Вигідне волонтерство: "хлібні" схеми шахраїв

20 серпня 2018
последние новости в Украине останні новини в Україні

Про одного з таких псевдоволонтерів АСПІ писало раніше. Олег Котенко з Сум збирав кошти, начебто, на потреби 24-ої ОМБр імені короля Данила та для 58-ої конотопської бригади. Однак, як повідомили нам в прес-службі 24-ої ОМБр ніхто жодного разу про нього не чув та не отримував від нього допомоги. Зараз поліція відкрила проти Котенка кримінальне провадження за ч.1 ст 190 КК України – шахрайство, йому загрожує до 3-х років позбавлення волі. Оскільки для взяття під варту у правоохоронців не було достатніх підстав, то зараз в соціальних мережах чоловік продовжує збирати кошти від небайдужих громадян.

post 9

Але, якщо у випадку з Олегом Котенком все достатньо легко перевірити, то є й такі організації, які частково допомагають бійцям. Попри це, більша частина зібраних коштів осідає в кишенях керівництва таких організацій. Наприклад, досі невідомо що саме і в якій кількості передавав Благодійний фонд "Небайдужі серця" бійцям скандального батальйону "Торнадо".

kanal

Три роки тому журналісти провели власне розслідування, під час якого з'ясували, що працівники цього фонду телефонували пересічним громадянам і просили в них гроші для потреб військовослужбовців. У батальйоні "Торнадо" підтвердили, що допомогу від "Небайдужих сердець" отримували, але що саме і в якій кількості не уточнили. Натомість коли в офіс організації приїхали журналісти, то усі працівники розбіглись, а керівники фонду запевнили, що ніяких грошей вони ніколи не збирали. Зараз номер телефону, вказаний на сайті організації, не обслуговується.

Є ще й третій вид волонтерського шахрайства: коли кошти збирають, використовуючи ім'я відомих українських волонтерських проектів.

Про такий випадок АСПІ розповіла Діана Макарова – відома волонтерка та директор Благодійної ініціативи "Фонд оперативної національної допомоги Діани Макарової".

"В Київській області висіли оголошення, на яких було зазначено, що це "Фонд Діани Макарової". Проте реквізити, які були вказані в цих оголошеннях, абсолютно нам невідомі. Ми одразу зреагували на цей випадок: дали оголошення на своїх офіційних сторінках, що нашою назвою прикриваються шахраї та зірвали ці оголошення. На щастя, репутаційних втрат ми не понесли", - розповіла Макарова.

Однак буває й так, що волонтерів підставляють самі військові. Єгор Карпенко, який допомагає бійцям спецпідрозділу "Альфа" розповів нашій редакції, що в 2015 році від військовослужбовців надійшло замовлення на 500 комплектів військової форми.

"Ми її закупили та відвезли. Прийняв форму заступник командира батальйону по тиловому забезпеченню. Прізвища зараз не згадаю. Потім телефонують хлопці і кажуть "Так ви привезете форму чи ні? Чи може нам когось іншого попросити?". Ми здивувались, бо все ж передали, накладні були, все оформлено. Як з'ясувалось, заступник продав ці 500 комплектів іншим волонтерам, які їх повезли вже іншому батальйону. По ньому був трибунал, його засудили, але таке трапляється і страждають від того волонтери", - розказав Карпенко.

karpenko

Таке розмаїття шахрайських схем бентежить не лише ошуканих людей та самих волонтерів. Останні тижні йде широка дискусія щодо запропонованої Міністерством оборони системи контролю за волонтерами. Навіть був розроблений документ про тимчасовий порядок перебування волонтерів в зоні проведення ООС.

polozh

АСПІ вирішило поспілкуватись з представниками волонтерського руху та дізнатись їхню думку щодо запропонованих змін, а також дати поради людям, як відрізнити справжнього волонтера від шахрая.

 

Чи потрібно нам взагалі регулювання волонтерської діяльності?

Світлана Шеповалова, міжнародний благодійний фонд "Чисте небо"

-         Регулювання потрібне, але не можна було так "ламати" волонтерів ставити в такі умови, коли приїзд на передову стає надзвичайно бюрократизованим. Потрібно розуміти, що для бійців приїзд волонтерів – це своєрідна психологічна розгрузка. Вони завжди раді бачити людей з мирної території.

