Від гніву до захвату: як політики відреагували на звільнення українських полонених в соцмережах

30 грудня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні

ASPI зібрало у соцмережах висловлювання представників політичного естеблішменту України стосовно обміну полоненими, що відбувся напередодні.

Президент України Володимир Зеленський на своїй сторінці у Facebook написав:

«Це було непросте політичне рішення. Його важко було приймати, пам’ятаючи про жертв харківського теракту, та після зустрічей з родинами загиблих героїв Небесної Сотні. Але я також зустрічався і з родинами полонених. І тому це рішення необхідно було приймати. Бо загиблих героїв, на жаль, не повернути. А повернути живих героїв – мій обов’язок як Президента України. Саме тому, зокрема, я їхав у Париж. І саме тому я вдячний усім лідерам «Нормандської четвірки». Бо все, про що домовилися щодо взаємного звільнення – зроблено. 81 українець та українка отримали свободу. П’ятеро заради своїх близьких залишились на тимчасово окупованих територіях. 76 повернулися до вільної та безпечної України. Вони зустрічатимуть Новий рік з батьками, родинами, дітьми та друзями. Але наша боротьба за визволення та повернення українських громадян на цьому не завершена. Ми битимемося за всіх наших у Криму, Росії та в ОРДЛО. І, якщо буде у цьому потреба, я, не вагаючись, віддам сто злочинців за одного українського героя. Хто б це не був – воїн, розвідник, журналіст, активіст чи просто патріот своєї Батьківщини».

Підтримав гаранта і прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, він привітав звільнених з полону українців.

«Сьогодні додому з російського полону повернулися 76 українців. Цей Новий рік вони зустрінуть з родинами та найближчими людьми», – написав він на своїй сторінці у Facebook.

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що цей обмін приніс найкращий подарунок для сімей звільнених та пообіцяв домогтися звільнення всіх українських бранців.

«Важко уявити кращий подарунок для 76 українських родин, ніж те, що їхні близькі вже прямують додому та будуть на свята поруч. Домовленість лідерів під час Нормандcького саміту виконується. На наступних раундах ми продовжимо працювати заради остаточної формули «всіх-на-всіх» – це пріоритет», – написав очільник МЗС у Twitter.

Народний депутат Юлія Тимошенко привітала звільнених українців з поверненням додому та висловила сподівання, що злочинці будуть покарані.

«Вітаю наших хлопців з поверненням додому! Знаю: справедливість є. І вона буде встановлена по відношенню до тих, на кого обміняли наших бранців», – написала вона у Facebook.

Народний депутат України Ілля Кива різко висловився проти незгодних з процедурою обміну полоненими та заявив: 

«Всі ті, хто зараз намагається перешкодити або зірвати обмін полоненими, є жалюгідними і нікчемними провокаторами, розпалювачами ненависті і війни. Поставте себе, на місце батьків і матерів, діти яких у катівнях. Загиблих на майдані вже не повернути - ні протестуючих ні правоохоронців! Дайте, жити живим!!! Я вас ненавиджу і будьте ви прокляті! Прийде час і ви будете гнити по тюрмах, і тоді ви відчуєте все ту біль, яку відчувають ті, кого ви хочете не пустити додому до своїх матерів на догоду своєму дешевому псевдопатріотизму... Ви і є зрадники свого народу».

Лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко назвав ганьбою включення до списку на обмін колишніх працівників «Беркуту», звинувачених у розстрілі Небесної Сотні.

«Це ганебне звільнення беркутівців-убивць на вимогу Росії стало можливим лише тому, що для нинішньої влади всі ми - учасники Майдану включно із загиблими Героями – це виключно привід для принизливих жартів про ебонітові палочки, а не приклад найвищої самопожертви громадян заради свободи України. Владу в Україні захопила зелена чума Антимайдану! Звільнення з російського полону наших громадян – найвищий пріоритет! Але жодні благі цілі не можуть бути виправданням для аморального беззаконня і правового свавілля влади. Закон не передбачає звільнення через політичну доцільність, тому судді і прокурори, які виконали незаконні команди влади і дозволили обвинуваченим у масових убивствах на Майдані людей уникнути справедливої відповідальності – самі мають сісти і обов‘язково сядуть на лаву підсудних. У діях генпрокурора Рябошапки, його «нових» прокурорів, які виконали злочинні накази, у діях суддів, у діях причетних до цієї ганьби найвищих керівників країни – 100% склад злочину, за який обов‘язково настане час відповідальності. Ми організуємо належне розслідування і не дамо замести злочинцям при владі сліди! Ця ганебна ситуація також вкотре доводить усьому світу, що в Україні немає незалежного і справедливого правосуддя. І кожен найтяжчий убивця по команді влади може вийти на волю і будь хто невинний може потрапити в тюрму по команді влади», – написав Ляшко у Facebook.

