажіотаж серед народних обранців. У профільному парламентському комітеті розглянули майже 3500 правок, із них 1840 - врахували. Чим "пахнуть" нові зміни? 

26 червня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Під МВС 28 травня пройшла акція на підтримку підозрюваних у справі вбивства білоруського журналіста Павла Шеремета "Aвакoff, надай докази". На події була присутня Яна Дугарь, яка до недавнього часу знаходилась під нічним домашнім арештом.

28 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

З чого почалася історія Революції гідності? У 2013-му році Путін "звабив" Януковича 3 мільярдами доларів за відмову від Європи на користь проросійського курсу. Такий персональний кредит був "приємним подарунком" Януковичу після перемоги на виборах, який не давав йому жодних шансів потім змінити проросійський вектор та повернення України до "материнського лона" Росії.

25 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

ASPI news 9 жовтня 2019 року на знаменитому пресмарафоні Володимира Зеленського передали йому документи про корупційні схеми судді Київського районного суду міста Одеси Сергія Чванкіна. 20 травня 2020 року на пресконференції з нагоди річниці інавгурації президента кореспонденти хотіли дізнатися у Зеленського, як просувається справа щодо Чванкіна.

21 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Відомий український журналіст Дмитро Гордон 11 травня випустив інтерв'ю з колишнім "прокурором Криму" Наталею Поклонською. Але на цьому медійник не зупинився – 18 травня Гордон оприлюднив запис розмови з колишнім так званим "міністром оборони ДНР" Ігорем Гіркіним-Стрєлковим.

19 травня 2020
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

В один момент українські полярники залишилися без власної станції в Антарктиді, бо спільне майно СРСР на континенті без жодних дискусій перебрала на себе Росія. Про британський слід в незалежній антарктичній історії нашої держави, долю озонової діри, користь полярного самогону та багато іншого в ексклюзивному інтерв’ю ASPI news розповів директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

5 серпня 2020

Люди у похилому віці схильні до зайвого травматизму, захворювань та стресів, саме тому їм необхідні певні умови, а рідні та близькі не завжди можуть бути поруч. Кореспонденти ASPI news дізнались, які послуги та за які ціни можуть надати хоспіси в різних містах України.

4 серпня 2020

У парламенті нардепи зареєстрували законопроєкт про внесення змін до адмінкодексу України. Автори хочуть узаконити адміністративну відповідальність для українців за прояв домашнього насильства.

27 липня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Збір біометричної інформації по фотографіях в соціальних мережах, дистанційне зламування розумних годинників та інших пристроїв з доступом в інтернет, розпізнавання брехні по запаху, створення GPS і першої в Америці системи ППО. Все це регалії корпорації Mitre, що ще приховує секретний помічник спецслужб США, далі у матеріалі ASPI news.

 

24 липня 2020