 

Діана Макарова

-  Я вбачаю в такому регулюванні великі ризики. Наприклад, ми сильно втрачаємо мобільність. За цими новими правилами, які вони хочуть ввести, ми повинні попереджати про кожну зміну свого маршруту, про кожен новий поворот. Тобто ми повинні зупинитись і взяти на це дозвіл. Це призведе до серйозних затримок з поставками, які потрібні бійцям вже сьогодні, вже в цю годину.

   Або те, що ми не матимемо права проїжджати далі штабу бригад. Тобто ми приїжджаємо, привозимо допомогу, а командир бригади вже буде сам вирішувати кому її видавати. Це ніколи не влаштовувало волонтерів.

 

Єгор Карпенко, волонтер асоціації підрозділів "Альфа"

-   Є дуже багато питань до інформації, яку потрібно надати, щоб  отримати дозвіл для поїздок на передову. Ніхто не може гарантувати, що російські хакери не зламають базу даних і не отримають відомості про мою родину. Я не боюсь за себе, а ось за близьких тривожно.

    Я вважаю, що треба контролювати волонтерську діяльність, бо я особисто стикався з нечесними волонтерами, які збирали гроші і витрачали їх на себе. Але, як на мене, потрібно продумувати, як це правильно зробити, щоб не нашкодити родинам волонтерів.

 

Юрій Бірюков, радник президента та міністра оборони України

-         Хіба обов'язково волонтерство потрібно законодавчо регулювати? Ці поняття несумісні. Є порядок допуску людей в ООС. Для шахраїв є кримінальний кодекс України. Мені здається, що цього достатньо.

 

Як відрізнити справжнього волонтера від шахрая?

Світлана Шеповалова

- Звертатись в ті волонтерські організації, які вже давно працюють і можуть пояснити, хто є хто. У нас в Харкові ми вже давно знаємо, хто справжній волонтер, а  хто шахрай.

 

Єгор Карпенко

-         Насправді, це питання совісті кожної людини. Я, наприклад, завжди звітую про те, що зробив. Я також прошу, щоб люди допомагали не грошима, а речами чи технікою. Коли ми привозимо допомогу "Альфі" вони все документують та записують і ставлять на облік.

 

Діана Макарова

-         Дуже важко відрізнити волонтера від волонтера-шахрая. Чомусь багато людей вважає, що фото в соціальних мережах – це належна форма звітності за витрачені кошти. Але ж такі фото можна зробити будь-де і викласти їх  в мережу з підписом "допомогли хлопцям". Серйозні волонтерські організації завжди дають звіти з детальним переліком: що завезли, коли завезли, куди завезли, скільки грошей витратили і обов'язково роблять фінансову звітність з наданням чеків за усі покупки.

         Треба дивитись наскільки потрібні речі везуть на фронт. Якщо це шкарпетки, труси, продукти, то навіть це може викликати підозри, бо воно не настільки зараз там потрібне. Якщо на фронт везуть медичне обладнання, планшети, безпілотники, оптику – ось сюди варто вкладатись. Звертайте увагу на більш серйозні потреби і запити.

 

Ті волонтерські організації, які постійно бувають на фронті, які ведуть свою роботу досить серйозно і продумано, давно розуміють що потреби фронту кожного разу змінюються. Ми мусимо передавати на передову те, чого не може йому дати тилове забезпечення: те, що просто не закуповується Міністерством оборони.

 

Поряд з цим потрібно бути уважним щодо того, кому ви жертвуєте гроші. Перевірте чи є документи у людини, яка ходить зі скринькою по вулиці. Запитайте волонтерську організацію кому, коли і що останній раз вони привозили. Якщо організація дійсно їздить на фронт – дати відповідь вони зможуть без проблем. Зрештою, шукайте інформацію про волонтерів в інтернеті, там завжди можна знайти відгуки та почитати про діяльність того чи іншого фонду. Кожен має право самостійно обирати тих волонтерів, яким жертвує гроші, але переконайтесь, що вони дійсно будуть витрачені на потреби українських захисників незалежності.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022

Депутат із фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко прокоментував визнання Російською Федерацією так званих "Л/ДНР". Він заявив, що Україна має продемонструвати жорстку реакцію. 

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022

Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук відреагував на голосування депутатів російської Держдуми за прийняття звернення до Володимира Путіна щодо можливості визнання так званих "ЛНР" і "ДНР". Він зазначив, що підійматиме на РНБО питання персональних санкцій. 

16 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Рада національної безпеки та оборони України запровадила санкції проти телеканалу "Наш" терміном на п'ять років під час виїзного засідання в Харкові 11 лютого. Наслідки рішення РНБО прокоментував політичний експерт Костянтин Матвієнко.

14 лютого 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022