Його підтримали і депутати Верховної Ради минулого скликання Дмитро Лінько та Ігор Мосійчук.

«Кожен наступний полонений окупантами українець буде на совісті Зеленського. Поступки злочинцям породжують ще більші злочини»,– заявив Лінько.

«Будь який обмін який повертає наших солдат до дому доцільний! Водночас зроблено цього разу все було і в правовому плані, і інформаційно через …» – написав Мосійчук на своїй сторінці у Facebook.

Експрезидент Президент України Петро Порошенко різко розкритикував рішення про включення до списків полонених осіб, які причетні до злочинів проти учасників Революції Гідності.

«Рішення влади про обмін осіб, які причетні до злочинів проти учасників Революції Гідності, обірве останні ниточки до безпосередніх замовників злочинів, а вже зараз очевидно, що ці ниточки ведуть в Москву, до головного замовника – Путіна та його маріонетки Януковича.Прагнення росіян отримати беркутівців під свою юрисдикцію є публічним визнанням причетності Кремля до масових розстрілів на Майдані, а операція по обміну полоненими знадобилася винятково для того, аби замести злочини, які стали початком військової інтервенції Росії в Україну», – зазначено на його Facebook сторінці.

Підтримала думку Порошенка і народний депутат України Ірина Геращенко.

«Ті, за кого всі ці роки боролися і за кого вболівали – на волі. Вітаю на свободі бранців і їх родини. Серед звільнених є безумовні Герої, про подвиги яких можна буде розповісти навіть не сьогодні . Я всі ці дні зі зрозумілих причин уникала будь – яких коментарів, тепер дозволю собі кілька слів. Пару років тому беркутівці і їх адвокати подали на мене в суд, який ще триває . Я неодноразово чесно інформувала журналістів і родини наших заручників , що РФ руками бойовиків всі ці роки включали в списки на обмін беркутівців, причетних до терактів в Харкові, Одесі, Києві і росіян. Й цей діалог з родинами був , відверто скажу, важкий. Вони хотіли почути дату звільнення своїх рідних і я їх розумію...Переговори і звільнення – це завжди дуже важкий процес. Звільнення наших , звичайно, важливе. Р. S. Те, що відбувається зараз – це прелюдія, зондаж суспільної думки щодо майбутньої амністії. В 2014 ми чітко прописали, хто не потрапляє під амністію – терористи, причетні до збиття МН 17, вбивці, гвалтівники, що знущалися над нашими заручниками. Тепер, після « всіх встановлених, схоже, що амністувати будуть всіх. Аби тільки поставити галочку, що «війну закінчено», – заявила вона.

Координатор Євромайдан SOS Олександра Матвійчук розкритикувала підхід до інформаційної підтримки обміну, оскільки на її думку, суспільству важко сприйняти обмін звинувачених у вбивствах на Майдані на військовослужбовців, які виконували свій обов”язок.

«Іноді єдине, що лишається, коли маєш справу із людожером, просто стати поряд із його жертвою. Під людожером я маю на увазі Путіна та його режим. Він викрутив нам руки та поставив у таку ситуацію, якої в принципі не мало би бути.
Я щойно повернулася із апеляційного суду, який відпустив беркутівців під особисте зобов’язання. Усі розуміли, яким буде рішення колегії судів. Але коли його оголосили, то по залу прокотилася хвиля ненависті. Я на хвилину закрила очі, бо відчула її на фізичному рівні.Я не буду коментувати обміни. У мене надто мало інформації про зміст перемовин, а на кону – людські життя. Будь-які абстрактні розмірковування на цю тему завдають реального болю як людям, які втратили на Майдані найрідніших, так і людям, які вже кілька років живуть між надією та відчаєм побачити своїх рідних вдома.Я не буду коментувати саму процедуру. Вона просто поза межами права. Але одну річ я точно скажу. Мова про комунікацію. За обміни відповідає офіс президента, і дуже ймовірно, що завтра, коли люди повернуться із полону (на що я дуже сподіваюся), то Володимир Зеленський знову як тоді у вересні буде першим, хто їх зустрічатиме. Але сьогодні він мав знайти сміливість та зустрітися із родинами загиблих Небесної сотні та постраждалими, які тільки вранці дізналися про розгляд апеляції, і бодай у закритому форматі, але чесно пояснити їм ситуацію, яка склалася. Вони мають на це право. А він мусив взяти на себе таку відповідальність. Натомість президент поїхав на відкриття моста в селі Довге-Калуське. І ось це явно не по-людськи», – написала вона.

