У середу, 20 січня, повинна відбутися інавгурація Джо Байдена на пост президента Сполучених Штатів. ASPI news підготувало підбірку висловлювань 46-го очільника Америки про Україну та ключові події, пов'язані із нашою державою.
Деякі ЗМІ написали про те, що Велика Британія з 1 січня нібито дозволила своїм кораблям заходити в порти Криму в Керчі, Ялті та Євпаторії. Цим вчинком Лондон нібито послабив "кримські" санкції проти Росії.
У Росії, в типовій для них манері, відреагували на пропозицію Президента України Володимира Зеленського в новорічному зверненні "перевести годинник назад" жителям окупованого Криму. Росіяни намагалися жартувати на цю тему.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що Російська Федерація може вивести свої війська з окупованого Донбасу з двох причин. Зокрема, щоб зупинити санкцій тиск Заходу та зменшити витрати на утримання окупованих територій.
Дмитро Кулеба заявив, що окупований Крим дуже дорого обходиться Росії і у майбутньому обходитиметься ще дорожче. Кримська платформа допоможе консолідувати зусилля з деокупації Криму.
МЗС України випустило коментар щодо рішення Європейської Ради продовжити термін дії економічних та секторальних санкцій щодо Росії. В Євросоюзі продовжили економічні обмеження щодо РФ на пів року.
На саміті глав держав Євросоюзу в четвер, 10 грудня, було прийнято рішення лідерами 27 країн продовжити економічні санкції щодо Росії ще на пів року. Чинні на цей час обмеження розраховані до січня 2021 року.
Якщо в процесі переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі до кінця року не буде прогресу, Україна може запропонувати посилити санкції проти Росії. За словами голови української делегації в ТКГ Леоніда Кравчука, однією з вимог може бути відключення Росії від міжнародної платіжної системи.
Президент РФ Володимир Путін продовжив економічні санкції, в тому числі, заборону на ввезення продуктів, проти України та ряду інших країн до 31 грудня 2021 року. Згідно з указом Путіна продукція "санкційних" країн підлягає знищенню.
Під санкції через отруєння Олексія Навального потрапили директор ФСБ Олександр Бортніков і перший заступник голови Адміністрації президента Сергій Кирієнко. У Кремлі заявили, що не бачать логіки в цих санкціях.
В Євросоюзі узгодили санкції у справі російського опозиціонера Олексія Навального. Обмежувальні заходи будуть введені проти шести осіб і однієї організації.
У РФ зажадали від ЄС високоморального підходу до міжнародного права в справі Навального, забувши про своє ставлення до таких протоколів у ситуації з анексією Криму. У РФ також почали сумніватися, чи є майбутнє для ведення в ЄС російського бізнесу.
Питання створення міжнародної "Кримської платформи" і об'єднання зусиль зі звільнення анексованого Росією півострова вкрай важливі як для України, так і для світової спільноти. Тільки загальне посилення санкцій зможе змусити Росію відмовитися від анексії та повернути півострів до складу України.
Кореспондент "Радіо Свобода" Рікард Джозвяк повідомив, що Європейський Союз незабаром схвалить введення санкцій проти осіб і компаній, причетних до будівництва Керченського мосту, рішення про які блокувалося Кіпром.
Урядовці обговорюють запуск російського Wildberries в Україні. У "чорному списку" можуть опинитися онлайн-магазини РФ й сервіси з перегляду фільмів.
В Євросоюзі опублікували заяву, в якій говориться про невизнання легітимними і законними виборів в окупованому українському Криму, організованих країною-агресором Російською Федерацією. У документі зазначено, що в ЄС як і раніше не визнають анексію Криму, в зв'язку з цим вибори в Севастополі і на іншій частині півострова вважають незаконними.
В Україні заявили, що організація країною-окупантом виборів на території Криму не можуть бути легітимними, оскільки суперечать законодавству України та порушують її Конституцію. Таким чином, результати "виборів" РФ на території анексованого українського півострова не матимуть жодних юридичних наслідків.
Уряд Росії розширив список осіб, проти яких запроваджуються економічні обмеження, на 41 народного депутата України. Їх грошові кошти, цінні папери та майно на території Росії заблокують.
Україна закликала країни Заходу посилити санкції щодо Російської Федерації. Причиною для цього названо отруєння опозиційного російського політика Олексія Навального і будівництво газопроводу "Північного потоку-2".
Очільник МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що через Україну ЄС поставив на паузу "багатообіцяючі проекти" з РФ. Також він поскаржився, що через конфлікт на Донбасі зберігаються санкції проти Росії.