Українські ветеранки в НАТО: Мир за будь-яку ціну - це капітуляція
Жінки-ветеранки АТО випередили урядові делегації на шляху до НАТО: 28 лютого 2019 року шість українських захисниць відвідали офіційну зустріч в штаб-квартирі НАТО (Брюссель) з дипломатичною місією.
Перша Ветеранська дипломатична місія "Амбасадор" дала можливість різним країнам-представникам альянсу почути голос українського "фронту".
Взяли на себе відповідальність за гідне представлення інтересів ветеранів та чинних військових Дар'я Зубенко, Андріана Сусак, Олена Білозерська, Галина Клемпоуз, Майя Москвич і Яна Зінкевич. Ці жінки, як ніхто інший чудово розуміють проблеми ветеранів АТО, бо кожна із них не роздумуючи стала на захист своєї країни.
"Дипломатичні місії у різних країнах насправді мало контактують із людьми, які безпосередньо брали участь у війні. Поспілкувавшись із нами, представники НАТО надихнулись, коли усвідомили, що ми розповідаємо реальні історії. Бильш того, кожна із нас має вищу освіту і могла б стати, наприклад, таким самим дипломатом. Але ми покинули все та пішли на фронт захищати Україну.
Нам відповіли, що зрозуміли тепер подальший шлях боротьби та відповідальність.", — коментує аеророзвідниця та військова ЗСУ Галина Клемпоуз.
На думку ветеранок, місія "Амбасадор" дає можливість продовжити свою боротьбу тим, хто вже повернувся та не може себе знайти у цивільному житті. А ще, повністю змінити курс інформаційної війни й показати, як можуть боротися українці у цьому просторі.
Ветеранкам вдалось поговорити із представниками різних країн та пояснити, що насправді українські захисники потребують нових технологій та знань закордонних партнерів. За ініціативи Представництва України при НАТО та за підтримки спеціального представника Генерального секретаря НАТО Клер Хатчинсон, українкам вдалось долучитись до програми "Жінки, мир і безпека". І саме це дало можливість ветеранкам бути почутими.
"Спочатку був безпосередній виступ НАТОвців. Після цього мав бути спікерський виступ кожної із нас. Нам пощастило, бо вдалось підв'язати візит до місії "Жінка, мир і безпека". Я розумію, якби це була просто ветеранська місія, то їм це могло бути нецікаво. Бо ветеранів у кожній країні багато. Завдяки питанню жінок в армії нам вдалось це зробити.
Я змогла повністю виголосити промову, в якій прозвучали питання, що турбують в тому числі й мене: ресоціалізація ветеранів, повернення до цивільного життя, самогубство, ПТСР", — коментує командирка медичного батальйону "Госпітальєри", Народний Герой України Яна Зінкевич.
Того, у штаб-квартирі НАТО ветеранка розповила свою історію повернення, з якими складнощами відбувався цей процес, а також про те, що українські військовослужбовці після повернення не отримають належну психологічну допомогу. Такі люди просто залишаються сам на сам зі своїми проблемами.
Кмітливі українки розділились між собою та перебували у різних частинах зали. Це дало можливість охопити більше аудиторії. Представники НАТО ставили ветеранкам різноманітні питання, які їх цікавили.
"Звучали навіть питання, як ми ставимось до того, що деякі кандидати в президенти озвучують можливість миру будь-якою ціною. Дуже було важко їм пояснити, що для нас означає капітуляція і те, що вона неможлива. Ми можемо вести дипломатичні переговори, але все одно ніхто із нас не буде йти на капітуляцію.
А ще було питання, яке мені часто задавали — чи близькі вам європейські цінності? На що я відповіла: Ви народилися в розвинених країнах, вам з дитинства такі цінності близькі. А ми щодня за них боремось. І вмираємо", — розповідає ветеранка Яна Зінкевич.
Галина Клемпоуз — волонтерка, доброволець ДУК ПС, аеророзвідниця та військова ЗСУ. Специфіка її служби визначила актуальні питання, які вона й озвучила під час неформальної бесіди з одним із представників НАТО.
"Мене цікавило питання технологій. Коли до мене звернувся один із представників НАТО, я йому продемонструвала, чим ми воюємо. Це було фото звичайного кінематографічного дрона, з допомогою якого люди зазвичай знімають художні ролики. Він насправді був здивований. Потім я ще продемонструвала збитий дрон військами РФ, який нам вдалось після падіння знайти й забрати.
Від такої правди чоловік був шокований. Я пояснила, що нам вкрай необхідні технології", — розповідає ветеранка Галина Клемпоуз.