Схожу думку висловив і колишній бранець Кремля, український  режисер Олег Сенцов:

«Сьогодні, якщо нічого не зірветься, станеться обмін. Частина наших полонених повернеться додому. Але тільки частина. Не всі хлопці будуть звільнені навіть з ОРДЛО – хтось залишиться у руках бойовиків. Кримські татари та інші наші політв’язні і надалі будуть сидіти у російських в’язницях. Невинні. За це Україна віддасть справжніх вбивць: російських найманців, харківських терористів та п’ятьох беркутівців. І справа не тільки в тому, що в нас майже не залишається цього «чоловічого обмінного фонду» (дуже цинічний та практичний вираз) і для нового повернення своїх заручників, український уряд буде вимушений надалі торгувати інтересами країни з ворогом. А у том, що цей крок лишає нас головного – справедливості. За цю справедливість ми стояли на Майдані, та змогли перемогти. За цю справедливість ми боремося і надалі, проти окупантів: хтось поклав свої голови, хтось сидить в окопі, хтось – у в’язниці. Я дуже радий за цих хлопців та їх родини, які сьогодні мають зустрітися. Країна повинна повертати своїх героїв, але не ціною паплюження цінностей, за які ці герої билися. Бо вони не скажуть спасибі за те, що справа розстрілу людей на Майдані не була закінчена хоча б вироком винним. Що майже через шість років ми почали повертатися у ту точку, з якої все почалося. Що те, за що боролися українці, йде прахом».

«У будь-якому разі для 76 наших бранців та їх родин це пекло закінчилося. Я щиро вітаю звільнених, та дякую усім, хто боровся за їх свободу і буде боротися за тих, хто лишився у полоні!», – написав Сенцов. 

Голова ВО «Свобода», народний депутат минулого скликання Олег Тягнибок назвав звільнення «ексберкутівців» контрреволюцією негідників.

«Контрреволюція негідників. Це про нинішнє рішення суду, який відпустив для обміну «беркутню». Ту саму, яка цинічно розстрілювала Героїв Небесної сотні.Це не рішення суду іменем України, це узаконення таємних домовленостей Зеленського і Путіна у Парижі. Повністю залежні маріонетки у суддівських мантіях просто підписали документ, який їм спустили з Банкової. І це – персональна відповідальність тих, хто поховав шанс провести реальну люстрацію влади. Натомість – хизувалися суддівською реформою. Ось справжня ціна, яку ми змушені платити за неї зараз. Так, це реванш. Але не їхня перемога. На кожен виклик Нація дасть гідну відповідь», – написав він у Facebook.

Нагадаємо, 29 грудня на КПВВ "Майорське" відбувся обмін полоненими між Україною та окупаційною адміністрацією ОРДЛО. В результаті, 76 українців повернулись на контрольовану урядом територію,  в  ОРДЛО були передані 124 людини.
 
Цього ж дня в аеропорту "Бориспіль" здійснив посадку літак зі звільненими українськими громадянами.

Також, в лікарні розповіли про стан здоров’я звільнених з полону військових.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022

Депутат із фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко прокоментував визнання Російською Федерацією так званих "Л/ДНР". Він заявив, що Україна має продемонструвати жорстку реакцію. 

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022

Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук відреагував на голосування депутатів російської Держдуми за прийняття звернення до Володимира Путіна щодо можливості визнання так званих "ЛНР" і "ДНР". Він зазначив, що підійматиме на РНБО питання персональних санкцій. 

16 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Рада національної безпеки та оборони України запровадила санкції проти телеканалу "Наш" терміном на п'ять років під час виїзного засідання в Харкові 11 лютого. Наслідки рішення РНБО прокоментував політичний експерт Костянтин Матвієнко.

14 лютого 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022