Тільки для дівчат: як захиститися від агресивного таксиста та булінгу у соцмережах

8 жовтня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні
Фото:
з відкритих джерел

Більшість дорослих людей, як відомо, періодично користуються послугами таксі. Але як діяти в ситуації, коли ти – дівчина, до якої в безлюдному місці водій проявляє агресію?, –  ASPI news запитало порад у спеціалістів. 

Час від часу у соціальних мережах з'являються дописи користувачів зі скаргами на ту чи іншу службу таксі. Втім, деякі з таких публікацій потребують особливої уваги, адже стосуються безпеки жінок, які в той чи інший спосіб опинилися наодинці з неврівноваженим водієм у безлюдному місці.

Одна із несподіваних закономірностей, про яку ми також згадаємо – після того, як дівчата розповідали про ситуацію, що з ними сталася, у соцмережах, величезна частина користувачів залишила відгуки у стилі "сама винна" – не ту службу замовила, неправильно вийшла з автівки і тому подібне. Ми опублікуємо дві схожі між собою історії та коментарі юристів і психолога з цього приводу, аби краще зорієнтуватися, як варто діяти у подібних ситуаціях. 

Історія 1. Дар'я Легейда, актриса

Фото – Facebook Дар'ї Легейди

Я їхала на Осокорках – з однієї Садової на іншу, це був день, і їхати мені було хвилин десять. Я поставила адресу, але не поставила точку у програмі на телефоні – і таксист під'їхав до тієї адреси з іншого боку. Водій сказав, що я поставила неправильно точку, я відповіла, що взагалі нічого не ставила, а викликала авто на адресу. Я запропонувала подзвонити подрузі, щоб вона розказала, як правильно їхати – він погодився. Після цього він сказав, що вартість буде більшою,  ніж написано у додатку, бо ми спочатку не туди приїхали. Я заперечила, що не повинна платити більше, бо адресу написала правильно, а яким чином доїжджати – це не моя відповідальність. Тоді він дуже грубо почав мені відповідати: "Заплатиш, я сказав". Я дістала стільки, скільки мені показало у додатку. Він різко зупинився посеред вулиці і каже: "Іди на *уй". Я мовчки відкрила двері і вийшла з грошима в руках. Він вибіг з машини, догнав мене, притиснув до паркану і почав "посипати" матами: "Ах ти с*ка, шлюха, гроші давай". Я подивилася по сторонах – а навколо нікого. Я злякалася, що зараз він мене вдарить, я ляжу і ніхто мене тут не знайде. Я кинула йому ці гроші в обличчя і побігла – це щастя, що він не став мене доганяти.

Спочатку я думала, що в цій історії найстрашніше – сама ситуація, яка у мене сталася з водієм, але після того, як я написала про це на Facebook-сторінці, ще більше мене вразила реакція людей, які писали, що я сепаратистка, бо скористалась не тим таксі, що я проросійська сука, "краще б її вбили", "краще б її побили чи згвалтували", "отримала б по заслузі", і ця ситуація показала мені, що дуже багато нюансів є у нашому житті, про які ми не знаємо і навіть не підозрюємо, і не тільки таксистів треба боятися.

Історія 2. Анна Книженко, директор з маркетингу

Фото – Facebook Анни Книженко

В мене стався інцидент, під час якого на мене напав водій служби таксі. По завершенні поїздки в нас виник конфлікт стосовно місця висадки (воно не збігалось з тим, яке я відмітила на карті).
Конструктивного діалогу у нас не вийшло, до місця призначення я так і не доїхала, отримавши у відповідь порцію відбірних криків. Вийшовши з машини, я гучно закрила двері. Він вискочив з автівки, підбіг до мене, ставши впритул, і почав погрожувати. Далі він всім тілом мене штовхнув. Грудьми з плечима. Я ледь не впала. Здоровий дядько і я – дівчина 156 см. В безлюдному місці.
І це був лише початок, він мені погрожував, і мені дуже пощастило, що поруч з’явилась молода пара. Хлопець спитав, чи потрібна мені допомога. Я сказала, що так, вони стали біля мене, водій знову вилаявся і пішов.

А тепер до дій служби таксі:

1) Телефоную в службу, кажу, що на мене напали, у відповідь чую, що якщо замовлення було зроблено з додатку, пишіть письмово;
2) Ок, пишу письмово коротко про ситуацію, прошу терміново зателефонувати;
3) Телефонують мені аж на наступний день (скількох жінок він міг ще возити в цей день?)
4) Описую ситуацію, вони обіцяють розібратись. На моє прохання сказати, що водій буде звільнений зі служби, відповідають, що інформація конфіденційна, підтвердити цього вони не можуть;
5) Присилають повідомлення, що я, виявляється, пошкодила машину (гримнувши дверима? це ж скільки в мені сили має бути), тому вони мене попереджають, що при повторенні таких моїх дій деактивують мій акаунт.