Дуже давно у штаб-квартирі НАТО не звучала стільки разів фраза "війна з Росією". Завдяки українським ветеранкам ця "прогалина" була виправлена.
Дівчата зауважують, що європейцям потрібно допомагати чути правду. Бо більшість із них давно живе у цивілізованих, демократичних країнах, тому вони не розуміють рівень проблем українців, які воюють.
Наступного дня, коли делегація повернулася в Україну, дівчатам писали, що після цього візиту, кулуари в штаб-квартирі ще довго гуділи.
"Я не буду розповідати про всі теми, які були обговорені, але надалі мають запускатися важливі проекти. Росія завжди була нашим сусідом і ворогом. І нам потрібно готувати нове громадянське суспільство, дітей. Ніхто не збудує нам країну, поки ми самі не візьмемось за це та поки не візьмемо на себе відповідальність", — зазначила доброволиця батальйону "Айдар", Народний Герой України Андріана Сусак.
Ніхто не може розповісти про війну ліпше, аніж ветеран або чинний військовий. Так само ніхто не розуміє проблем українських захисників краще, ніж вони самі. Не усвідомлює більшість і роль жінок у війні як безпосередній, так і в інформаційному просторі. Тому відповідальність за розв'язання цих проблем беруть на себе ті, хто розуміє, що його життя, як та доля країни, залежить від нього самого.
Читайте також: Армія - це не тільки чоловіки з автоматами: у параді Незалежності вперше маршував жіночий батальйон .
Алла Жигадло
Біля Офісу президента України на час новорічних свят облаштували безкоштовну ковзанку, карусель, резиденцію Святого Миколая та святкові фотозони. Журналіст ASPI news відвідав локацію та розкаже, що очікує на гостей новорічної Банкової.
Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту низку законопроєктів про множинне громадянство. Оцінку такій ініціативі для агентства ASPI news дав нардеп 9-го скликання Дмитро Разумков.
Члени парламентської фракції "Слуга народу" одягли футболки з написами "За Президента. Проти олігархів" на час виступу Володимира Зеленського зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Кореспондент ASPI news дізнався у "Слуг", чому вони вирішили організувати такий флешмоб.
У понеділок 29 листопада відбувся Online Summit від Мінцифри. Для українців було презентовано нові сервіси, які будуть пов’язані із соціальною та пенсійною сферами.
Біля Офісу президента України на час новорічних свят облаштували безкоштовну ковзанку, карусель, резиденцію Святого Миколая та святкові фотозони. Журналіст ASPI news відвідав локацію та розкаже, що очікує на гостей новорічної Банкової.
Президент України Володимир Зеленський подав до парламенту низку законопроєктів про множинне громадянство. Оцінку такій ініціативі для агентства ASPI news дав нардеп 9-го скликання Дмитро Разумков.
Члени парламентської фракції "Слуга народу" одягли футболки з написами "За Президента. Проти олігархів" на час виступу Володимира Зеленського зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Кореспондент ASPI news дізнався у "Слуг", чому вони вирішили організувати такий флешмоб.
У понеділок 29 листопада відбувся Online Summit від Мінцифри. Для українців було презентовано нові сервіси, які будуть пов’язані із соціальною та пенсійною сферами.
Жан Беленюк готовий продати свою олімпійську золоту медаль на благодійному аукціоні. Про деталі майбутнього продажу інформаційному агентству ASPI news розповів сам олімпійський чемпіон і нардеп зі "Слуги народу".
Розвиток українського спорту завжди був важливим, проте трудомістким процесом. Особливо складно робите це зараз, в умовах коронокризи.
Верховна Рада повинна демонструвати правильний приклад українцям щодо питань вакцинації від COVID-19. Про це інформаційному агентству ASPI news повідомив нардеп Олексій Гончаренко.
Москва звинуватила Анкару у тому, що українська армія купленим у турків ударним безпілотником Bayraktar знищила артилерійський розрахунок окупантів на Донбасі. Як Україні слід відреагувати на заяву Туреччини щодо перейменування дронів, які використовує ЗСУ, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.
У суботу, 30 жовтня, на місцевих виборах у Грузії провладна партія "Грузинська мрія" упевнено перемогла у другому турі опозиційний "Єдиний національний рух" третього президента Міхеїла Саакашвілі. Наслідки вибору грузинів прокоментував політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.
Чорнобильська аварія стала трагічною сторінкою для всього світу, однак для Російської Федерації – це стало приводом для створення фейків. Про це заявила співзасновниця StopFake Ольга Юркова.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик.
Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.
Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.