Майдан у Казахстані: експерт спрогнозував реакцію США на втручання Росії
Сполучені Штати Америки 10 січня проведуть переговори з Росією з приводу напруженої ситуації навколо України. Яка ймовірність того, що керівники держав піднімуть також питання щодо Казахстану, пояснив ASPI news політолог Дмитро Галкін.
Експерт зауважив – в ситуації з Казахстаном Росії важливо продемонструвати, що вона діє активно і весь пострадянський простір вважає сферою своїх зацікавлень. Показати, що вона проводить самостійну політику стосовно країн, які США може вважати своїми союзниками, і ні з ким не буде радитись. Наразі ж важливо спостерігати за тим, як будуть себе поводити війська ОДКБ, які зайшли до Казахстану.
"У Казахстану із США були досить хороші стосунки. Напруженість між США і Росією ніяк на них не вплинула. Ми не знаємо, що робитимуть російські військові. Можливо, їхнє введення є символічним жестом – показати, що ми з Токаєвим і повністю його визнаємо, попри відставку Назарбаєва, він є близькою нам людиною, яку ми будемо захищати. Якщо ж війська ОДКБ почнуть якісь реальні дії, хоча б блокуватимуть дороги, ставитимуть блок-пости, то це зовсім інша історія. Тут США будуть зобов'язані поставити це питання. У випадку, якщо до 10 січня ми побачимо, що російські війська ведуть активну діяльність в Казахстані, і США про це не запитує, то це буде надзвичайно сильним відступом США. Демонстрацією не просто слабкості, а неготовності реагувати на ті ризики, які загрожують американським інтересам", – висловився політолог.
Галкін підкреслив – якщо Росія справді "влізе" у Казахстан, цю тему підійматимуть на переговорах, і це може їх серйозно ускладнити. Росія, ймовірно, лякатиме США тим, що Казахстан перетвориться на платформу взаємодії РФ і Китаю. Втім, поки не відомо, як до такої перспективи поставиться сам Китай.
"Чи радий Китай введенню військ ОДКБ у Казахстан? Я припускаю, що ні. Втім, останнім часом Росія прагне перемогти стратегічну недовіру Китаю. Адже його керівництво переконане – у випадку відновлення стосунків РФ із Заходом Росія легко відмовиться від будь-якого союзу. Тож Росія протягом останніх місяців намагається продемонструвати, що річ не у ситуативній напруженості, а у стратегічному виборі РФ. Що Росія – антизахідна країна, яка стратегічно протистоїть Заходу на ціннісному і геополітичному рівні. Тут Казахстан може стати хорошим приводом для РФ досягнути довіри з боку китайського керівництва, а це значить, що КНР може справді піти на підписання якихось угод з Росією – принаймні, у економічній сфері", – зауважив експерт.
Юрій Ушаков, помічник президента Росії, фактично поховав надії на виконання непублічних домовленостей, досягнутих між Володимиром Путіним і Дональдом Трампом під час їхньої зустрічі на Алясці.
Лід: Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер оголосив про відставку з посади глави уряду та лідера Лейбористської партії на тлі зростання внутрішньопартійного тиску й падіння політичної підтримки.
Президент США Дональд Трамп пообіцяв знову повернутися до питання санкцій проти Росії та запевнив у продовженні підтримки України, що у Києві розцінили як важливий сигнал для Кремля.
Єврокомісар з питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс заявив, що Україна має одну з найсильніших армій сучасної Європи та повинна стати невід’ємною частиною майбутньої європейської системи безпеки.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що міністр оборони США Піт Гегсет залишив зустріч глав оборонних відомств Альянсу раніше не через політичні розбіжності чи небажання зустрічатися з президентом України Володимиром Зеленським, а через заздалегідь заплановані зобов’язання.
Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що головна мета Росії полягає не у прямому нападі на країни НАТО, а у спробі послабити Європу, створити атмосферу страху та змусити союзників України сумніватися у власній стійкості.
Помічник Володимира Путіна Юрій Ушаков заявив, що європейські лідери нібито намагалися змінити позицію президента США Дональда Трампа щодо війни в Україні під час саміту «Групи семи» у Франції, назвавши їхні аргументи «некорисними» для Москви.
Голова Європейської ради Антоніу Кошта двічі проводив непублічні контакти з представниками Кремля щодо війни Росії проти України, намагаючись з’ясувати можливі дипломатичні шляхи завершення бойових дій.
Американські демократи заявили, що після перемоги на виборах мають намір відновити тіснішу координацію зі своїми європейськими партнерами щодо підтримки України та закликали не списувати їх із політичної гри.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Китай відіграє важливу роль у підтримці російської військової машини, допомагаючи Москві обходити міжнародні обмеження, і закликав Пекін врахувати наслідки такої політики.
Юрій Ушаков, помічник президента Росії, фактично поховав надії на виконання непублічних домовленостей, досягнутих між Володимиром Путіним і Дональдом Трампом під час їхньої зустрічі на Алясці.
Лід: Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер оголосив про відставку з посади глави уряду та лідера Лейбористської партії на тлі зростання внутрішньопартійного тиску й падіння політичної підтримки.
Президент США Дональд Трамп пообіцяв знову повернутися до питання санкцій проти Росії та запевнив у продовженні підтримки України, що у Києві розцінили як важливий сигнал для Кремля.
Єврокомісар з питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс заявив, що Україна має одну з найсильніших армій сучасної Європи та повинна стати невід’ємною частиною майбутньої європейської системи безпеки.