Ніяких підтверджень "пошкоджень" не надають. Ще раз. На мене кричать. Погрожують. Штовхають. До мене проявляють фізичне насильство. Страшно уявити, що було б, якби не молода пара, яка опинилась поруч. І яка реакція? Попередження, що мій акаунт заблокують за те, що, за словами водія, я пошкодила його машину. Його слова проти моїх слів про спричинене насильство.

В поліцію телефонувала – сказали, якщо мене не побили і нічого не вкрали, вони таким не займатимуться. Водія зрозуміло, що не звільнять, бо я #самавинна.

Що робити в такій ситуації? В якому місці опиняються права людини, права жінки, права клієнта?
Як мені захистити себе і захистити інших жінок, які можуть потрапити в подібну ситуацію?

Коментарі юристів

Олег Веремієнко, адвокат

Найправильніше – не потрапляти у такі ситуації взагалі. Зараз в Україні величезна кількість інтернет-таксі, які не являються таксі насправді, це просто програми. Є служби таксі, які справді укладають договори з водіями, а частина працює через інтернет. В нашій країні я взагалі не рекомендую користуватися такими службами, особливо дівчатам. Тим більше, якщо їдеш одна і ти не Джекі Чан чи Брюс Лі та у тебе немає хоча б газового балону. В таксі працює велика кількість неадекватних водіїв.

Якщо людина потрапила в таку ситуацію, то це можна кваліфікувати як насильницькі дії за місцем злочину. Навіть якщо таксист не піднімав на тебе руку, але ображав, погрожував побиттям чи згвалтуванням, це психологічне насильство. Якщо ви потрапили в таку ситуацію, то справді краще тікати, можна навіть придумати якусь історію – "Зупиніть біля банкомату, я зніму гроші". Вийти десь у людному місці – тут уже можна викликати поліцію. Хороша ідея – записати погрози на диктофон, але в таких ситуаціях люди зазвичай не додумуються до цього. Найважливіше тут – залишитися живим і неушкодженим. Потрібно придумати, як покликати на допомогу швидко і несподівано. Газовий балон корисно мати із собою, але його не можна використовувати у закритих приміщеннях, в салоні автомобіля не варто цього робити. Використання балону можуть кваліфікувати як хуліганство, але якщо вас збираються гвалтувати чи різати, то це виправдано. Якщо ви скористаєтесь балончиком, у вас буде 5 хвилин, аби втекти, не більше. 

Важливий момент – навіть якщо вам вдасться втекти, водій може продовжувати возити інших дівчат і поводитись з ними агресивно. Тому потрібно обов'язково звертатися в поліцію та реєструвати такі випадки. 

Кирило Іорданов, адвокат адвокатського об'єднання "Barristers"

В цьому випадку вирішення конфлікту здебільшого залежить від ставлення компанії-оператора таксі. У випадку звернення клієнта зі скаргою, компанія-оператор має провести перевірку подій, наведених клієнткою. Необхідно взяти пояснення з водія, інформувати про хід перевірки клієнта та ухвалене виважене рішення. При цьому таке рішення може бути як на користь клієнта, так і на користь водія таксі, в залежності від встановлених фактів. Від цього залежать і остаточні дії компанії, тобто у разі підтвердження неправомірних дій водія та з метою недопущення втрати клієнта, компанія мала б принести свої вибачення та проінформувати клієнтку про вжиті заходи.

Крім цього, якщо ж дійсно водій таксі вчиняв протиправні дії проти клієнтки, з метою захисту своїх прав вона має звернутися до поліції із відповідною заявою. Відмова поліції в цьому випадку є неправомірною. Тобто, якщо працівник поліції відмовляється приймати заяву потерпілої, необхідно викласти все, що відбулося, письмово та подати через канцелярію до органу поліції.

Згідно з законодавством, поліція має зареєструвати заяву та відкрити кримінальне провадження. У разі бездіяльності поліцейських, потерпіла має право визнати бездіяльність працівників поліції шляхом звернення до суду, який, в свою чергу, зобов’яже поліцію відкрити кримінальне провадження.

Коментар психолога

Мирослав Мацейків, кандидат психологічних наук

Треба пам'ятати, що насильство може бути не лише фізичним, але й психологічним. Таксист знаходився на робочому місці, він образив клієнта. У нас чомусь звертають увагу переважно на фізичне насильство. Це можна порівняти з гігієною тіла – всі розуміють, що треба чистити зуби, мити руки, але фактично ніхто не розуміє, що таке психогігієна. Таксисти були неправі, і таких випадків є чимало. Суспільство у нас, на жаль, або байдуже, або малограмотне. Цей приклад – ще один доказ цього. Дівчатам в цій ситуації варто було б вибудовувати психологічний захист. Сили були нерівні, навіть чоловік і жінка – це вже нерівні фізичні сили. Тому на місці дівчат потрібно було акуратно виходити з цієї ситуації і не вступати в конфлікт, на мій погляд. Якщо конфлікт вже виник – варто намагатися його погасити, тому що це турбота про власну безпеку. 

