Арешт Савченко був неконституційним, - КС

Конституційний суд (КС) України ухвалив рішення за конституційними скаргами низки громадян, зокрема народного депутата України Надії Савченко і колишнього голови Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Валерія Чорнобука, щодо положення ч. 5 ст. 176 Кримінального процесуального кодексу, визнавши цю норму неконституційною.
"Конституційний суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини п'ятої статті 176 Кодексу, яким передбачено, що запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, особистої поруки, домашнього арешту, застави не може бути застосовано до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109 - 114-1, 258 - 258-5, 260, 261 Кодексу (мова йде про Кримінальний кодекс України - ІФ)", - повідомляється на сайті КС.
У КС вважають, що положення ч. 5 ст. 176 КПК допускає застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на підставі чисто формального судового рішення, що порушує принцип верховенства права. У рішенні КС зазначається, що оспорювана норма обґрунтовує необхідність утримання під вартою тільки з кваліфікацією злочину, що не забезпечує і не може забезпечити баланс між метою його застосування в кримінальному провадженні та конституційним правом людини на свободу та особисту недоторканність.
"У разі обмеження конституційного права або свободи законодавець зобов'язаний ввести таке правове регулювання, яке дасть можливість оптимально досягти легітимної мети з мінімальним втручанням в реалізацію цього права чи свободи. Однак, на думку Конституційного Суду України, в цьому випадку законодавець, встановивши безальтернативний запобіжний захід, а саме тримання під вартою стосовно осіб, які підозрюються або обвинувачуються у скоєнні злочинів, передбачених статтями 109 - 114-1, 258 - 258-5, 260, 261 Кримінального кодексу України, не дотримався зазначених вимог", - сказано в релізі КС.
Нагадуємо, півсотні народних депутатів подали позов до Конституційного Суду України з проханням визнати документ із законом про мову неконституційною.
Аргументація позову – порушення, на думку представників "Опозиційного блоку" і "Опозиційній платформі — За життя", прав російськомовного населення.
Як відзначають політики, закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», прийнятий Верховною Радою 25 квітня, порушує право громадян, для кого рідна мова — російська, і дискримінує російськомовних громадян за мовною ознакою.
Публічна позиція НАТО є однозначною: Альянс, який складається з 32 країн, буде захищати кожен сантиметр своєї території, повідомило Financial Times.
Заяви Володимира Путіна щодо гонки озброєнь та Договору про стратегічні наступальні озброєння (ДСНО) є пропагандою страху та пошуком ескалацій, які РФ демонструвала і раніше.
Польща не вагатиметься в разі порушення її повітряного простору, і буде збивати такі об'єкти. Про це заявив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, повідомло Reuters.
Постійний представник США при ООН Майкл Волтц заявив, що Вашингтон закликав Росію припинити провокації проти країн НАТО. Під час засідання Ради Безпеки ООН він запевнив, що США захищатимуть своїх союзників, якщо це буде необхідно.
Володимир Путін заявив, що Росія готова відповісти на будь-які можливі загрози "військовою силою". Про це він сказав під час засідання Ради безпеки РФ. Його заяви процитували російські ЗМІ.
Володимир Путін активізує свої військові дії проти НАТО, досліджуючи його територію і перевіряючи його кордони. При цьому, як пише The Times, хоча європейські країни взяли на себе значні зобов'язання в галузі оборони за останній рік.
У Москві вважають "безпідставними" та спрямованими "на нагнітання напруженості" звинувачення європейських країн на адресу Росії про порушення їхнього повітряного простору. Про це сказав речник Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи інцидент з російськими винищувачами МіГ-31 у небі Естонії
Володимир Путін запропонував після 5 лютого 2026 року продовжити протягом року дотримуватися російсько-американського договору про скорочення ядерної зброї. За словами глави Кремля, повна відмова від спадщини угоди "стала б помилковою".
Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак повідомив про ключові результати зустрічей Глави держави Володимира Зеленського у Нью-Йорку, де українська делегація працює над посиленням міжнародної підтримки нашої країни.
З наближенням зими війна між Україною та росією все більше перетворюється на боротьбу за контроль над енергетичною інфраструктурою. москва відновила масовані удари по газових мережах та електростанціях, тоді як Київ відповідає точними атаками на російські нафтопереробні заводи.
Публічна позиція НАТО є однозначною: Альянс, який складається з 32 країн, буде захищати кожен сантиметр своєї території, повідомило Financial Times.
Заяви Володимира Путіна щодо гонки озброєнь та Договору про стратегічні наступальні озброєння (ДСНО) є пропагандою страху та пошуком ескалацій, які РФ демонструвала і раніше.
Польща не вагатиметься в разі порушення її повітряного простору, і буде збивати такі об'єкти. Про це заявив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, повідомло Reuters.
Постійний представник США при ООН Майкл Волтц заявив, що Вашингтон закликав Росію припинити провокації проти країн НАТО. Під час засідання Ради Безпеки ООН він запевнив, що США захищатимуть своїх союзників, якщо це буде необхідно.