Щодо реакції суспільства на дописи, я скажу так. Є люди з різними садистичними настроями. Дуже часто з різних внутрішніх мотивів вони, пишучи подібні коментарі, задовольняють свої садистичні нахили. Дівчатам потрібно це ігнорувати – це теж один із способів психологічного захисту. На мою думку, наше суспільство у поганому стані з різних точок зору, тому для мене ця ситуація не є чимось неймовірним. Дівчата зіткнулися і з агресивним таксистом, і з садистами в соціальних мережах. Потрібно тримати дистанцію.

Таня-Марія Литвинюк

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Жителі частини нашої планети 10 червня мали можливість спостерігати перше в 2021 році сонячне затемнення. Журналіст ASPI news зловив у об'єктив унікальне природне явище.

10 червня 2021

Депутати Верховної Ради України ухвалили закон про обмеження обігу пластикових пакетів в Україні. Що зміниться в українських супермаркетах з 1 січня 2022 року, читайте у матеріалі ASPI news.

10 червня 2021

Вознесіння Господнє – день, що символізує підняття Ісуса Христа на небо через сорок днів після Великодня. ASPI news дізналося, як потрібно святкувати цей день, та чого не потрібно робити. 

8 червня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

У Києві 8 червня, о 10:30 відбулося перше засідання Ради з розвитку креативної економіки при Кабінеті Міністрів України. На події булли присутні представники ключових міністерств та інституцій, а також лідери креативних секторів, які представили пропозиції щодо розвитку конкретних секторів. 

8 червня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Жителі частини нашої планети 10 червня мали можливість спостерігати перше в 2021 році сонячне затемнення. Журналіст ASPI news зловив у об'єктив унікальне природне явище.

10 червня 2021

Депутати Верховної Ради України ухвалили закон про обмеження обігу пластикових пакетів в Україні. Що зміниться в українських супермаркетах з 1 січня 2022 року, читайте у матеріалі ASPI news.

10 червня 2021

Вознесіння Господнє – день, що символізує підняття Ісуса Христа на небо через сорок днів після Великодня. ASPI news дізналося, як потрібно святкувати цей день, та чого не потрібно робити. 

8 червня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

У Києві 8 червня, о 10:30 відбулося перше засідання Ради з розвитку креативної економіки при Кабінеті Міністрів України. На події булли присутні представники ключових міністерств та інституцій, а також лідери креативних секторів, які представили пропозиції щодо розвитку конкретних секторів. 

8 червня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Влада планує знизити податки на купівлю автомобілів, а також запровадити податок при продажу житла. Нові законодавчі ініціативи обговорювали на пресбрифінгу в Києві.

7 червня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Українська влада має намір домовлятися з Міжнародним валютним фондом, щоб отримати два транші кредиту по 700 мільйонів доларів, однак зможе обійтися і без коштів фонду. Про це заявив міністр фінансів України Сергій Марченко.

4 червня 2021

Володимир Зеленський ініціював створення університету майбутнього – закладу, де навчатимуть фахівців, що займатимуться розвитком і захистом держави. Втім, не всі вірять в успіх такої ідеї – свою позицію прокоментував ASPI news нардеп із "Європейської солідарності" Володимир В'ятрович.

2 червня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

У приміщенні НДІ українознавства 1 червня відбулися Наукові читання "Свою Україну любіть", присвячені 90-річчю з дня народження фундатора сучасного українознавства, засновника Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, Петра Кононенка. Журналіст ASPI news поспілкувався з працівниками закладу щодо ролі Кононенка у вітчизняній науці.

2 червня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Влада може піти на дострокові президентські вибори, щоб закріпитися на Банковій ще на 5 років. Про це розповів експерт корпорації стратегічного консалтингу "Гардарика" Костянтин Матвієнко.

28 травня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

В Україні кожного року фіксують сотні рекордів наших громадян. Журналіст ASPI news поспілкувався з Віталієм Зоріним, експертом "Національного реєстру рекордів" щодо найцікавіших звершень українців.

28 травня 2021
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Жителі частини нашої планети 10 червня мали можливість спостерігати перше в 2021 році сонячне затемнення. Журналіст ASPI news зловив у об'єктив унікальне природне явище.

10 червня 2021

Депутати Верховної Ради України ухвалили закон про обмеження обігу пластикових пакетів в Україні. Що зміниться в українських супермаркетах з 1 січня 2022 року, читайте у матеріалі ASPI news.

10 червня 2021

Вознесіння Господнє – день, що символізує підняття Ісуса Христа на небо через сорок днів після Великодня. ASPI news дізналося, як потрібно святкувати цей день, та чого не потрібно робити. 

8 червня 2021
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

У приміщенні НДІ українознавства 1 червня відбулися Наукові читання "Свою Україну любіть", присвячені 90-річчю з дня народження фундатора сучасного українознавства, засновника Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, Петра Кононенка. Журналіст ASPI news поспілкувався з працівниками закладу щодо ролі Кононенка у вітчизняній науці.

2 червня 2021